Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Ce drum sa apuc daca vreau sa ma angajez ca programator?

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Hacker234

Hacker234

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.04.2017
Am 40 de ani si nu am nici un fel de experienta in programare. Vreau sa ma angajez in acest domeniu si as dori sa stiu daca ar trebui sa urmez un curs de programare, o facultate de informatica sau e posibil sa fie suficient sa studiez pe cont propriu?

#2
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostHacker234, on 13 aprilie 2017 - 19:23, said:

Am 40 de ani si nu am nici un fel de experienta in programare. Vreau sa ma angajez in acest domeniu si as dori sa stiu daca ar trebui sa urmez un curs de programare, o facultate de informatica sau e posibil sa fie suficient sa studiez pe cont propriu?
La experienta de viata acumulata in 40 de ani, stii cu siguranta ca niste anonimi de pe net, care nu te cunosc, nu iti pot spune ce ar trebui sa faci TU.

Iti putem spune ce am facut noi, si tu iti faci o statistica.

Eu le-am facut pe toate trei: am invatat pe cont propriu, am facut facultate (care implica mult invatat pe cont propriu), si am si predat altora ceea ce stiu (nu am urmat cursuri, ci am fost de partea cealalta a "catedrei"). Cel mai bine se aseaza cunostintele atunci cand incerci sa explici altora ceea ce stii.

#3
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostHacker234, on 13 aprilie 2017 - 19:23, said:

Am 40 de ani si nu am nici un fel de experienta in programare. Vreau sa ma angajez in acest domeniu si as dori sa stiu daca ar trebui sa urmez un curs de programare, o facultate de informatica sau e posibil sa fie suficient sa studiez pe cont propriu?

Cred ca ai gresit ordinea: intai trebuie sa vezi daca poti sa inveti programare, daca te prinde, si apoi dupa ce inveti sa programezi la un nivel acceptabil, sa-ti incerci sansele la un job ca programator.

#4
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu existã decât în matematicã

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
La 40 ani as zice ca e cam tarziu pentru acest domeniu, chiar daca ai fost destept la viata ta, deja e varsta in care "rotitele" obosesc si nu mai ti pasul cu unul tanar sau sa faci pasul la noutate. Cred ca la varsta asta ai deja o meserie si ceva bani pusi deoparte. Eu i-as investi.

#5
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Nu e vorba de varsta ci de capacitatea de asimilare - programarea e unul dintre cele mai grele domenii de care se poate apuca un om la varsta de mijloc. Probabil multi se lasa dusi de mirajul banilor, de articolele alea cretine din presa cu programatori care umfla mii, zeci de mii de euro pe luna.  Nimeni nu scrie articole despre sutele de programatori care nu au niciun contract si o lalaie pe net sau pe site-uri de freelanceri.

#6
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
de unde stii ca e de tine programarea? de unde stii ca nu e prea grea? de ce nu web design sau altceva ?

-sunt tutoriale pe net de c,java...apuca-te sa inveti sa vezi cum e , sau poti sa vezi cum e html,css,jquery....

#7
turbocompresor

turbocompresor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 17.06.2013
Fiecare din metode are un mai mare sau mai mic succes
Vezi mai intai daca intelegi ceva din programare, de indata ce ai impresia ca intelegi ceva continua si abia apoi o sa iti dai seama daca intelegi ceva sau nu. Dupa ce ai facut asta si daca inca mai ai dorinta si patima programarii in tine, atunci poti sa te gandesti la o facultate pentru asa ceva (asta daca poti tine pasu). Daca vrei s-o iei pe cont propriu, nu-i imposibil da-i foarte greu, in sensu in care nu-ti explica nimeni nimic, n-ai o programa care sa te invete organizat niste lucruri si pe langa asta trebuie sa te ridici peste toti din juru tau ca sa combati lipsa facultatii si sa fi observat. De greu, ii greu, da atata timp cat nu-i o chestie de moment (mai vorbim peste vreo saptamana cand incep indoielile) da nu-i imposibil. Orice ai face, succes

#8
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,843
  • Înscris: 14.08.2007
Nu e imposibil daca te duce capul, dar iti va lua ani buni pana sa devii angajabil ... nu prea vad multi dorind sa angajeze un programator de 45 de ani cu experienta zero.

#9
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostHacker234, on 13 aprilie 2017 - 19:23, said:

Am 40 de ani si nu am nici un fel de experienta in programare. Vreau sa ma angajez in acest domeniu si as dori sa stiu daca ar trebui sa urmez un curs de programare, o facultate de informatica sau e posibil sa fie suficient sa studiez pe cont propriu?
Trebuia sa precizezi totusi ce meserie ai/studii
Daca esti matematician, poate chiar si fizician, ai sanse,

Daca chiar nu ai avut nici o tangenta cu programarea, e aproape imposibil sa reusesti, desi exceptii exista.

Dar ca sa fii sigur, poti incerca cateva din miile de tutoriale si sa tragi o concluzie, daca ti se pare simplu, sau din contra, mult prea dificil.

Acum depinde si cu ce incepi, daca te bagi direct in algoritmi, e posibil sa te lasi pagubas.
Daca te apuci de un Wordpress, e posibil sa zici ca e usor, dar aia nu e programare

#10
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View Postunbrutus, on 13 aprilie 2017 - 22:19, said:

Trebuia sa precizezi totusi ce meserie ai/studii
Daca esti matematician, poate chiar si fizician, ai sanse,
Are la fel de multe sanse ca un programator de 40 de ani cu zero experienta in fizica sa ajunga fizician angajabil.

#11
ShadowBroker

ShadowBroker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 09.03.2017

View PostHacker234, on 13 aprilie 2017 - 19:23, said:

Vreau sa ma angajez in acest domeniu si as dori sa stiu daca ar trebui sa urmez un curs de programare, o facultate de informatica sau e posibil sa fie suficient sa studiez pe cont propriu?
Nu are cum sa-ti dea nimeni un raspuns categoric la intrebarea asta, deoarece toate variantele e posibil sa merga, toate e posibil sa esueze, depinde de persoana. Insa in primul rand trebuie sa vezi daca ai mentalitatea necesara pentru acest domeniu(gandire cat mai logica si abilitatea de studia pe cont propriu, cam tot timpul)

#12
bila1000

bila1000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 12.08.2010
Sint multe medii de programare C,  C+, Php, scripting, java, etc, ca sa le inveti pe toate la nivel senior dureaza vreo 10 ani , parerea mea, in timpul asta ce faci.
Totusi exista multa concurenta la 50 de ani programatorul este deja batrin.

#13
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Nu tre sa invete toate limbajele din univers, nici dracu nu te intreaba de C, daca mergi pe Java si viceversa. Cit despre concurenta, habar n-am ce vrei sa spui, e o criza teribila de programatori. Daca miine ar veni unu de 107 ani la angajare, cu tubu de oxigen dupa el, l-ar lua astia instant...

Problema este nu ca e greu sa ajungi senior, ci ca e greu sa ajungi junior :lol:

#14
bila1000

bila1000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 12.08.2010

View PostMosotti, on 15 aprilie 2017 - 03:31, said:

Nu tre sa invete toate limbajele din univers, nici dracu nu te intreaba de C, daca mergi pe Java si viceversa. Cit despre concurenta, habar n-am ce vrei sa spui, e o criza teribila de programatori. Daca miine ar veni unu de 107 ani la angajare, cu tubu de oxigen dupa el, l-ar lua astia instant...

Problema este nu ca e greu sa ajungi senior, ci ca e greu sa ajungi junior :lol:
Ai vazut programator sa stie java si sa nu stie C?

#15
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
Mai sunt care n-au urmat o facultate de profil (unde programa include), nici in liceu n-au avut info (candva era mate-fizica), n-au avut treaba nici cu extindere via JNI asa ca e posibil sa gasesti.

#16
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Eu n-am întâlnit programator care să știe doar un limbaj. Poate doar un junior pe ici pe colo, dar nici el nu a "rezistat" mult timp.

#17
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View Postbila1000, on 15 aprilie 2017 - 06:48, said:

Ai vazut programator sa stie java si sa nu stie C?
Tu n-ai priceput despre ce este vorba. Omul are 40 de ani si vrea sa-si schimbe domeniul, sa devina programator. Io doar i-am sugerat ceea ce este cel mai usor pentru el in conditiile actuale ale pietei din Romanica. Sigur ca teoretic ar trebui sa inceapa cu un limbaj cit mai prietenos cu un incepator, in nici un caz C. Sa sugerezi C ca prim limbaj e o aberatie de cea mai inalta speta. Nu degeaba majoritatea universitatilor de top din SUA au ca limbaj introductiv Python. Apoi Java. Apoi alte cacaturi. Apoi C si C++. Or fi ei mai prosti decit geniile de pe Softpedia care recomanda C si C++ ca prim limbaj de programare, da nu in acest univers, poate intr-un univers foarte paralel si foarte absurd...

Problema este ca daca omul se apuca de Python nu-i ajuta la nimic dpdv practic pe piata din Romanica, asa ca mai bine sare direct la Java.

Si pina la urma e cu dus si intors ce ziceti acolo "sa nu stie C" / "sa stie doar un limbaj". Stiutu ala e cu schepsis, sint sigur ca aia care se lauda ca stiu 176343 de limbaje de fapt nu le stiu atita de bine pe cit pretind :w00t:

#18
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 23.10.2015
Depinde de om, dar la 40 de ani nu mai ai puterea de concentrare necesara.

Eu as invata SQL si as cauta DB Admin sau asemanator, pentru a deveni productiv intr-un timp scurt si sa intru in domeniu. Apoi mai vedem.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate