Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Parere "Currency conversion" in Skrill si Neteller

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
guyroux

guyroux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 05.04.2017
Folosesc Skrill si Neteller de ceva timp. Nu le foloseam prea, foarte rar, dar de la un timp le folosesc mai des si am observar o chestie.
La ambele conturi am setat "Lei" si am observat ca daca primesc 200 euro, nu primesc 900 lei cat ar trebui sa fie 200 euro .Sau hai zicem 890 lei. sa punem euro cat e la un exchange normal
Chestie e ca daca ai contul in lei si primesti plati in euro ei fac conversia la euro undeva la 4.1 lei si mi se pare cam hotie. De exemplu, la 200 euro primiti in skrill, ei percep comision de la cel care trimite, castiga cam 40 lei la conversia de 200 euro, pentru ca in loc de 900 lei, primesc 860 lei si mai imi iau taxe si la retragere inca 25 lei plus vrei 25 lei de la expeditor. Se ajunge la un total 90 lei, adica cam 20 euro la 200 euro tranzactionati prin skrill sau neteller.
Nu mi se pare corect, Ma gandesc ca daca primesc 1000 euro. ar insemna 4400 lei si voi primi in jurul la 4100 lei plus vreo 100 lei comision de retragere. As pierde 100 euro la afacerea asta.
Bun! Le-am dat email, le-am zis ca as vrea contul in Euro, pentru ca in cazul asta pot retrage direct in contul meu bancar de euro si nu mai pierd la conversie, nu se poate, au spus. Am incercat sa fac un cont nou, cu alta moneda, surpriza, nu poti sa il faci in euro Posted Image
Toti se plang ca western union au comisione mari la trimitere, western union mi se pare parfum. Daca trimiti 1000 euro, comisionul lor e undeva la 50 euro si unde mai pui ca primesti banii la secunda.
Mai pe scurt, asa zisele site-uri gen "wallet online" te usuca la conversie de nu te vezi.

Edited by guyroux, 12 April 2017 - 05:54.


#2
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postguyroux, on 12 aprilie 2017 - 05:41, said:

Folosesc Skrill si Neteller de ceva timp. Nu le foloseam prea, foarte rar, dar de la un timp le folosesc mai des si am observar o chestie.
La ambele conturi am setat "Lei" si am observat ca daca primesc 200 euro, nu primesc 900 lei cat ar trebui sa fie 200 euro .Sau hai zicem 890 lei. sa punem euro cat e la un exchange normal
Chestie e ca daca ai contul in lei si primesti plati in euro ei fac conversia la euro undeva la 4.1 lei si mi se pare cam hotie.

Asa-i cu conversiile astea valutare, sunt in favoarea cui le face, nu in favoarea clientului. Incearca sa setezi contul in dolari sau in euro daca poti si vezi daca esti "ciugulit" la fel de bani. La transfer insa, oricum platesti comision si trebuie sa ai cont in valuta in Romania.

#3
guyroux

guyroux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 05.04.2017

View Postrosix, on 12 aprilie 2017 - 06:17, said:

Asa-i cu conversiile astea valutare, sunt in favoarea cui le face, nu in favoarea clientului. Incearca sa setezi contul in dolari sau in euro daca poti si vezi daca esti "ciugulit" la fel de bani. La transfer insa, oricum platesti comision si trebuie sa ai cont in valuta in Romania.
Nu-ti dau voie sa faci. Am incercat in USD , nu merge, pai tu crezi ca ei sunt prosti? altfel cum ne mai ciugulesc pe noi prostii. Tousi, sa pui euro la 4.1 lei Posted Image e ceva....
Ideea e ca, ei te cam obliga sa folosesti conversia, de acolo iau ei "grosul"

Citez de pe site-ul skrill:

"Pentru tranzacţii ce implică schimbul valutar, Skrill adaugă un comision 3,99% la cursurile noastre de schimb angro. Cursurile de schimb variază şi vor fi aplicate imediat, fără a vă notifica."

Edited by guyroux, 12 April 2017 - 06:25.


#4
juGGaKNot

juGGaKNot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 29.10.2007
cu transferwise ce are?

#5
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Parere? Foarte proasta, dar e normal. Dar la ce vrei sa te astepti, pina si bancile locale iti iau tot felul de comisioane, citeodata chiar si sa-ti transferi bani intre conturile tale!

#6
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
pe mine skrill nici macar nu ma lasa sa retrag toate fondurile

#7
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,033
  • Înscris: 09.08.2005
Soluția e simplă - ți se pare prea scump serviciul, cauți alt furnizor. Dacă toți sînt la fel de scumpi cauți o procedură alternativă care să te ducă la același rezultat cu un cost mai mic. Dacă nu există nici asta - atunci ori plătești, ori renunti complet la serviciu.

#8
guyroux

guyroux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 05.04.2017

View PostjuGGaKNot, on 12 aprilie 2017 - 06:59, said:

cu transferwise ce are?
N-am incercat, am citit despre, dar nu stiu exact cum functioneaza.
Bitcoin mi se pare foarte ok, dar e mult pana adeparte, pana se va familiariza lumea cu aceasta moneda.

Edited by guyroux, 12 April 2017 - 13:26.


#9
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Bitcoin a fost numai in ultimele 30 zile: 1258 dupa care 950 dupa care 1104 dupa care 893 dupa care 1222. Si sigur nu a fost vreo luna record de volatilitate. 10% cu altii pare parfum fata de asa ceva si inca n-am luat in calcul comisioanele pentru a aduce ce ai tu in bitcoin si invers.

#10
guyroux

guyroux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 05.04.2017

View Postf300, on 12 aprilie 2017 - 13:51, said:

Bitcoin a fost numai in ultimele 30 zile: 1258 dupa care 950 dupa care 1104 dupa care 893 dupa care 1222. Si sigur nu a fost vreo luna record de volatilitate. 10% cu altii pare parfum fata de asa ceva si inca n-am luat in calcul comisioanele pentru a aduce ce ai tu in bitcoin si invers.
Am primit 200 usd in bitcoin si i-am incarcat in skrill, niciun comision, absolut bani pe bani.

#11
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Link la ce exchange ai folosit? Ca nu are comision e una dar ce exchange rate ti-a dat?

Oricum partea cu comisioanele si ce poti sa faci cu bitcoin-ul apare doar in a doua faza pe care eu n-am mentionat-o deloc, eu am mentionat volatilitatea. Initiatorul a dat exemplu ca s-ar supara sa stringa 1000 euro si sa piarda 100 cind scoate, cum e sa stringi sa zicem 1200 si sa te trezesti ca de fapt ai 800 ca a scazut bitcoin-ul? INAINTE de alte comisioane, exchange rate-uri unde mai pierzi vreun procent, etc.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate