Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

Comparatie masini 6.000 euro SH.

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#37
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,545
  • Înscris: 15.06.2007
Ma " pusei" sa citesc pana am ajuns la  sintagma " masina cu propulsie", si atunci am renuntat sa mai citesc.  Ma refer la postarea debitata mai sus.

@initiator:  vezi ca mai exista Fiat, seat, Peugeot, Citroen, si multe altele.
Cumpara ce-ti place. Daca se strica, repari. Asta e perfect normal, la TOATE MASINILE, indiferent de marca.

Edited by tfmercedez, 23 April 2017 - 14:29.


#38
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Posttfmercedez, on 23 aprilie 2017 - 14:25, said:

Ma " pusei" sa citesc pana am ajuns la  sintagma " masina cu propulsie", si atunci am renuntat sa mai citesc.  Ma refer la postarea debitata mai sus.

@initiator:  vezi ca mai exista Fiat, seat, Peugeot, Citroen, si multe altele.
Cumpara ce-ti place. Daca se strica, repari. Asta e perfect normal, la TOATE MASINILE, indiferent de marca.
E " inteligent " baiatu ....

#39
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,639
  • Înscris: 07.10.2005

View Posttfmercedez, on 23 aprilie 2017 - 14:25, said:

Ma " pusei" sa citesc pana am ajuns la  sintagma " masina cu propulsie", si atunci am renuntat sa mai citesc.  Ma refer la postarea debitata mai sus.
Ce facem tovarasu tfmercedez, cadem in capcane din astea? Am vrut sa scriu tractiune spate asa cum intalnim cel mai des dar in ultimul moment am zis sa vad daca se prinde cineva in plasa cu propulsia. Nu ma asteptam sa cazi in capcana la peste 20.000 posturi pe care le ai pe softpedia. Vezi mai jos ca este corect sa numesti tractiune spate, propulsie. Posted Image

Astept confirmare ca ai inteles despre ce este vorba si te rog sa citesti mai departe ce nu ai apucat din vina propulsiei.

View PostBaxon, on 23 aprilie 2017 - 14:33, said:

E " inteligent " baiatu ....
Sunt sigur mai inteligent decat tine! Posted Image
Pentru unul care se lauda ca a condus 1.000 km un BMW si nu a auzit de propulsie esti penibil si asta nu pentru ca nu ai stiut ce este propulsia ci pentru ca nu ai fost macar curios sa vezi ce inseamna inainte sa te dai inteligent.

View Postterratec, on 09 martie 2010 - 23:30, said:

TRACȚIÚNE s.f. 1. Deplasare a unui vehicul cu ajutorul unei forțe aplicate la partea lui dinainte; forță care pune în mișcare un vehicul
PROPÚLSIE s. f. forță exercitată asupra unui vehicul, obiect etc. pentru a-i provoca mișcarea de înaintare. ♢ sistem tehnic prin care se realizează această acțiune. (< fr. propulsion, lat. propulsio)
PROPULSÓR s.n. (Adesea adj.) Organ sau aparat care împinge înainte, care dă propulsie unui vehicul. [< fr. propulseur, cf. lat. propulsor].

O confirmare in plus o gasiti aici: http://www.e-automob...-4-awd-4wd.html

"Dacă un automobil are puntea motoare față atunci acesta se numește „automobil cu tracțiune”. Se utilizează termenul „tracțiune” deoarece automobilul este tras. În cazul în care puntea motoare este spate avem un „automobil cu propulsie” deoarece acesta este împins, propulsat. Termenul de „automobil cu tracțiune spate” nu este 100% corect, deoarece puntea spate fiind motoare automobilul este propulsat. De asemenea expresia „automobil cu tracțiune integrală” îmbină de fapt tracțiunea cu propulsia și definește un automobil cu toate punțile motoare."

Ca o dovada in plus ca stiu ambele denumiri, pe pagina anterioara am spus asta:

View PostMr. Incredible, on 20 aprilie 2017 - 22:03, said:

Acum ca ne spui ca esti si incepator cu siguranta nu trebuie sa te uiti la bmw sau o alta masina cu tractiune spate. Sunt destui incepatori si nu numai care au intrat in pomi cu ele.
Tinand cont ca nu ai masina si nici experienta reala dai sfaturi unui incepator sa-si ia BMW cu tractiune spate! Bravo! Meriti un premiu!


#40
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,545
  • Înscris: 15.06.2007
Am mai citit pe undeva ca tractiunea e doar pentru fata si propulsia e doar pentru puntea spate.    Hai sa nu parem interesanti  doar de dragul faptului.  Nuante fara fond..  eu nu as insista pe subiectul asta. Nici nu stiam ca s-au strans deja 20000 de postari.. am prea mult timp liber..

Edited by tfmercedez, 23 April 2017 - 20:43.


#41
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View PostTruculMagic, on 13 aprilie 2017 - 18:34, said:

astra j nu as lua, golful 6 in 6000 il gasesti daca e benzina 1.4 sau 1.6 aspirat, iar diesel foarte greu, eu ce am verificat pana in 7000 la g6 tdi (1.6 si 2.0) erau avariate.
Bmw-ul e mai calitativ fata de Opel, daca este 120d-ul mergi pe el, numai o viata avem, important e sa te simti bine cand o conduci si sa iti placa cand urci in ea. Iar motorizarea 2.0 diesel e foarte puternica si consuma putin o sa ai mereu zambetul pe buze.

+ ca are 2 mari avantaje:
1) e full Posted Image
2) femeile spun ca are alt gust in BMW Posted Image

La 6000 caut eu golf 6 benzinar pt nevastamea, nici o sansa.

#42
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Auto Bild este revista de casă a grupului VAG. Acolo întotdeauna va ieși câștigător VW.

#43
mortis

mortis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 04.10.2006
sunt intr-o dilema asemanatoare. Am 7000 euro si vreau o masina cu care sa merg cam 12-15000km/an 80% in oras.  As prefera dupa 2010

Ce motorizari trebuie sa evit ?
Ca masini imi plac lancer, golf, octavia, Corolla, a4.

#44
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012
Fa-ti propriul topic.

#45
gtr2rr3

gtr2rr3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 18.09.2016
Clar Astra J deoarece nu e nici veche ca Seria1 și nici cheală ca Golf.ul
Simplu :))

#46
jabadar

jabadar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 18.06.2017
In general o masina de 12 ani aduce probleme.Timpul n-o iarta.Particular,in cazul BMW pot spune din experienta ca problemele sunt multe si costisitoare,in raport cu valoarea masinii.Dpmdv este o masina de evitat.Daca esti fan atunci vei avea de supotat pt asta

View Postmortis, on 01 iunie 2017 - 12:42, said:

sunt intr-o dilema asemanatoare. Am 7000 euro si vreau o masina cu care sa merg cam 12-15000km/an 80% in oras.  As prefera dupa 2010

Ce motorizari trebuie sa evit ?
Ca masini imi plac lancer, golf, octavia, Corolla, a4.
Este cumva atipic sa asezi lancer sau corolla langa vreun vag...

#47
redryver

redryver

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 29.11.2007
salut,

ajutati-ma si pe mine cu nedumerire... va rog...
intre

https://www.autovit....html#1f7660bee8

https://carzz.ro/aud...unt_782861.html

https://www.autovit....html#105190770b

intre astea 3,care vi se pare ca minte mai putin si care ar fi mai de incredere?

va multumesc

#48
uhu10uhu

uhu10uhu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,744
  • Înscris: 04.10.2006
@redryver - Toate-s la samsari. Toate teapa.

#49
fotbal5

fotbal5

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,119
  • Înscris: 04.12.2015
Totul va depinde de la cine iei masina, cauta un proprietar. La Samsari e mai rau decat la ruleta, iau cele mai ieftine de pe piata, le cosmetizeaza (inclusiv km inapoi) si le vand.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate