Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Conectare laptop la TV prin wireless

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
Salutare,

Diseara doresc sa vad meciul Bayern Munchen-Real Madrid, nu il transmite niciun post de la noi.

Care este cea mai simpla modalitate de a afisa continutul de pe un laptop pe televizor(Panasonic CS630E) prin wireless?

Multumesc.

#2
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 04.10.2007
De ce numaidecat prin wireless? Prin HDMI ce are?

Prin wireless prin flux in retea privata cred ca ar fi o solutie, dar te complici.
Pe de alta parte, la caracteristicile TV-ului tau scrie asa : In-Houe TV Streaming (Client)
Vizionati transmisiunile TV in orice camera fara a avea nevoie de o priza de antena
S-au dus zilele cand televizoarele trebuiau asezate langa prizele de antena. Televizoarele setata in modul In-House TV Streaming Client pot receptiona transmisii in flux (prin LAN, adaptoarede retea electrica sau chiar prin Wi-Fi) daca un server In-HouseTV Streaming a facut conversia acestora in semnale de protocol internet cum ar fi un televizor VIERA varf de gama sau un decodor.
*Este posibil ca aceasta functie sa nufie aplicabila in conditiide retea instabila sau anumite continuturi.

Mai ramane sa configurezi laptopul sa trimita flux prin LAN

#3
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
de pe tel de 150 lei am reuşit cu oglindire ecran
din 3 laptoane .... n-am reuşit cu nici unul...

#4
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014

 radu2014, on 12 aprilie 2017 - 17:53, said:

Prin HDMI ce are?
N-am cablu. Si nici nu pot sa fac rost pana diseara.

#5
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,379
  • Înscris: 08.02.2011
Posibil sa mearga prin WiFi Direct/Miracast, daca atat laptopul/tv-ul suporta asa ceva (vad ca e un smart tv). Totusi nu e nimic mai ieftin si simplu ca un cablu HDMI (doar daca nu vorbim de un laptop vechi doar cu iesire VGA, dar daca e asa sigur laptopul nu suporta transmisie video wireless)

#6
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,574
  • Înscris: 17.08.2007
Depinde ce tv ai. Cu un Chromecast ar fi cel mai simplu.

#7
jambor301

jambor301

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 30.10.2013
Dacă stai la oraș găsești in magazine de calculatoare sau supermarket mai mare un cablu imposibil!! Da o fuga repede!!

#8
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,449
  • Înscris: 17.04.2006
Chromecast in cazul de fata.

#9
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
Stati ca m-ati pierdut ori nu m-am facut eu clar inteles.
Pentru Chromecast imi trebuie dongle?

#10
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,394
  • Înscris: 06.11.2014

 sarac.lipit, on 12 aprilie 2017 - 17:54, said:

de pe tel de 150 lei am reuşit cu oglindire ecran
din 3 laptoane .... n-am reuşit cu nici unul...

Daca laptopurile n-au procesoare care sa fie compatibile cu WiDi (Wireless Display), poti incerca cate vrei, ca tot un drac. In alta ordine de idei, ai nevoie de un cablu HDMI.

#11
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Nu ai cum sa vezi fara cablu decat daca ai un TV legat in reteaua locala iar playerul ala de pe laptop, pe care vei vedea meciul, e capabil sa distribuie semnal pin retea catre TV, asa cum se poate pe Youtube.
Altfel nu ai cum decat cu player Android conectat la TV sau ceva care sa-ti suporte aplicatia de streaming.

Edited by rosix, 12 April 2017 - 21:24.


#12
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013
Poate este prea tarziu, dar pentru viitor instalezi pe laptop Wild Media Server. il configurezi in retea dupa televizorul tau, ai acolo o lista imensa cu modele, dupa care bifezi functiile pe care vrei sa le ai . Eu de exemplu am streaming cu subtitrare inclusa pentru filme. Programul este super simplu si complet. Atentie, functile inactive sunt cele pe care modelul tau de tv nu le suporta, nu te chinuii degeaba. Softul are transcoder intern si suporta pana la 1080p. Pentru 1080p iti recomand ca macar TV-ul sa fie legat prin cablu la router, daca nu treci pe 720p.
Succes.

#13
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
Prea tarziu, dar nu conteaza.
Mersi de sfat, o sa incerc. Posted Image

Si ca Lesson Learned, o sa imi iau un cablu HDMI sa il am prin casa in vremuri de rastriste :)

#14
gigicoltz

gigicoltz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,070
  • Înscris: 25.06.2005

 costin001, on 13 aprilie 2017 - 10:09, said:

Poate este prea tarziu, dar pentru viitor instalezi pe laptop Wild Media Server. il configurezi in retea dupa televizorul tau, ai acolo o lista imensa cu modele, dupa care bifezi functiile pe care vrei sa le ai . Eu de exemplu am streaming cu subtitrare inclusa pentru filme. Programul este super simplu si complet. Atentie, functile inactive sunt cele pe care modelul tau de tv nu le suporta, nu te chinuii degeaba. Softul are transcoder intern si suporta pana la 1080p. Pentru 1080p iti recomand ca macar TV-ul sa fie legat prin cablu la router, daca nu treci pe 720p.
Succes.
Cum faci sa pui un film care rulează in browser pe laptop sa plece pe TV?! Nu am reușit

#15
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013
Am incercat odata. trebuie sa ai o extensie instalata in browser, nu mai stiu cum se numeste, care iti da dreptul sa folosesti continutul video si audio pe TV.

#16
gigicoltz

gigicoltz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,070
  • Înscris: 25.06.2005

 costin001, on 15 aprilie 2017 - 13:31, said:

Am incercat odata. trebuie sa ai o extensie instalata in browser, nu mai stiu cum se numeste, care iti da dreptul sa folosesti continutul video si audio pe TV.
Dacă iti aduci aminte... �

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate