Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...
 Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!
 Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 

probleme la vaci gestante

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
andreeaminodora

andreeaminodora

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 11.04.2017
Buna,

Am o vacuta gestanta, varsta 12 ani, bine intretinuta, care ar trebui sa fie gestanta dar problema este ca peste o saptamana are 185 de zile si tot da lapte, aproximativ 4-5 litri la zi si nu mai intarca, burta nu i s-a marit asa cum facea de obicei, pare ca nu e gestanta...
Perioada de calduri nu s-a activat in tot acest timp, si de aceea am crezut ca e gestanta. Are simptome, dar ma ingrijoreaza problema cu laptele.
Intrebarea este: poate sa nu fie gestanta?
                          daca este gestanta, poate sa nu se fi dezvoltat vitelul cum trebuie daca tot da asa mult lapte?
                          poate avea probleme la fatare? sau vitelul?
                          ce se poate intampla cel mai grav?
Merci

#2
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Poate fi si gestanta si sa dea lapte . Daca laptele este un pic amarui , inseamna ca e gestanta . Unele vaci , sunt '' mai lungi '' la lapte .
Parerea mea este ca ori e gestanta ori nu , nu ca ar fi vitelul nedezvoltat , nu am vazut cazuri , dar nu inseamna ca nu exista .
Eu zic sa ceri parerea unui veterinar , care poate sa spuna sigur cum e treaba .

#3
andreeaminodora

andreeaminodora

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 11.04.2017
Ok, dar de ce nu s-a dezvoltat burta? Adica era foarte rotunda si mare la burta in fiecare an, acum daca ma uit la ea zici ca nici nu trebuie sa fete peste doua saptamani, adica parca nu s-a ingrasat.
In plus, daca apas pe partea dreapta nu se misca nimic acolo...de obicei vedeam cum misca vitelul, acum nimic...
Laptele e mai gras dar gustul nu e amarui.
In legatura cu veterinarul, l-am chemat, a vazut-o dar a zis ca nu isi da seama daca e gestanta sau nu. El a zis ca e cam mica la burta si nu a controlat-o fiindca am considerat ca e aproape de termenul de fatare si nu cred ca e bine.

#4
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,070
  • Înscris: 17.03.2005
185 de zile inseamna 6 luni.

#5
andreeaminodora

andreeaminodora

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 11.04.2017
Scuzele mele, am vrut sa scriu 285 de zile. Vaca a ramas gestanta din data de 11 iulie 2016, deci azi are exact 275 de zile.

#6
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016

View Postandreeaminodora, on 12 aprilie 2017 - 15:41, said:

Ok, dar de ce nu s-a dezvoltat burta? Adica era foarte rotunda si mare la burta in fiecare an, acum daca ma uit la ea zici ca nici nu trebuie sa fete peste doua saptamani, adica parca nu s-a ingrasat.
In plus, daca apas pe partea dreapta nu se misca nimic acolo...de obicei vedeam cum misca vitelul, acum nimic...
Laptele e mai gras dar gustul nu e amarui.
In legatura cu veterinarul, l-am chemat, a vazut-o dar a zis ca nu isi da seama daca e gestanta sau nu. El a zis ca e cam mica la burta si nu a controlat-o fiindca am considerat ca e aproape de termenul de fatare si nu cred ca e bine.
Laptele e mai gras , pentru ca da mai putin , si daca nu e amarui , nu e gestanta . Veterinarul ...trimite-l , sa consulte pureci , ca nu se pricepe la altceva .

#7
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
Poti sa o mulgi seara si dimineata sa o gasesti cu vitelul langa ea :) Daca insisti cu mulsul, lactatia va dura pana la fatare. Dar este nevoie de un repaus mamar.

#8
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
Ei , a fatat vacuta ?

#9
andreeaminodora

andreeaminodora

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 11.04.2017
Nu, văcuța nu a fătat.
S-a dovedit a nu fi gestantă...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate