Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Carui fond de pensie privata apartin?

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
kl4w

kl4w

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 24.08.2009
Stiu ca sunt participant la in fond de pensie privat, dar nu mai stiu care este acesta exact.
Cum pot afla cine imi administreaza pensia privata?
Trebuie sa ma adresez fiecarui fond in parte (http://www.apapr.ro/...ia-privata.html) sau exista si alta varianta mai rapida.
In ultimii ani mi-am schimbat adresa frecvent asa ca nu am primit nici o scrisoare de informare anuala de la nimeni asa ca nu dispun de nici in fel de date de identificare.

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Intreaba unde sunt virati banii pentru pensia privata.

#3
Ina.Click

Ina.Click

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 09.07.2007
Nu mai tii minte de prin 2008 sau cand au inceput, cu care ai semnat?
Daca ajuta cu ceva, AIG a devenit Alico si ulterior astia au devenit Metropolitan Life. Deci daca poate ai semnat initial la AIG, acum esti pe la Metropolitan.

NN parca erau initial ING.

Altii nu stiu.

Eu cand am dat de urma pensiei mele am sunat si m-au cautat dupa CNP.

#4
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,658
  • Înscris: 30.10.2009
Scrie ASF, au pe prima pagină un link Află la ce Fond de Pensii ești.

#5
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View Postalin62, on 12 aprilie 2017 - 18:34, said:

Nu prea conteaza, oricum e teapa. Cand iesi la pensie sa zici sarut mana daca iti dau jum din cat ai cotizat.
Fals. Sunt obligati prin lege sa iti dea minim cat ai cotizat. Avem discutii politice aici: https://forum.softpe...ii-pilonului-2/

#6
skystars

skystars

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 13.03.2008

View Postkl4w, on 12 aprilie 2017 - 18:23, said:

Stiu ca sunt participant la in fond de pensie privat, dar nu mai stiu care este acesta exact.
Cum pot afla cine imi administreaza pensia privata?
Trebuie sa ma adresez fiecarui fond in parte (http://www.apapr.ro/...ia-privata.html) sau exista si alta varianta mai rapida.
In ultimii ani mi-am schimbat adresa frecvent asa ca nu am primit nici o scrisoare de informare anuala de la nimeni asa ca nu dispun de nici in fel de date de identificare.

Cu banii cotizati 20 de ani la  pensia privata vei trai la batranete cateva luni ( preturile si cheltuielile curente lunare vor fi de zeci de ori mai mari decat in prezent ).
Asa ca oricum nu conteaza unde ii ai , sant oricum pierduti . Pensie privata = Caritas  , ca sa intelegi conceptul . Au dat ''faliment'' banci serioase din lumea asta , asa ca nu-ti garanteaza nimeni ceva  ; sper ca ai auzit de Caritas , Bancorex , Astra Asigurari , Carpatica , FNI ( Dormi linistit, FNI vegheaza pentru tine Posted Image ) si alte sute de fonduri de investitii prezente in Romania de dupa 1989 . Prostii au ramas fara banii depusi , iar baietii destepti au facut averi pe care nu le faceau in 500 de ani .
Sau tu vrei sa fii mai inteligent decat ei si sa-i pacalesti ? Slabe sperante .....

Cand hot pe hot se va-nsela ,
Si dracu' se va minuna !   Posted Image

Edited by skystars, 12 April 2017 - 19:10.


#7
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Pana acum cativa ani trimiteau anual o scrisoare in care era detaliat cat ai cotizat, de ceva vreme nu mai vine, la fel se intampla si cu cea de la stat. Long story short, daca ai obligatorie privata inseamna ca esti in range-ul 35-40 ani, deci nu apuci pensia, deci chiar nu conteaza la ce firma ai!

#8
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,441
  • Înscris: 26.02.2012

View Postbladhaund, on 12 aprilie 2017 - 18:51, said:

Fals. Sunt obligati prin lege sa iti dea minim cat ai cotizat. Avem discutii politice aici: https://forum.softpe...ii-pilonului-2/
Da asa cum au fost "obligati" si cei care spuneau "dormi linistit veghem noi pt tine...".
Stai linistit ca nu suntem nascuti de 3 zile, stim si noi ce "protectie" ne ofera legea cand vine vorba de banci. Sau ne spui acum ca bancile sunt de fapt niste asociatii de binefacere si ne vor binele?

#9
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
se pare ca are asf asa ceva..semiautomat :)
http://asfromania.ro/scr/petitiifp

#10
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
La ASF gasesti informatia... ii intrebi pe ei si iti spun, ca ei au baza de date cu toti.

#11
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

View Postfarausername, on 12 aprilie 2017 - 19:11, said:

Pana acum cativa ani trimiteau anual o scrisoare in care era detaliat cat ai cotizat, de ceva vreme nu mai vine, la fel se intampla si cu cea de la stat. Long story short, daca ai obligatorie privata inseamna ca esti in range-ul 35-40 ani, deci nu apuci pensia, deci chiar nu conteaza la ce firma ai!
Toti angajatii au si pensie privata obligatorie! Nu trebuie sa ai 35-40 de ani....

#12
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Nu au toti... doar toti care au avut varsta maxima de 35 de ani la momentul intrarii in vigoare a legii pilonului 2 in 2008.

Edited by rumlegok, 12 April 2017 - 21:42.


#13
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 17.05.2010
Deja am bani in pensia privata bani sa traiesc 10 luni la pensie, dar bineinteles ca tu stii sigur ca preturile vor creste de zeci de ori si banii din pensie raman nemodificati.

#14
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
In principiu, din pensia asta pilonul 2, presupunand ca vei cotiza stagiu complet 35 ani, va trebui sa iti ajunga sa traiesti minim 2 ani la nivelul obisnuit, asta daca se aliniaza stelele cum trebuie si nu intervine "forta majora" care sa iti devalorizeze banii.

#15
gump4

gump4

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 10.01.2017

View Postfarausername, on 12 aprilie 2017 - 19:11, said:

Pana acum cativa ani trimiteau anual o scrisoare in care era detaliat cat ai cotizat, de ceva vreme nu mai vine....
Cotizezi sau nu, scrisoarea este trimisa(adica scrisoarea anuala unde iti apare cotizarea lunara,chiar si cu 0 daca nu cotizezi).Fapt ca nu ajunge la unii dintre noi, este o alta problema ce trebuie rezolvata cu cei ce trimit sau intermediaza trimiterea ei.

Altfel corect...parca si de la "fisc" trebuia sa primim una(cea cu punctulde pensie?)anual?Ori ma insel??

Edited by gump4, 12 April 2017 - 22:10.


#16
dd13

dd13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 12.01.2017
N-are treaba ANAF-ul cu punctele de pensie. Ei doar aduna banii si-i dau mai departe catre Casele de pensii publice. Punctajele le poti afla de aici https://www.cnpp.ro/home

#17
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,042
  • Înscris: 22.05.2003

Quote

Denumirea fondului la care sunt alocați cetățenii pentru care se plătesc bani de pensie privată poate fi aflată în cel mult zece zile. După completarea solicitării, petenții urmeazî să fie contactați de societatea la care sunt asigurați. Dacă aceasta nu se întâmplă ei trebuie să revină cu un mesaj electronic la adresa

ASF a implementat această aplicație după ce a constatat că cea mai mare parte dintre întrebările și solicitările care-i erau adresate de cetățeni cu privire la pensiile private se axau fix pe această necunoscută - unde anume se duc banii celor care au fost repartizați aleatoriu, adică cei care nu și-au ales ei singuri fondul.


#18
kl4w

kl4w

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 24.08.2009

View Postalthea, on 12 aprilie 2017 - 18:39, said:

Scrie ASF, au pe prima pagină un link Află la ce Fond de Pensii ești.

Mersi, am facut solicitarea acolo si am primit raspunsul in aceeasi zi, foarte prompti.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate