Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Ploiesti-Aeroport Otopeni. Care e cea mai buna cale?

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
scootch98

scootch98

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 18.11.2014
Salut!
Maine am zbor din Otopeni si nu m-am hotarat cu ce sa merg pana acolo.
Era mult mai usor daca prietenul care trebuia sa ma duca nu facea accident vineri..asta e.

Am doua sa trei cai..
Tren , autobuz(microbuz) sau blablacar(ar fi prima data si sincer nu stiu ce sa zic de aplicatia asta).

Precizez ca nu vreau sa cheltuiesc nici prea multi bani.

1.Trenul mi se pare cel mai ok din ce am citit si din ce am experimentat pana acum. Exista traseul Ploiesti-Bucuresti nord.
Iar dupa exista traseul Bucuresti nord-aeroport(sper ca Otopeni..nu am vazut sa precizeze).
De acolo am inteles ca te iau niste autobuze ce te duc chiar in fata aeroportului la plecari , respectiv sosiri.

2. Autobuzul
Am inteles ca il iau din sudul orasului..ma lasa undeva aproape de aeroport si dupa merg pe jos. Dar am inteles de la un amic azi ca e aglomerat si mai bine merg cu trenul.

3.blablacar..aici nu stiu , poate ma ajutati voi cu informatii.

Depind de un sofer de care nu stiu nimic. La 18 am zborul..ar trebui sa fiu la 16:30-17 in aeroport.

#2
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,741
  • Înscris: 05.09.2005
Nu lua prima varianta, cred ca ai face foarte mult. Din Gara de nord nu exista tren direct, te duce...prin apropiere pe undeva si apoi va trebui sa iei un microbuz. Deci daca vei calcula cat faci pana in Bucuresti(45-50 min) + asteptare pana la urmatorul tren de Otopeni(20-30 de min) + drumul pana in aeroport(60 de min) - iesi la peste 2 ore...

#3
ac_crazy_dc

ac_crazy_dc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 02.09.2010
Iti recomand cu incredere sa iei microbuzul de Ploiesti-Bucuresti (langa gara de sud - https://www.google.r...!7i13312!8i6656).
Vorbesti cu soferul si te lasa pe DN1 fix la intrarea in Otopeni. (langa aceasta pasarela: https://www.google.r...!7i13312!8i6656 . Traversezi si mergi pe jos. De fiecare data cand am mers cu microbuzul am vazut oameni coborand acolo.

#4
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Cum a zis si colegul, il anunti inca de la urcarea in Ploiesti pe sofer ca ai vrea sa cobori la pasarela, la aeroport, la Otopeni.
Acum depinde si de cat bagaj ai. Ca bucatica aia de drum pana la aeroport, ti se poate parea o corvpoada (mai ales ca trebiue sa treci pe deasupra soselei).

Autobuz, este linia 781 sau 783. Circula cam din jumatate in jumatate de ora. E ca un fel de RATB (de fapt linie express). Are statie chiar in rond la Casa Presei Libere.
Iti treuibe insa o cartel, care nu mai stiu cat costa, care se ia de la chioscul din statie. Mai faci cam inca 20 min pana la aeroport (te intorci cumva), dar te lasa chiar la terminalul de plecari.

Taxi, exclus ca e scump.
Uber sau bla-bla-bla nu stiu, ca n-am folosit. Nu stii la cine te urci in masina si... Pt mine cel putin exlus.

#5
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007
Cu microbuzul pana la pasarela si apoi pe jos (daca nu ai un bagaj urias). Ia-ti o rezerva de timp mult mai mare!!!

#6
scootch98

scootch98

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 18.11.2014

 ac_crazy_dc, on 11 aprilie 2017 - 17:18, said:

Iti recomand cu incredere sa iei microbuzul de Ploiesti-Bucuresti (langa gara de sud - https://www.google.r...!7i13312!8i6656).
Vorbesti cu soferul si te lasa pe DN1 fix la intrarea in Otopeni. (langa aceasta pasarela: https://www.google.r...!7i13312!8i6656 . Traversezi si mergi pe jos. De fiecare data cand am mers cu microbuzul am vazut oameni coborand acolo.
Ok. Am inteles. Ai cumva idee de un orar? Nu am mers astazi sa intreb. Merg maine de dimineata sa ma interesez.

Bagaje am de mana...o geanta de mana+ geanta cu laptop-ul. Daca pot sa le bag una intr-alta am doar una.

#7
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,583
  • Înscris: 17.08.2007
Daca ai avion la 18 eu zic sa faci de asa natura incat sa ajungi in aeroport cel tarziu la 17:30 ca sa nu ai emotii.

#8
scootch98

scootch98

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 18.11.2014
E zbor intern. Am facut de mai multe ori drumul..
Cu o ora inainte de decolare e ok.

#9
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
taxi. 100 de lei

#10
lulutza

lulutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 421
  • Înscris: 30.05.2008
microbuzul este cel mai ok, au zis si altii de ce :).

#11
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 scootch98, on 11 aprilie 2017 - 16:37, said:

Salut!
Maine am zbor din Otopeni si nu m-am hotarat cu ce sa merg pana acolo.
Era mult mai usor daca prietenul care trebuia sa ma duca nu facea accident vineri..asta e.

Am doua sa trei cai..
Tren , autobuz(microbuz) sau blablacar(ar fi prima data si sincer nu stiu ce sa zic de aplicatia asta).

Microbuz si vorbesti cu soferul sa te lase fix peste drum de aeroport - e un motel CASA ROMANEASCA exact fix peste drum de aeroport (pe dreapta in sensul spre Bucuresti), si are loc sa opreasca. Apoi traversezi pasarela si o iei pe jos... In 10 min esti in fata terminalului PLECARI, fara sa te complici.   Ai grija sa nu te mai intorci...

Edited by rosix, 11 April 2017 - 19:41.


#12
scootch98

scootch98

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 18.11.2014
Ma intorc pe 26 �
Atunci voi avea nevoie de modalitate sa ma intorc acasa la ora 8 seara :))).

#13
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,355
  • Înscris: 05.03.2005
iesi la ia-ma nene si gata !

#14
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Un prieten a incercat sa foloseasca blablacar. A gasit pe un nene, iar in ziua plecarii nenea ala nu a mai raspuns la telefon.

#15
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001

 scootch98, on 11 aprilie 2017 - 19:41, said:

Ma intorc pe 26 �
Atunci voi avea nevoie de modalitate sa ma intorc acasa la ora 8 seara :))).

Exista autobuz pana la gara de nord ... iar de acolo trenul

#16
ac_crazy_dc

ac_crazy_dc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 02.09.2010

 scootch98, on 11 aprilie 2017 - 18:12, said:


Ok. Am inteles. Ai cumva idee de un orar? Nu am mers astazi sa intreb. Merg maine de dimineata sa ma interesez.

Bagaje am de mana...o geanta de mana+ geanta cu laptop-ul. Daca pot sa le bag una intr-alta am doar una.

Din câte știu orarul este din jumătate în jumătate de oră sau mai des dacă se umple microbuzul repede. Ia în calcul că e posibil să nu te sui în primul microbuz care pleacă dacă te duci la oră de vârf și e aglomerație.

#17
scootch98

scootch98

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 18.11.2014
Am fost acum si am gasit. O sa incerc sa plec cu cel de 14.45 ..chiar daca ajung destul de devreme. Mai bine sunt sigur ca ajung.

Multumesc pentru raspunsuri

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate