Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Franare in "hopuri"

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#37
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostDanielBull, on 13 aprilie 2017 - 15:01, said:

Cele dupa spate...
Dar cele inainte de spate? Posted Image

Si eu banuiesc etrieri blocati pe fata.

View PostDanielBull, on 13 aprilie 2017 - 16:10, said:

Mi-a fost vanduta cu distributia schimbata + filtre.

Aha...

#38
DanielBull

DanielBull

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 04.12.2014
"Cele din spate" ca sa nu se simta urat @ericmario Posted Image
Pe fata sunt uzate neuniform ba chiar nu este prezent acel luciu metalic rotund unde calca placutele, sunt ruginite si abia se mai zareste acel luciu... Sper sa fie ceva minor , etrier, disc , placute etc...
Cand am cumparat-o nu se prezenta asa, ma gandesc ca poate o fi de vina jantele astea de iarna, cand le-am montat era deja viscol si nu prea am mai circulat cu ea, numerele expirase etc...

Edited by DanielBull, 13 April 2017 - 18:26.


#39
Darkage_

Darkage_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 18.07.2016

View PostDanielBull, on 13 aprilie 2017 - 15:01, said:

Cele dupa spate, sunt tocite uniform si au luciu metalic, cele pe fata nu au luciu metalic si nici uniform nu sunt. Se pot recunoaste discurile ovalizate, privind cu ochiul liber?
Probabil discurile spate sunt decalite si au capatat ceva ovalizare. Nu le poti vedea gradul de ovalizare cu ochiul liber..vorbim de diferente infime, nu de ovalizare ca la roata de bicicleta. Eu am patit-o pe spate, fara sa forjez franele. Pur si simplu bateau la franare. Solutia a fost inlocuirea discurilor si placutelor pe spate ( si pe fata, preventiv, daca tot am stat in service)

#40
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,976
  • Înscris: 15.06.2007

View Postgladiatore, on 13 aprilie 2017 - 17:45, said:

Daca pe discuri-le din fata , rugina nu sa curatit peste tot , adica uniform , sunt clar discuri-le ovalizate .
Intreb si eu de curiozitate: chiar daca sunt discurile ovalizate, adica au bataie pe directia perpendiculara rotirii, ansamblul etrier si mecanismul care tine placutele de frana nu are si el acolo un mic joc  care sa-i permita sa urmeze  oscilatiile discului daca este ovalizat?  Ma gamdeam acuma cand aveam bicicleta si roata facea "opturi"  sistemul de prindere al franelor  tot se mula pe circumferinta rotii , mai freca ici colo, dar frana oricum.  

On topic: nu stiu cat a costat masina, ce asteptari mai sunt de la ea, dar  ori  i se face o reparatie capitala, ori se mai târâie asa cum este cateva luni si apoi la reciclare cu ea.
La sistemul de franare imbatranit, se poate intampla oricand sa se strice  chiar si pompa servo, distribuitorul,  sa crape furtunasele, etc.

#41
robbie_ro

robbie_ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,840
  • Înscris: 24.08.2004

View Posttfmercedez, on 14 aprilie 2017 - 00:43, said:

Intreb si eu de curiozitate: chiar daca sunt discurile ovalizate, adica au bataie pe directia perpendiculara rotirii, ansamblul etrier si mecanismul care tine placutele de frana nu are si el acolo un mic joc  care sa-i permita sa urmeze  oscilatiile discului daca este ovalizat?  Ma gamdeam acuma cand aveam bicicleta si roata facea "opturi"  sistemul de prindere al franelor  tot se mula pe circumferinta rotii , mai freca ici colo, dar frana oricum.  

Compari sistemul de franare al unei biciclete de ~15-20KG cu cel al unei masini de 1 tona, unde un "mic joc" poate insemna o distanta dubla de franare?

#42
dany07rap

dany07rap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 21.12.2007
E posibil sa fie etrieri semi blocati, sa nu faca cursa pana a capat, mai ales ca masina a stat, mergi la un garaj sa iti unga etrieri, sa dea cu spray de curatare discuri de frana, ca e posibil sa ai si ceva pe discuri, sa verifice daca discurile sunt ovale, sa nu arunci cu bani pe discuri noi si placute, si problema sa persiste, si pe urma in functie de ce zice mecanicul, decizi daca trebuie sa schimbi ceva sau nu.

#43
DanielBull

DanielBull

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 04.12.2014
@tfmercedez , masina a avut toate reviziile efectuate la timp, femeia de unde de la care am cumparat facea 20.000 pe an, detin cartea service, aproximativ 300.000km reali in total.
@Dany07rap, asa voi face. Va voi tine la curent.

Edited by DanielBull, 14 April 2017 - 08:40.


#44
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,976
  • Înscris: 15.06.2007

View PostDanielBull, on 14 aprilie 2017 - 08:39, said:

@tfmercedez , masina a avut toate reviziile efectuate la timp, femeia de unde de la care am cumparat facea 20.000 pe an, detin cartea service, aproximativ 300.000km reali in total.
@Dany07rap, asa voi face. Va voi tine la curent.
Si eu am un Opel pe care l-am condus de la 160000km pana la 320000km cat are in prezent.  Am schimbat discuri fata spate demult,  dar la revizii diferite.   La km aia poti schimba si telescoape , arcuri, bucse, si multe multe altele.

#45
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,500
  • Înscris: 20.10.2015

View Posttfmercedez, on 14 aprilie 2017 - 00:43, said:

Intreb si eu de curiozitate: chiar daca sunt discurile ovalizate, adica au bataie pe directia perpendiculara rotirii, ansamblul etrier si mecanismul care tine placutele de frana nu are si el acolo un mic joc  care sa-i permita sa urmeze  oscilatiile discului daca este ovalizat?  Ma gamdeam acuma cand aveam bicicleta si roata facea "opturi"  sistemul de prindere al franelor  tot se mula pe circumferinta rotii , mai freca ici colo, dar frana oricum.  

Ovalizare e un termen prost folosit

#46
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Pai discuri-le , nu se pot ovaliza , ar trebui sa arate ceva stil minge de rugby , ele se pot decentra . Vina mea ca am zis ovalizate . Asta e imposibil , dar daca franezi de cateva ori , lung , si dupa aia , prin un motiv ajunge apa rece pe ele , se decentreaza . De asta , gandeam eu , e posibil , ca rugina sa nu se fi curatat uniform . Placuta fiind dreapta , '' sterge '' unde e discul drept , unde are '' gaura '' , nu ajunge , ca nu se muleaza .

#47
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,500
  • Înscris: 20.10.2015
"Denivelarile" simtite in pedala apar datorita materialului prost care se incalzeste si se deformeaza neuniform

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate