Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Inregistrare emisune TV

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Ionel1974

Ionel1974

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 26.08.2015
Doresc sa inregistrez o emisiune televizata, iar televizorul meu este un LCD vechi si are mufa de calculator. Cum pot sa leg un calculator de televizor si sa capturez sau exista aparate speciale ce pot face acest lucru? Din discutii mai vechi pe forum si chiar pe un vechi topic cu acelasi subiect din 2010 (despre VCR si alte vechituri) se zicea ca aparatele cu HDD nu rezista mult, deci ceva pe SSD mi-ar trebui.

#2
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Iti iei tv-tuner la pc, bagi cablu in ea, setezi canalele si inregistrezi.

#3
Ionel1974

Ionel1974

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 26.08.2015
Acesta e bun? http://www.cel.ro/tv...sb-pMCMxPDAu-l/

Eu am si mufe RCA composite la TV dar fara mufa S-VIDEO, iar cablurile alea mi se par prea scurte sa ajunga intre televizor si calculator.

Edited by Ionel1974, 14 April 2017 - 10:26.


#4
MadB91

MadB91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 06.12.2011
Cablurile le poti prelungi.
Mai cumperi unele cu mufa RCA.
Vezi ca la TV ai nevoie de mufe RCA de iesire, nu de intrare.

Am si eu ceva de genul, cumparat de pe okazii. Am dat vreo 50 de lei pe el parca.
Softul cu care a venit placa de captura, nu a fost ok.
Copiam o caseta VHS in pc, iar filmuletul rezultat se vedea in poze.

In caz ca o sa ai problema asta, eu am folosit pentru captura AVS Video Editor si totul a decurs ok.

Mai ai si varianta in care poti vedea respectivul post TV online si sa cauti un soft cu care poti face captura in timp real.
Astfel scapi si de placa de captura.

Edited by MadB91, 14 April 2017 - 10:42.


#5
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 21.02.2016
Daca iti cumperi si montezi o placa TV tuner in calculator, nu ai nevoie de TV in aceasta ecuatie.
Deci, tot ce ne-ai povestit tu despre tv si cabluri scurte, este complet irelevant.

Singura data cind aveai vreo importanta TV era daca avea acesta functie de inregistrare.
Apoi, mufa aceea de calculator, prezenta la TV, 99,9999% este mufa de intrare, adica sa vezi imaginea de pe calculator pe TV.,
Eu nu prea stiu modele TV care sa aiba IESIRE video.
Deci, din nou, complet irelevant pentru ce vrei tu sa faci.

Placa gasita de tine este doar pentru captura, nu are si tuner TV.
Deci nu poti sa reglezi posturile TV.
Trebuie una care are tuner TV.
Apoi, depinde ce fel de abonament TV ai tu.
Digital sau analogic ?

Edited by roxanaRabinowitz, 14 April 2017 - 10:52.


#6
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,023
  • Înscris: 08.08.2002
Greu de crezut ca mai sunt persoane doar cu abonament analogic in 2017.

Conteaza si postul de pe care vrei sa inregistrezi. Daca postul este transmis analogic ai nevoie de un tuner analogic pentru inregistrare daca postul este transmis digital ai nevoie de un tuner digital DVB-C,DVB-S (depinde ce sursa ai cablu sau satelit)  daca postul este transmis codat lucrurile se complica foarte mult.

Era util sa sa spui furnizorul de semnal tv, modul de receptie si canalul tv pe care vrei sa-l inregistrezi.

Edited by MD, 14 April 2017 - 11:09.


#7
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
E ok si placa aia de captura dar e nevoie de decodor si sa aibe rca decodorul

Sau cauti un tvtuner second gen tv tuner kworld global tv terminator pvr-tv 7131.
Cu asta mai inregistram si eu.

Placa sau tvtunerul se monteaza in pc, cablu tv il bagi in tvtuner iar cu softul tvtunerului inregistrezi. Nu se conecteaza nimic la tv.

#8
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010

Quote

Greu de crezut ca mai sunt persoane doar cu abonament analogic in 2017.

Greu de crezut ca mor oamenii cu zile in spitale , ca mor copii de foame , ca Iliescu inca traieste .......
Eu am (si)  analogic  in 2017

#9
Ionel1974

Ionel1974

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 26.08.2015

View PostMD, on 14 aprilie 2017 - 11:08, said:

Greu de crezut ca mai sunt persoane doar cu abonament analogic in 2017.

Conteaza si postul de pe care vrei sa inregistrezi. Daca postul este transmis analogic ai nevoie de un tuner analogic pentru inregistrare daca postul este transmis digital ai nevoie de un tuner digital DVB-C,DVB-S (depinde ce sursa ai cablu sau satelit)  daca postul este transmis codat lucrurile se complica foarte mult.

Era util sa sa spui furnizorul de semnal tv, modul de receptie si canalul tv pe care vrei sa-l inregistrezi.
Doar sa dau 3 lei in plus la RCS&RDS ca sa vad Kănal D HD Ultra 4K...nu mersi, mai am creier destul şi pentru voi, şi aşa in vest au DVB-T2 GRATUIT şi nu cu bani cu fac primitivii de aici.

#10
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,023
  • Înscris: 08.08.2002
@mihaiduban hai sa nu o dam in diverse, da uni mai au in tara asta si CRT-uri alb-negru in 2017 ...

Ionel deci sa inteleg ca vrei sa inregistrezi Kanal D analogic ? Este cel mai simplu, gasesti usor tunere analogice SH la preturi ft. mici doar ca ar fi probabil indicat sa ai si un PC cu Windows XP ca fi sigur ca nu vei avea probleme cu instalarea tunerului analogic.

Edited by MD, 14 April 2017 - 22:28.


#11
buzucan

buzucan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 23.03.2006
placa de captura pe un PC si conectare prin HDMI sau orice iesire AV are aceasta.

#12
Ionel1974

Ionel1974

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 26.08.2015

View PostMD, on 14 aprilie 2017 - 22:26, said:

@mihaiduban hai sa nu o dam in diverse, da uni mai au in tara asta si CRT-uri alb-negru in 2017 ...

Ionel deci sa inteleg ca vrei sa inregistrezi Kanal D analogic ? Este cel mai simplu, gasesti usor tunere analogice SH la preturi ft. mici doar ca ar fi probabil indicat sa ai si un PC cu Windows XP ca fi sigur ca nu vei avea probleme cu instalarea tunerului analogic.
Kănal D era doar o glumă, am zis că am creier.

#13
Ionel1974

Ionel1974

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 26.08.2015

View Posteczorcistul, on 15 aprilie 2017 - 09:49, said:

Din cele povestite, reiese exact contrariul...
Gandeste-te ca maine este Sfanta zi de Pasti..nu trolla in aceste zile.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate