Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Trecere de la router la switch

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Dimmi

Dimmi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 11.07.2014
Salut! Am un internet de 1000mbps si in momentul de fata imi intra in casa printr-un router de la digi (cu 4 porturi). In casa am 6 prize de internet, deci 2 sunt lasate pe dinafara in momentul acesta. Luand in calcul pozitionarea acestuia (in afara casei), reteaua de wireless este slabuta in interior. M-am gandit sa imi cumpar un switch, avand un pret avantajos (TP-LINK TL-SG108) si as dori sa il amplasez acolo unde am routerul acum, iar routerul sa il pun in casa, printr-un fir tras de la switch. Intrebarile mele sunt:

1. Configurarea switchului este pur plug&play? Daca da, in care dintre porturi trebuie introdus firul LAN ce vine de pe retea?
2. Routerul va fi conectat astfel: internet-switch-router. Are nevoie de ceva setari schimbate? DHCP on/off? Voi putea conecta mai departe din router alte porturi LAN sau il voi putea folosi doar pentru wireless?

Multumesc anticipat pentru ajutor!

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,136
  • Înscris: 22.05.2003
Nu merge asa, pt ca ordinea este:
Router -> Switch.

Poti cumpara insa inca un router (in loc de un switch) si il configurezi in mod AP, astfel merge ce vrei tu si ai inca o retea WIFI in casa.

#3
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 21.02.2016
De ce vrei switch ?
De ce nu prelungesti pur si simplu cablul pina unde ai nevoie ?
Prin diverse metode OK, nu lipire/inadire aiurea.

Switch-urile nu stiu sa se conecteze la Internet, mai ales prin PPPOE RDS.
Deci, cum vrei tu sa pui este egal cu zero, nu vei mai avea deloc net.
Poti sa faci o "inventie" cu un alt router wireless, legat dupa cel original.

#4
Dimmi

Dimmi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 11.07.2014
Am încercat să desenez o schemă pentru a fi mai ușor de înțeles situația mea:
Spoiler
Cele marcate cu "X" înseamnă că nu sunt conectate niciunde.

Deci dacă poziționez prima dată un switch, iar la el leg un router, nu va funcționa? Eu am întrebat laboranta de la liceu cum e făcut sistemul de acolo, și mi-a spus că ceea ce vreau să fac funcționează, însă v-am întrebat pe voi pentru a mă asigura. Posted Image)

Nu aș dori să pun un alt router afară pentru ca am nevoie de 6 porturi libere, iar singurul pe care l-am găsit este cu 10 porturi și are, pe lângă un preț de 4 ori mai mare decât cel al switch-ului, și o dimensiune ce nu ma ajută.

Eu stau la casă, iar firele sunt trase prin pereți și scoase în prize de porturi LAN, iar apoi urmează să fie conectate mai departe la desktop, router, extender, respectiv camere.

Edited by Dimmi, 12 April 2017 - 18:26.


#5
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 21.02.2016
Schema e relativ inutila, am inteles din prima.
Dar, abina acum mi-am dat seama: tu ai incurcat bornacele, merele cu perele.
Zici de prize, dar te vaiti de semnal wifi.
Pai, cam ce treaba are una cu alta?
Nici una !!!!
Daca vrei sa conectezi cele 2 prize, pui switch DUPA router.
Daca vrei semnal wireless: muti routerul acesta sau montezi inca unul, DUPA acesta.
Cum ai inteles tu ca un alt router trebuie montat tot afara ???
Daca pui alt router vei avea 8 porturi, se aduna.
Plus wireless mai puternic.
Ba chiar poti sa dezactivezi wireless la primul sa nu te incurci cu 2 retele sau AP sau altele din astea.....
Nu stiu exact sa iti explic, dar oricum e mai bine decit ce vrei tu si cu laboranta.
Apropo, nu o mai intreba pe viitor... nimic despre calculatoare.
Daca tu ai inteles bine ce ti-a explicat, nu se pricepe absolut deloc.
Dar, bineinteles, exista si posibilitatea sa fi inteles tu gresit.

#6
Dimmi

Dimmi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 11.07.2014
Orice aș monta, trebuie montat tot afară, pentru că de acolo îmi pleacă firele în prizele din casă. Nu pot dărâma pereții ca să mut routerul de afară în casă. Pot face și ce spui tu, să forțez încă un router langă el, cu serverul de DHCP/NAT oprit, ca să adaug încă 3 porturi, însă asta mă duce la un consum de energie mai mare, înghesuială mare într-o cutie ce are 15cmX40cmX80cm, informația trebuie să treacă prin 2 routere ca să ajungă unde trebuie, deci viteză mai mică. Rețeaua de wireless de la routerul care e poziționat afară merge mai greu, la parter am reușit s-o duc prin extendere (prezentate în schemă).

Dacă nu m-am făcut destul de explicit, este cam aceași problemă cu ce a avut băiatul acesta aici: http://www.tomshardw...ter-switch.html

Toată această mișcare o fac pentru a avea internet în toate prizele din casă, nu pentru semnalul wifi. Acela merge, fie mai greu, fie mai bine, dar se chinuie și merge, însă prizele nu. Deci am nevoie de mai multe porturi, iar router cu 8 porturi de 1000mbps nu prea am găsit.

Așa aș dori să transform rețeaua respectivă:
Spoiler

Edited by Dimmi, 12 April 2017 - 19:24.


#7
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
Așa cum s-a mai spus mai sus
Scurt și cuprinzător: pe conexiune primul va fi routerul iar dupa el poți pune switch și orice altceva ai nevoie sau vrei.

#8
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 21.02.2016

 Dimmi, on 12 aprilie 2017 - 19:19, said:

Orice aș monta, trebuie montat tot afară, pentru că de acolo îmi pleacă firele în prizele din casă. Nu pot dărâma pereții ca să mut routerul de afară în casă. Pot face și ce spui tu, să forțez încă un router langă el, cu serverul de DHCP/NAT oprit, ca să adaug încă 3 porturi, însă asta mă duce la un consum de energie mai mare, înghesuială mare într-o cutie ce are 15cmX40cmX80cm, informația trebuie să treacă prin 2 routere ca să ajungă unde trebuie, deci viteză mai mică. Rețeaua de wireless de la routerul care e poziționat afară merge mai greu, la parter am reușit s-o duc prin extendere (prezentate în schemă).

Dacă nu m-am făcut destul de explicit, este cam aceași problemă cu ce a avut băiatul acesta aici: http://www.tomshardw...ter-switch.html

Toată această mișcare o fac pentru a avea internet în toate prizele din casă, nu pentru semnalul wifi. Acela merge, fie mai greu, fie mai bine, dar se chinuie și merge, însă prizele nu. Deci am nevoie de mai multe porturi, iar router cu 8 porturi de 1000mbps nu prea am găsit.

Așa aș dori să transform rețeaua respectivă:
Spoiler
Bine, fa cum vrei tu, nu te opreste nimeni.
Desi 2 oameni ti-au spus ca nu merge internet>switch>router, tu pune-le asa si bafta pe mai departe.
Problema de pe tomshardware este diferite, vezi daca gasesti singur diferenta, este un singur cuvint.

Edited by roxanaRabinowitz, 13 April 2017 - 08:30.


#9
Dimmi

Dimmi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 11.07.2014
Atunci, daca montez router > switch > extender, va fi totul in regula?

#10
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
da.

#11
Dimmi

Dimmi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 11.07.2014
Am achiziționat switch-ul și l-am conectat cum mi-ați sugerat (Internet > Router > Switch) și funcționează perfect, cu excepția extenderelor, care presupun că trebuie să le leg direct la router, deoarece prin switch au o viteză foarte mică.

Din pură curiozitate, am încercat să pun întâi switch-ul, apoi routerul și... nu funcționează Posted Image)

Mulțumesc frumos pentru ajutor!

Edited by Dimmi, 19 April 2017 - 15:29.


#12
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
Păi dacă TL-WR841N și N300 le conectezi(RJ45) în switch ori router atunci să le configurezi ca AP nicidecum ca extendere; [ http://www.edimax.com/edimax/mw/cufiles/images/productimage/wireless/News/EW-7438RPn_V2_3-in-1.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://www.edimax.com/edimax/mw/cufiles/images/productimage/wireless/News/EW-7438RPn_V2_3-in-1.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]http://www.edimax.co...n_V2_3-in-1.png
oricum trebuie să le scoți DHCP iar clienții să-și ia ip-addr/dns de la router.

Quote

... presupun că trebuie să le leg direct la router, deoarece prin switch au o viteză foarte mică.
Personal cred că în mod normal(configurare corectă) nu ar trebui să fie vreo diferență.

#13
Dimmi

Dimmi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 11.07.2014

 jobist, on 19 aprilie 2017 - 16:53, said:

Păi dacă TL-WR841N şi N300 le conectezi(RJ45) în switch ori router atunci să le configurezi ca AP nicidecum ca extendere; [ http://www.edimax.com/edimax/mw/cufiles/images/productimage/wireless/News/EW-7438RPn_V2_3-in-1.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://www.edimax.com/edimax/mw/cufiles/images/productimage/wireless/News/EW-7438RPn_V2_3-in-1.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]http://www.edimax.co...n_V2_3-in-1.png
oricum trebuie să le scoţi DHCP iar clienţii să-şi ia ip-addr/dns de la router.

Personal cred că în mod normal(configurare corectă) nu ar trebui să fie vreo diferenţă.

Ca AP sunt configurate, am greșit eu. Ambele sunt configurate ca AP și au serverul de DHCP oprit. Nu le-am schimbat setările, erau configurate ca AP și veneau de la router. Acum, tot ce am făcut a fost să leg la router doar switch-ul, iar din switch pleacă toate. Diferența este că TL-WR841N nu mai merge deloc, iar N300 merge cu 20mbps (conform speedtest.net).

#14
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010

 Dimmi, on 19 aprilie 2017 - 19:20, said:

...
Unde se poate configurează wifi pe 40.
Să faci test în LAN între pc(rj45) şi laptop/telefon(wifi; AP cu un singur client).
Nu ştiu ce să zic. O fi de la switch care am văzut că face economie de energie?

#15
lyka59

lyka59

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 14.02.2010
cum leg un router ca switch ?eu am ruter de la digi si am o singura esire(prin fibra optica)

#16
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,224
  • Înscris: 05.01.2006
În setările routerului dezactivezi dhcp și toate cablurile să fie în LAN (nici unul în wan)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate