Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Lungime cablu de net de la router la un alt PC

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
Anonyymous

Anonyymous

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 27.02.2012
Detin un router wireless de la telekom prin tehnologia adsl, As vrea sa conectez la acest router un alt PC (vechi, va fi folosit de parinti), problema este ca distanda de la router la PC ar fi cred ca mai mare de 20 metri,
1.este posibil sa gasesc un astfel de cablu?
2.se va pierde din semnal pe o asa lungime (cablu va face legatura intre doua imobile, deci va fi si cald si frig)?
Nu ajunge semnalul wireless la pc, deci nu pot folosi un adaptor.
3. Unde as putea gasi un astfel de cablu?
La router am conectat pc prin cablu si laptop, telefon si tv prin wireless.

#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
1. da
2. nu

3 daca nu gasesti gata sertizat iti iei cablu si mufele separat

http://www.emag.ro/c...m/pd/DYLR4BBBM/

#3
Anonyymous

Anonyymous

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 27.02.2012
Ai dreptate se gasesc si sunt si sterilizate chiar pe pc garage.http://www.pcgarage.ro/cabluri-retea/filtre/specificatii-generale-lungime-20/?

#4
danmerezeanu

danmerezeanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 15.04.2009
... "SERTIZATE".... :)

#5
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,664
  • Înscris: 23.10.2006
Iti functioneza foarte bine cu cablu utp cat5e pana la 100m. Asa ca la 20m nu este nici o problema.
P.S. Pentru exterior cauta asa ceva http://www.dipolnet....__E1412_305.htm
sau stp are sufa adiacenta de otel pentru sustinere.

Edited by baribalu, 14 April 2017 - 11:58.


#6
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008

 Anonyymous, on 14 aprilie 2017 - 11:04, said:

2.se va pierde din semnal pe o asa lungime (cablu va face legatura intre doua imobile, deci va fi si cald si frig)?
In conditiile astea (exterior) nu stiu daca nu cumva va trebui sa cauti ori un cablu pentru exterior (nu stiu cat va fi de scump fata de unul de interior), ori un tub sau canal prin care sa tragi cablul, astfel incat sa fie protejat de conditiile meteo.

Edited by Hider141, 14 April 2017 - 11:37.


#7
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Nu stiu in ce oras esti , la noi se gasesc cabluri  la unul numit  Dioda , au cablul si ti-l fac pe loc cu clestele de sertizat  adaugand mufele la orice lungime doresti . Eu am luat recent unul de 5 m , mi l-a facut  o domnisoara in doua minute .

Edited by GingisHan2015, 14 April 2017 - 12:14.


#8
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 24.02.2011
Daca-i prea mare deranjul cu cablu, poti incerca un range extender, cred ca unul mai rasarit se descurca acceptabil la 20 metri.

Edited by sandel1, 14 April 2017 - 13:29.


#9
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
e bun si un range extender daca te multumesti cu <1 Mbps.

#10
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Cu o situatie asemanatoare m-am confruntat eu in urma cu vreo 12 ani: aveam de conectat pc-uri din cladiri diferite, intr-unul din cazuri, desi am ales traseul optim, cablul avea 114 metri. Conexiunea nu era grozava asa ca am imbunatatit-o intercaland 2 switch-uri montate langa punctul de iesire (pe perete)dintr-o cladire si la fel in cealalta cladire. Am scurtat in felul acesta cablul cu cca 15 metri si am redus pierderile. Daca poti sa intercalezi macar un switch pe traseu cred ca va fi foarte bine. Nu mai dezvolt ideea POE, deja te complici daca nu poti alimenta switch-ul.
Orice switch sau router mai vechi poate fi folosit, conditia e sa-l poti alimenta.

#11
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,664
  • Înscris: 23.10.2006
Ce switch sa intercaleze la 20m? UN cablu bun pt exterior e indeajuns pt multi ani, eu am folosit un cablu utp normal, care venea de la aprox 100m pe exteriorul blocului, de la o retea de cartier si a functionat fara probleme vre-o 6 ani pana am incheiat contractul cu ei.

Edited by baribalu, 14 April 2017 - 18:24.


#12
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Acum depinde si de router, mi s-a intamplat si mie cu o pocnitoare sa nu am semnal pe cablu de 15 m, pe cand cu alt router functiona totul cum trebuie.

#13
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
Confirm si eu, la distanta de 20 de metri este ok un cablu utp normal dar nu rezista fara ancorare mecanica (cablu purtator sau funie). O recomandare, daca aveti de facut gauri pentru cablu in pereti. Rugati-i pe cei de la magazin sa va mufeze doar un capat iar la celalat capat, pe care il mufati dupa introducerea in gauri sa luati un modul de priza ethernet (internet) pe care o puteti conecta la cablu cu o surubelnita mica in care apoi introduceti un cablu utp clasic de prelungire (cu mufe la ambele capete) cu lungimea minima.
Daca vreti sa tina mai mult timp atunci ori luati un cablu cu protectie la UV ori cablul utp il introduceti in copex ambele variante ancorate de un cablu purtator.

#14
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 baribalu, on 14 aprilie 2017 - 18:23, said:

Ce switch sa intercaleze la 20m? UN cablu bun pt exterior e indeajuns pt multi ani, eu am folosit un cablu utp normal, care venea de la aprox 100m pe exteriorul blocului, de la o retea de cartier si a functionat fara probleme vre-o 6 ani pana am incheiat contractul cu ei.
sau ar fi funcționat până ar fi dat trăsnetul în el.
Pentru orice fel de cablu tras pe exterior trebuie asigurată protecție la descărcări electrice pentru cablu și pentru echipamentele conectate. Nu-i de joacă, am văzut jucării de multe  mii de euro arse de fulger pentru că nu au fost respectate normele de protecție.
edit:
E unul din cazurile în care dacă nu știi ce faci nu e bine să cauți soluții pe youtube

Edited by DaculScoril0, 14 April 2017 - 22:17.


#15
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,664
  • Înscris: 23.10.2006
Ai perfecta dreptate, am omis sa spun ca inainte sa intre in router foloseam asa ceva:
http://www.apc.com/s...lines/P-PNET1GB
si cu toata protectia, cand era posibil, inaintea unei furtuni scoteam toate cablurile din router, am vazut si eu destule placi de baza, routere si swichuri prajite din cauza fulgerelor, si nu ca au fost traznite direct ci doar a fost in apropiere si a indus in cablul destula tensiune sa iti rezolve echipamentele, cel mai sigur e cu fibra optica acolo nu are ce sa iti faca.

Edited by baribalu, 15 April 2017 - 10:17.


#16
GGavan

GGavan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 17.01.2004
Merge pana la 100m dar e problema cu fulgerele.
Eu aveam de vreo 70m utp cu shufa special de tras pe exterior dar am omis protectia de fulgere si o furtuna mi-a ars placa de baza.

#17
Anonyymous

Anonyymous

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 27.02.2012
Va mulțumesc mult pentru răspunsuri, am sa caut un cablu de rețea de exterior, și în legătură cu fulgerele precizez ca cea mai mare parte din cablu o sa fie pe sub streasina de la casa și doar o porțiune de 5 metri o sa fie libera (pe lângă mai multe fire printre care o fibra optica, un cablu de telefon, si un cablu electric )
Deci mai este nevoie de protecție pt fulgere în condițiile de mai sus?
Dacă este alături de un cablu de curent electric care este cu dubla izolare?

#18
GGavan

GGavan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 17.01.2004
Greu de spus daca trebuie sa iei in calcul fulgerul sau nu, e loterie.
Eu aveam intre blocuri pe la vreo 5 metrii inaltime adica mult sub inaltimea paratraznetului blocului dar cu lungime de vreo 50 metrii in aer.
Nu e nevoie ca fulgerul sa dea direct in cablu ca sa-ti faca probleme, campul generat cand loveste in apropiere poate fi suficient.
Mi s-a intamplat pe timpuri si cu sftp cu impamantare, mi-a ars switch-urile.
Fibra ar fi o solutie, la 5 metrii intre case merge wireless sau cablu bagat prin pamant sau protectie la ambele capete cu impamantare.
Sau poate ai noroc si nu se intampla...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate