Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

merita Mazda 3(2017)

- - - - -
  • Please log in to reply
144 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ma intereseaza o masina compacta noua la 15.000 - 17.000 euro
Am vazut-o pe viu , inca nu am facut drive test , am vazut si un review mai amanuntit pe www.turatii.ro si pot spune ca imi place
Ce parere aveti de Mazda 3(2017) ?

#2
sorin_g

sorin_g

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 18.04.2005
Mazda 3 a fost si pe lista mea scurta de optiuni.

Masina arata foarte bine (poate cel mai bine din clasa compacta), iar interiorul de calitate (scaune, bancheta, bord).
Se conduce foarte frumos, am facut 3 test drive-uri cu ea pe motorul G120 (benzina, 2 litri, 120 CP): directie si cutie de viteza excelente, suspensii un pic mai tari.

Ca minusuri as mentiona insonorizarea sub media clasei (zgomot de vant de la 100 km/h) si spatiul limitat pentru cei de pe bancheta din spate.
Garantia este de 5 ani (3 ani full + 2 pt anumite repere) si vine fara roata de rezerva (are doar kit de reparatii, roata de rezerva slim costa vreo 400 euro la reprezentanta).

Oferta de motorizari este contrara tendintelor actuale, deci nu vei gasi un motor mic turbo pe benzina in caz ca te intereseaza.

Spor

#3
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009
de ce nu cx3?

#4
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
CX3 nu e facut pe platforma de Mazda 2?

E foarte faina Mazda 3 si isi merita banii. Dar inainte sa dai banii pe ea, fa un Drive Test si cu Seat Leon FR 1.4TSI si cu noul Opel Astra ca sa ai o idee cam cum sta concurenta directa.

#5
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Eu zic ca merita, dar depinde de fiecare cum percepe masina si ce nevoi are.
off topic nitel: maxim 10 posturi si apar haterii (kroghy, mainly) de aspirate japoneze.

#6
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017

 petre69, on 12 aprilie 2017 - 10:41, said:

de ce nu cx3?
Sau Ford Ka!

#7
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Da, sa stii ca Ford Ka 2017 e chiar ok, face concurenta Dacia Sandero/Logan, ca am inteles ca e cam 8000 euro.
Mazda 3 2017 e in alta liga oricum... deja poti sa spui ca se bate cu brandul preferat al romanilor, VAG (Volkswagen/Audi)

Edited by rumlegok, 12 April 2017 - 11:00.


#8
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,036
  • Înscris: 02.09.2005
ba da, cx3 e pe platforma de Mazda 2.
@initiator: mazda 3 am eu, ce anume te intereseaza?

#9
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
In bugetul tau te-ai incadra la un G120 Challange cu cutie manuala. Alternative exista dar toate vor veni cu niste compromisuri.

Eu m-as uita si la un Focus ST line 1.5l/150CP fiindca cei de la Ford au obiceiul sa acorde discounturi ceva mai generoase.

#10
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,796
  • Înscris: 13.07.2011

 sorin_g, on 12 aprilie 2017 - 10:39, said:


Masina arata foarte bine (poate cel mai bine din clasa compacta), iar interiorul de calitate (scaune, bancheta, bord).


nu si nu, masina in comparatie cu alte modele din clasa ei nu arata cu siguranta cea mai bine, iar interiorul de "calitate" este la fel ca restul compactelor plastic ieftin care la un bass puternic tremura tot. Nu poti baga calitate in interior la 17.000eur. Din clasa ei singura masina care ofera calitate interioara este A-Class-ul. Pana si A3-ul de la Audi sau BMW-ul au plastice ieftine.

Din aceasi clasa masini foarte bune pe langa Mazda 3 care dupa parerea mea este o masina OK, dar cu siguranta nu din partea superioara a clasamentului compactelor, avem Renault Megane, Honda Civic, Ford Focus, Hyundai i30, Opel Astra, Golf, Kia cee'd, normal aceasi clasa compacta doar ca din gama si pretul superior, A-Class, Seria 1 si A3.

Afla mai multe detalii despre fiecare masina in parte, tin sa mentionez ca la bugetul tau, te incadrezi in motorizarea slaba si masina cheala.

#11
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 MembruAnonim, on 12 aprilie 2017 - 10:31, said:

Ma intereseaza o masina compacta noua la 15.000 - 17.000 euro
Am vazut-o pe viu , inca nu am facut drive test , am vazut si un review mai amanuntit pe www.turatii.ro si pot spune ca imi place
Ce parere aveti de Mazda 3(2017) ?
Super masina.
Tocmai si-a cumparat un amic, 14.800 dupa ceva negocieri.

Dar mai multe detalii pertinente iti poate da colegul Jericho.
Restul vorbesc din auzite.

Edited by ericmario, 12 April 2017 - 11:25.


#12
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Masina e ochioasa rau. Imi place foarte mult aspectul, e cam cea mai misto masina din clasa asta. Dar numai 120 CP din 2 litri benzina? Ar fi trebuit sa aiba spre 150-160 CP, in opinia mea. Dar tot imi place :D

#13
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,036
  • Înscris: 02.09.2005

 danvlas, on 12 aprilie 2017 - 11:24, said:

Masina e ochioasa rau. Imi place foarte mult aspectul, e cam cea mai misto masina din clasa asta. Dar numai 120 CP din 2 litri benzina? Ar fi trebuit sa aiba spre 150-160 CP, in opinia mea. Dar tot imi place Posted Image
exista si motor de 165cp

@business11: poate golf-ul sa fie mai calitativ, restul compactelor non premium sunt sub Mazda 3 la calitatea interiorului....

#14
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011

 jericho, on 12 aprilie 2017 - 11:28, said:

@business11: poate golf-ul sa fie mai calitativ, restul compactelor non premium sunt sub Mazda 3 la calitatea interiorului....

Sa inteleg ca ai avut ocazia sa mergi in interval de 1-2 zile cu Mazda 3 FL, Kia Cee'd in echiparea de varf si cu Seat Leon FR?

Edited by StefanSC, 12 April 2017 - 11:38.


#15
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005

 danvlas, on 12 aprilie 2017 - 11:24, said:

Masina e ochioasa rau. Imi place foarte mult aspectul, e cam cea mai misto masina din clasa asta. Dar numai 120 CP din 2 litri benzina? Ar fi trebuit sa aiba spre 150-160 CP, in opinia mea. Dar tot imi place Posted Image
Asa e... un MPi pe 2.0 benzina trebuie sa scoata cel putin 140cp. (eu am avut 143 la motor fabricat in 2005)
Avand in vedere ca are GDi, injectia directa il ajuta sa scoata un 10% lejer, deci vreo 150-155 linistit ar trebui sa aiba. Insa cel mai probabil este un motor orientat pe economie.

#16
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009
tot vad la tv o reclama la Mazda dar nu o gasesc pe site
are un nume ciudat dar masina arata bine
\

#17
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,036
  • Înscris: 02.09.2005

 StefanSC, on 12 aprilie 2017 - 11:38, said:

Sa inteleg ca ai avut ocazia sa mergi in interval de 1-2 zile cu Mazda 3 FL, Kia Cee'd in echiparea de varf si cu Seat Leon FR?
in primul rand vezi despre ce buget e vorba, daca primeste ceed sau leon fr in echipare de varf la banii ai, felicitari.... dar tare mi-e ca in banii aia la leon primeste cel mai trist interior dintre compacte...  am avut si eu seat si oricat de subiectivi am fi, trebuie sa recunoastem ca inetrioarele de seat sunt cele mai spartane, nu cred ca e vreun posesor de seat care sa spuna ca si-a luat masina fiindca i-a placut inetriorul in primul rand... seat cumperi din alte motive, nicidecum al interiorului.
in al doilea rand, cand mi-am cumparat eu masina in 2015, am trecut si am vazut cam tot ce inseamna clasa compacta si nu cred ca intre timp au pus piele pe bord la ceed si scaune de alcantara la leon in 15k de euro...

#18
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,796
  • Înscris: 13.07.2011

 jericho, on 12 aprilie 2017 - 11:28, said:

exista si motor de 165cp

@business11: poate golf-ul sa fie mai calitativ, restul compactelor non premium sunt sub Mazda 3 la calitatea interiorului....

Bullshit, cam toate sunt peste. Plus cea mai slaba sonorizare interioara din clasa ei, de la 100km/h in sus se aude zici ca mergi cu trenul.

Conteaza si despre ce echipare vorbim, daca luam un full option, atunci Mazda este undeva in spate. Daca vorbim de clasa de inceput, da este undeva la mijloc. Cheala vine undeva la 15-16k si masina nu are absolut nimic, zici ca e dacie (la fel ca la multe alte modele din aceasi clasa).

Daca vorbim de un Mazda nou bine echipat, atunci sari usor la 20-22k.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate