Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator
 Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?
 

Pareri New Point Pipera?

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#19
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
la 17:30 inca nu e in floare incerca pe 6-7, si tine cont ca e perioada de vacante, asa ca acum a fost chiar subtire, mai adauca 300% masini si te apropii de realitate...

#20
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008
Bla, bla, bla. Pe bune, unii cauta nod in papura mereu. Oricum o dai, niciunde nu e bine. Ia zi-mi tu mie unde nu e trafic aglomerat in Bucuresti, in zonele dezvoltate, la orele de varf. Ca mai mult de jumatate din oras e sufocat. Fie ca vorbim de trafic in Pipera, Prelungirea Ghencea, Stefan cel Mare, Militari etc. Ca sa nu mai zic si la metrou cum e la orele de varf...
Sunt tare curios, cei care comenteaza mereu, unde e locul ala prefect in care stau. Ca sa ne mutam si noi acolo.

Parerea mea, pentru cei interesati sa cumpere (oriunde ar fi acel apartament), este sa vorbeasca inainte de toate cu cei care stau acolo si au ceva vechime (cel putin 2-3 ani). Cred ca doar acele persoane sunt in masura sa spuna daca e bine sau nu, daca dezvoltatorul e tepar sau nu sau daca acea constructie este sau nu o mizerie. Ca intelepti pe forumuri, gasesti la tot pasul. Sau ma rog, la orice tastatura.

Edited by LauCalin, 11 August 2017 - 18:14.


#21
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
Hihi
Stau de 3oani in aviatiei iar acum lucrez pe langa piata sudului.
Important e cat de repede poti ajunge la servici.
Nu conteaza masina daca ajungi cu metroul in 1o-3omin indifetent de vreme...

Edited by arg, 11 August 2017 - 18:51.


#22
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008
Si daca schimbi serviciul in Pantelimon sau la Republica, iti vinzi apartamentul din aviatiei, ca faci mai mult de 30?

#23
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
Io nu înțeleg de ce unii se arata indignați de comentatorii externi, când ei înșiși  nu au nici o legătură cu ansamblurile respective, dar își dau cu părerea pe n subiecte.
Cat despre metrou, da, e mult mai util decât mașina. dacă face legătura între punctele tale se interes.
Cu mașina este aglomerat la orice ora, în sezon.

Edited by mihaigerard, 11 August 2017 - 21:27.


#24
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008
Eu si iarna si vara din Cosmopolis pana la Iride (Pipera) fac 20-25 de minute. Cu masina sau cu microbuzul. Si vorbim de o distanta de 13 km. Asta apropo de dat cu parerea.
Stii ce mi se pare aiurea? Ca de multe ori aceste "ghetouri" cu blocuri facute "naspa" sunt mai ok decat altenativele comuniste. Este unul din motivele pentru care multi aleg asa ceva. Dar nu conteaza. Stiu ei, cei care nu au stat nici o zi in asa ceva, ca e nasol.  Scria cineva zilele trecute pe topicul despre Greenfield, ca a trecut pe centura si vai, ce naspa e acolo.Asa zic si de locul in care stau eu... avand tot o parere de pe centura. :D  Este un refren celebru al unei melodii vechi si f la moda la vremea ei:  "nu vorbi fara sa stii!" Se aplica perfect in cazul de fata. Cand se vor plange locatarii, da, va fi o chestie interesanta. Cand se vor plange cei din exterior pentru locatarii din zonele astea rezidentiale si "uitate de lume"...  si care nu se plang, poate ca e usor deplasat.

Edited by LauCalin, 11 August 2017 - 22:20.


#25
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
mmm
ce scoala e in Cosmopolis si cum ajung copiii la scoala?
ce juma de consmopolis isi duc copiii in aviatiei la scoala 12, facandu-si vize de flotant pe la prieteni...

pe toti astia din lanul de porumb ii vad dimineata cum isi varsa puradeii la scoala, si le iese fum din masini la cat sunt de incinse de atata stat in trafic...

Edited by arg, 11 August 2017 - 23:10.


#26
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008
Prietene, imi pare rau, dar habar nu ai ce vorbesti! Mai mult ca sigur nu stiai ca aici exista gradinita. Iar pentru parintii care nu vor la gradinita din complex, exista transport special doar pentru asa ceva. ;) Iar asta, cum ca sunt multi care isi duc copiii la o anumita gradinita din oras, de le fierbe apa la motor :D, asa e si cu cei care stau in Buc. Unii stau in  Berceni sau Drumul Taberei si ii duc pe cei mici la gradinita la Unirii. Si zi-mi cat faci la 8 dimineata de acolo, pana la Unirii. Deci ce spui tu, nu e neaparat ceva iesit din comun.
In fine. Va recomand sa fiti un pic mai deschisi spre astfel de "ghetouri". S-ar putea sa fiti (foarte) surprinsi. Eu ma opresc aici, ca oricum vorbesc degeaba. Cine poate intelege, bravo lui. Cine nu, ghinion.
Ah, apropo, nu am lan de porumb langa mine. Cum ai tu blocul vecin, eu am un lac cu ponton, piscina si terasa. Pun pariu ca nici asta nu stiai. Dar e nasol daca nu stai in Buc. Esti ultimul om. :D

Edited by LauCalin, 11 August 2017 - 23:26.


#27
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
stiu de gradinite, eu ma refeream la scoala,
daca ai fi urmarit recomandarile mele in legatura cu imobiliarele ai fi stiut ca pun in primul rand accentul pe metrou.

drumul taberei -> unirii = ghinion
berceni -> unirii = 4stati de metrou = ~ 15min

Edited by arg, 11 August 2017 - 23:30.


#28
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008
Si cine nu pune accentul pe metrou, e un fraier, asa-i? Ah, iti dau exemplu de ineficienta a metroului. De la Vlaicu si pana in Titan, faci 45 de minute. Sau 50. De la Jiului pana in Pipera, faci aproape o ora. Si iti spun asta fara exagerare, pentru ca am patit-o acum cateva luni.
Si sunt licee de prestigiu in Bucuresti. Cateva si puse in diferite locuri. Crezi tu, ca la I L Caragiale de ex, merg doar aia din Dorobanti? :D La fel si in cazul scolilor.

Edited by LauCalin, 12 August 2017 - 06:04.


#29
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
Metroul are bune si rele.
Ramura aia din bucurestii noi e bataie de joc "au facut mai multe statii decat treceri de pietoni".
Cand ai masina si-ti permiti luxul de a merge cu masina la servici conteaza doar distanta servici-casa si cat de goala acea ruta.
Pe de alta parte cu metroul ajungi ok indiferent de ora si vreme, plus ca ora in metrou o poti sta pe telefon nu sa te feresti de toti "neparticipantii" la traficul rutier.

#30
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008
:D ok, ma opresc aici. Iti recomand totusi sa nu mai fii atat de strict in gandire. Intreaba-te de ce astia care refuza sa isi cumpere in Buc. ,  in blocuri vechi si la preturi babane, isi cumpara la margine, la preturi chiar mai mari si culmea, sunt si multumiti. Vorbim de zeci de mii de oameni care stau asa in zona Bucuresti-Ilfov si nu s-ar mai intoarce in Buc. Si culmea, nu toti au masina si nu toti isi permit un plin de benzina pe saptamana, ca sa ajunga cu masina la serviciu.

Edited by LauCalin, 12 August 2017 - 12:14.


#31
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

View PostLauCalin, on 11 august 2017 - 22:19, said:

Eu si iarna si vara din Cosmopolis pana la Iride (Pipera) fac 20-25 de minute. Cu masina sau cu microbuzul. Si vorbim de o distanta de 13 km. Asta apropo de dat cu parerea.
Stii ce mi se pare aiurea? Ca de multe ori aceste "ghetouri" cu blocuri facute "naspa" sunt mai ok decat altenativele comuniste. Este unul din motivele pentru care multi aleg asa ceva. Dar nu conteaza. Stiu ei, cei care nu au stat nici o zi in asa ceva, ca e nasol.  Scria cineva zilele trecute pe topicul despre Greenfield, ca a trecut pe centura si vai, ce naspa e acolo.Asa zic si de locul in care stau eu... avand tot o parere de pe centura. :D  Este un refren celebru al unei melodii vechi si f la moda la vremea ei:  "nu vorbi fara sa stii!" Se aplica perfect in cazul de fata. Cand se vor plange locatarii, da, va fi o chestie interesanta. Cand se vor plange cei din exterior pentru locatarii din zonele astea rezidentiale si "uitate de lume"...  si care nu se plang, poate ca e usor deplasat.

Eu am stat și în Cosmopolis 2 zile, cat sa pot să-mi dau și cu părerea.
N-am reținut decât ca auzeam absolut tot ce se vorbea la etaj din sufrageria de la parter, faptul ca pe aleile alea ma batea soarele în cap în ultimul hal și piscinele care erau faine. Intre timp, am înțeles ca unele au fost închise publicului larg și au răsărit proprietăți private, astfel spus niște barulete cu specific romanesc.
Dar ce da vezi?
Aici nu discutam despre cosmopolis.:)
Pe unde apari tu, discuția duce la cosmopolis, deși subiectul e despre vitan residence ( ca exemplu).:))

Da, se muta toți ăștia cu bani sau fără în afara Bucureștiului. Bine fac, eu nu înțeleg de ce nu se muta undeva la munte, unde e aer chiar curat și îți poți face grădină întinsă pe câteva dealuri.

Ai sau n-ai bani, lunar trebuie sa cotizezi cu 400 de lei la benzină ca sa te deplasezi doar spre serviciu. Asta în cazul în care îți duci soția la birou cu mașina ta, altfel mai scoți încă 400 pentru mașina ei.
Dacă ai bani și îți place să-i arunci pe fereastră sub iluzia traiului la "aer curat", "departe de aglomerație"( asta e cea mai tare chestie, deși petrec ore în coloanele de mașini, în fiecare zi), "în mijlocul naturii", "într-un ansamblu nou construit cu responsabilitate ", cred ca n-are nimeni ce sa comenteze. Avantaje are și acela care sta la blocul comunist aflat la 10 minute de mers pe jos de parcul tineretului, și care se duce la serviciu cu metroul, cu 70 de lei pe luna.

Aventura cu microbuzele e similară cu mersul cu autocarul pana în Grecia. E frumos sa o faci o dată în viață, după care nu-ți mai trebuie.

Mno, unii îngrijesc flori in grădină, alții aleargă prin parc; ce frumos e ca suntem diferiți. :)))

Edited by mihaigerard, 13 August 2017 - 00:04.


#32
Conservatorul

Conservatorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 26.09.2006
Off topic:
Sa destindem putin atmosfera ,fara sa se supere LauCalin Posted Image
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/fSpKDbNWmNs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Conservatorul, 13 August 2017 - 13:38.


#33
nicoletapetrov

nicoletapetrov

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 16.01.2016
Buna,

Ca sa va pot spune mai tarziu o parere avizata, am semnat in Septembrie un antecontract pentru un apartament de 2 camere in New Point.
Motivele mele de acum?
Nu ma grabesc sa fie gata pentru ca nu stau cu chirie, dar locuiesc in Prel Ghencea si muncesc in Aviatiei si nu cred ca poate fi mai rau decat este acum.
Merg cu masina de serviciu la birou, deci nu am costuri cu combustibilul sau cu apa de la motor care poate sa fiarba in 5 km de trafic.
Programul meu de birou este flexibil astfel incat pot veni la 07:30 la birou si pot pleca la 16:00, deci nu voi avea o problema de trafic.
Inainte de a semna antecontractul cu ei, am solicitat actele de proprietate cu tot cu istoricul lor din 1998 si au fost verificate de un jurist - sunt in regula.
Merg frecvent in zona sa observ evolutia lucrarilor si de fiecare data cand i-am rugat sa imi dea voie sa vad apartamentul nu m-au refuzat.
Inainte de a semna am mers la City Point si am discutat cu cativa locatari de acolo si am aflat si bunele si relele despre dezvoltator si constructor si mi le-am asumat.
Sa speram ca la New Point au invatat din experienta anterioara de la City Point.

In aceasta perioada am tot vizitat complexuri rezidentiale noi, si de unele am ramas putin socati (nivel de finisaje, utilitati, compartimentare etc).
La oricare le vei gasi si bune si rele, dar pentru cel care cumpara trebuie sa fie iasa balanta pozitiva.
In rest... Parerile vor fi mereu impartite.

Cu drag.

Edited by nicoletapetrov, 06 October 2017 - 11:26.


#34
Ciprianbarosan

Ciprianbarosan

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 19.08.2019
Salutare,

Este cineva locatar care posteaza si poate sa ma indrume cu niste informatii?

A venit pasul sa ne luam primul apartament si vrem sa stim cum e complexul. Am vrea sa ne luam in Faza 3, de negociat, NP Pipera nu prea negociaza mult, cum e viata in complex, cat faci pe durm, se justifica sa dai 96k pe un 3 camere si 75 pe 2 cu loc de parcare afara?

Multumesc!

#35
slx29

slx29

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 28.05.2020
A cumparat cineva recent in New Point ? Fac reduceri de pret ?! Am vazut pe olx ca se inchiriaza cu 4-500 eur ma intrebam daca sunt tot apartamentele dezvoltatorului scoase la inchiriere ca nu s au vandut sau sunt anunturi de la particulari...

Multumesc

#36
Ciprianbarosan

Ciprianbarosan

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 19.08.2019
Salut,

Noi am cumparat in cele din urma si suntem fericiti cu alegerea facuta, este liniste, curatenie iar totul arata a complex. Cat de alde carcotasii dar cat faci in trafic, trafic e peste tot asa ca e irelevant. Dar da, fac 25 min acum pana la victoriei, plecat la 8:30.

Sunt particulari care dau spre chirie, dezvoltatoru' mai are doar 2 camere de vanzare in faza 3.

Daca ai bani, pretul chiriei e real :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate