Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

Windows 10 Pro nu poate boota de pe hdd cu Secure Boot activat in BIOS. Va rog, am nevoie de ajutorul dumneavoastra!

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
IcecreamAlex

IcecreamAlex

    12 -> Cel mai căpitan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,252
  • Înscris: 10.04.2013
Va salut cu respect! Am instalat acum cateva zile in urma noua versiune de Windows 10, versiunea 1703 (OS Build 15063.138). Problema e ca nu mai stiu cum sa fac pentru ca Windows 10 al meu sa booteze cu Secure Boot activat in Bios. Pe versiunea de Windows 10 mai veche stiu ca puteam boota de pe hdd fara probleme cu Secure Boot activat dar pe versiunea asta mai noua am vreo cateva probleme.(cateodata dau shut down si nu se inchide, cateodata dau restart si se inchide). Va rog sa ma ajutati si sa-mi spuneti daca exista vreo metoda ca sa-l determin pe Windows 10 sa booteze de pe hdd cand Secure Boot e activ in BIOS. Exista vreo posibilitate ca sa rezolv aceasta problema fara sa mai fiu nevoit sa reinstalez Windows-ul din nou??? Tin minte atunci cand am instalat versiunea mai veche de Windows au fost creeate 3 sau 4 partitii mici rezervate pentru sistem, cand am dat sa creez o partitie dar la ultima instalare Windows a creat doar partitia System Reserved. Poate aici e problema. Cand Windows nu creaza cele 4 partitii bonus rezervate pentru System, nu mai putem folosi Secure Boot. Poate stiti voi vreo metoda ca sa scap de aceasta problema si sa raman pe MBR Style.

#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
secure boot stiu ca era valabil doar pt gpt
in versiunea creators update se poate face usor conversa la gpt, fara sa fie nevoie de backup sau mutat fisiere

#3
IcecreamAlex

IcecreamAlex

    12 -> Cel mai căpitan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,252
  • Înscris: 10.04.2013

 gumball3000, on 14 aprilie 2017 - 21:45, said:

secure boot stiu ca era valabil doar pt gpt
in versiunea creators update se poate face usor conversa la gpt, fara sa fie nevoie de backup sau mutat fisiere
Thanks man! Am vazut o metoda intr-un video de pe Youtube prin care se facea conversia la GPT pentru a putea folosi Secure Boot. Acesta e video-ul:

Enabling a UEFI Boot with Secure Boot After the Windows 7 to Windows 10 Upgrade
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2C8n3PDuVSg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Deci pot proceda ca in acest video?

#4
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hfJep4hmg9o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5
IcecreamAlex

IcecreamAlex

    12 -> Cel mai căpitan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,252
  • Înscris: 10.04.2013
Nu e asa de simplu ...

Attached Files


Edited by IcecreamAlex, 14 April 2017 - 22:57.


#6
IcecreamAlex

IcecreamAlex

    12 -> Cel mai căpitan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,252
  • Înscris: 10.04.2013
Chiar nu ma puteti ajuta?

Attached Files


Edited by IcecreamAlex, 15 April 2017 - 17:47.


#7
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,819
  • Înscris: 09.12.2012
Pai in BIOS ti-ai facut setarile pentru UEFI ? ai activat optiunile pentru Windows 8/10 ? HDD-ul tie setat ca IDE sau AHCI ?

#8
IcecreamAlex

IcecreamAlex

    12 -> Cel mai căpitan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,252
  • Înscris: 10.04.2013
In BIOS nu am nici un UEFI. Cand am instalat Win 10 bootand de pe stick nu am ales modul UEFI. Daca activez in BIOS pe Secure Boot imi dezactiveaza vreo 2 optiuni de bootare si nici hdd-ul nu-l mai vede. Daca dezactivez Secure Boot, imi vede hdd-ul fara probleme. HDD-ul e setat pe AHCI.

#9
IcecreamAlex

IcecreamAlex

    12 -> Cel mai căpitan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,252
  • Înscris: 10.04.2013
Windows asta ne forteaza sa trecem pe GPT numai pentru simplul fapt ca n-o sa mai putem instala si Linux fara dificultati. Dar pentru mine nu-i o problema daca trec pe GPT numai sa nu mai intalnesc probleme de genul cum am acum pe MBR:
1. Nu pot folosi Secure Boot;
2. Dau Restart -> se inchide de tot;
2. Dau Shut Down - > nu se inchide de tot (decat doar monitorul).

Partea buna a acestei versiuni de Windows 10 e ca putem face backup-uri fara probleme, decat pe versiunile anterioare cand mergea facuta backup doar imaginea de system.

Attached Files


Edited by IcecreamAlex, 15 April 2017 - 20:35.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate