Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Problema apei in Ilfov

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Stef_Stef

Stef_Stef

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 17.08.2016
sursa
Mi se pare o problema extrem de grava, apa asta e buna pt spalat oare? Cum controlati (cei care aveti asa ceva) apa din puturi? Si daca o controlati, cat de des?

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Apa in Ilfov, pe la 50m e foarte proasta
- extraodinar de dura
- plina de bacterii, pt ca puturile nu au fost facute cum trebuie. Vechea problema: put lanva WC-ul din curte.

La asta se adauga mineralele din sol si ingrasamintele chimice.

Solutia? Put de mare adancime, strat Fratesti. Cost cca 40-50k eur :D

#3
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
si in curand gaze de sist si byby si ala.

#4
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,818
  • Înscris: 26.02.2010
Putul de la 100 m adancime este in regula, numai ca costa destul de mult, cam 150 ron/ml forat plus coloana.

#5
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Cu o statie de purificare, dedurizare nu iese mai ieftin ?

#6
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,313
  • Înscris: 29.07.2013
Trebuie sa filtrezi la calitate de potabilitate, conform standardelor, apa pentru toata gospodaria. Devine scump si in exploatare. Doar cuplate mai multe gospodarii (vorba lu' dom' ministru) devine rentabil.
Asta pentru cele enumerate de @Adm. daca e vorba doar de nitrati, nitriti sau mangan, se poate.

Edited by argonaut, 13 April 2017 - 12:56.


#7
dell99

dell99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,998
  • Înscris: 29.09.2008
La noi in zona apa este foarte dura, la analize au iesit si vreo 3 tipuri de bacterii in concentratie mai mare. Ne-am luat evident dedurizator, cu apa direct din put nici masina nu o poti spala ca raman pete albe peste tot. La asta se adauga lampi uv pt eliminarea bacteriilor si cateva filtre recomandate in urma buletinului de analiza. Distractia a costat cam 5500 lei la montaj, iar acum avem costuri conexe la schimbatul becului la lampa uv ( 8-9 luni cam 200 lei), sarea pt dedurizator un sac la 2 luni, filtrele in jur de 100 lei bucata le schimbam pe la 6luni. Filtrele sunt cam de 1m, nu mosorele din alea de sfoara de 7lei cu care se amagesc unii ca filtreaza apa.
Alte dezavantaje sunt spatiul mare ocupat de toare astea, curentul consumat, galagia pe care o fac.

Edited by dell99, 13 April 2017 - 13:35.


#8
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

View Postarg, on 13 aprilie 2017 - 12:31, said:

si in curand gaze de sist si byby si ala.
gazele e bune!
pe acolo nu plouă? plantaţi copaci...

Edited by sarac.lipit, 13 April 2017 - 14:05.


#9
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,801
  • Înscris: 01.10.2004
Nu inteleg ce legatura este intre apa de la robinet (furnizata de un agent economic verificat de primarie), cum scrie in articolul din link, si apa din panza freatica (adevarat, teoretic proprietate a statului).

Prima este treaba furnizorului sa-si puna la punct sistemul de filtare a apei, pentru asta fac contract cu el, pentru apa potabila, nu menajera sau industriala, iar a doua este o problema personala, pentru care imi asum consecintele.
Motivul pentru care inca nu mi-am pus sistem de filtrare propriu este ca pentru uz casnic statia de filtare este destul de scumpa, peste 5.000 lei cum mentiona cineva, plus intretinerea ei cu tot ce inseamna filtre, substante si alte cele. Cu observatia ca eu, din ce am citit, apa dedurizata acasa nu se poate bea direct, ci folosi in alte activitati, inclusiv facut mancare.  
In partea de sud-vest apa nu este nicicum potabila. Eu am din panza 2, de la 18-19 metri. Dar nici mai jos nu este, pentru ca in zona s-a extras candva petrol, deci resturi mai sunt oricum. Pentru cat stau pe acolo (nu permanent) folosesc apa din put numai pentru toalete, gradina si spalat masina (desprafuit, ca raman pete de calcar), cel mult spalat pe maini, restul apa de la mall, din bidoane de 10 litri.
Fiind pe drum de servitute astept sa isi faca mai multi vecini casele si sa tragem la comun teava apa potabila + canalizare. Singur mi-ar ajunge o teava de 3/4, dar nu ne putem racorda individual la utilitati, nu ar ajunge drumul de servitute pentru cate conducte de apa, canalizare, gaze, curent electric si cablu TV/net ar trebui trase pentru fiecare riveran.

Asa ca este problema furnizorului de apa, daca livreaza serviciul la parametri prevazuti in standardul de calitate ai apei potabile (Legea nr. 458/2002, modificata si completata cu Legea nr. 311/2004), are clienti, daca nu, da faliment. Iar daca am probleme din aceasta cauza ii pot chema pe ei si pe primar (care primeste zilnic buletine de analiza a apei potabile si aproba furnizarea ei) in justitie, la o adica.

#10
dell99

dell99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,998
  • Înscris: 29.09.2008
La mine nu este inca teava de apa potabila, canalizare nici atat, de 2ani de cand am cumparat eu doar abureli si zvonuri. Daca era in zona eu as fi ales cu siguranta sa ma bransez la apa si sa folosesc putul doar pentru gradina. Practic nu am avut de ales, casa era la rosu cand am facut eu prima data analizele la apa, greseala mea in fapt nu trebuia sa ma iau dupa astia de aici ca e camp si e f buna apa, ca ce ne facem atatea probleme, ca toata lumea bea din put si nu a murit nimeni din asta.... Acum fiecare cu analiza personala de risc, pe restulpoate nu ii deranjeaza ca se maninca garniturile si le pica din robinete permanent sau le mai iese cate o buba la gura din cand in cand...

#11
Bahuru

Bahuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 21.03.2016
Apa nu e buna nici in ghete. Atata vreme cat tuica e sterila, nu am de ce sa-mi fac griji. Acum, vorbind serios, as zice ca ar fi bine sa ignoram aceste tentativa de a crea panica. Banuiesc ca sunt interese comerciale care le sustin. Asadar, apa e aceeasi de la inceputuri, iar circuitul apei in natura nu putem sa-l schimbam. Tinand cont ca mai buna nu se poate si mai rea nu ne trebuie, nu are rost sa ne stresam.

#12
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
@Bahuru
Nu putem schimba circuitul apei in natura dar ne putem kk in el.

#13
Ionel1974

Ionel1974

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 26.08.2015
Asa-i cand locuiesti la camp. Eu ma mir cum puteti bea apa din rau, acolo unde ajung canalizarile din amonte....

#14
fightClub25

fightClub25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 963
  • Înscris: 08.04.2009
Din fericire am vazut ca Buftea nu e pe lista, eu am apa din retea, furnizata de RAJA Buftea. Se zvonea ca noi platim cea mai scumpa apa din Ilfov (dar tot aici sunt toate instalatiile de forare si filtrare vechi de 2-3 ani). Mi se parea aiurea, acum insa sunt chiar bucuros :) Prefer sa platesc mai mult pentru o apa de calitate.

#15
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostBahuru, on 13 aprilie 2017 - 15:29, said:

Apa nu e buna nici in ghete. Atata vreme cat tuica e sterila, nu am de ce sa-mi fac griji. Acum, vorbind serios, as zice ca ar fi bine sa ignoram aceste tentativa de a crea panica. Banuiesc ca sunt interese comerciale care le sustin. Asadar, apa e aceeasi de la inceputuri, iar circuitul apei in natura nu putem sa-l schimbam. Tinand cont ca mai buna nu se poate si mai rea nu ne trebuie, nu are rost sa ne stresam.
Nu putem face nimic, hai la culcare? Tare atitudine.
Ce ar fi daca am incepe prin a respecta legislatia, care spune ca nu mai pot exista fose septice fara fund betonat, inca din 2007, dar constructorul te intreaba din prima daca vrei o gaura sa nu mai dai bani la vidanja

Ce ar fi daca am incepe prin a respecta legea referitoare la zonele de protectie sanitara a raurilor/lacurilor?

Ce ar fi daca am incepe prin a respecta legile referitoare la producerea apei potabile de catre furnizori si legilatia europeana referitoare la transport, care elimina metalul ?

E buna asta, nu ne agitam... autism?

#16
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View PostfightClub25, on 13 aprilie 2017 - 22:10, said:

Din fericire am vazut ca Buftea nu e pe lista, eu am apa din retea, furnizata de RAJA Buftea. Se zvonea ca noi platim cea mai scumpa apa din Ilfov (dar tot aici sunt toate instalatiile de forare si filtrare vechi de 2-3 ani). Mi se parea aiurea, acum insa sunt chiar bucuros Posted Image Prefer sa platesc mai mult pentru o apa de calitate.
Ei spun altceva.

#17
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View PostAdm, on 13 aprilie 2017 - 12:22, said:

Apa in Ilfov, pe la 50m e foarte proasta
- extraodinar de dura
- plina de bacterii, pt ca puturile nu au fost facute cum trebuie. Vechea problema: put lanva WC-ul din curte.

La asta se adauga mineralele din sol si ingrasamintele chimice.

Solutia? Put de mare adancime, strat Fratesti. Cost cca 40-50k eur Posted Image
Nu toata apa din Ilfov e proasta...eu am put la 40 m  (a 3-a panza freatica) si este foarte buna conform testelor efectuate la 3 laboratoare diferite.......Duritate o am de 19 grade germane.....restul sub limitele maxime admise.....

View PostPlaton, on 13 aprilie 2017 - 12:45, said:

Cu o statie de purificare, dedurizare nu iese mai ieftin ?
nitratii si nitritii nu ai cum sa-I elimini....daca ai asa ceva in apa....pa-pa sanse sa faci apa potabila.....la fel si manganul desi de el poti scapa dar cu costuri mari.....

Edited by Clovis, 09 May 2017 - 18:00.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate