Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Ma mai pot inscrie in pensia privata pilon 2 daca am depasit varsta?

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
Catalin__Ro

Catalin__Ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 08.10.2009
In 2008 cand s-a lansat programul era obligatoriu pentru persoanele pana in 35 de ani si facultative pentru 35-45 de ani.
Atunci aveam sub 45 de ani dar din pacate nu m-am inscris.
Acum am trecut si de 45 de ani.
Nu am fost constient la acea data ca aproape jumatate din contributia mea la fondul de pensii in loc sa mearga la bugetul de stat ar merge intr-un fond privat al meu.
Se mai poate face ceva acum, sa solicit inscrierwea in pilonul 2 sau am ratat aceasta posibilitate?

#2
cuturel

cuturel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 15.02.2012
Neata!
Ai fost inscris automat intr-unul din fondurile de "gestionare" a pensiilor (fonduri de investitii). Ar trebui sa mergi la casa de pensii ca sa afli unde se vireaza diferenta de contributie.

#3
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 cuturel, on 13 aprilie 2017 - 06:41, said:

Neata!
Ai fost inscris automat intr-unul din fondurile de "gestionare" a pensiilor (fonduri de investitii).  
Nu, datorită vârstei. A zis și el în primul mesaj  

Catalin__Ro, dacă ai peste 45 de ani nu te mai poți înscrie, condițiile au rămas aceleași:

Quote

PILONUL II este denumirea data sistemului de pensii administrate privat, cu contributii definite, obligatorii pentru persoanele de pana in 35 ani si optionale pentru persoanele cu varsta cuprinsa intre 35 si 45 de ani


#4
cuturel

cuturel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 15.02.2012
Corect.

#5
Valeriana10

Valeriana10

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 10.04.2017

 Catalin__Ro, on 13 aprilie 2017 - 06:14, said:

In 2008 cand s-a lansat programul era obligatoriu pentru persoanele pana in 35 de ani si facultative pentru 35-45 de ani.
Atunci aveam sub 45 de ani dar din pacate nu m-am inscris.
Acum am trecut si de 45 de ani.
Nu am fost constient la acea data ca aproape jumatate din contributia mea la fondul de pensii in loc sa mearga la bugetul de stat ar merge intr-un fond privat al meu.
Se mai poate face ceva acum, sa solicit inscrierwea in pilonul 2 sau am ratat aceasta posibilitate?
Puteti opta pentru pensia privata pilonul III. Se achita personal in fiecare luna, suma pe care o stabiliti in momentul aderarii. Suma este stabilita de dumneavoastra, desi are o valoare minima. Nu functioneaza pe principiul pensiilor private pilonul II.

#6
dd13

dd13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 12.01.2017
La Pilonul II nu te mai poti inscrie.

La Pilonul III are rost sa platesti pana-n 150 Lei lunar, fiindca valoarea maxima anuala ce poate fi dedusa de la plata impozitului pe venit este de 400 euro. Suma maxima parca este de vreo 15% din venitul tau brut. Perioada minima de cotizare este si aici de 15 ani (ca si la pensia de stat), deci nu cred ca vei aduna mare branza intr-un timp atat de scurt.

#7
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017

 cuturel, on 13 aprilie 2017 - 06:41, said:

Neata!
Ai fost inscris automat intr-unul din fondurile de "gestionare" a pensiilor (fonduri de investitii). Ar trebui sa mergi la casa de pensii ca sa afli unde se vireaza diferenta de contributie.
Nu a fost inscris, la data intrarii in vigoare in 2008 era obligatoriu doar pentru cei cu varsta maxima de 35 ani... si cum el avea peste nu a optat pentru nimic si nici repartizat aletoriu nu a fost.
Dupa cum spune si el in primul post.

 Catalin__Ro, on 13 aprilie 2017 - 06:14, said:

Nu am fost constient la acea data ca aproape jumatate din contributia mea la fondul de pensii in loc sa mearga la bugetul de stat ar merge intr-un fond privat al meu.
La acea data nu se ducea jumatate din contributie catre pilonul 2, ci doar 2%... nici acum nu e chiar jumatate, ci aproape jumatat (5,1%), inainte erau procentele mai mici (2%), cu un plan ce presupunea cresterea anuala cu jumatate de procent, dar care plan nu a fost respectat. Oricum ea e plafonata la 6%, mai mult nu se poate duce catre pilonul 2 fara sa se modifice legea... si slabe sanse sa se modifice in acest sens.

Pentru 10 ani cat mai muncesti pana la pensie faci cam degeaba pentru pilonul 2... nu o sa acumulezi mare lucru... doar niste bani care sa iti ajunga minim 7 luni de trait.

#8
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007
E cineva in Romania care a inceput sa manance din pensia privata?

#9
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Nu poate fi nimeni, limita maximă de vârstă la înscriere fiind 45 de ani în 2008, acum cei care au optat pt pilonul II au  max. 54 de ani.

Edited by althea, 13 April 2017 - 09:40.


#10
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Eu primesc lunar mesaj cu contribuția încasată și randamentul investițiilor. S-a adunat o sumă frumușică și mai am destul până la pensie.
Poate-s prea optimistă, dar nu cred că este niciun risc să rămân fără ei.... am citit mult despre cum sunt supravegheate companiile și nu am emoții. O să cred știrea aia cu naționalizarea fondurilor când o să se spună exact cine și când a zis, cine mai participa la discuție etc. deci concret și asumat, nu chestii gen au fost discuții în spațiul public.

#11
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Stii cum e, cand o sa vezi cine si cand a zis, o sa fie prea tarziu, ca e batuta in cuie... doar niste proteste i-ar mai face sa faca in pas inapoi.
Lucrurile astea sensibile se discuta in fundal si se executa rapid... pana afla populatia ele sa fie in vigoare deja Posted Image

Edited by rumlegok, 13 April 2017 - 10:06.


#12
yesyesyesyo

yesyesyesyo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 11.10.2007

 dd13, on 13 aprilie 2017 - 08:10, said:

La Pilonul II nu te mai poti inscrie.

La Pilonul III are rost sa platesti pana-n 150 Lei lunar, fiindca valoarea maxima anuala ce poate fi dedusa de la plata impozitului pe venit este de 400 euro. Suma maxima parca este de vreo 15% din venitul tau brut. Perioada minima de cotizare este si aici de 15 ani (ca si la pensia de stat), deci nu cred ca vei aduna mare branza intr-un timp atat de scurt.
Zi-mi si mie te rog cum deduc pilonul 3 din impozitul pe venit

#13
dd13

dd13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 12.01.2017
Ca angajat, habar n-am. Stiu ca e posibil ca deducerea sa fie solicitata fie de angajat, fie de angajator. Trebuie sa intrebi un contabil.

Ca PFA pur si simplu adaugi plata la "cheltuieli deductibile".

#14
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

 yesyesyesyo, on 13 aprilie 2017 - 10:07, said:

Zi-mi si mie te rog cum deduc pilonul 3 din impozitul pe venit
Pentru angajat ca aici: https://static.anaf....9022017.htm#B78

Adica te intereseaza paragrafele:

Quote

6) Pentru calculul impozitului lunar aferent venitului realizat, cota de impozit de 16% se aplică asupra bazei de calcul determinate astfel:

a) pentru veniturile obținute la locul unde se află funcția de bază, ca diferență între venitul net din salarii, calculat prin deducerea din venitul brut a contribuțiilor sociale obligatorii aferente unei luni, datorate potrivit legii în România sau în conformitate cu instrumentele juridice internaționale la care România este parte, precum și, după caz, a contribuției individuale la bugetul de stat datorată potrivit legii, și următoarele:
[…]
(iii) contribuțiile la fondurile de pensii facultative potrivit Legii nr. 204/2006 privind pensiile facultative, cu modificările și completările ulterioare, și cele la scheme de pensii facultative, calificate astfel în conformitate cu legislația privind pensiile facultative de către Autoritatea de Supraveghere Financiară, administrate de către entități autorizate stabilite în state membre ale Uniunii Europene sau aparținând Spațiului Economic European, suportate de angajați, astfel încât la nivelul anului să nu se depășească echivalentul în lei al sumei de 400 euro;

Deducerea contribuțiilor reținute pentru fonduri de pensii facultative calificate astfel în conformitate cu legislația privind pensiile facultative se realizează numai pe baza documentelor privind calificarea fondurilor de pensii facultative respective, emise de Autoritatea de Supraveghere Financiară, la solicitarea angajatorului.

Pe parcursul anului plătitorul de venituri din salarii cumulează sumele în euro, prevăzute la art. 78 alin. (2) lit. a) pct. (iii) și (iv) din Codul fiscal, și verifică încadrarea în plafonul deductibil prevăzut de lege. Pentru verificarea încadrării în plafonul anual, cursul de schimb utilizat pentru determinarea echivalentului în euro este cursul leu/euro comunicat de Banca Națională a României, în vigoare în ultima zi a lunii pentru care se plătesc drepturile salariale.

În cazul în care un angajat care obține venituri din salarii la funcția de bază se mută în cursul anului la un alt angajator, verificarea încadrării în plafonul anual a sumelor reprezentând contribuțiile la fondurile de pensii facultative și primele de asigurare voluntară de sănătate, pentru care se acordă deducerea, se efectuează în baza documentelor justificative eliberate de către angajatorul anterior prin care se atestă nivelul deducerilor acordate până la momentul mutării;

(7) În cazul sumelor plătite direct de către angajat care are calitatea de participant la un fond de pensii facultative, pentru determinarea bazei de calcul al impozitului pe veniturile din salarii, contribuțiile la fondurile de pensii facultative potrivit Legii nr. 204/2006, cu modificările și completările ulterioare, precum și la fondurile de pensii facultative calificate astfel în conformitate cu legislația privind pensiile facultative de către Autoritatea de Supraveghere Financiară și efectuate către entități autorizate, stabilite în state membre ale Uniunii Europene sau aparținând Spațiului Economic European, plătite se deduc din veniturile lunii în care s-a efectuat plata contribuției, în limita venitului realizat, pe baza documentelor justificative emise de către fondul de pensii facultative. Deducerea acestor contribuții se realizează numai pe baza documentelor privind calificarea fondurilor de pensii facultative respective, emise de Autoritatea de Supraveghere Financiară, la solicitarea angajatului.

Si daca plateste (si) angajatorul, ca aici: https://static.anaf....22017.htm#B76_3

Quote

(4) Următoarele venituri nu sunt impozabile, în înțelesul impozitului pe venit:
[...]
ș) contribuțiile la un fond de pensii facultative potrivit Legii nr. 204/2006, cu modificările și completările ulterioare, și cele reprezentând contribuții la scheme de pensii facultative, calificate astfel în conformitate cu legislația privind pensiile facultative de către Autoritatea de Supraveghere Financiară, administrate de către entități autorizate stabilite în state membre ale Uniunii Europene sau aparținând Spațiului Economic European, suportate de angajator pentru angajații proprii, în limita a 400 euro anual pentru fiecare persoană;
Pentru angajator e cheltuiala deductibila integral, dar daca depaseste limita de 400 euro (citatul anterior) se considera avantaj pentru angajat si se impoziteaza ca orice avantaj.

Observ ca de ieri, de cand a fost scandalul cu pensia pilon 2, anumiti useri tin cu tot dinadinsul sa trolleze orice topic de specialitate, avertizand ca e vorba de FNI, Caritas, ca e teapa, strainii rai fug cu banii etc. Cand aveti topic pe Poiana unde puteti trola cat vreti.

#15
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 althea, on 13 aprilie 2017 - 09:58, said:

Eu primesc lunar mesaj cu contribuția încasată și randamentul investițiilor. S-a adunat o sumă frumușică și mai am destul până la pensie.
Poate-s prea optimistă, dar nu cred că este niciun risc să rămân fără ei.... am citit mult despre cum sunt supravegheate companiile și nu am emoții. O să cred știrea aia cu naționalizarea fondurilor când o să se spună exact cine și când a zis, cine mai participa la discuție etc. deci concret și asumat, nu chestii gen au fost discuții în spațiul public.
Sigur ca da ...(toti trimit mesaje cand e sa-ti ia banii...toti iti sunt prieteni atata timp cat le dai bani)....sunt supravegheate de Misu Negritoiu....un adevarat aparator al romanilor....Hai sa sunteti simpatici.....
Apropo cand a fost ultima oara cand statul a avut grija de tine? Sau  o institutie privata ? Astia sunt pusi pe jecmaneala nu pe facut acte de caritate....Nu zice nimeni ca nu o sa iei nimic...dar zic sa nu-ti mai faci iluzii ca sa ai un soc cand vei primi prima pensie.....
Problema cea mai grava e ca multi au fost obligati sa ia parte la jocul asta penibil....

Edited by Clovis, 13 April 2017 - 11:27.


#16
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

 Clovis, on 13 aprilie 2017 - 11:24, said:

Apropo cand a fost ultima oara cand statul a avut grija de tine? Sau  o institutie privata ? Astia sunt pusi pe jecmaneala nu pe acte de caritate....Nu zice nimeni ca nu o sa iei nimic...dar zic sa nu-ti mai faci iluzii ca sa ai un soc cand vei primi prima pensie.....
Trollingul vostru nici macar nu e inteligent construit. Conform legislatiei actuale, cei ca initiatorul puteau opta pentru pilonul 2. Cei mai tineri participa obligatoriu.

Deci alternativa este valabila doar pentru unii:
- opteaza sa contribuie la pilonul 2 si se strang ceva bani pe numele lor (minim cat au contribuit)
- nu opteaza si pe numele lor se strang doar puncte la casa de pensii publice, tot atatea puncte chiar si daca ar fi optat.

Deci alegerea e o non-alegere. Poti (sau esti obligat) sa dai niste bani la unii care ti-i pun deoparte pe numele tau sau (limitat) poti sa nu dai nimic, dai totul la stat care ii vireaza imediat la cei aflati acum la pensie, adica pe numele tau se strang doar niste puncte.

#17
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Ce trolling visezi.....eu am zis ca-i aiurea sa obligi pe cineva la ceva....ailalti ..treaba lor fiecare face ce vrea cu banii....daca cred minciuni, sa nu se planga cand or trebui sa traga linie....

#18
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 bladhaund, on 13 aprilie 2017 - 11:30, said:

Deci alegerea e o non-alegere. Poti (sau esti obligat) sa dai niste bani la unii care ti-i pun deoparte pe numele tau sau (limitat) poti sa nu dai nimic, dai totul la stat care ii vireaza imediat la cei aflati acum la pensie, adica pe numele tau se strang doar niste puncte.
Am vrut să răspund cam același lucru și cam atât, alte argumente care să-și merite numele nu se pot aduce opțiunii. Iar evoluției fondului cu atât mai puțin, ar fi doar păreri.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate