Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

Culpa comuna- sfat

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
cosminnnn

cosminnnn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 07.04.2008
Buna ziua, am fost implicat intr-un accident, eu am dat asigurarea( EUROINS) , azi mi-a venit hartie cum ca e culpa comuna, deci trebuie sa ma adresez la asigurarea celuilalt ca sa recuperez 50% din dauna - ASIROM.

As vrea sa stiu ce ma sfatuiti, dupa deschiderea dosarului sa aleg un service bun unde stiu eu ca fac treaba sau sa cer banii sa o fac pe cont propriu tot acolo sau eventual sa iau o piesa din dezembrari?
Cu cei de la service am discutat inainte de decizie si mi-au cerut 1500 pe lucrare, apoi am mai negociat la 1400.

Dauna nu este mare, o bara zgariata, un far zgariat si aripa indoita si zgariata.


Cum este mai fara bataie de cap?

#2
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,361
  • Înscris: 06.02.2008
Pai jumătate din costurile cu reparația le vei suporta din buzunar. E alegerea ta dacă alegi un service mai scump și teoretic mai bun sau unul mai prost și mai ieftin. Dacă mașina ta e veche și nu ai mari pretenții poți apela și la dezmembrări, mai ales că e vorba de tinichigerie.

#3
cosminnnn

cosminnnn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 07.04.2008

 caiuscorneliu, on 11 aprilie 2017 - 14:34, said:

Pai jumătate din costurile cu reparația le vei suporta din buzunar. E alegerea ta dacă alegi un service mai scump și teoretic mai bun sau unul mai prost și mai ieftin. Dacă mașina ta e veche și nu ai mari pretenții poți apela și la dezmembrări, mai ales că e vorba de tinichigerie.

Tinichigerie doar pe partea de aripa. Bara trebuie vopsita si farul polishat.

Asta inseamna sa cer regie proprie si sa imi vireze ei o suma de bani stabilita?

#4
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Vezi că totul se negociază. Dacă îți arunca o sumă derizorie, apelează la un service specializat și să îți deconteze 50% din costuri. Tare îmi este că vei scoate bani din buzunar în ambele variante. La regie proprie dau de obicei puțin.

#5
cosminnnn

cosminnnn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 07.04.2008
Accidentul a fost provocat din prostia celuilalt sofer, putea sa fie foarte usor evitat si am inima impacata.

Eu vreau doar sa imi repar masina si nu stiu ce sa aleg dintre Regie Proprie sau a merge la un service. Asta am intrebat eu. Multumesc.

Edited by Dany_Darke, 11 April 2017 - 15:23.


#6
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,854
  • Înscris: 20.10.2015
Care e diferenta dintre regie proprie si service?
Mergi mai atent nu te mai baza sa te evite altii.


Mergi la Asirom si vezi service-urile la care te trimit ei.
Cred ca iesi mai ieftin asa.

Edited by Dany_Darke, 11 April 2017 - 15:23.


#7
cosminnnn

cosminnnn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 07.04.2008

 Tsunnnami, on 11 aprilie 2017 - 15:16, said:


Care e diferenta dintre regie proprie si service?
Mergi mai atent nu te maibaza sa te evite altii, mai ales cu o asigurare ca a ta.

Am aflat.
Mergi la Asirom si vezi service-urile la care te trimit ei.
Cred ca iesi mai ieftin asa.


Am studiat lista de pe site-ul lor si se regaseste service-ul mai sus amintit unde stiu eu ca lucreaza impecabil. Multumesc.

Sunt curios daca pe constatarea lor o sa fie suma negociata cand m-am dus ca si simplu client. De asta imi e teama, ca vor umfla pretul si cei 50% o sa se apropie de suma negociata atunci.

#8
cstrifu

cstrifu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 08.05.2008

 cosminnnn, on 11 aprilie 2017 - 15:10, said:

V-am dat report la cei cu offtopic. Nu ma intereseaza parerile voastre despre firme. Accidentul a fost provocat din prostia celuilalt sofer, putea sa fie foarte usor evitat si am inima impacata.

Eu vreau doar sa imi repar masina si nu stiu ce sa aleg dintre Regie Proprie sau a merge la un service. Asta am intrebat eu. Multumesc.
Intai trebuie sa mergi la asirom pentru deschiderea dosarului  de dauna si sa te asiguri daca sunt de aceeasi parere privind culpa comuna . Zic asta deoarece, de exemplu, accidentul dintre doua auto unul in depasire si celalalt  virarea la stanga, ambele masini deplasandu de in aceeasi  directie este privit ca si culpa comuna de catre euroins dar cei de la city inssurance il considera responsabil 100% pe cel ce vireaza la stanga .
Bafta

#9
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,167
  • Înscris: 28.06.2005

 Tsunnnami, on 11 aprilie 2017 - 15:01, said:

Carpatica si Euroins trebuie tratate DOAR cu politia.
Acum 1,6 ani am avut un eveniment cu un asigurat Euroins.
Daca au avut ceva probleme, mi s-a spus de la service ca erau in imbunatatirea serviciilor/platilor deoarece schimbasera tot managementul.
Nu am avut nici un fel de problema cu despagubirea, desi ar fi fost acoperiti in caz ca ar fi vrut.
Si masina a fost reparata intr-o saptamana.

Edited by sfantu.dracu, 11 April 2017 - 15:25.


#10
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,854
  • Înscris: 20.10.2015

 cosminnnn, on 11 aprilie 2017 - 15:23, said:



Am studiat lista de pe site-ul lor si se regaseste service-ul mai sus amintit unde stiu eu ca lucreaza impecabil. Multumesc.

Sunt curios daca pe constatarea lor o sa fie suma negociata cand m-am dus ca si simplu client. De asta imi e teama, ca vor umfla pretul si cei 50% o sa se apropie de suma negociata atunci.

Daca au vazut masina, o sa fie suma negociata

Mergi la alt service recomandat cu masina si ia o evaluare si de la ei, ne-negociat FARA sa stie ca asigurarea iti da jumatate de pret.
Faci pe prostu' si zici ca ai fost vinovat. Altfel vanzatorul se gandeste ca tu platesti oricum 50%...

Daca n-au vazut masina or sa te mai incarce.

 sfantu.dracu, on 11 aprilie 2017 - 15:25, said:

Acum 1,6 ani am avut un eveniment cu un asigurat Euroins.
Daca au avut ceva probleme, mi s-a spus de la service ca erau in imbunatatirea serviciilor/platilor deoarece schimbasera tot managementul.
Nu am avut nici un fel de problema cu despagubirea, desi ar fi fost acoperiti in caz ca ar fi vrut.
Si masina a fost reparata intr-o saptamana.

Inainte sa fac asigurarea la motocicleta am sunat la BMW.
Cu ce asigurare preferati sa lucrati?
Cu Grupama
Si acolo am facut.

#11
cosminnnn

cosminnnn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 07.04.2008

 Tsunnnami, on 11 aprilie 2017 - 15:28, said:


Daca au vazut masina, o sa fie suma negociata

Mergi la alt service recomandat cu masina si ia o evaluare si de la ei, ne-negociat FARA sa stie ca asigurarea iti da jumatate de pret.
Faci pe prostu' si zici ca ai fost vinovat. Altfel vanzatorul se gandeste ca tu platesti oricum 50%...

Daca n-au vazut masina or sa te mai incarce.


La alte service-uri imi cereau mai putin cu 400 lei,dar calitatea era indoielnica. Ei au fost singurii care au aruncat suma aia trantandu-ma ca pe un client '' vinovat''.

Eu deja am vizitat service-uri inainte de decizie sa stiu ce ma asteapta. Multumesc pentru raspunsuri.

#12
AlexaLesby

AlexaLesby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 18.09.2016
Scump nu inseamna automat si mai bun cand vine vb de service-uri. La piese e valabil, dar la manopera nu prea. Astia mai ieftini care au service propriu la ei acasa mi se par mai descurcareti. Aia de la service-uri mari sunt mai bine echipati dar mai incompetenti, te poti trezi ca iti schimba jumatate de masina pana gasesc buba.
Si tepari is la ambele categorii. Daca te vede cu o mutra asa mai de fraier, te stoarce de bani la maxim.
Cel mai bine e sa ai prieteni mecanici, sau macar sa te pricepi cat de cat ca sa eviti tepele

#13
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,854
  • Înscris: 20.10.2015

 cosminnnn, on 11 aprilie 2017 - 15:31, said:

La alte service-uri imi cereau mai putin cu 400 lei,dar calitatea era indoielnica.

Daca au doar de schimbat... nu e mare filozofie

#14
cosminnnn

cosminnnn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 07.04.2008
Ok, treburile s-au complicat. Se pare ca persoana cealalta nu e de-acord cu decizia si nu vrea sa imi puna la dispozitie asigurarea ei si nu pot deschidere dosar de dauna.

Acum sa vad ce pot face in privinta asta.

#15
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,854
  • Înscris: 20.10.2015

 cosminnnn, on 11 aprilie 2017 - 18:47, said:

Ok, treburile s-au complicat. Se pare ca persoana cealalta nu e de-acord cu decizia si nu vrea sa imi puna la dispozitie asigurarea ei si nu pot deschidere dosar de dauna.

Acum sa vad ce pot face in privinta asta.

In instanta

Intre timp repara-ti singur masina.
Se anunta vesti proaste

Pastrezi bunurile.

Mergi mai intai la ASIROM si le spui si le dai numarul celuilalt.
Ii anunti ca iti vei repara masina si daca iesi castigator in instanta le vei cere lor banul, 100% sau 50%, depinde de instanta si vor plati mai mult decat acum, cand esti dispus sa repari masina la service-urile agreeate de ei

#16
cstrifu

cstrifu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 08.05.2008
nu trebuie sa iti dea nici o asigurare. in constatarea amiabila ai numarul politei te duci la asirom si deschizi dosar de dauna. ei sunt obligati sa il deschida.

#17
cosminnnn

cosminnnn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 07.04.2008

 cstrifu, on 11 aprilie 2017 - 19:26, said:

nu trebuie sa iti dea nici o asigurare. in constatarea amiabila ai numarul politei te duci la asirom si deschizi dosar de dauna. ei sunt obligati sa il deschida.

Un centralist de-asta de la un centru de daune asirom mi-a spus ca o sa am nevoie de copie asigurare,talonn,buletin . Maine o sa vorbesc direct cu firma Asirom sa vad pozitia lor. Intr-adevar, eu am toate datele ei, nr polita, adresa etc.

#18
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,854
  • Înscris: 20.10.2015

 cosminnnn, on 11 aprilie 2017 - 19:35, said:


Un centralist de-asta de la un centru de daune asirom mi-a spus ca o sa am nevoie de copie asigurare,talonn,buletin . Maine o sa vorbesc direct cu firma Asirom sa vad pozitia lor. Intr-adevar, eu am toate datele ei, nr polita, adresa etc.

Daca-ti cere copia aluia de la asigurare sa pleznesti in ras asa sa-i stropesti.
Si zi-le:
"Pai aia o aveti deja. Voi ati scris-o!"

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate