Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Indrumare privind alegerea unui domeniu de activitate

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
Salut
Pun si eu intrebarea aici.
Ce as putea sa fac pe internet ca sa fac rost de ceva bani?
Am 31 de ani,  n-am terminat niciodata de invatat un limbaj de programare pana la capat,  am incercat ruby,  phyton, c++ , si ceva html.  
Sau poate mi-ati recomanda sa incerc ceva gimp?  Ca m-as pricepe si la facut cartoane si prezentari in GIMP desi nu ma pricep la desen
Ce ar fi mai usor de invatat?  De invatat am inceput sa invat fizica exact ca userul de mai sus insa imi trebuie sa si fac ceva pe internet avand in vedere ca petrec destul de mult timp pe calculator.
Nu stiu daca mai am timp sa invat ceva 100% avand in vedere ca vreau fizica insa ma gandeam sa strang si ceva bani. Sincer acum ceva timp ma credeam destul de bun insa observ ca nu e usor,  ia timp,  si mai ales eu vreau fizica... asta cu IT-ul am prins fiind atras mai mult de chestiile negative... nestiind exact cat sunt de bun si daca imi place sincer.

Altfel ar suna frumos sa stiu programare la nivel mare,  oe langa fizica insa ma simt descurajat.... pentru ca sunt atatea de invatat,  eu stiu prea putine,  si in plus sunt de multe ori arogant si indisciplinat si nu prea accept ca trebuie sa invat.
De aceea iau in calcul si variante mai usoare cum ar fi html web design desi nu ma pricep la desen sau chestii simple in gimp.  Care in gimp sunt capabil sa obtin niste efecte interesante.  N-am incercat inca insa stiu cum trebuiesc aranjate chestiile acolo pentru a obtine efecte.

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Victoras, simt artistic trebuie sa ai si unde vrei tu. Concurenta e mare, trebuie sa-ti faci portofoliu, ai de furca si aici.

View Postmihnea_au, on 11 aprilie 2017 - 17:39, said:

Cu PHP de exemplu (desi poti face mult mai multe cu el) faci web si cam atat.
Exista si domeniul aplicatiilor web. Altceva decat site-urile. Si la aplicatii... fara numar.

Edited by neagu_laurentiu, 11 April 2017 - 17:51.


#3
mihnea_au

mihnea_au

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 11.09.2012
Mai am o intrebare asa mai 'artistica': de ce e C++ asa sperietoare? Am mentionat deja ca vreau C++ ca asta imi place din ce am vazut pana acum iar web-ul (cu php) nu prea. Dar mai multi au zis ca dezvoltarea web e ok, accesibila, cu C++ sunt riscuri prea mari.

#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
C/C++ e tata si mama pentru restul. Insa ulterioarele au aparut pentru ca sa mai abstractizeze din anumite lucuri ca sa te concentrezi mai bine pe ce ai de facut si mai putin pe unele detalii tehnice, in detrimentul unei minime pierdere de performanta. Jocurile sau alte aplicatii ce solicita forta bruta, au ramas pe acesta tehnologie. "Cuiul lui Pepelea" il constituie pointerii si gestionarea manuala a memoriei, de aici aparand multe probleme in rularea aplicatiilor daca nu esti atent. Iar alte limbaje gestioneaza automat asta. Mai nou si in C++ sunt astfel mecanisme dar intre timp deja au luat amploare si celelalte (Java, C# etc.)

View Postmihnea_au, on 11 aprilie 2017 - 18:28, said:

dezvoltarea web e ok, accesibila
Depinde. Tot programare e pana la urma, ca-i web, desktop, smartphone, server sau mai stiu eu ce, implica la fel, te lovesti de aceleasi problematici, API-ul difera.

Edited by neagu_laurentiu, 11 April 2017 - 19:06.


#5
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
Php/html nu suna mai exact ca fiind aranjare in pagina si nu programare adica probleme de logica?  Desi si in html /php lucrezi cu structuri

View Postneagu_laurentiu, on 11 aprilie 2017 - 17:50, said:

Victoras, simt artistic trebuie sa ai si unde vrei tu. Concurenta e mare, trebuie sa-ti faci portofoliu, ai de furca si aici.


Exista si domeniul aplicatiilor web. Altceva decat site-urile. Si la aplicatii... fara numar.
Nu tintesc sa fac bani de ordinul miilor de euro.  Cateva zeci/sute ar fi perfect.

#6
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007
PHP e una, HTML e alta.

Edited by dani.user, 11 April 2017 - 19:24.


#7
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postmihnea_au, on 11 aprilie 2017 - 17:39, said:



De matematica stiu ca se 'pupa' bine cu programarea. Dar fizica?!
E o intreaga dezbatere separata 'ce se cauta mai mult'. C++ avand larga utilizare imi zisei si ca e mai flexibil. Cu PHP de exemplu (desi poti face mult mai multe cu el) faci web si cam atat.

C++ nu e flexibil.  Cel mai flexibil e să faci rapid programe în limabje de scripting (care sunt destul de rapide), și apoi să optimizezi in C doar părțile lente.

În cazul tău, nu văd beneficiile unei cariere legată ombilical de un limbaj întortocheat precum C++, folosibil doar în cazuri foarte speciale, limitate.

ML se cere ca pâinea caldă, matematica e un skill în vogă, și cu niscai Python dar cu cunoștințe solide de statistică și algebră faci mai mulți bani și ești mai apreciat decât 95% din programatorii limitați la C++.

Nu limbajul e decisiv în programare, ci în cazul tău, oportunitățile. Și oportunitatea cea mai mare o ai folosind ceea ce știi deja, nu începând de la zero.

Fizica e la mare căutare, în special mecanica (de exemplu a fluidelor) sau electronica. Nu știu de ce, dar am impresia că nu ești meseriaș nici în fizică.

#8
Isaak

Isaak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 08.06.2011

View Postmihnea_au, on 11 aprilie 2017 - 18:28, said:

Mai am o intrebare asa mai 'artistica': de ce e C++ asa sperietoare?

Din cauza lucrurilor noi aparute in C++ (fata de C): clasele, supraincarcarea si supradefinirea metodelor, clase&functii friends, mostenirea (care poate fi multipla - de unde pot aparea confuzii), referintele, si mai ales template-urile care pot avea o sintaxa care da de gandit si celor cu experienta.

#9
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
Vlad astea sunt cazuri rare. Nu venim in IT cu programe gen "hello world". Parerea mea.  Ca idee cam cate linii de cod sa aiba un SMPlayer nu zic VLC ca deja....

#10
mihnea_au

mihnea_au

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 11.09.2012

View PostOriginalCopy, on 11 aprilie 2017 - 19:23, said:

C++ nu e flexibil.  Cel mai flexibil e să faci rapid programe în limabje de scripting (care sunt destul de rapide), și apoi să optimizezi in C doar părțile lente.

În cazul tău, nu văd beneficiile unei cariere legată ombilical de un limbaj întortocheat precum C++, folosibil doar în cazuri foarte speciale, limitate.

ML se cere ca pâinea caldă, matematica e un skill în vogă, și cu niscai Python dar cu cunoștințe solide de statistică și algebră faci mai mulți bani și ești mai apreciat decât 95% din programatorii limitați la C++.

Nu limbajul e decisiv în programare, ci în cazul tău, oportunitățile. Și oportunitatea cea mai mare o ai folosind ceea ce știi deja, nu începând de la zero.

Fizica e la mare căutare, în special mecanica (de exemplu a fluidelor) sau electronica. Nu știu de ce, dar am impresia că nu ești meseriaș nici în fizică.

Flexibil, adica poti face mult mai multe lucruri decat cu alte limbaje ce tintesc si fac cel mai bine doar anumite lucruri. Asta era doar impresia mea.

Asa am inteles, ca trebuie sa fii foarte bun pe un domeniu/limbaj. Adica iti alegi unul si tragi tare pe ala. Nu stiam ca tocmai C++ are aplicabilitate foarte restrictiva.

Bine ca mai intreb, ML, Python abia acum aud de ele. Nu (mai) am cunostinte solide de statistica si algebra.

Stiu deja ceva PHP, dar cum am mentionat, nu-mi place dezvoltarea web.

Sunt profesor de fizica la gimnaziu. Am terminat facultatea in 2002/2003 daca imi aduc bine aminte. Am mentionat facultatea ca sa intelegeti ca am mai trecut prin 'cazne'. De fapt programatorul acela care m-a dat la pierderi de asta s-a legat, ca am lasat creierul sa doarma prea mult timp. Dar am in jur de 6 ore pe zi de servici. As gasi alte 5 - 10 ore sa fac programare.

Edited by mihnea_au, 12 April 2017 - 09:45.


#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

View Postmihnea_au, on 12 aprilie 2017 - 09:21, said:

Flexibil, adica poti face mult mai multe lucruri decat cu alte limbaje ce tintesc si fac cel mai bine doar anumite lucruri. Asta era doar impresia mea.
Amandoi aveti dreptate dar fiecare vorbeste de alta flexibilitate.

View Postmihnea_au, on 12 aprilie 2017 - 09:21, said:

De fapt programatorul acela care m-a dat la pierderi de asta s-a legat, ca am lasat creierul sa doarma prea mult timp.
Te cunosti mai bine si poti aprecia daca mai acumuleaza creierul sau nu!

#12
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postmihnea_au, on 12 aprilie 2017 - 09:21, said:



Flexibil, adica poti face mult mai multe lucruri decat cu alte limbaje ce tintesc si fac cel mai bine doar anumite lucruri. Asta era doar impresia mea.

Asa am inteles, ca trebuie sa fii foarte bun pe un domeniu/limbaj. Adica iti alegi unul si tragi tare pe ala. Nu stiam ca tocmai C++ are aplicabilitate foarte restrictiva.

Bine ca mai intreb, ML, Python abia acum aud de ele. Nu (mai) am cunostinte solide de statistica si algebra.

Stiu deja ceva PHP, dar cum am mentionat, nu-mi place dezvoltarea web.

Sunt profesor de fizica la gimnaziu. Am terminat facultatea in 2002/2003 daca imi aduc bine aminte. Am mentionat facultatea ca sa intelegeti ca am mai trecut prin 'cazne'. De fapt programatorul acela care m-a dat la pierderi de asta s-a legat, ca am lasat creierul sa doarma prea mult timp. Dar am in jur de 6 ore pe zi de servici. As gasi alte 5 - 10 ore sa fac programare.

Flexibilitate e procentul de proiecte pe care le poți face cel mai rapid (viteza de a scrie cod) fără un impact perceptibil de performanță.

Python acoperă 80% din aceste proiecte. C++ acoperă 30%

Așa definesc eu flexibilitatea.

#13
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
Cu alte cuvinte cate scurtaturi permite sintaxa limbajului.

#14
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Nu. Sintaxa C++ permite scurtaturi de te uiti crucis pana intelegi daca cineva se pune pe scris condensat.

#15
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
Atunci nu stiu... voi incerca un scripting language sau gimp

#16
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007

View Postmihnea_au, on 12 aprilie 2017 - 09:21, said:

Nu stiam ca tocmai C++ are aplicabilitate foarte restrictiva.

Chiar daca poti face orice in C++, nu inseamna ca toti aleg sa-l foloseasca in industrie. Motivele sunt diverse: de la preferinte, refuzul de a intra in detaliile necesare pentru a stapani C++ la utilizarea altei scule care-i mulata fix pe problema ce vrei s-o rezolvi sau interoperabilitatea cu munca altora ce se foloseste de alte limbaje.

#17
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Majoritatea proiectelor nu au nevoie de performanță peste tot în cod. De fapt, majoritatea proiectelor nici nu au nevoie de performanță.

Iar cele care au nevoie de performanță pe ici pe colo pot fi optimizate local, rescriind porțiuni din limbaj-scripting în C de exemplu.

C++ ca limbaj primar într-un proiect e cea mai bună soluție într-o mână de scenarii, nu o paletă largă de scenarii.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate