Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Ma mai pot inscrie in pensia privata pilon 2 daca am depasit varsta?

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Da, e incorect sa obligi. Trebuia de la inceput sa fie optional. Dar e obligatoriu de 10 ani si tot ce putem face acum este sa extragem atat cat e bun din sistem: ca s-au adunat acolo niste bani care ne apartin.

In limitele legislatiei din Romania, partea buna o gasesc in urmatoarele:

- poti fi obligat sa virezi suma X la casa de pensii a statului, care imediat o plateste celor aflati acum la pensie si deci nu se acumuleaza nimic
- poti fi obligat ca din suma X, o parte Y sa se acumuleze in mod real pe numele tau.

A doua varianta mi se pare alegerea evidenta dintre cele doua prezentate. Alte variante nu ni s-au oferit.

#20
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postbladhaund, on 13 aprilie 2017 - 11:39, said:

... tot ce putem face acum este sa extragem atat cat e bun din sistem: ca s-au adunat acolo niste bani care ne apartin.
...și care se moștenesc dacă dai colțul  înainte de vârsta de pensionare.

#21
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007
Imi aduc aminte de Lehman B., ...Cred ca si aia trimiteau extrase clientilor ca le merg dobanzile struna, banii lor se inmultesc, etc.
Iar la noi e o societate in care hotia si excrocheria se practica cu legea-n mana...
Iar ce se spui tu @bladhaund , chestia cu tinerii participa obligatoriu, eu i-as spune luatul banilor cu japca. Numai comunistii veneau peste tine sa-ti ia din curte gaina cu japca.

#22
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View PostDIVX2006, on 13 aprilie 2017 - 11:56, said:

Iar ce se spui tu @bladhaund , chestia cu tinerii participa obligatoriu, eu i-as spune luatul banilor cu japca. Numai comunistii veneau peste tine sa-ti ia din curte gaina cu japca.
Optiunile au fost:
- luat banii de catre stat cu japca si platiti pe loc pensionarilor de acum
- luat banii de catre stat cu japca, o parte virati la pensia privata si restul platiti pensionarilor de acum.

Comparatia cu Lehman Brothers n-are nicio treaba. Aceasta institutie financiara (si nu fond de pensii) s-a prabusit pentru ca au participat in asa numitele "mortgage origination", iar scaderea drastica a valorii activelor a fost declansata de criza mortgage subprime. Iar fondurile romanesti de pensii nu investesc in asa ceva.

Slab trollingul, v-am spus.

Banii din fondurile romanesti de pensii sunt majoritar investiti in titluri de stat romanesti. Adica noi, cu banii nostri, imprumutam statul nostru. Iar statul, gratie noua, nu mai plateste dobanda la "strainii cei rai si exploatatori", ci ne-o da noua, cetatenii romani. Nevoile de acum sunt acoperite de noi, nu de altii. Banii raman in tara. Ce dracu nu i-ar conveni chiar si celui mai suparat nationalist?

#23
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View Postalthea, on 13 aprilie 2017 - 09:39, said:

Nu poate fi nimeni, limita maximă de vârstă la înscriere fiind 45 de ani în 2008, acum cei care au optat pt pilonul II au  max. 54 de ani.

Gresesti, limita de varsta la data respectiva era de pana in 40 de ani.

#24
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Nu e adevarat, era obligatoriu pentru cei sub 35 de ani si optional pentru cei aflati intre 35-45 ani.

#25
Catalin__Ro

Catalin__Ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 08.10.2009
Știe cineva cum se calculează pensia de la stat fara contribuție la pilonul 2 fata de cea cu contribuție.

Pana la urma cine iese mai bine?


#26
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View Postrumlegok, on 13 aprilie 2017 - 12:57, said:

Nu e adevarat, era obligatoriu pentru cei sub 35 de ani si optional pentru cei aflati intre 35-45 ani.

Daca te referi la ceea ce am scris eu, am precizat limita de varsta, nu imi aduc aminte de optional, ne-au bagat pe toti la gramada, eu am nimerit pe la BCR desi nu aveam nici o chestie cu banca asta

#27
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Da, pentru ca aveai sub 35 de ani si nu ai semnat de bunavoie cu fondul dorit pentru pilonul2... astfel ai intrat la distribuirea aleatorie de catre stat si ai nimerit la BCR.
Doar pentru cei sub 35 de ani s-a intamplat asta pentru ca era obligatoriu sa ai pilonul2, iar pentru cei peste 35 de ani dar sub 45 de ani doar daca semnai tu voluntar si optional cu un fond ajungeai sa ai pilonul2, altfel statul nu se baga, te lasa fara daca tu nu doreai.

Edited by rumlegok, 13 April 2017 - 18:08.


#28
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View PostCatalin__Ro, on 13 aprilie 2017 - 17:06, said:

Știe cineva cum se calculează pensia de la stat fara contribuție la pilonul 2 fata de cea cu contribuție.

Pana la urma cine iese mai bine?
Inca nu se stie care varianta e mai buna.....Acum fiecare alege la plezneala...

Edited by Clovis, 06 June 2017 - 18:28.


#29
Micenae

Micenae

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 22.08.2017

View PostValeriana10, on 13 aprilie 2017 - 08:03, said:

Puteti opta pentru pensia privata pilonul III. Se achita personal in fiecare luna, suma pe care o stabiliti in momentul aderarii. Suma este stabilita de dumneavoastra, desi are o valoare minima. Nu functioneaza pe principiul pensiilor private pilonul II.

Puteti da mai multe despre cum functioneaza pilonul III?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate