Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 

Problema imprimanta

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
teogorghin

teogorghin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,093
  • Înscris: 12.06.2016
Buna ziua , am si eu o problema , va rog sa ma ajutati. Desi am cumparat o imprimanta CANON Inkjet De pe EMAG.RO.Dupa o luna cand mi s-a terminat cartusul l-am dus la un service autorizat din apropierea mea pentru reincarcare .Dupa cateva zile mi s-a stricat imprimanta si am hotarat sa o trimit la garantie ,dupa primesc un mail de la depanero ca imprimanta mea s-a stricat din vina mea ca am reincarcat cartusul si  daca o vreau reparata ma costa 380 lei , mi-a fost scoasa garantia , si daca o reparam imi dadea doar 3 luni garantie .
Mentionez ca eu am platit pe imprimanta 319 lei.
Cum imi pot recupera paguba?
O zi buna

Edited by teogorghin, 12 April 2017 - 19:39.


#2
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Doar daca ii convingi pe cei de la OPC ca reincarcarea cartusului a fost cf. instructiunilor de utilizarea. Desi, ma indoiesc ca in instructiuni scrie altceva decat "cartuse originale", nu reincarcare.

#3
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,013
  • Înscris: 28.10.2006
La garantie nu te duci cu modificari la produsele originale/brand.
Reincarcarea cartusului original s-a facut cu gauri/doape VIZIBILE si normal ca s-a refuzat garantia.
Alta data sa intrebi pe acest forum care este solutia optima la nevoile tale. Daca ai consumat un cartus in o luna, sigur nu ai facut o alegere buna referitor la aceasta imprimanta/model.

#4
andrei_ionut

andrei_ionut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 29.10.2016
Sunt in conditiile lor de garantie, folosirea altor consumabile decat cele originale duce la pierderea garantiei. Tu trebuia sa scoti cartusul reincarcat si sa il pastrezi acasa. Daca intrebau aia unde este cartusul le spuneai ca l-ai aruncat.

Cu siguranta imprimanta nu s-a stricat din cauza cartusului reincarcat. Dar na, acum ei se leaga de chestia asta ca sa nu ti-o repare.

Edited by andreiMembruAnonimut, 12 April 2017 - 20:00.


#5
cipinet

cipinet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,029
  • Înscris: 25.08.2010
la pretul ala aia vor sa-ti schimbe capul de printare, banuiesc, or daca ai folosit cerneala naspa ce vrei si tu
cum nu dai mai multe amanunte vorbim vorbe

#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,328
  • Înscris: 01.12.2001

View Postteogorghin, on 12 aprilie 2017 - 19:38, said:

Cum imi pot recupera paguba?
Nu toate pagubele se pot recupera. O treci la pierderi colaterale. Te vor pune sa platesti si transportul daca nu o repari la ei.

#7
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017
Despre ce serie de imprimanta este vorba ? - poti deschide un topic nou pe aria dedicata , acum am vazut ca aici e altceva ...
Imprimanta nu se strica de la cartus dar daca este cu print head fix si folosesti cerneala aiurea se infunda dar tot nu este defecta , se poate curata .
Si HP si Canon spun clar : folosirea altor consumabile decat cele indicate de firma producatoare duce la retragerea garantiei, asta e valabil la toate imprimantele si laser si ink .
Trebuia sa spui inainte de a trimite la garantie dar tot te costa o sapca de bani cartusele originale ....Daca tragi mult negru urmatoarea laser sa scrie pe ea !

Edited by ldpe, 12 April 2017 - 20:25.


#8
teogorghin

teogorghin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,093
  • Înscris: 12.06.2016

View Postmyshyk, on 12 aprilie 2017 - 19:50, said:

Doar daca ii convingi pe cei de la OPC ca reincarcarea cartusului a fost cf. instructiunilor de utilizarea. Desi, ma indoiesc ca in instructiuni scrie altceva decat "cartuse originale", nu reincarcare.

Am dus imprimanta la un service autorizat pentru reincarcare si dupa cateva zile mi s-a stricat.

View Postandrei_ionut, on 12 aprilie 2017 - 19:52, said:

Sunt in conditiile lor de garantie, folosirea altor consumabile decat cele originale duce la pierderea garantiei. Tu trebuia sa scoti cartusul reincarcat si sa il pastrezi acasa. Daca intrebau aia unde este cartusul le spuneai ca l-ai aruncat.

Cu siguranta imprimanta nu s-a stricat din cauza cartusului reincarcat. Dar na, acum ei se leaga de chestia asta ca sa nu ti-o repare.

si de ce ma pun sa platesc atata ?

View Postldpe, on 12 aprilie 2017 - 20:21, said:

Despre ce serie de imprimanta este vorba ? - poti deschide un topic nou pe aria dedicata , acum am vazut ca aici e altceva ...
Imprimanta nu se strica de la cartus dar daca este cu print head fix si folosesti cerneala aiurea se infunda dar tot nu este defecta , se poate curata .
Si HP si Canon spun clar : folosirea altor consumabile decat cele indicate de firma producatoare duce la retragerea garantiei, asta e valabil la toate imprimantele si laser si ink .
Trebuia sa spui inainte de a trimite la garantie dar tot te costa o sapca de bani cartusele originale ....Daca tragi mult negru urmatoarea laser sa scrie pe ea !

Multifunctional Inkjet Canon Pixma MX-495, Fax, ADF, Wireless, A4, Negru

#9
andrei_ionut

andrei_ionut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 29.10.2016

View Postcipinet, on 12 aprilie 2017 - 20:04, said:

la pretul ala aia vor sa-ti schimbe capul de printare, banuiesc, or daca ai folosit cerneala naspa ce vrei si tu
cum nu dai mai multe amanunte vorbim vorbe

Din cate stiu, majoritatea au capul de printare pe cartus (de aici si costul destul de ridicat al cartuselor).
-----


Iti cer pretul ala ridicol..nu stiu din ce cauza. Oricum, tu spune-ne cate pagini printezi cu aprozimatie pe luna.

Poate este mai rentabila o imprimanta laser. Eu laser am si am printat pana acum cred ca 15 000 pagini, iar cheltuielile au fost 30 lei schimbat tub fotosesnsibil plus 100 lei 1kg toner din care mai am inca pentru vreo 50 000 -70 000 de pagini. Norocul meu este ca tonerrul ala nu se usuca si nu exista cap infundat. Nu am printat un an nimic. Si totul este ok. Am inceput sa printez iar.

Edited by andreiMembruAnonimut, 12 April 2017 - 20:54.


#10
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postteogorghin, on 12 aprilie 2017 - 19:38, said:

Buna ziua , am si eu o problema , va rog sa ma ajutati. Desi am cumparat o imprimanta CANON Inkjet De pe EMAG.RO.Dupa o luna cand mi s-a terminat cartusul l-am dus la un service autorizat din apropierea mea pentru reincarcare .Dupa cateva zile mi s-a stricat imprimanta si am hotarat sa o trimit la garantie ,dupa primesc un mail de la depanero ca imprimanta mea s-a stricat din vina mea ca am reincarcat cartusul si  daca o vreau reparata ma costa 380 lei , mi-a fost scoasa garantia , si daca o reparam imi dadea doar 3 luni garantie .
Mentionez ca eu am platit pe imprimanta 319 lei.
Cum imi pot recupera paguba?
O zi buna
Garantia imprimantei nu tine de consumabile decat daca ai montat consumabile incompatibile cu tipul de imprimanta. Discuta cu cei de la depanare si spune-le ca vei face sesizare la ANPC in caz de refuz. Folosirea imprimantei si garantia nu e conditionata nici de consumabile originale si nici de reincarcarea lor.

#11
cipinet

cipinet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,029
  • Înscris: 25.08.2010
service autorizat de cine? de...canon
vad ca printheadurile sunt de fapt cartuse cu diuze integrate, achizitionarea lor de tine e mai ieftina
deci ce defect au spus că prezintă imprimanta
întreabă sau scrie mai multe amanunte

#12
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,328
  • Înscris: 01.12.2001
Totusi de ce nu te-ai intors la "service-ul autorizat" care a facut incarcarea? Cum au reincarcat? Prin gaurire cartus?
Cu ce fel de cerneala?
Daca au gresit si au pus cerneala incompatibila?
In 2 zile de la reincarcare sa se strice..... Cam asta ar fi singura explicatie.
Am avut 3 Pixma. Toate cu capul de printare separat de cartusele de cerneala.
Capul de printare avea pretul mai mare decat imprimanta noua. Dupa zeci de mii de pagini listate, capul de printare mi-a luat foc. Am gresit si eu. Am dat curatare de mai multe ori la rand si nemaiavand racire cu cernela, s-a prajit.

#13
andrei_ionut

andrei_ionut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 29.10.2016

View Postpacopaco1967, on 12 aprilie 2017 - 21:08, said:

Garantia imprimantei nu tine de consumabile decat daca ai montat consumabile incompatibile cu tipul de imprimanta. Discuta cu cei de la depanare si spune-le ca vei face sesizare la ANPC in caz de refuz. Folosirea imprimantei si garantia nu e conditionata nici de consumabile originale si nici de reincarcarea lor.
Slabe snase
Hmm..la cat de jegosi sunt, cu siguranta ii vor flutura in fata termenii de garantie asa cum a spus si colegul Idpe

View Postldpe, on 12 aprilie 2017 - 20:21, said:

Si HP si Canon spun clar : folosirea altor consumabile decat cele indicate de firma producatoare duce la retragerea garantiei, asta e valabil la toate imprimantele si laser si ink .


Edited by andreiMembruAnonimut, 12 April 2017 - 21:42.


#14
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View Postteogorghin, on 12 aprilie 2017 - 19:38, said:

Buna ziua , am si eu o problema , va rog sa ma ajutati. Desi am cumparat o imprimanta CANON Inkjet De pe EMAG.RO.Dupa o luna cand mi s-a terminat cartusul l-am dus la un service autorizat din apropierea mea pentru reincarcare .Dupa cateva zile mi s-a stricat imprimanta si am hotarat sa o trimit la garantie ,dupa primesc un mail de la depanero ca imprimanta mea s-a stricat din vina mea ca am reincarcat cartusul si  daca o vreau reparata ma costa 380 lei , mi-a fost scoasa garantia , si daca o reparam imi dadea doar 3 luni garantie .
Mentionez ca eu am platit pe imprimanta 319 lei.
Cum imi pot recupera paguba?
O zi buna
Acum una noua costa 24999 Lei
Nu ai nici o sansa sa recuperezi ceva ! Erai obligat sa pastrezi cartusele originale fara sa le faci refil sau sa le inlocuiesti cu altele tot originale ! Apropo,ce s-a stricat la ea ? imprima cu intreruperi de cerneala ?

Edited by stlk, 12 April 2017 - 22:14.


#15
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
"Am dus imprimanta la un service autorizat pentru reincarcare si dupa cateva zile mi s-a stricat."
Exact asta spuneam, dovedeste-le celor de la O.P.C., ca era autorizat pentru asta si te-ai scos.

#16
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,857
  • Înscris: 06.01.2008

View Postpacopaco1967, on 12 aprilie 2017 - 21:08, said:

Garantia imprimantei nu tine de consumabile decat daca ai montat consumabile incompatibile cu tipul de imprimanta. Discuta cu cei de la depanare si spune-le ca vei face sesizare la ANPC in caz de refuz. Folosirea imprimantei si garantia nu e conditionata nici de consumabile originale si nici de reincarcarea lor.
Ii garantezi in scris, cu stampila si semnatura?
Atat timp cat producatorul imprimantei (deci nici macar vanzatorul sau service-ul) specifica clar faptul ca folosirea consumabilelor neoriginale sau reincarcarea cartuselor ce nu au fost proiectate pentru asa ceva duce la pierderea garantiei, nu mai ai ce face nici daca esti fiul directorului de la ANPC.

#17
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017
Greseli inafara de garantie : cartusele cu ce vine imprimanta sunt starter, au sub 50% volum cerneala fata de unul nou, electronica si diuzele sunt calculate in asa hal incat sa-ti arate ca functioneaza , daca doresti refill se merge pe cartuse originale cumparate separat indicat este XL . Refill-ul se executa acasa cu cerneala dedicata compatibila cumparata de pe site-uri serioase , se urmareste pe youtube tehnologia de umplere si amorsare . Firmele folosesc cerneala universala tip Equiem din supermarketuri , bine, mult mai calitativa dar ma refer la universalitate - asa ceva nu exista mai ales la Canon care are diuze foarte fine la capurile de print . Cum s-a spus , acum imprimanta este la reducere la un pret su reparatie aproape echivalent la 2 cartuse xl originale .
Este o imprimanta foarte buna pentru casa dar tare mi-e ca ai forjat-o cu serii de zeci de pagini date la o comanda ...sau ai montat gresit capul in suport si s-a scurcircuitat ceva la pinii de contact transmitand la placa de baza .

Edited by ldpe, 13 April 2017 - 09:28.


#18
bogdanozaurus

bogdanozaurus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 11.02.2006

View Postandrei_ionut, on 12 aprilie 2017 - 20:53, said:

Din cate stiu, majoritatea au capul de printare pe cartus (de aici si costul destul de ridicat al cartuselor).
-----


Iti cer pretul ala ridicol..nu stiu din ce cauza. Oricum, tu spune-ne cate pagini printezi cu aprozimatie pe luna.

Poate este mai rentabila o imprimanta laser. Eu laser am si am printat pana acum cred ca 15 000 pagini, iar cheltuielile au fost 30 lei schimbat tub fotosesnsibil plus 100 lei 1kg toner din care mai am inca pentru vreo 50 000 -70 000 de pagini. Norocul meu este ca tonerrul ala nu se usuca si nu exista cap infundat. Nu am printat un an nimic. Si totul este ok. Am inceput sa printez iar.
corect. am avut un laser color samsung clp300 si l-am tinut numai pe caruse "compatibile" . am donat-o dupa 10 ani de folosire. acum am un hp laserjet pro m252dw : tot cartuse compatibile folosesc si nu are nici pe naiba. astea cu cerneala cred ca sunt facute dupa principiul gillette : batu' gratis dar consumabilele isi scot toti banii ..
bafta !

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate