Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 

Problema placa de retea.

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
yoyocristi1234

yoyocristi1234

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 06.12.2015
Salut. Am si eu o problema, adica:
Am pus windows xp si nu-mi vede placa de retea, bun, am downloadat placa de retea de pe telefon si am pus-o pe pc. Am instalat, totul bine si frumos, intru in Device Manager. Pauza, nu e placa de retea, am mai incercat si cu alt driver de pe alt site.. pauza, nici ala. Apoi am pus din nou windows 7, nici nuera nevoie sa instalez placa de retea deoarece a fost instalata automat (ma gândisem ca se bulise placa) dar nu.. daca aveti nevoie de informatii despre cum se cheama placa de retea: nVidia Networking Controller. Ajutati-ma va rog.
P.S: aveam un CD de la un prieten cu sam driver offline,cand instalam placa de retea de acolo mergea,dar acum... (CD-ul nu-l mai am deiarece si-a pus timpul amprenta pe el)

Edited by yoyocristi1234, 12 April 2017 - 20:30.


#2
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,513
  • Înscris: 06.01.2012
E placa de retea separata sau integrata?
Ce placa de baza ai?

#3
yoyocristi1234

yoyocristi1234

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 06.12.2015
Integrată , placa de baza :
755-A2
Chipset:SIS755&


#4
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Postyoyocristi1234, on 12 aprilie 2017 - 20:24, said:

Salut. Am si eu o problema, adica:
Am pus windows xp si nu-mi vede placa de retea nici dupa ce am downloadat driverul......
...am pus din nou windows 7 si placa de retea a fost instalata automat ..
daca aveti nevoie de informatii despre cum se cheama placa de retea: nVidia Networking Controller.
Eu nu cred ca ai downloadat driverul coret pt. sistemul de operare !
Si am avea nevoie de modelul placii de baza.


L.E.:
zici ca placa de baza este ECS 755-A2 ?
Ai downloadat driverul de pe pagina producatorului ? =>http://www.ecs.com.t...nuID=24&LanID=0<=

Oricum, daca zici ca ai instalat windows 7 si "vede" placa de retea, downloadeaza driverul pt. XP si-l pui pe un stick USB ori cd si cand instalezi iar XP-ul ai driverul.

Edited by super8, 12 April 2017 - 20:38.


#5
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,178
  • Înscris: 27.06.2007
http://www.ecs.com.t...nuID=24&LanID=0

#6
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,875
  • Înscris: 10.02.2011
Cel mai bine downloadezi driverul placii de baza direct de pe site-ul producatorului, sau daca nu-l gasesti  incerci cu programe ca 3DPnet etc.

#7
yoyocristi1234

yoyocristi1234

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 06.12.2015

View Postsuper8, on 12 aprilie 2017 - 20:36, said:

Eu nu cred ca ai downloadat driverul coret pt. sistemul de operare !
Si am avea nevoie de modelul placii de baza.


L.E.:
zici ca placa de baza este ECS 755-A2 ?
Ai downloadat driverul de pe pagina producatorului ? =>http://www.ecs.com.t...nuID=24&LanID=0<=

Oricum, daca zici ca ai instalat windows 7 si "vede" placa de retea, downloadeaza driverul pt. XP si-l pui pe un stick USB ori cd si cand instalezi iar XP-ul ai driverul.
Nu a mers.. tot nu o vede.

#8
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
@yoyocristi1234, nu vreau sa par nesimtit dar tu chiar downloadezi driverul corect ?
Downloadezi driverul SiS 900 LAN driver din 2006/01/02 de 3.77MB ?!

Attached Files



#9
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,875
  • Înscris: 10.02.2011
Incearca cu 3DPNET ca cu asta de obicei merge din prima. Daca nu ti-l instaleaza iti iei separat o placa de retea ieftina SH, le iei aproape pe gratis.

#10
yoyocristi1234

yoyocristi1234

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 06.12.2015

View Postsuper8, on 12 aprilie 2017 - 21:11, said:

@yoyocristi1234, nu vreau sa par nesimtit dar tu chiar downloadezi driverul corect ?
Downloadezi driverul SiS 900 LAN driver din 2006/01/02 de 3.77MB ?!
da frate, fix pe acesta l-am luat.

#11
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
OK, nu te supara ca am intrebat asta dar pe aici sunt useri care nu spun toate informatiile si nici ce fac/cum fac de nu reusesc sa faca ceva dupa ce primesc explicatii pe Forum.

Din cate-mi amintesc, pe vremea cand foloseam XP [licentiat] am observat ca uneori trebuia sa intru la setari la placa de retea si sa o activez manual
[ https://s15.postimg.org/4bacugpbv/Screenshot_2017-04-12_22_30_45.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Poate ca si la tine e la fel ! trebuie sa bifezi placa de retea
[ https://s27.postimg.org/top5vdwa9/Screenshot_2017-04-12_22_32_45.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
sau ceva de asemanator.


p.s.:
downloadeaza AIDA64si pune-l pe telefon/stick USB si instaleaza-l si vezi daca vede placa de retea sau nu !
Daca o vede, inseamna ca e instalat driverul;
daca nu vede reteaua, inseamna ca ori nu e instalat driverul ori e stricata placa de retea.

#12
yoyocristi1234

yoyocristi1234

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 06.12.2015

View Postsuper8, on 12 aprilie 2017 - 21:35, said:

OK, nu te supara ca am intrebat asta dar pe aici sunt useri care nu spun toate informatiile si nici ce fac/cum fac de nu reusesc sa faca ceva dupa ce primesc explicatii pe Forum.

Din cate-mi amintesc, pe vremea cand foloseam XP [licentiat] am observat ca uneori trebuia sa intru la setari la placa de retea si sa o activez manual
[ https://s15.postimg.org/4bacugpbv/Screenshot_2017-04-12_22_30_45.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Poate ca si la tine e la fel ! trebuie sa bifezi placa de retea
[ https://s27.postimg.org/top5vdwa9/Screenshot_2017-04-12_22_32_45.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
sau ceva de asemanator.


p.s.:
downloadeaza AIDA64si pune-l pe telefon/stick USB si instaleaza-l si vezi daca vede placa de retea sau nu !
Daca o vede, inseamna ca e instalat driverul;
daca nu vede reteaua, inseamna ca ori nu e instalat driverul ori e stricata placa de retea.
Local Area Connection nu e urma de ea, pe AIDA32 nu o vede, placa de retea n-are cum sa fie stricată deoarece merge perfect pe windows 7.

#13
cipinet

cipinet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,029
  • Înscris: 25.08.2010
vezi in device manager

#14
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View Postyoyocristi1234, on 12 aprilie 2017 - 20:24, said:

Salut. Am si eu o problema, adica:
Am pus windows xp si nu-mi vede placa de retea, bun, am downloadat placa de retea de pe telefon si am pus-o pe pc. Am instalat, totul bine si frumos, intru in Device Manager. Pauza, nu e placa de retea, am mai incercat si cu alt driver de pe alt site.. pauza, nici ala. Apoi am pus din nou windows 7, nici nuera nevoie sa instalez placa de retea deoarece a fost instalata automat (ma gândisem ca se bulise placa) dar nu.. daca aveti nevoie de informatii despre cum se cheama placa de retea: nVidia Networking Controller. Ajutati-ma va rog.
P.S: aveam un CD de la un prieten cu sam driver offline,cand instalam placa de retea de acolo mergea,dar acum... (CD-ul nu-l mai am deiarece si-a pus timpul amprenta pe el)
Incearca cu driverul ASTA

#15
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,875
  • Înscris: 10.02.2011
De ce nu incerci cu 3DPNET ? L-am probat pe zeci de placi de baza si niciodata n-am avut probleme cu placa de retea. Acuma depinde si ce windows XP ti-ai instalat tu acolo, sper ca e SP3.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate