Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Perioada de gratie master card forte

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
aditzuuu

aditzuuu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 09.11.2007
Buna ziua. Am si eu un card master card forte, pe care il utilizez pentru cumparaturi online, in rate fara dobanda.Intrebarea mea este: daca cumpar azi produsul x sunt obligat ca pana pe data de 25 a lunii sa platesc prima rata? sau am o perioada de gratie si pot plati practic tocmai luna viitoare, pana pe 25 mai?

#2
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,044
  • Înscris: 20.06.2009
Luna viitoare pe 25. Pînă pe 25...

#3
Kobra2602

Kobra2602

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,353
  • Înscris: 09.11.2006
daca cumperi in rate trebuie sa pui rata pana al sf lunii in curs, doar daca platesti integral ai perioada de gratie de max 55 zile..

#4
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Daca vei cumpara astazi 13 Aprilie, luna viitoare pana la data de 25 mai vei plati si prima rata (va fi inclusa pe extras)

#5
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,044
  • Înscris: 20.06.2009

View PostKobra2602, on 13 aprilie 2017 - 15:36, said:

daca cumperi in rate trebuie sa pui rata pana al sf lunii in curs, doar daca platesti integral ai perioada de gratie de max 55 zile..
Nici vorbă! Nu mai spuneți prostii!

P.S. Ai cardul ăsta? Ți s-a întîmplat ție așa? Eu unul nu cred!

#6
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postaditzuuu, on 13 aprilie 2017 - 15:22, said:

Buna ziua. Am si eu un card master card forte, pe care il utilizez pentru cumparaturi online, in rate fara dobanda.Intrebarea mea este: daca cumpar azi produsul x sunt obligat ca pana pe data de 25 a lunii sa platesc prima rata? sau am o perioada de gratie si pot plati practic tocmai luna viitoare, pana pe 25 mai?

Da. Prima rata intra in luna curenta si o poti plati pana pe 25 a lunii urmatoare.

#7
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017

View PostKobra2602, on 13 aprilie 2017 - 15:36, said:

daca cumperi in rate trebuie sa pui rata pana al sf lunii in curs, doar daca platesti integral ai perioada de gratie de max 55 zile..
Nu exista asa ceva... si sa iti spun si logic de ce nu exista... pentru ca extrasul lunii Aprilie se emite dupa prima saptamana din Mai.

#8
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,578
  • Înscris: 27.09.2006
@initiator: crislacor si rumlegok au dreptate, Kobra2602 NU (n-am idee daca dezinformeaza din nestiinta sau intentionat).
Ceea ce cumperi luna aceasta iti apare pe extrasul de luna aceasta, emis la inceputul lunii viitoare, iar suma trebuie depusa pana pe data de 25 a lunii urmatoare (NU curente).

#9
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostKobra2602, on 13 aprilie 2017 - 15:36, said:

daca cumperi in rate trebuie sa pui rata pana al sf lunii in curs, doar daca platesti integral ai perioada de gratie de max 55 zile..

Rata e rata, utilizatul de rambursat pentru a pastra gratia, se adauga la rata. Practic platesti ratele + utilizatul, pentru a pastra gratia.  Aceste sume sunt detaliate in extrasul de cont la card.
In fiecare luna intra cate o rata pe extras, iar utilizatul din luna (platile normale cu cardul) se achita integral pentru a pastra gratia.

Edited by rosix, 13 April 2017 - 15:55.


#10
TheGrudge

TheGrudge

    Watcher

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,451
  • Înscris: 25.08.2006
Depinde de de data scadenta mentionata in extrasul de card si de perioada pentru care se emite extrasul lunar.
Ideal este sa achizitionezi produsul in ziua imediat urmatoare ultimei zile cuprinsa in extrasul de cont anterior, in acest caz vei beneficia de perioada maxima de gratie - > achizitia va aparea abia pe extrasul urmator, iar suma va trebui acoperita pana la data scadenta mentionata in extras.
Exemplu :
Extrasul se emite pe 10.05 pentru perioada 01-30.04, iar scadenta este pe 25.05.Daca faci tranzactia pe data de 01.05, imediat dupa perioada cuprinsa in extrasul anterior, tranzactia se regaseste abia pe extrasul din 10.06, iar suma trebuie acoperita pana in 25.06 (55 zile gratie).
Cel mai putin convenabil este sa efectuezi plata in ultima zi cuprinsa in extrasele de cont (in cazul de fata 30.04), pentru ca tranzactia va aparea pe extrasul din 10.05, iar suma trebuie acoperita pana la scadenta din 25.05 (25 zile doar - perioada de gratie).
Atentie : perioada cuprinsa in extras si data scadenta pot diferi de la o banca la alta, astfel trebuie studiat extrasul de cont.

Edited by TheGrudge, 13 April 2017 - 16:20.


#11
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
La Master Card Forte de la BT, extrasul se emite in fiecare luna dupa prima saptamana din luna si este emis pentru tranzctiile din luna anterioara (perioada 1-30 Aprilie, prima si ultima zi din luna).
Orice plata cuprinsa in acest interval (1-30 Aprilie) apare pe extrasul emis dupa prima saptamana din Mai pentru luna Aprilie, indifferent ca e plata intergrala sau in rate.
Exceptie mai fac unele tranzactii facute la POS-urile altor banci, care sunt date uneori spre decontare mai tarziu, si cu putin noroc apar abia pe extrasul lunii Mai emis dupa prima saptamana din Iunie desi tranzactia e facuta in Aprilie 30 :D

#12
aditzuuu

aditzuuu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 09.11.2007
Ok..va multumesc tuturor pentru raspunsuri.Acum m-am lamurit exact cum sta treaba

#13
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

View PostKobra2602, on 13 aprilie 2017 - 15:36, said:

daca cumperi in rate trebuie sa pui rata pana al sf lunii in curs, doar daca platesti integral ai perioada de gratie de max 55 zile..
Prostii din astea mi-a zis o angajata BRD, am CreditCard si la ei, pana am intrebat-o eu, ca si client, de unde sa stiu cat am de platit daca nu s-a emis extrasul de cont... Atunci mi-a dat si ea dreptate, ca tu platesti doar ce e pe extras.

@aditzuuu pe extrasul de cont scrie data limita de plata. Recomand sa platesti suma care apare la "Credit angajat pana la x a lunii y" si nu Suma minima de plata, asta, daca nu vrei sa platesti dobanzi.

Am Mastercard Forte de un an, pana acum nu am platit niciun leu in plus, chiar am primit foarte multe puncte star, am atat cumparaturi in rate cat si normale. Ce ma deranjeaza e ca extrasul de cont apare tarziu, cel de luna asta l-am primit doar azi, dar in BT24, poti vedea cat este "Credit angajat" deci cat trebuie sa platesc pana pe 25 aprilie.

#14
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Posteasy90rider, on 13 aprilie 2017 - 18:19, said:

Ce ma deranjeaza e ca extrasul de cont apare tarziu, cel de luna asta l-am primit doar azi, dar in BT24, poti vedea cat este "Credit angajat" deci cat trebuie sa platesc pana pe 25 aprilie.

Asta e motivul pentru care eu tin intr-un Excel toate socotelile. Am doua carduri de credit si stiu cum sta treaba pe fiecare din ele inainte sa apara extrasul de cont. Cand apare, doar le mai confrunt, daca mi se pare ca nu bat sumele.  Ideea e ca "utilizatul" trebuie achitat tot iar la el se adauga ratele lunare, care trebuie platite si alea pana in 25 ale lunii urmatoare. In acest fel pastrezi gratia de 55 de zile.  Cu un pic de disciplina, daca nu esti mana sparta, cardul de credit chiar te ajuta de la un salariu la altul.

#15
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,141
  • Înscris: 19.05.2005
IB la Banca Transilvania e doar 1 leu, poti sa tii acolo socotelile si sa faci export catre excel.

#16
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
Da, dar ce faci daca banca face o greseala si-ti pune bani in plus?

BfuckingRD a facut asta! Mi-a pus mie si catorva sute de clienti dobanda, din greseala...
Am primit doar un SMS de scuze...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate