Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

60hz sau 75hz?

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
tonn

tonn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 22.02.2016
salutare, nu prea mă pricep la monitoare și aș vrea să știu avantajele și dezavantajele dintre 60Hz și 75Hz.
în setările din placa video, îmi apare să aleg "Refresh rate" 60Hz sau 75Hz.  În primul rând, ce înseamnă asta? Te ajută la ceva dacă pui pe 75Hz?
nu vreau să fac vreo prostie, așa că vă întreb pe voi.

#2
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Cica atunci cand frecventa e mai mare la monitor nu iti obosesc ochii.
Oricum, mai multe info gasesti in clipul de jos:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/YCWZ_kWTB9w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3
tonn

tonn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 22.02.2016
păi și poate afecta monitorul ? Al meu este ACER AL1716.
Îmbunătățește performanța în jocuri?

Edited by Dany_Darke, 12 April 2017 - 21:33.
nu cita fara rost


#4
uNNNk

uNNNk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 04.11.2014

View Posttonn, on 12 aprilie 2017 - 20:45, said:

păi și poate afecta monitorul ? Al meu este ACER AL1716.
Îmbunătățește performanța în jocuri?

Nu imbunatateste performanta direct.
Daca ai in jocuri 75 FPS (sau peste) atunci merita sa pui 75 Hz , pentru ca o sa se updateze imaginea putin mai repede si o sa fie mai fluida actiunea. Asta depinde destul de mult de cat de capabil e PC-ul tau sa mentina 75 FPS in timpul jocului.
Daca il schimbi pe 75 Hz, nu ii faci vreun "rau" monitorului.

Edited by uNNNk, 12 April 2017 - 20:50.


#5
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Performanta e imbunatatita in jocuri daca ai componente dedicate gamingului.
Si mai e si felul omului daca poate sau nu sa vada diferenta; majoritatea oamenilor cica nu sesizeaza diferenta.
Dar o diferenta mica tot e !

p.s.:
nu afecteaza cu nimic 75Hz daca monitorul si placa video suporta  Posted Image

#6
tonn

tonn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 22.02.2016

View PostuNNNk, on 12 aprilie 2017 - 20:49, said:

Nu imbunatateste performanta direct.
Daca ai in jocuri 75 FPS (sau peste) atunci merita sa pui 75 Hz , pentru ca o sa se updateze imaginea putin mai repede si o sa fie mai fluida actiunea. Asta depinde destul de mult de cat de capabil e PC-ul tau sa mentina 75 FPS in timpul jocului.
Daca il schimbi pe 75 Hz, nu ii faci vreun "rau" monitorului.

înțeles.

View Postsuper8, on 12 aprilie 2017 - 20:50, said:

Performanta e imbunatatita in jocuri daca ai componente dedicate gamingului.
Si mai e si felul omului daca poate sau nu sa vada diferenta; majoritatea oamenilor cica nu sesizeaza diferenta.
Dar o diferenta mica tot e !

p.s.:
nu afecteaza cu nimic 75Hz daca monitorul si placa video suporta  Posted Image

din moment ce apare 75Hz, cred că suportă

#7
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
OK, deci ai componente dedicate gamingului ce pot reda la 75Hz.
Acum se pune problema daca tu poti sa vezi o difernta intre 60Hz si 75Hz !

Nu ca ma laud, dar eu pot sa vad diferenta ! ma i-au cu multa lume-n gura ca e diferenta intre:
60Hz si 75Hz;
ddr3-1333 si ddr3-1600 sau ddr4-2133 si ddr4-2400 etc.

Diferente sunt in orice ! altfel producatorii de Hardware si software nu le-ar crea  Posted Image

#8
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postsuper8, on 12 aprilie 2017 - 20:43, said:

Cica atunci cand frecventa e mai mare la monitor nu iti obosesc ochii.
Oricum, mai multe info gasesti in clipul de jos:
Asta era valabil doar la monitoarele de tip vechi cu tub, asa cum arata si in filmul postat de tine, la LCDuri nu conteaza

View Postsuper8, on 12 aprilie 2017 - 21:04, said:

OK, deci ai componente dedicate gamingului ce pot reda la 75Hz.
Acum se pune problema daca tu poti sa vezi o difernta intre 60Hz si 75Hz !

Nu ca ma laud, dar eu pot sa vad diferenta ! ma i-au cu multa lume-n gura ca e diferenta intre:
60Hz si 75Hz;
ddr3-1333 si ddr3-1600 sau ddr4-2133 si ddr4-2400 etc.

Diferente sunt in orice ! altfel producatorii de Hardware si software nu le-ar crea  Posted Image
ma "iau"
Diferentele sint insesizabile sau nesemnificative, faptul ca ceva se vinde pe piata tine si de marketing.
Daca judecam asa simplist, "trebuie sa fie bun ca altfel nu se vindea" nu ar mai exista produse care nu merita si se bazeaza doar pe marketing

#9
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
@unbrutus, apreciez ca mi-ai aratat greseala gramaticla  Posted Image

Dar cu "Diferentele sint insesizabile sau nesemnificative" tin sa te contrazic ! asta pt. ca eu vad/simt diferentele chiar si de 1-2%.
Acuma ca ma deranjeaza acest procent insesizabil nu stiu ce sa zic; poate am eu "pititicii" mei de ma deranjeaza ca vad/simt diferentele nesemnificative de 1-2%.


l.e.:
am cumparat monitor LED si se vedea execrabil cu cablul VGA, asa ca am luat cel mai ieftin cablu DVI.
Era o diferenta mare dar tot nu asa buna la clipurile 4k; si am decis sa cumpar DVI pt. 4k iar cand am schimbat DVI ieftin cu DVI cu pinii auriti pt. 4k chiar am vazut o imbunatatire vizibila pt. ochii mei !
Desi monitorul meu "stie" doar Full HD, eu sesizez diferenta dintre DVI ieftin si DVI scump  Posted Image

Edited by super8, 12 April 2017 - 21:21.


#10
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Total aiurea, la DVI ai semnal digital, nu conteaza ca ai haur, sau sfoara uda, tot la fel se vede. Daca ai stii care e diferenta intre analogic si digital, nu te faceai degeaba de rusine.
Legat de cele doua frecvente, deranjant si vizibil poate fi bataia dintre frecventa retelei si cea a monitorului, daca apar interferente. Cei 10Hz, intre 50 si 60, sunt mult mai vizibili decat bataia dintre 50 si 75, sa nu zic de americani, unde reteaua are 60Hz, deci bataia poate fi zero.

#11
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Si cu ce m-am facut de rusine, @rumegus ? ca eu chiar pot sa vad diferenta de 1-2% dintre DVI ieftin si DVI scump, 60Hz vs 75Hz, ddr3-1333 si ddr3-1600 sau ddr4-2133 si ddr4-2400 etc. ?

#12
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postsuper8, on 12 aprilie 2017 - 21:38, said:

Si cu ce m-am facut de rusine, @rumegus ? ca eu chiar pot sa vad diferenta de 1-2% dintre DVI ieftin si DVI scump, 60Hz vs 75Hz, ddr3-1333 si ddr3-1600 sau ddr4-2133 si ddr4-2400 etc. ?
nu ai cum sa vezi dif de 1-2% la memorie, care se traduc in dif de 0.0001% pe intregul sistem

semnalul digital e digital, nu poate exista diferenta intre cabluri. de aceea un cablu hdmi de 20ron e la fel de bun ca cel de 200 euro
Atentie, e vorba de legi fizice, nu de interpretari personale

Edited by unbrutus, 12 April 2017 - 21:54.


#13
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Eu din experienta iti spun ca e diferenta enorma intre 60Hz si 75Hz... e sesizabila de catre oricine.
Cauta sa fie cat mai mare, preferabil mult peste 60Hz daca e monitor de PC la care petreci mult timp... 60Hz e frecventa pentru TV, nu pentru monitor PC.

Nu iti strica cu nimic sistemul daca alegi cea mai mare frecventa disponibila... e chiar indicat sa faci asta.

#14
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011

View Postsuper8, on 12 aprilie 2017 - 21:38, said:

Si cu ce m-am facut de rusine, @rumegus ? ca eu chiar pot sa vad diferenta de 1-2% dintre DVI ieftin si DVI scump, 60Hz vs 75Hz, ddr3-1333 si ddr3-1600 sau ddr4-2133 si ddr4-2400 etc. ?
Vad ca insisti... Pt inceput, explica cum ai calculat tu exact diferenta de 2%. Daca tot nu-ti dai seama cat esti de penibil, putem continua...

#15
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007

View Postrumlegok, on 12 aprilie 2017 - 22:02, said:

Eu din experienta iti spun ca e diferenta enorma intre 60Hz si 75Hz... e sesizabila de catre oricine.

... se uita la un monitor CRT de acum 20 de ani.

Edited by dani.user, 12 April 2017 - 22:21.


#16
Ionel1974

Ionel1974

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 26.08.2015

View Postrumegus, on 12 aprilie 2017 - 22:20, said:

Vad ca insisti... Pt inceput, explica cum ai calculat tu exact diferenta de 2%. Daca tot nu-ti dai seama cat esti de penibil, putem continua...
E aceeasi regula ca la televiziune, chiar daca ai un cablu coaxial din otel cu strat de cupru RG6 sau un cablu de calitate din cupru si tresa tesuta si este abonat la televizune digitala cu un TV cu LED nu ai cum sa vezi diferenta, pentru ca sistemul din receiver demoduleaza, completeaza, remoduleaza si imbunatateste semnalul pe etaje.
La monitoare e aceeasi treaba, hardware-ul face treaba in locul canalului de transmitere.

#17
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Postrumegus, on 12 aprilie 2017 - 22:20, said:

Vad ca insisti... Pt inceput, explica cum ai calculat tu exact diferenta de 2%. Daca tot nu-ti dai seama cat esti de penibil, putem continua...
Eu am repetat ce spuneti voi ca nu se vede diferenta dintre "fixu si pixu" ! acuma ca o fi de 2% sau de 0.0001% :habarnam:
Dar eu pot sa simt/vad diferenta !

p.s.:
si cu tot respectul, penibili sunt cei care nu vad diferenta !

#18
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017

View Postdani.user, on 12 aprilie 2017 - 22:21, said:

... se uita la un monitor CRT de acum 20 de ani.
Nu doar pe CRT se vad diferentele... e adevarat ca pe alea diferenta e mult mai notabila.
Dar sa stii ca sunt multi oameni care pot sesiza frecventa si pe astea noi... chiar am vazut pe youtube diversi oameni care faceau astfel de teste.

Din nefericire laptopurile, chiar si alea scumpe sunt limitate la 60Hz... care e ok pentru IPS... dar totusi pacat ca nu se duc mai sus putin. Stii cum e... odata ce prinzi gustul parca nu mai vrei sa mananci altceva mai prost :D

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate