Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Eroare nemaintalnita fisiere multimedia

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
xicsdj

xicsdj

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 16.09.2008
Buna ziua,

sper ca am postat in categoria care trebuie, daca nu, rog un admin sa mute postarea.

Am o problema pe care nu am intalnit-o niciodata. Am pe computer mii de fotografii si fisiere video. De 2 zile, absolut toate pozele care au extensia jpg, nef sau bmp nu se mai pot deschide. La fel si cu fisierele video cu extensia MTS. Initial am crezut ca e o eroare pe hdd extern, dar dupa aia am observat ca eroarea se aplica la absolut toate fotografiile ( si pe hdd intern si pe cel extern ) mai putin la fisiere png, la fisiere m2ts sau mpg. Am facut tot ce imi sta in putere, am reinstalat windowsul, am facut scanari cu antivirusuri ( bitdefender, norton, nod, si chiar Avira ). Nu a fost gasit absolut nimic. Cu atat mai mult ca eroarea se aplica doar la fotografii si fisiere video, deci nu poate fi vorba de eroare de hdd, sectoare de bad sau altele, fiind deja verificari facute in acest sens. Fisierele cu fotografii, se vad ca si dimensiune, ca ar fi in regula ( gen 3 mb ) dar nu se pot deschide pe nici un alt PC, cu nici un program gen paint, Photoshop, GIMP, irfan, etc. Nu imi pot da seama despre ce ar fi vorba, iar in hexeditor imi apare ca ar fi informatii, gen nici o eroare de tip 00000. Am folosit programe de recuperare date, dar imi arata aceleasi fisiere care nu se pot deschide. Astept pareri avizate sau eventuale solutii.
Am atasat si o poza din cele care au eroarea.

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Nu ai spus ce eroare.
Nu ai atasat nimic.

#3
STARTREK1

STARTREK1

    cãutãtor pe gugãl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,146
  • Înscris: 27.06.2007
am o vaga banuiala ca este un cryptolocker...
initiator vezi pe aici https://forum.softpe...re-gen-fhqkham/

#4
SPX808

SPX808

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 18.06.2016
Ai incercat sa conectezi HDD extern la un alt computer?

#5
STARTREK1

STARTREK1

    cãutãtor pe gugãl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,146
  • Înscris: 27.06.2007

View PostSPX808, on 14 aprilie 2017 - 13:26, said:

Ai incercat sa conectezi HDD extern la un alt computer?

View Postxicsdj, on 14 aprilie 2017 - 13:09, said:

Fisierele cu fotografii, se vad ca si dimensiune, ca ar fi in regula ( gen 3 mb ) dar nu se pot deschide pe nici un alt PC, cu nici un program...

View Postxicsdj, on 14 aprilie 2017 - 13:09, said:

Am atasat si o poza din cele care au eroarea.
nu apare nici o poza

Edited by STARTREK1, 14 April 2017 - 13:30.


#6
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,434
  • Înscris: 15.07.2008

View Postbietu, on 14 aprilie 2017 - 13:22, said:

Cum dracu reusiti fratilor sa va pricopsiti cu ransomware ca nu va inteleg??? Nu folosesc antivirus de cel putin 7 ani si nu am avut probleme! Unde dracu intrati, ce dracu deschideti???
Scuze de offtopic!
Te ocoleste, pana te nimereste ! Si daca folosesti sau nu antivirus, tot il iei daca accesezi fisierul nepotrivit, la momentul nepotrivit ! (antivirusii te protejeaza prea putin chiar daca unii au  si antiransomware incorporat). Creatori de ransomware mai nou decompileaza jocuri,programe etc freeware si le recompileaza in stil "hai sa-ti daruiesc un ransomware !" apoi le pun pe anumite bloguri,site-uri etc.
Deci ar trebui sa descarcam fisiere freeware doar de pe siteuri renumite gen Softpedia sau de pe siteurile oficiale !
Pana acum puteam lua un ransomware de prin atasamente email (expeditori necunoscuti) , jocuri sau softuri piratate !

View Postxicsdj, on 14 aprilie 2017 - 13:09, said:

Buna ziua,

sper ca am postat in categoria care trebuie, daca nu, rog un admin sa mute postarea.

Am o problema pe care nu am intalnit-o niciodata. Am pe computer mii de fotografii si fisiere video. De 2 zile, absolut toate pozele care au extensia jpg, nef sau bmp nu se mai pot deschide. La fel si cu fisierele video cu extensia MTS. Initial am crezut ca e o eroare pe hdd extern, dar dupa aia am observat ca eroarea se aplica la absolut toate fotografiile ( si pe hdd intern si pe cel extern ) mai putin la fisiere png, la fisiere m2ts sau mpg. Am facut tot ce imi sta in putere, am reinstalat windowsul, am facut scanari cu antivirusuri ( bitdefender, norton, nod, si chiar Avira ). Nu a fost gasit absolut nimic. Cu atat mai mult ca eroarea se aplica doar la fotografii si fisiere video, deci nu poate fi vorba de eroare de hdd, sectoare de bad sau altele, fiind deja verificari facute in acest sens. Fisierele cu fotografii, se vad ca si dimensiune, ca ar fi in regula ( gen 3 mb ) dar nu se pot deschide pe nici un alt PC, cu nici un program gen paint, Photoshop, GIMP, irfan, etc. Nu imi pot da seama despre ce ar fi vorba, iar in hexeditor imi apare ca ar fi informatii, gen nici o eroare de tip 00000. Am folosit programe de recuperare date, dar imi arata aceleasi fisiere care nu se pot deschide. Astept pareri avizate sau eventuale solutii.
Am atasat si o poza din cele care au eroarea.
Pune upload fisiere criptate (fisiere din alea pe care nu poti sa le deschizi ) AICI sau AICI si vezi ce tip de ransomware ai (intra pe link si citeste daca nu stii ce inseamna)  ,eventual afli si daca le mai poti decripta sau nu (depinde ce variante sau versiuni ai)
Apropo, vezi ca nu ai atasat nimic !

Edited by stlk, 14 April 2017 - 13:56.


#7
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postxicsdj, on 14 aprilie 2017 - 13:09, said:

Am facut tot ce imi sta in putere, am reinstalat windowsul, am facut scanari cu antivirusuri ( bitdefender, norton, nod, si chiar Avira ). Nu a fost gasit absolut nimic. Cu atat mai mult ca eroarea se aplica doar la fotografii si fisiere video, deci nu poate fi vorba de eroare de hdd, sectoare de bad sau altele, fiind deja verificari facute in acest sens. Fisierele cu fotografii, se vad ca si dimensiune, ca ar fi in regula ( gen 3 mb ) dar nu se pot deschide pe nici un alt PC, cu nici un program gen paint, Photoshop, GIMP, irfan, etc. Nu imi pot da seama despre ce ar fi vorba, iar in hexeditor imi apare ca ar fi informatii, gen nici o eroare de tip 00000. Am folosit programe de recuperare date, dar imi arata aceleasi fisiere care nu se pot deschide. Astept pareri avizate sau eventuale solutii.
Am atasat si o poza din cele care au eroarea.

Citeste aici cum se ataseaza corect imaginile pe forum: https://forum.softpe...tarii-pe-forum/

Daca fisierele au fost alterate in mod selectiv, in functie de tip, atunci este mai mult ca sigur vorba de o forma de malware care a facut aceasta. Antivirusii (nu "antivirusuri", ca nu este vorba de virusuri biologice; termenul a fost reimprumutat si declinat diferit) nu recunosc toate formele de malware existente. Sau poate chiar a fost eliminat malware-ul, fara ca tu sa observi, in schimb, efectul lui a ramas. Exista forme de malware care afecteaza doar fotografiile si filmele.
Voi muta topicul pe aria dedicata.

#8
xicsdj

xicsdj

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 16.09.2008
@dorin_2K Am specificat ca nu reusesc sa deschid nici un fisier cu extensia jpg. Am atasat o imagine dar vad ca nu mi-o incarca.
@SPX808 da, am incercat sa conectez HDD extern la alt computer si la fel nu imi arata pozele, nici macar cele pe care le am pe hdd intern
@bietu asa cred si eu ca e ransomware, dar nu e nimic ca sa imi demonstreze asta, antivirusii nu detecteaza nimic, nu am descarcat nimic care sa imi faca asta, eu in general am stat fara antivirus si in atatia ani nu am patit niciodata asa
@STARTREK1 Daca era cyptolocker nu trebuia cumva sa imi arate vreo eroare ceva? De obicei astea cauta sa instaleze programe care sa iti ceara bani, dar la mine totul este absolut in regula, mai putin cu fisierele jpg

Multumesc moderatorului pentru corectia textului. La ce suparat sunt, nici nu mi-am dat seama.

Fiindca nu reusesc sa postez aici imaginile , am creat o arhiva cu trei poze care se poate descarca de aici. https://we.tl/3CRgm4uKBA
@stlk Am facut scanare cu cele doua site-uri si amandoua mi-au aratat ca nu pot depista daca e vorba de un malware.

Edited by xicsdj, 14 April 2017 - 14:37.


#9
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007
Cele trei fisiere au primii 1048576 bytes diferiti, apoi continut identic. Asadar, mai mult ca sigur e ransomware.

#10
xicsdj

xicsdj

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 16.09.2008
Am facut o scanare cu ransomnotecleaner si imi arata ca nu am nici un malware. Nu imi pot explica

@ dani.user Ai si vreo solutie ?

Attached Files



#11
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001

View Postxicsdj, on 14 aprilie 2017 - 14:48, said:

@dorin_2K Am specificat ca nu reusesc sa deschid nici un fisier cu extensia jpg.
Nu reusesti? Din ce cauza? Ce apare?
Asta ai scris:

Quote

dar dupa aia am observat ca eroarea se aplica la absolut toate fotografiile
Deci? Ce eroare?

#12
xicsdj

xicsdj

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 16.09.2008

View Postdorin_2k, on 14 aprilie 2017 - 15:34, said:

Nu reusesti? Din ce cauza? Ce apare?
Asta ai scris:

Deci? Ce eroare?


Nu reusesc din cauza ca , cu orice program as incerca sa le deschid, imi spune ca nu sunt fisiere suportate. Gen in Paint - spune ca : This is not a valid bitmap file. In alte programe spune ca e incorect headerul. si tot asa

#13
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001

View Postxicsdj, on 14 aprilie 2017 - 13:09, said:

De 2 zile, absolut toate pozele care au extensia jpg, nef sau bmp nu se mai pot deschide.
Pt clarificare, ai AV pe PC? Ai instalat ceva deosebit inaintea criptarii lor? Ai primit vreun mail cu atasament ciudat?
Ca sa stiu cum s-a propagat criptarea.

#14
xicsdj

xicsdj

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 16.09.2008

View Postdorin_2k, on 14 aprilie 2017 - 15:43, said:

Pt clarificare, ai AV pe PC? Ai instalat ceva deosebit inaintea criptarii lor? Ai primit vreun mail cu atasament ciudat?
Ca sa stiu cum s-a propagat criptarea.

Aveam Avira ca antivirus. Nu am primit si nici nu am descarcat nimic ciudat, din ce imi amintesc. Singurul mail descarcat a continut doua fotografii, trimise de cineva, care, culmea, nu au fost afectate. Daca imi lasi un mail, te rog, iti pot trimite pozele.

#15
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Le-am descarcat pe cele 3 puse de tine.

Acum m-a apucat si pe mine teama (ca ieri alt user a avut aceeasi problema).
Acum fac back-up pe alt HDD la 40 GB foto.
Cand am timp le pun si pe DVD-uri.

#16
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Poti sa scanezi cu ce vrei tu. Pozele nu se mai pot recupera.
Poti doar spera ca pe viitor sa apara un descriptor ptr ele  - citeste macar primul post din topicul indicat mai sus.

Acesti virusi cripetaza fisierele si cand au terminat sau au fost descoperiti se sterg singuri, Deci oricat ai scana ulterior, ei nu mai sunt acolo.
Nu dau erori - ei cripetaza in background pana termina. Doar ca in mod normal la final mai lasa si o urma - un fisier sau mai multe in care iti dau detalii cum a fost criptat si unde trebuei sa platesti. Probabil al tau a fost terminat inainte sa scrie aceste info.

#17
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001

View Posteiffel, on 14 aprilie 2017 - 15:54, said:

Nu dau erori - ei cripetaza in background pana termina.
Data fisierelor se modifica prin criptare?
Se vede ceva neobisnuit in utilizarea procesorului sau a HDD?

#18
xicsdj

xicsdj

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 16.09.2008

View Posteiffel, on 14 aprilie 2017 - 15:54, said:

Poti sa scanezi cu ce vrei tu. Pozele nu se mai pot recupera.
Poti doar spera ca pe viitor sa apara un descriptor ptr ele  - citeste macar primul post din topicul indicat mai sus.

Acesti virusi cripetaza fisierele si cand au terminat sau au fost descoperiti se sterg singuri, Deci oricat ai scana ulterior, ei nu mai sunt acolo.
Nu dau erori - ei cripetaza in background pana termina. Doar ca in mod normal la final mai lasa si o urma - un fisier sau mai multe in care iti dau detalii cum a fost criptat si unde trebuei sa platesti. Probabil al tau a fost terminat inainte sa scrie aceste info.

Macar de ar fi solutii reale de plata sau de decriptare, dar se pare ca nu exista nici sursa reala a infectarii. Deci nu stii de unde sa incepi

View Postdorin_2k, on 14 aprilie 2017 - 15:58, said:

Data fisierelor se modifica prin criptare?
Se vede ceva neobisnuit in utilizarea procesorului sau a HDD?

Absolut nici o modificare. Nici macar un bit, totul se comporta absolut normal. Acum ai pozele, in secunda urmatoare nu mai ai nimic.

Ele raman ca nume , ca fisier si ca dimensiune, dar nu le mai poti utiliza. E un cosmar

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate