Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 

Huawei P10 Lite versus Motorola Moto G5 Plus versus Nokia 6 versus Samsung Galaxy A5(2017)

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017
Doresc sa imi inlocuiesc actualul telefon, un Microsoft Lumia 640 lte asa ca am luat in calcul telefoanele mobile mentionate mai sus.
In acest moment doar A5(2017) este mai bine cunoscut la noi.
Sigur ca imi doresc un telefon cu androidul cat mai pur cum este cazul lui Moto G5 Plus sau Nokia 6 si care beneficiaza de update-uri ale sistemului de operare cat mai lungi.
Cu exceptia lui Nokia 6 care are 4 GB RAM, desi in gsmarena figureaza cu aceeasi memorie, toate celelalte telefoane vin pentru Europa cu 3GB RAM care cred ca sunt suficienti in urmatorii 2-3 ani, mai ales ca nu sunt interesat de jocuri ci doar de rularea unor aplicatii, gps si navigat pe internet.
Inca nu am vazut comentarii de specialitate despre toatele cele 4 telefoane pe care le-am luat in calcul.
Avand in vedere raportul calitate pret, ce imi sugerati?Isi justifica banii, A5(2017)?
Postez mai jos specificatiile tehnice ale telefoanelor pe care le-am luat in calcul.
http://www.gsmarena....0_lite-8598.php
http://www.gsmarena....5_plus-8453.php
http://www.gsmarena....okia_6-6885.php
http://www.gsmarena....galaxy_a5_(2017)-8494.php

Edited by max_01, 14 April 2017 - 11:25.


#2
Mr_Who

Mr_Who

    The One

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,728
  • Înscris: 24.11.2005
P10 lite FTW

#3
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View PostMr_Who, on 14 aprilie 2017 - 11:28, said:

P10 lite FTW
Imi place foarte mult.Initial pe el l-al luat in calcul insa ulterior, din discutiile avute cu diverse persoane, au aparut si celellate.Moto G5 Plus si Nokia 6 pentru androidul lor pur si update-urile periodice ale sistemului de operare, cel putin 2 ani, cum zic unii.Un android pur consuma mai putine resurse iar telefonul functioneaza mult mai bine fata de unul ,,imbunatatit''asa cum procedeaza majoritatea producatorilor de telefoane inteligente.

#4
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Mi5, dai bani pe calitate, nu pe brand

#5
Dariusdd

Dariusdd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 08.12.2008
Esti o persoana ce are obiceiul de a scapa telefoane in WC/apa/chiuveta? Nu vad alt motiv pentru care ai insista pentru acel Samsung.
Tu cand vrei sa-ti inlocuiesti telefonul? Moto G5 Plus nici macar nu-l gasesc in tara, iar Nokia 6 e varianta importata din China la pret dublu fata de cel normal. Clar nu vrei sa-l inlocuiesti acum (si peste cateva saptamani/luni cand o sa apara oficial in tara aceste modele o sa fie diferita situatia pietii).
Ca veni vorba de RAM, e mult mai relevant in orice activitate ce nu tine de jocuri decat ai crede, ca acesta e un telefon, nu un PC. Oricum, nu e mare diferenta intre 3 si 4 GB de RAM la acele procesoare.
Si asa au mai ramas 2 telefoane. Huawei-ul este destul de popular si este signifiant mai ieftin decat Samsung-ul. Pe langa asta, este livrat cu Android 7 din start, in timp ce Samsung-ul abia ce are update-ul in teste. Pot intra in detalii legate de procesoare, dar ai spus ca "nu te intereseaza gaming-ul".
Din ce ai listat mai sus, as sugera Huawei-ul. Din ce modele de telefoane mai cunosc intr-un buget asemanator, sugerez si Xiaomi Mi5 si Xiaomi Redmi Note 4X si Zuk Z2.

Edited by Dariusdd, 14 April 2017 - 11:45.


#6
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View PostYourFan, on 14 aprilie 2017 - 11:42, said:

Mi5, dai bani pe calitate, nu pe brand
Eu vreau sa dau banii pe calitate nu pe brand cum probabil se intampla de cativa ani incoace la Samsung.
Mi5 este mai ok decat P10Lite?De ce?

View PostDariusdd, on 14 aprilie 2017 - 11:45, said:

Esti o persoana ce are obiceiul de a scapa telefoane in WC/apa/chiuveta? Nu vad alt motiv pentru care ai insista pentru acel Samsung.
Tu cand vrei sa-ti inlocuiesti telefonul? Moto G5 Plus nici macar nu-l gasesc in tara, iar Nokia 6 e varianta importata din China la pret dublu fata de cel normal. Clar nu vrei sa-l inlocuiesti acum (si peste cateva saptamani/luni cand o sa apara oficial in tara aceste modele o sa fie diferita situatia pietii).
Ca veni vorba de RAM, e mult mai relevant in orice activitate ce nu tine de jocuri decat ai crede, ca acesta e un telefon, nu un PC. Oricum, nu e mare diferenta intre 3 si 4 GB de RAM la acele procesoare.
Si asa au mai ramas 2 telefoane. Huawei-ul este destul de popular si este signifiant mai ieftin decat Samsung-ul. Pe langa asta, este livrat cu Android 7 din start, in timp ce Samsung-ul abia ce are update-ul in teste. Pot intra in detalii legate de procesoare, dar ai spus ca "nu te intereseaza gaming-ul".
Din ce ai listat mai sus, as sugera Huawei-ul. Din ce modele de telefoane mai cunosc intr-un buget asemanator, sugerez si Xiaomi Mi5 si Xiaomi Redmi Note 4X si Zuk Z2.
Nu am obiceiul sa scap telefonul din maine insa accidental se poate intampla oricui.
Doar peste o perioada de timp vreau sa imi schimb telefonul insa acum sunt in faza de documentare ca si alte persoane, probabil.
Intre P10 Lite si Mi5 pe ce ai merge si de ce?

O opinie negativa despre sistemul de operare ale Mi5.Fara un sistem de operare ok, chiar daca pe partea de hard telefonul este ok, nu ai facut nimic.
http://economie.hotn...-neslefuita.htm

Edited by max_01, 14 April 2017 - 12:04.


#7
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
a5 2017, asta daca vrei sa-l poti vinde peste vreo 2 ani ... ca un uauei nu ti-l mai ia nimeni la pret bun Posted Image

#8
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,867
  • Înscris: 27.04.2010
Daca tot esti dispus sa platesti +1500 lei pentru A5-ul ala, mai pui 200 lei si iei direct P9.
Sau poate il gasesti sub 1900 lei (P9) ...

Edited by shymano, 14 April 2017 - 12:19.


#9
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View PostTruculMagic, on 14 aprilie 2017 - 12:11, said:

a5 2017, asta daca vrei sa-l poti vinde peste vreo 2 ani ... ca un uauei nu ti-l mai ia nimeni la pret bun Posted Image
Daca ceri pretul corect orice produs il vinzi.

View Postshymano, on 14 aprilie 2017 - 12:14, said:

Daca tot esti dispus sa platesti +1500 lei pentru A5-ul ala, mai pui 200 lei si iei direct P9.
Sau poate il gasesti sub 1900 lei (P9) ...
Nu vreau sa platesc in plus bani pentru A5.Cred ca nu isi merita banii insa vroiam sa vad si opinia altora.Nu vreau sa platesc mai mult de 1500 lei pe un telefon.Nu va trece mult pana ce A5 va ajunge undeva la 1500 lei sau chiar sub aceasta suma.

Edited by max_01, 14 April 2017 - 12:45.


#10
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
A5 nu merita nici 1500 de lei. Alegerea este destul de simpla : P10 Lite pentru garantie oficiala si pret, iar Moto G5 Plus pentru camera si soft curat (nu stiu daca va fi adus oficial la noi).

#11
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Postmax_01, on 14 aprilie 2017 - 12:45, said:

Daca ceri pretul corect orice produs il vinzi.


Nu vreau sa platesc in plus bani pentru A5.Cred ca nu isi merita banii insa vroiam sa vad si opinia altora.Nu vreau sa platesc mai mult de 1500 lei pe un telefon.Nu va trece mult pana ce A5 va ajunge undeva la 1500 lei sau chiar sub aceasta suma.


Atunci la ce ai pomenit de el ???
Daca ceri pretul corect nu o sa ti-l cumpere nimeni. Am vandut pana in prezent in jur de vreo 15 telefoane doar 2016-prezent... si daca nu e samsung sau iphone poate sa fie mama flagship-ului de la alt brand ca foarte greu il vinzi si cu pret mult mai mic fata de magazin (cu tot ca e cu factura si garantie), iar restul care posteaza preturi enorme pe olx, okazii raman cu ele...

Si de ce nu merita 1500 ? Procesorul e foarte bun, 3gb ram, 32gb, camera foto foarte reusita si aia frontala e cea mai buna (16mp f/1,9), ip67, android 6 si o sa primeasca 100% android 7, autonomie pe masura, design si il vinzi usor. Pe cand moto arata oribil, nokia 6 nu mai e ce era nokia odata, p10lite e versiunea lite... daca era p10 merita, dar asa... lite-ul e mereu mai slab si nu prea are cautare.

Edited by TruculMagic, 14 April 2017 - 14:03.


#12
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View PostTruculMagic, on 14 aprilie 2017 - 14:00, said:

Atunci la ce ai pomenit de el ???
Daca ceri pretul corect nu o sa ti-l cumpere nimeni. Am vandut pana in prezent in jur de vreo 15 telefoane doar 2016-prezent... si daca nu e samsung sau iphone poate sa fie mama flagship-ului de la alt brand ca foarte greu il vinzi si cu pret mult mai mic fata de magazin (cu tot ca e cu factura si garantie), iar restul care posteaza preturi enorme pe olx, okazii raman cu ele...

Si de ce nu merita 1500 ? Procesorul e foarte bun, 3gb ram, 32gb, camera foto foarte reusita si aia frontala e cea mai buna (16mp f/1,9), ip67, android 6 si o sa primeasca 100% android 7, autonomie pe masura, design si il vinzi usor. Pe cand moto arata oribil, nokia 6 nu mai e ce era nokia odata, p10lite e versiunea lite... daca era p10 merita, dar asa... lite-ul e mereu mai slab si nu prea are cautare.
In concluzie ce recomanzi?Care este opinia ta?Posted Image

Edited by max_01, 14 April 2017 - 18:31.


#13
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
P10 Lite, cea mai safe varianta. O fi el "Lite", dar e un mid-range mai mult decat decent. Xiaomi poate e o varianta mai capabila, dar fara suport oficial in RO sau garantie.

Iti recomand totusi Huawei Nova, eu tocmai mi-am luat unul si sunt incantat de el. Constructie solida, metalic, baterie incredibil de buna. A venit cu 6.0, ieri am primit update la 7. Mai putin cunoscut, dar un telefon excelent. 5" FHD, Snap 625, 3Gb RAM, 32Gb storage, filmare 4K, baterie 3000 (5-6 ore SOT lejer).

Cat despre vanzare, eu am dat anul trecut prin septembrie un P8 Lite folosit un an cu 500 lei, la doua zile dupa ce l-am pus la vanzare.

Edited by chris_t, 14 April 2017 - 20:34.


#14
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
@chris_t: si pe langa cele mentionate de tine, mai arata si al naibii de bine huawei nova.

#15
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View Postjegmihai, on 14 aprilie 2017 - 13:04, said:

A5 nu merita nici 1500 de lei. Alegerea este destul de simpla : P10 Lite pentru garantie oficiala si pret, iar Moto G5 Plus pentru camera si soft curat (nu stiu daca va fi adus oficial la noi).
Si eu oscilez intre ele insa nu am renuntat si la Nokia 6 inclusiv pentru faptul ca acesta beneficiaza acum de update la androidul 7.1.1. si posibil sa beneficieze de update-uri periodice ale sistemului de operare care este un android pur.
http://www.androidau...-update-764187/
Pentru ca in cazul meu, telefonul va sta in husa, aspectul carcasei conteaza mai putin insa la garantie nu dau cu piciorul pentru ca nu imi permit sa cheltuiesc aiurea banii.

View Postchris_t, on 14 aprilie 2017 - 20:33, said:

P10 Lite, cea mai safe varianta. O fi el "Lite", dar e un mid-range mai mult decat decent. Xiaomi poate e o varianta mai capabila, dar fara suport oficial in RO sau garantie.

Iti recomand totusi Huawei Nova, eu tocmai mi-am luat unul si sunt incantat de el. Constructie solida, metalic, baterie incredibil de buna. A venit cu 6.0, ieri am primit update la 7. Mai putin cunoscut, dar un telefon excelent. 5" FHD, Snap 625, 3Gb RAM, 32Gb storage, filmare 4K, baterie 3000 (5-6 ore SOT lejer).

Cat despre vanzare, eu am dat anul trecut prin septembrie un P8 Lite folosit un an cu 500 lei, la doua zile dupa ce l-am pus la vanzare.
P10 Lite este mai nou ca si Nova si nu ii este inferior din punct de vedere tehnic avand ca atu, androidul 7.0 cu care vine din fabrica ceea ce va permite un update suplimentar al sistemului de operare fata de Nova.Ochiul uman nu poate aprecia mai mult de FullHD asa ca rezolutii mai mari ale ecranului nu ma intereseaza.
Tu confirmi ca orice produs poate fi vandut daca ceri pretul corect.

Edited by max_01, 15 April 2017 - 19:28.


#16
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
As alege G5 Plus, dar doar daca va fi lansat oficial la noi.

#17
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
Asta e o chestie pe care ma indoiesc ca o poate face P10 Lite, pur si simplu Snap 625 e excelent ca și consum:Attached File  Screenshot_20170415-203509.png   86.2K   27 downloadsAttached File  Screenshot_20170415-203501.png   67.53K   28 downloads

Ecranul e doar FullHD, filmarea e 4K.

Și, da, orice produs poate fi vândut. 500 am cerut pe P8 Lite  500 am primit, nu am negociat nimic. Telefonul era impecabil, iar la momentul respectiv cred  a se vindea undeva la 800 la liber.

Eu nu zic să iei neapărat Nova, doar că e cu o clasă peste variantele de P Lite.

#18
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View Postjegmihai, on 15 aprilie 2017 - 19:29, said:

As alege G5 Plus, dar doar daca va fi lansat oficial la noi.
Corect.Asa gandesc si eu.
Multumesc frumos tuturor pentru opinii.

Edited by max_01, 15 April 2017 - 19:45.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate