Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Plecare Budapesta

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
sukewtf

sukewtf

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 08.09.2016
Buna ziua.


In 2-3 luni vreau sa plec in Budapesta cu trenul si vreau sa imi fac programul din timp.  Eu locuiesc in Pitesti si ma gandeam daca pot cumpara biletele de acolo adica din Pitesti in Bucuresti si din Bucuresti in Budapesta. Este posibil sa cumpar biletul de Bucuresti in Budapesta de la mine din oras? Si am inteles ca ar costa mai putin daca le-as cumpara mai din timp. Explicati-mi si mie va rog. Este prima data cu trenul. La ce ar trebui sa ma astep deoarece am inteles ca esti destul de periculor.


Multumesc pentru atentie.

#2
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,048
  • Înscris: 02.09.2005
informatii cfr

#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,024
  • Înscris: 07.11.2006

View Postsukewtf, on 13 aprilie 2017 - 14:02, said:

La ce ar trebui sa ma astep deoarece am inteles ca esti destul de periculor.

Nu doresc sa bat campii.Eu inteleg ca tu consideri periculoasa calatoria cu trenul.Cred ca calatoria cu avionul este si mai ieftina si mai confortabila si mai rapida si deloc periculoasa.

#4
sukewtf

sukewtf

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 08.09.2016

View Postadisz, on 13 aprilie 2017 - 14:17, said:

Nu doresc sa bat campii.Eu inteleg ca tu consideri periculoasa calatoria cu trenul.Cred ca calatoria cu avionul este si mai ieftina si mai confortabila si mai rapida si deloc periculoasa.

Am inteles ca pot ramane fara bagaje daca nu sunt atent etc... si ba din contra, plecatul cu avionul este mai scump iar timpul nu ma deranjeaza.


Multumesc pentru ca ai raspuns, Inca astept raspunsuri referitoare la intrebarea mea.

Edited by sukewtf, 13 April 2017 - 14:24.


#5
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012
Se poate de la Agențiile de Voiaj CFR, care se află pe:
STR. VICTORIEI, Nr. 13, PITEŞTI, Cod Postal 110016, Jud. ARGEŞ
0725-504 511

Cumpărați de-acolo bilete pentru toată Europa dacă vreți.

Alea cu furtul din bagaje sunt legende vechi, pe trenurile internaționale nu mai circulă de mult drăguții conaționali care fură din bagaje. Acum îi vezi în dube albe prost întreținute și fură din parcări de pe autostrăzile străine. În plus sunt 3 controlori pe tură pe toate trenurile internaționale.

Au pachete foarte ieftine dacă luați din vreme, cu 80 Euro mergeți cu trenul în toată Europa Centrală dacă aveți noroc.

Edited by britneysbitch, 13 April 2017 - 14:43.


#6
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,622
  • Înscris: 12.02.2008
E mai ieftin biletul daca il cumperi  inainte.
Poti sa cumperi biletul de la tine din oras.
Nu mai sunt probleme cu furturile ( dar sa mai arunci si tu un ochi la bagaje).
P.S. Daca mergeai pana la Viena, vedeai jandarmii austrieci cu trancane, la vanatoare de migranti.

#7
sukewtf

sukewtf

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 08.09.2016

View Postbritneysbitch, on 13 aprilie 2017 - 14:36, said:

Se poate de la Agențiile de Voiaj CFR, care se află pe:
STR. VICTORIEI, Nr. 13, PITEŞTI, Cod Postal 110016, Jud. ARGEŞ
0725-504 511

Cumpărați de-acolo bilete pentru toată Europa dacă vreți.

Alea cu furtul din bagaje sunt legende vechi, pe trenurile internaționale nu mai circulă de mult drăguții conaționali care fură din bagaje. Acum îi vezi în dube albe prost întreținute și fură din parcări de pe autostrăzile străine. În plus sunt 3 controlori pe tură pe toate trenurile internaționale.

Au pachete foarte ieftine dacă luați din vreme, cu 80 Euro mergeți cu trenul în toată Europa Centrală dacă aveți noroc.

Multumesc foarte mult pentru ajutor. Acum singura problema esti gestionatul timpului. Nu m-ar deranja sa astept 2-3 ore in Bucuresti pana la plecare. Cred ca asta pot afla doar cand achizitionez biletele. Nu este asa?

Edited by sukewtf, 13 April 2017 - 15:30.


#8
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017
Ai multe variante cu autocar sau microbuz pana la Budapesta, probabil mai ieftin si mai rapid decat cu trenul.
Sunt mai putini hoti, dar trebuie sa fii totusi atent cu lucrurile tale.

#9
sukewtf

sukewtf

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 08.09.2016

View PostUser107, on 13 aprilie 2017 - 15:25, said:

Ai multe variante cu autocar sau microbuz pana la Budapesta, probabil mai ieftin si mai rapid decat cu trenul.
Sunt mai putini hoti, dar trebuie sa fii totusi atent cu lucrurile tale.

Cu autocarul este foarte periculos. Sunt singur ca a-ti observat cate accidente se intampla...

Edited by sukewtf, 13 April 2017 - 15:29.


#10
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
WIZZ zboară ieftin.
Dacă alegi datele cum trebuie ieși sub 50€ dus întors.
Cauta din Bucuresti. Cauta și via Cluj (cu WIZZ). Prețurile sunt de la 60RON.

La o Căutare rapida 5-14 Iunie imi arată 77 USD. Dacă prinzi oferta (cum a fost ieri -20% pe toate zborurile) ieși și mai ieftin.  Am găsit și la 67$. Depinde când vrei și cât vrei sa stai.

Trenul e scump și durează o vesnicie :)

Edited by Lex404, 13 April 2017 - 15:35.


#11
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

View Postsukewtf, on 13 aprilie 2017 - 14:02, said:

Buna ziua.


In 2-3 luni vreau sa plec in Budapesta cu trenul si vreau sa imi fac programul din timp.  Eu locuiesc in Pitesti si ma gandeam daca pot cumpara biletele de acolo adica din Pitesti in Bucuresti si din Bucuresti in Budapesta. Este posibil sa cumpar biletul de Bucuresti in Budapesta de la mine din oras? Si am inteles ca ar costa mai putin daca le-as cumpara mai din timp. Explicati-mi si mie va rog. Este prima data cu trenul. La ce ar trebui sa ma astep deoarece am inteles ca esti destul de periculor.


Multumesc pentru atentie.
  • Da, poti sa cumperi biletul din Pitesti daca ai agentie sau casa de bilete pentru trafic international (100% sigur pentru statiile in care opresc trenurile internatinale, celelalte nu sunt sigur). De ce nu incerci sa te urci din Craiova? (PS: vezi ca au oferta pentru Budapesta la bilete, intreaba de ele la casa)

  • Pentru reducere de timp nu stiu, eu am mers cu bilete Fortuna (39 29 E de persoana Bucuresti-Budapesta, obligatoriu dus-intors, adica 58 E si nu se returneaza, biletele "normale" costau parca 100-120 E dus-intors de persoana)

  • Periculos unde? In tren sau in Budapesta? N-am intalnit probleme pe nicio ruta CFR (si am mers si noapte, si international; e adevarat, n-am fost in Moldova, dar in restul, si pe zi, si pe noapte, n-am avut probleme). Cel mai lung drum a fost catre Budapesta (15 ore), iar noapte catre si de la Sighetu Marmatiei (vreo 14). Depinde foarte mult de vecinii de compartiment/vagon. In general sunt un pic "triati" de parcusul lung. Dupa ce am trecut de Curtici (granita), nu cred ca eram mai multi de 15 persoane in tot vagonul (in Lockoszhaza au mai atasat ceva vagoane unguresti si, la fel, n-aveam treaba unii cu altii, cred ca fiecare (tara) isi rezerva la vagoanele proprii, tocmai sa nu fie incidente.

LE: am uitat sa spun: am fost in perioada Craciunului si poate de aia era mai aerisit trenul.

Edited by Pololica, 13 April 2017 - 17:17.


#12
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012

View Postsukewtf, on 13 aprilie 2017 - 15:09, said:

Multumesc foarte mult pentru ajutor. Acum singura problema esti gestionatul timpului. Nu m-ar deranja sa astept 2-3 ore in Bucuresti pana la plecare. Cred ca asta pot afla doar cand achizitionez biletele. Nu este asa?
Sigur că da, vă lămurește "agentul de turism" cu orele exacte, la minut.
La tichetele internaționale cred că primiți acces gratuit la Sala de așteptare clasa I, orice fel de bilet cumpărați. Și dacă nu, puteți oricum să vedeți orașul în cele câteva ore de tranzit.
Puteți lua și tichete deschise, astfel încât puteți sta o zi sau două în București să vizitați orașul, iar apoi să luați trenul.

#13
sukewtf

sukewtf

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 08.09.2016

View PostPololica, on 13 aprilie 2017 - 17:14, said:

  • Da, poti sa cumperi biletul din Pitesti daca ai agentie sau casa de bilete pentru trafic international (100% sigur pentru statiile in care opresc trenurile internatinale, celelalte nu sunt sigur). De ce nu incerci sa te urci din Craiova? (PS: vezi ca au oferta pentru Budapesta la bilete, intreaba de ele la casa)

  • Pentru reducere de timp nu stiu, eu am mers cu bilete Fortuna (39 29 E de persoana Bucuresti-Budapesta, obligatoriu dus-intors, adica 58 E si nu se returneaza, biletele "normale" costau parca 100-120 E dus-intors de persoana)

  • Periculos unde? In tren sau in Budapesta? N-am intalnit probleme pe nicio ruta CFR (si am mers si noapte, si international; e adevarat, n-am fost in Moldova, dar in restul, si pe zi, si pe noapte, n-am avut probleme). Cel mai lung drum a fost catre Budapesta (15 ore), iar noapte catre si de la Sighetu Marmatiei (vreo 14). Depinde foarte mult de vecinii de compartiment/vagon. In general sunt un pic "triati" de parcusul lung. Dupa ce am trecut de Curtici (granita), nu cred ca eram mai multi de 15 persoane in tot vagonul (in Lockoszhaza au mai atasat ceva vagoane unguresti si, la fel, n-aveam treaba unii cu altii, cred ca fiecare (tara) isi rezerva la vagoanele proprii, tocmai sa nu fie incidente.
LE: am uitat sa spun: am fost in perioada Craciunului si poate de aia era mai aerisit trenul.


Multumesc pentru opinie. M-a ajuta foarte mult. Este prima data cand plec in alta tara cu trenul si vreau sa fiu lamurit din timp. Vreau sa stiu cum merge treaba.

#14
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Am uitat sa-ti pun oferta actuala a CFR. Uitasem ca e pe site.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate