Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 

Sunt în Antalya cu sotul meu turc și vrem să ne întoarcem în Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#19
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007

View Postarg, on 13 aprilie 2017 - 14:24, said:

@florinbad
cei care au invat bine la scoala stiu sa scrie corect si dupa multi ani....
nț! nu e vorba despre asta! tastaturile turcești nu au diacritice românești

Edited by rottweiler2007, 13 April 2017 - 14:26.


#20
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
pai nici a mea nu are.... dar nici nu-mi bat capul cu diacriticile.
mai debraga cu cratimele, ii, ', si alte tampenii gramaticale... dar nici astea nu-mi ies tot timpul.

Edited by arg, 13 April 2017 - 14:40.


#21
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012

Quote

Oare cît timp o să țină să-mi fac actele pentru că vrem să fim pe acolo în Septembrie/2017

Câteva zeci de zile calendaristice.

Vă va găsi în registrele de stare civilă, indiferent câți ani ați avut la plecare. Chiar și de 2-3 ani fiind dacă ați fost scoasă din țară, nu-i problemă.

Mai știți în ce județ și localitate v-ați născut? Dacă da, vă rezolvă repede.

#22
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
si eu care credeam ca deja a sunat la consulat.

https://www.mae.ro/r...n-missions/3457

Edited by arg, 13 April 2017 - 14:42.


#23
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postarg, on 13 aprilie 2017 - 14:12, said:

Cum sa-ti pierzi certificatul de nastere? dute la consulat si scoate-ti altul.
Cu ce act dovedește că e cine zice ea? Trebuie act românesc cu poză.
Singurul mod în care ar putea-o ajuta consulatul ar fi să-i dea titlu de călătorie, dar nu are nevoie de el ca să vină în România pentru că poate veni cu pașaportul turcesc.

zeinlani, doar în România poți încerca să rezolvi, la Evidența persoanelor din localitatea unde stăteați când ați plecat din  țară. Dacă te hotărăști să vii, tradu în limba română acolo, în Turcia
- certificatul de căsătorie
- certificatele de naștere ale copiilor
- actul de identitate al soțului  
și pune pe traduceri apostila de la Haga (îți spune orice notar despre ce e vorba).
Te va încurca mult și faptul că ești căsătorită, ți-ai schimbat numele și ai copii, dacă vrei buletin românesc (carte de identitate) certificatele trebuie transcrise în registrele de stare civilă românești.


Mai ai pe cineva în țară care are locuință proprietate personală?

#24
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,917
  • Înscris: 25.06.2007

View Postalthea, on 13 aprilie 2017 - 14:43, said:

Cu ce act dovedește că e cine zice ea? Trebuie act românesc cu poză.
....
- certificatul de căsătorie
- certificatele de naștere ale copiilor
- actul de identitate al soțului  
Si care dintre alea e cu poza? :habarnam:

#25
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

View PostKarhu, on 13 aprilie 2017 - 15:16, said:

Si care dintre alea e cu poza? Posted Image
"- actul de identitate al soțului"

#26
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Karhu, act cu poză (și în termen de valabilitate) îi trebuia la consulat  dacă voia certificat de naștere sau pașaport românesc.
În România o pot rezolva și fără act cu poză pentru că nașterea ei a fost înregistrată, știe cum o cheamă și adresa unde a stat, poate a avut și buletin... există proceduri și pentru cetățeni români în situația ei. Problema e că durează mult.

#27
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005

View Postrottweiler2007, on 13 aprilie 2017 - 14:26, said:

nț! nu e vorba despre asta! tastaturile turcești nu au diacritice românești
Nici alea englezești. Și totuși poți produce lejer diacritice cu ele. Deci ăsta nu e argument pro conspirație...

#28
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017

View Postalthea, on 13 aprilie 2017 - 15:25, said:

În România o pot rezolva și fără act cu poză pentru că nașterea ei a fost înregistrată, știe cum o cheamă și adresa unde a stat, poate a avut și buletin... există proceduri și pentru cetățeni români în situația ei. Problema e că durează mult.
Dar la modul serios, nu exista nici o piedica sa faci furt de identitate... mai ales daca ai date ca respectiva persoana a rupt legatura cu Romania.
Pur si simplu nu trebuie decat sa stii datele persoanei si apoi statul roman o sa te creada pe cuvant si te unge cu acte.

Acum stau sa ma gandesc, cat de simplu ar fi pentru un urmarit international sa se faca cetateanul Ion nascut in satul Viselor...

#29
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
pai cam asa s-au facut marea majoritate a retrocedarilor...

#30
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postrumlegok, on 13 aprilie 2017 - 15:38, said:

Pur si simplu nu trebuie decat sa stii datele persoanei si apoi statul roman o sa te creada pe cuvant si te unge cu acte.
Nu ești crezut pe cuvânt, nu ajunge o simplă declarație că ești X. Am zis deja că sunt proceduri specifice, asta înseamnă mai multe verificări.

#31
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017

View Postarg, on 13 aprilie 2017 - 15:42, said:

pai cam asa s-au facut marea majoritate a retrocedarilor...
Cam asa ceva, pana si doamna Carmen Iohannis cam la fel a facut...

View Postalthea, on 13 aprilie 2017 - 15:46, said:

Nu ești crezut pe cuvânt, nu ajunge o simplă declarație că ești X. Am zis deja că sunt proceduri specifice, asta înseamnă mai multe verificări.
Ce proceduri specifice... in lipsa de rude care sa confirme (in scris sau prin test) te cred pe cuvant, pe baza de declaratie pe raspundere proprie Posted Image

Sunt convins ca unii deja au traficat astfel de identitati... cum s-au traficat si identitati de mostenitori. Cine lucreaza in domeniul asta are acces la toate datele si stie exact ce identitate poate sa vanda fara probleme sau ce mostenitor poate fi scos la lumina in fals :D

Edited by rumlegok, 13 April 2017 - 15:49.


#32
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,917
  • Înscris: 25.06.2007

View Postarg, on 13 aprilie 2017 - 15:18, said:

"- actul de identitate al soțului"
Althea zicea de ''act romanesc cu poza''.
Dar m-a lamurit mai jos:

View Postalthea, on 13 aprilie 2017 - 15:25, said:

Karhu, act cu poză (și în termen de valabilitate) îi trebuia la consulat  dacă voia certificat de naștere sau pașaport românesc.
Trebuie precizat totusi ca pentru copiii initiatoarei,(cetateni romani, datorita cetateniei mamei) se elibereaza certíficat de nastere romanesc fara ca acestia sa posede in prealabil vreun alt act (cu poza sau fara).

#33
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostKarhu, on 13 aprilie 2017 - 15:54, said:

Trebuie precizat totusi ca pentru copiii initiatoarei,(cetateni romani, datorita cetateniei mamei) se elibereaza certíficat de nastere romanesc fara ca acestia sa posede in prealabil vreun alt act (cu poza sau fara).
Da, dar ca să poată cere certificate românești pentru copii trebuie să depună niște acte, printre care certificatele de naștere ale ei și al soțului + certificatul de căsătorie românesc. Plus că-i trebuie pașaport sau buletin românesc, deci...

#34
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,917
  • Înscris: 25.06.2007

View Postalthea, on 13 aprilie 2017 - 16:04, said:

...
Ai dreptate la prima parte, insa nu cred ca trebuie certificatul sotului sau vreun certificat de casatorie, ajung actele mamei (si nu conteaza daca a fost/ este sau nu casatorita).

#35
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Cred ca ar trebui sa vii in tara cu pasaportul turcesc daca nu-l mai ai pe cel romanesc. Te duci in orasul in care te-ai nascut si angajezi un avocat, mergi cu el la notariat si il imputernicesti sa se ocupe de problema. Daca ai plecat inainte de 1989 precis ca ti s-au luat amprentele, poate valorifici pista asta pentru a-ti dovedi identitatea. Dar chiar nu mai ai nici un act romanesc? Certificatul de absolvire a 8 clase, diploma de bacalaureat?

#36
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostKarhu, on 13 aprilie 2017 - 16:08, said:

Ai dreptate la prima parte, insa nu cred ca trebuie certificatul sotului sau vreun certificat de casatorie, ajung actele mamei (si nu conteaza daca a fost/ este sau nu casatorita).
Dacă sunt căsătoriți contează, și e obligatoriu să aibă certificat de căsătorie românesc.
Dacă nu sunt căsătoriți și e trecut în certificatul de naștere străin (sau certificatul constatator de la maternitate) deci a recunoscut copilul acolo, trebuie, evident, doar certificatul lui de naștere. Doar dacă în certificatul străin e liniuță la tata ajung actele mamei.
Poți căuta în HG 64/2011, art. 30 (2) sau poți vedea mai simplificat pe site-urile consulatelor - ți-am pus Ankara și Helsinki:
https://ankara.mae.ro/node/280
https://helsinki.mae.ro/node/280

Edited by althea, 13 April 2017 - 16:46.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate