Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Schimbare ssd

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
petruandrei0

petruandrei0

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.04.2017
Salut, am schimbat pe lapopul meu un ssd care s-a ars, si am primit unul nou la garantie. As vrea sa stiu cum as putea sa il instalez, tinand cont ca nu am niciun hard de rezerva cu windows. Merge sa bag ssd-ul nou si un cd/stick cu windows in laptop si sa il iau asa de la zero?

#2
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005
Merge, eu stiu ca laptopurile au in bios serialul.

#3
petruandrei0

petruandrei0

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.04.2017

View Postgerbil, on 14 aprilie 2017 - 21:53, said:

Merge, eu stiu ca laptopurile au in bios serialul.

Si ar fi vreo sansa sa fac asta si fara un cd cu windows? Doar cu ce are el stocat in bios?

#4
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Nu ai formulat coerent intrebarea !

Oricum, este logic ca dupa montarea unui SSD trebuie sa instalezi pe el [SSD-ul] un sistem de operare.
Iar pt. a instala un sistem de operare trebuie sa folosesti fie un dvd si o unitatea optica, fie un stick USB.

Daca vrei sa activezi windowsul, scri cd key-ul primit cu licenta.
Eventual, daca cd key-ul e oin BIOS, intri-n BIOS si notezi cd key-ul pe hartie si apoi instalezi windowsul.

#5
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,172
  • Înscris: 27.06.2007

View Postpetruandrei0, on 14 aprilie 2017 - 21:54, said:

Si ar fi vreo sansa sa fac asta si fara un cd cu windows?
nu poti instala fara cd/dvd/usb stick Posted Image

Quote

Doar cu ce are el stocat in bios?
in BIOS nu ai decat serialu de windows care o data instalat este activat automat; trebuie sa ai grija sa fie acelasi windows home, pro, education, enterprise
super8 - nu mai e nevoie sa intri in BIOS sa scri key-ul; este citit de windows si se activeaza automat

Edited by STARTREK1, 14 April 2017 - 22:09.


#6
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Apai, @STARTREK1, de un' sa stiu eu ca cd key-ul e citit de windows direct din BIOS activandu-se automat ?
Eu nu am nevoie de cd key cand instalez Linux; asa ca greseala mea.

#7
ct10dre

ct10dre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,038
  • Înscris: 03.05.2006
Daca nu stii ce versiune de Win ai avut , sunt softuri care citesc serialul din bios , si apoi cu putin research vezi pe ce windows se potriveste.

#8
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
In primul rind daca windows-ul si SSD-ul sint venite cu laptopul ar trebui de la garantie sa iti aduca in stare de functionare laptopul exact cum l-ai luat. Daca nu, instalezi windows-ul asa cum l-ai instalat cind l-ai cumparat.

Dar daca e windows 10 iti faci un stick sau DVD cu tool-ul oficial (Windows USB/DVD Download Tool) si instalezi, licenta/activrea de obicei se patreaza.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate