Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Mandria pe siteurile de socializare. E pacat?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
33 replies to this topic

#1
Travertin

Travertin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 04.10.2015
Am si eu ca tot omul conturi pe siteurile de socializare. Vad cum diverse persoane pun fotografii cu marea in decembrie, din locuri exotice, poze facute ca pentru reviste, doamne respectabile ce privesc spre soare la apus, facute parca pentru reviste, mancare care cum poate, sticle cu alcool, cate au fost si cate au ramas, ce masina, ce casa am, etc.

A nu se intelege ca am ceva impotriva. Poze cu mine cred ca sunt vreo 7 pe tot internetul. Posibil mai putine.

Ma intreb daca aceste lucruri sunt o forma de mandrie, daca sunt sau nu pacate.

Edited by Travertin, 14 April 2017 - 21:02.


#2
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Dacă sânt sau nu pacate nu prea stiu dar ceva prostie sigur există.

#3
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
Una dintre marile boli ale sufletului este boala invidiei. Aceasta produce mare rau sufletului omului, este si cauza unei mari nefericiri si altora. Cel stapanit de patima invidiei nu tine cont de prieteni, rude, binefacatori. Cel invidios este stapanit de o mare tristete si dificultatea bolii acesteia este ca, asa cum spune Sfantul Vasile cel Mare, "nu poate s-o marturiseasca, ci tine capul plecat si este mohorat si este tulburat si este dominat si este distrus de rau". In mod obisnuit invidiosul nu vrea sa dezvaluie boala lui, rana sufletului sau si astfel toata ziua este mohorat.

http://www.crestinor...diei-68578.html

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,041
  • Înscris: 22.05.2003
Da maica e pacat, pacat mare maica...
Cand mor atatia de foame, tu te duci in tari straine si iti faci poze ca sa moara dusmanii de ciuda?

Mai da o acatista si caieste-te!

#5
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,551
  • Înscris: 31.12.2006
Sau posteaza o poza cu o icoana/lumanare.
Eventual si cu mesajul "daca nu dai share o sa mori, te imbolnavesti, etc".

#6
Travertin

Travertin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 04.10.2015

View PostMizu, on 14 aprilie 2017 - 21:09, said:

Una dintre marile boli ale sufletului este boala invidiei. Aceasta produce mare rau sufletului omului, este si cauza unei mari nefericiri si altora. Cel stapanit de patima invidiei nu tine cont de prieteni, rude, binefacatori. Cel invidios este stapanit de o mare tristete si dificultatea bolii acesteia este ca, asa cum spune Sfantul Vasile cel Mare, "nu poate s-o marturiseasca, ci tine capul plecat si este mohorat si este tulburat si este dominat si este distrus de rau". In mod obisnuit invidiosul nu vrea sa dezvaluie boala lui, rana sufletului sau si astfel toata ziua este mohorat.

http://www.crestinor...diei-68578.html

Probabil suna ca si cum as fi eu invidios. Nu sunt. Fac si eu diverse vizite, mananc diverse chestii, dar nu le pun pe site-uri de socializare.
Nu mi se pare normal.

Sau vrei sa spui ca cei care pun asa poze sunt invidiosi pe altii si de aceea vor sa para mai ...tari?

View Post_bcristian_, on 14 aprilie 2017 - 21:13, said:

Sau posteaza o poza cu o icoana/lumanare.
Eventual si cu mesajul "daca nu dai share o sa mori, te imbolnavesti, etc".

Si asta am vazut. E normal? Ce influenta are dpdv religios?

#7
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Mandrie si ........ , exista si pe aici . Cand vezi pe unii , cum raspund , de sus , sau cum te iau in caruta , pentru ca nu scrii pe limba lor .......

Nu cred ca ar fi pacat sa expui fotografii cu tine si familia , dar daca tot o faci , sa ai ce arata mereu , nu doar in concedii .
Nici eu , nu am mai mult de 10 poze pe net , si ceva video .

#8
Travertin

Travertin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 04.10.2015

View Postgladiatore, on 14 aprilie 2017 - 21:15, said:

Mandrie si ........ , exista si pe aici . Cand vezi pe unii , cum raspund , de sus , sau cum te iau in caruta , pentru ca nu scrii pe limba lor .......

Nu cred ca ar fi pacat sa expui fotografii cu tine si familia , dar daca tot o faci , sa ai ce arata mereu , nu doar in concedii .
Nici eu , nu am mai mult de 10 poze pe net , si ceva video .

Video am, dar cu grafica 3D creata de mine. Na ca acum ma laud. :)

#9
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Adevarul este ca daca esti urat si nu esti fotogenic, este normal sa-i blamezi pe cei care nu sunt urati si sunt fotogenici. Si se afiseaza ca atare. Doar ca, pe de alta parte, trebuie sa fii destul de prost si de neinformat pentru a-ti afisa toata rahaturile si parturile pe retele de socializare, doat pentru a aduna "like"-uri de la handicapatii doar asta asteapta. Sa dea "like"-uri la prosti. Care prosti, se trezesc mai apoi, ca nu mai au o viata personala, ca nu mai au intimitate si ca si-au futut singuri norocul.

#10
Travertin

Travertin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 04.10.2015

View Postmyshyk, on 14 aprilie 2017 - 21:17, said:

Adevarul este ca daca esti urat si nu esti fotogenic, este normal sa-i blamezi pe cei care nu sunt urati si sunt fotogenici. Si se afiseaza ca atare. Doar ca, pe de alta parte, trebuie sa fii destul de prost si de neinformat pentru a-ti afisa toata rahaturile si parturile pe retele de socializare, doat pentru a aduna "like"-uri de la handicapatii doar asta asteapta. Sa dea "like"-uri la prosti. Care prosti, se trezesc mai apoi, ca nu mai au o viata personala, ca nu mai au intimitate si ca si-au futut singuri norocul.

O persoana pe care o cunosc chiar "sufera" daca nu primeste likeuri in urma afisarii fotografiilor.

Totusi ma mai gandesc daca eu, cu deschiderea acestui topic, nu cumva fac pacat ca este "bârfă" ceea ce devine acest topic, incet, incet.

Rog un moderator sa il inchida.

#11
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014
mai corect așa:

View PostTravertin, on 14 aprilie 2017 - 21:00, said:

Poze cu mine (despre care știu și eu) cred ca sunt vreo 7 pe tot internetul. Posibil mai putine.

Edited by DaculScoril0, 14 April 2017 - 21:34.


#12
yesyesyesyo

yesyesyesyo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,367
  • Înscris: 11.10.2007
vanitate se numeste.
nu mandrie, nici invidie.

#13
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Ca bine spui... despre care stie el... si eu m-am trezit cu poze pe facebook in care apaream, ori in prim plan, ori in plan second... desi le-am spus clar sa incerce sa nu faca poze si in nici un caz sa le posteze pe internet... le-am rezolvat cu o metoda mai neortodoxa si nu mai sunt acum... pana gasesc iar altele :D

#14
Travertin

Travertin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 04.10.2015

View PostDaculScoril0, on 14 aprilie 2017 - 21:33, said:

mai corect așa:

Da, corect :))

#15
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,853
  • Înscris: 27.04.2010
Logica e simpla: " prostul care nu-i fudul, nu e prost destul".
Degeaba dai in gropi de prost ce esti (metaforic vorbind), daca nu o si arati mai departe, sa te stie toata lumea.
Unii au impresia ca au inventat apa calda, daca azi au cu 10 lei mai mult decat au avut in ultimii 5 ani ... cred ca a dat bogatia peste ei, si trebuie sa se laude cu asta.
Trufia si prostia sunt atribute cu care te nasti ... ca mai pot fi dezvoltate (!!!) pe parcursul vietii, asta tine de "smecherie, mooo ..."

#16
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Unii sunt atat de prosti ca fac selfie si checkin in timp ce dau spargerea... degeaba dai o lovitura ca daca nu te lauzi cu ea, e ca si cum nu ai dat Posted Image

Cam ca aia care dau spargerea si apoi se duc glont in bar sa spuna la toata lumea si sa faca cinste :D

#17
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,434
  • Înscris: 15.07.2008

View PostTravertin, on 14 aprilie 2017 - 21:00, said:

.....
Ma intreb daca aceste lucruri sunt o forma de mandrie, daca sunt sau nu pacate.

View Postsilesax, on 14 aprilie 2017 - 21:04, said:

Dacă sânt sau nu pacate nu prea stiu dar ceva prostie sigur există.

Quote

  Pe om nu-l pângăresc doar păcatele trupeşti, desfrâul, adulterul şi cele asemenea, dar şi mândria, cu mult mai mult decât altele. Fiindcă fiecare cuget de desfrâu este, desigur, păcat de moarte, şi are ca pricină dorinţa. Când vorbim despre mândrie, dimpotrivă, nu poţi găsi vreo cauză sau fază de început, care s-o îndreptăţească fie şi câtuşi de puţin. Mândria nu e altceva decât pervertirea sufletului şi boală grea, care se naşte din prostie. Da, cel mai lipsit de minte om din lume este cel mândru.
Sfântul Ierarh Ioan Gură de Aur, Problemele vieții, Editura Egumenița, Galați, p. 34

Edited by stlk, 15 April 2017 - 00:03.


#18
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,316
  • Înscris: 24.02.2017

View Postshymano, on 14 aprilie 2017 - 21:42, said:

Logica e simpla: " prostul care nu-i fudul, nu e prost destul".



Asta e si senzatia mea. Plus ca am mai observat o chestie . O ''prietena'' posteaza iarna spre exempu poze de pe plajele din Spania unde a fost cu o vara inainte. Iti dai seama ca primul impuls este sa te gandesti ca ea se distreaza la mare in timp ce noi murim de frig aici. Nu mai zic ca are parul blond in vant sau sta la o masa in timp ce bea un pahar de vin, pe malul marii la o terasa ....  Bai nene.... doar-doar ar muri toti dusmanii de ciuda in timp ce ea e singura, nici macar nu are prieten ....  WTF ....

Am senzatia uneori ca internetul a fost inventat tocmai pentru acest gen de oameni, care nu au defapt ce sa spuna, in schimb arunca cu tot felul de poze idioate in ceilalti. Si da, ma apuca si pe mine invidia, e primul impuls. Insa pe urma ma linistesc.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate