Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Impozitul pe gospodarie

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1608 replies to this topic

#1549
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Nu cu sacosa. Nici macar nu poti sa treci legal granita cu o sacosa de bani.

#1550
aaddyy2005

aaddyy2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.02.2013

View Postbladhaund, on 27 aprilie 2017 - 17:12, said:

Nu cu sacosa. Nici macar nu poti sa treci legal granita cu o sacosa de bani.

Tu nu esti serios, cum sa nu poti ?
Trebuie sa-i declari si sa poti proba provenienta si legalitatea lor.
E adevarat ca pana in 10000 parca nu tre sa-i declari.
Deci daca vii in tara cu sotia ai 20 000, cu care pot cumpara terenul din ex meu. QED

Edited by aaddyy2005, 27 April 2017 - 17:17.


#1551
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View Postaaddyy2005, on 27 aprilie 2017 - 17:17, said:

Deci daca vii in tara cu sotia ai 20 000, cu care pot cumpara terenul din ex meu. QED
Tranzactiile imobiliare cu numerar sunt limitate la valoarea de 50.000 lei.

Dar daca tot ai adus vorba, iata aici un scenariu frumos:
- intri nu cu 20.000, ci cu 1.000.000. Adevarul e ca se poate, la granita poti sa treci chiar si fara control, roman fiind.
- cu milionul cumperi de toate, te rupi in figuri.
- patrimoniul iti creste, fiscul observa si iti trimite decizie de impunere pe milion.
- tu incepi sa te dai de ceasul mortii ca dubla impozitare, ca uite cum am platit impozit dincolo etc.
- fiscul iti rade-n nas: pai si ce dovada ai ca astia sunt banii "de dincolo"? Extras de cont cu transfer, ceva?

Nu subestimati toate implicatiile acestea. Daca globalizarea are si o parte rea, aceasta este: nu mai scapi neimpozitat niciunde. Va vad pe mai multi (din afara) ca tratati lejer problema si poate nu intelegeti ca acestea sunt modificari ce se intampla chiar in acest an si in anii ce urmeaza.

#1552
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,219
  • Înscris: 11.03.2006
La noi nu reusesc sa recupereze prejudiciul de la condamnatii penal. Nimeni nu controleaza nimic, se plimba bugetarii cu salarii de 3000 lei/luna in limuzine fara nici o treaba.

Pe de alta parte, Olguta is on fire. http://www.capital.ro/o-vasilescu-dupa-ce-terminam-cu-legea-salarizarii-intram.html
Pensionari de lux, tineti-va bine de basti, vi se pregateste ceva. Parca erau si pe aici din astia.

#1553
aaddyy2005

aaddyy2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.02.2013

View Postbladhaund, on 27 aprilie 2017 - 17:24, said:

Tranzactiile imobiliare cu numerar sunt limitate la valoarea de 50.000 lei.

Dar daca tot ai adus vorba, iata aici un scenariu frumos:
- intri nu cu 20.000, ci cu 1.000.000. Adevarul e ca se poate, la granita poti sa treci chiar si fara control, roman fiind.
- cu milionul cumperi de toate, te rupi in figuri.
- patrimoniul iti creste, fiscul observa si iti trimite decizie de impunere pe milion.
- tu incepi sa te dai de ceasul mortii ca dubla impozitare, ca uite cum am platit impozit dincolo etc.
- fiscul iti rade-n nas: pai si ce dovada ai ca astia sunt banii "de dincolo"? Extras de cont cu transfer, ceva?

Nu subestimati toate implicatiile acestea. Daca globalizarea are si o parte rea, aceasta este: nu mai scapi neimpozitat niciunde. Va vad pe mai multi (din afara) ca tratati lejer problema si poate nu intelegeti ca acestea sunt modificari ce se intampla chiar in acest an si in anii ce urmeaza.

Ce zici tu acolo e fun
Incearca sa iesi dintr-o tara precum USA cu mai mult de 10000$ si vezi ce a patit manelistu (nu mai stiu cum il cheama) bani luati si interdictie in state. Dar sa fii cetatean e parnaie curata. Asa ca daca ai cum sa probezi provenienta banilor in State nu vine Anafu sa ti-i impoziteze n-ai grija. Si a nu se confunda cu impozitul ce il ai de platit pe terenul din exemplu pe care normal ca tre sa-l platesti.

Edited by aaddyy2005, 28 April 2017 - 16:19.


#1554
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,491
  • Înscris: 22.12.2015
Nu au nici o sansa cu pensiile speciale, oamenii o sa deschida in secunda doi actiuni in justitie si garantat castiga, de vreme ce orice reducere brutala a pensiei semnifica de facto o forma de expropiere ( exista nenumatate decizii CEDO in acest sens). Nu numai ca nu vor reusi cu specialele dar in final, statul roman va si plati in plus dobanda legala, avocati si daune morale. Unde-i lege nu-i tocmeala, sorry Olguta, legea 263/2010 spune exact ce si cum.

Edited by doxan, 28 April 2017 - 20:44.


#1555
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,450
  • Înscris: 02.09.2006
Faci pariu ca in doi trei ani daca nu te eclipsezi din cauze naturale, pensia iti va scadea cu 75%?

#1556
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,475
  • Înscris: 18.10.2011

View PostRosebud09, on 24 aprilie 2017 - 03:07, said:


Deci trebuie privit si asa: daca ai CRDS si vii in Ro dar nu stai  mai mult de 6 luni fara o zi in decursul unui an, nu esti platitor de impozit in Ro chiar daca  ai venit facut in Ro. Sau daca nu-l declari. Nu ai resedinta fiscala, nici "consilier" nici nimic. Nu existi ptr. fiscul romanesc. Existi doar pentru cel din tara unde ai resedinta fiscala. Crezi ca stiu aia de acolo ce ai facut dumneata in Ro sau aiurea? Pentru lucruri din acestea ar trebui sisteme informatice foarte bine puse la punct iar aceste sisteme depind esential de datele pe care cineva la introduce acolo.

Ce se stie cumva: transferurile internationale interbancare pot fi monitorizate, ceea ce se face si acum de altfel pentru sume mai mari de 10.000, cu conditia raportarii lor de bancile respective catre fiscul national. Nu se face nimic la intamplare sau automat, nici o banca nu vrea ca altii sa stie prea multe despre ce se intampla. Pentru maruntisuri, cum ar fi trasferul periodic al unei indemnizatii sau pensii de cateva sute de euro /dolari, a tine evidenta lor inseamna un efort serios, poate peste beneficiu.

Revenind in subiect, situatia e din ce in ce mai comica, de ex, prin ne-retinerea la sursa a impozitelor. Ceva foarte original,  ca si cand statul se impusca singur, nu in picior, ci direct in cap. Tinand cont de valoarea "capului", nici o paguba insa.

... este o schimbare majora a filozofiei de impozitare, si nu prea ii vad rostul.

1. Sa inteleg asa: daca nu am CDRS si nu castig nimic in Romania, nu declar nimic, OK? Bun, si daca vin la un moment dat in Romania si castig ceva, nu mi se cer nu stiu ce acte? Sau e suficienta o declaratie notariala (eu de facto in Romania necasrromd nimic)?


2. Daca am un singur apartament in Ro, cat si un alt apartament cu o ruda (o mostenire), banuiesc ca noi astia doi suntem doua gospodarii separate, nu?

3. Daca voi inchiria unul din apartamente, va trebui sa fac tot felul de acte (pe langa plata CAS etc, acum trebuie sa imi iau si consultant fiscal?)

#1557
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,475
  • Înscris: 18.10.2011

View Postshefu_de_combinat, on 25 aprilie 2017 - 20:57, said:


...pentru ce? Serviciile medicale de calitate sau optiunile variate de petrecere a timpului liber, infrastructura turistica si culturala?
Costurile mai mici cu unele chestii... chiar daca, evident, nu se ridica la aceeasi calitate. Si costuri mai micis au nule cu chiria, de exemplu. In afara (Europa) iti cam trebuie 1000 de euro (si peste) sa traiesti decent. Servicii, chirie etc.

#1558
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,552
  • Înscris: 02.10.2009
1. Daca nu ai CRDS inseamna ca ai domiciliul in Ro si esti bun de plata. Cum adica n-ai venit?? Trebuie sa ai din ce trai si mai ales, din ce plati impozit!
Vine pensie / bani din afara? In f. de tratat, aia si-au luat partea acolo, pentru restul  cotizezi la guvernul roman, adica ti se "iarta" ce-ai platit acolo.

Deci daca ai 12000 Euro/Dolari pe an din pensia de stat  dincolo  (sa zicem) minus deducerea aproape tot atat, minus, etc, platesti acolo maruntis, mai nimic. In Ro, la suma de 12000 x 4 sau cat o fi cursul rezulta 48000 lei, care pe luna vine 4000 lei. Deci esti cu 2000 lei peste pragul de 2000,  de platit 10%= 200, daca n-ai avea deduceri. Dar cum precis deja ai platit ceva mai mult de 200 lei dincolo (= maruntis) posibil sa nu platesti nimic in Ro.  Vei plati altele.

Daca stai in Ro si  traiesti din banii tai pusi la banca, nu ai ce sa declari, cu exceptia dobanzii. Maruntis. Daca ai avea pensie privata in Ro (nu acum, ci peste vreo 20 ani) vei plati impozit pe castigul de capital ( valoarea fondului la acea data minus cat ai cotizat, contabil, raportat la pensia lunara stabilita). Toata deducerea de care ai beneficiat in anii de cotizatie se va impozita insa (daca statul e destept, pe bune)

2. Dupa logica sunteti separat, dar tu ai o parte din proprietate in alta parte, pentru care platesti cota de impozit corespunzatoare procentului detinut in acea proprietate.
Cu toate astea logica si bunul simt nu conteaza aici, conteaza doar ce vrea tagma jefuitorilor.

3. Daca inchiriezi, te-ai ars. Trebuie sa tii evidenta stricta la cheltuieli, asa cum te lasa contabilitatea, pentru ca e deja afacere inchiriatul asta. Daca apartamentul inchiriat e in rate, poti deduce ratele la cheltuieli. Plus ce platesti tu (impozit proprietetate, asigurare, intretinere, reparatii si bineinteles amortizarea care e poveste cu cantec). Jefuitorii romani iti vor cere CAS chiar daca tu nu ai calcat in Romania in timpul acela. Pariez ca nu vor admite la deduceri si plata consilierului fiscal Posted Image

Edited by Rosebud09, 29 April 2017 - 02:53.


#1559
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,475
  • Înscris: 18.10.2011

View PostRosebud09, on 29 aprilie 2017 - 02:50, said:

1. Daca nu ai CRDS inseamna ca ai domiciliul in Ro si esti bun de plata. Cum adica n-ai venit?? Trebuie sa ai din ce trai si mai ales, din ce plati impozit!
Vine pensie / bani din afara? In f. de tratat, aia si-au luat partea acolo, pentru restul  cotizezi la guvernul roman, adica ti se "iarta" ce-ai platit acolo.



Nu stau in Romania (cer scuze, am CDRS, am incurcat eu lucrurile), nu am venituri constante din Romania. Zero. (daca voi inchiria, atunci se schimba treaba) Stau in alta tara, nu in Europa. Vin prin Romania ocazional. S-ar putea sa trebuiasca sa incasez niste bani, dar decat sa ma complic cu fiscul, mai bine ma lipsesc. Ideea e ca, oricum, as fi vrut sa stau in Romania mai mult, pentru ca ma simt mai bine si oricum ce fac eu se cam poate face oriunde. Dar chestia asta sa o fac cand am eu chef (2-4 luni /an) fara multe foi.

Quote

Daca inchiriezi, te-ai ars.
Nu stiu daca e chiar asa: e vorba de impozit pe chirie si cred ca plata la sanatate. Se deduce ceva forfetar. Nu cred ca trebuie sa tii in partida simpla, ca la PFA.

Edited by aaaa4567, 29 April 2017 - 04:08.


#1560
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postaaddyy2005, on 28 aprilie 2017 - 16:17, said:

Ce zici tu acolo e fun
Incearca sa iesi dintr-o tara precum USA cu mai mult de 10000$

Ultima data cind m-am uitat pe harta Romania nu avea granita cu USA.

#1561
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,044
  • Înscris: 03.07.2008
Gata, s-a fasait si petarda asta:

Liviu Dragnea anunță amânarea noului impozit pe gospodărie din cauză că nu se găsesc cei 35.000 de consultanți fiscali

Quote

Președintele PSD, Liviu Dragnea, a vorbit luni seară la Antena 3 despre posibilitatea amânării impozitului global pe gospodărie, dacă nu vor fi găsiți suficienți consultanți fiscali.

Pt inceput vb de amanare... dupa aceea o va da pe abandonarea proiectului.

#1562
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,042
  • Înscris: 20.12.2007

View PostImperathor, on 16 mai 2017 - 08:55, said:

Gata, s-a fasait si petarda asta:

Liviu Dragnea anunță amânarea noului impozit pe gospodărie din cauză că nu se găsesc cei 35.000 de consultanți fiscali



Pt inceput vb de amanare... dupa aceea o va da pe abandonarea proiectului.
Vaai, dom'le chiar nu se gasesc  35000 de lipitori cu studii pe repede inainte ?! Sunt stupefiat !!! Sau mai degraba nici macar Dragnea , intaiul detinator si protector la programului de guvernare PSD, nu a priceput nimic din maretul proiect al IVG

Edited by Kokoshmare, 16 May 2017 - 10:43.


#1563
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,179
  • Înscris: 13.07.2005
Super mishto asta !
Da' poate ca nu-i chiar la mishto ...

Impozitul pe venit...pe intelesul tuturor!
Multă confuzie a creat în opinia publică proiectul legii impozitării gospodăriilor.

Guvernul nu s-a priceput să explice bine ce e cu acest nou soi de impozit și nici care e utilitatea lui.
Iată că noi vă lămurim cum stă treaba cu acest misterios impozit egospodărie.
Deci, treaba stă cam așa: dacă tu ai o căsuță din chirpici și eu o vila cât Casa Poporului, astea nu intra la impozitul pe gospodărie, că n-aduc profit.Tu însă ai o găină, eu am un pitbull. Sau zece pitbulli, n-are a face. Tu vei plăti impozit 10 % din venitul pe care ți-l aduce găina. Eu nu plătesc nimic, căci pitbull-ul (deși are), nu face ouă. Dacă într-un an de zile găina ta face 300 de ouă, 30 de ouă trebuie să le dai statului de fiecare găină pe care o ai în ogradă. Să calculăm:
30 ouă x 5 lei/buc = 150 lei pe an de găină impozit .
Tu ai un porc, eu am o pisică birmaneză. Un porc de tăiat la Ignat face cam    1 500 lei cel puțin. Deci mai ai de dat înca 150 lei/an statului. Eu n-am de dat nimic, căci pisica birmaneză (deși toarce) nu se taie de Ignat. Și pitbullii și pisicile birmaneze îmi provoacă cheltuieli de întreținere, așa ca voi primi bani de la stat din cheltuielile deductibile. Tu ai o gradină în care cultivi diverse legume. La 20 de ari obții un venit aproximativ de 7 000 lei/an. 700 lei trebuie să-I plătești impozit pe gospodărie. Eu nu trebuie să plătesc nimic, căci în grădina mea nu cultiv decât un teren de tenis. Care nu-mi aduce profit, ci cheltuieli. Așa că mai am de primit bani și pentru terenul de tenis…Dacă pe lângă toate bogățiile tale de până acum mai ai și-o vacă, chiar ai pus-o ! (ca să nu zic altfel). Ea dă în medie 7 litri de lapte pe zi. Să socotim iarăși: 7 litri x 5 lei = 35 lei venit pe zi. 35 lei x 300 zile = 10500 lei/an. De aici vei mai plăti statului încă 1 050 lei anual.Eu nu am vacă, doar o piscină. Piscina nu-mi aduce profit, doar cheltuieli. Mai primesc bani de la stat și pentru piscina mea…La final, să facem totalul: dragă gospodarule, ai de dat 150 lei statului de fiecare găină, încă 150 de lei de porc, 700 de lei de grădină și 1050 de vacă în fiecare an. Cu totul face 2 050 lei pe an impozit de gospodărie medie.
Cam  tot  atâta  am  de  primit și eu de la stat din cheltuieli deductibile.Te-ai lămurit, dragă gospodarule, cum stă treaba cu impozitul pe gospodărie ? Ai priceput utilitatea lui ? De unde să-mi plăteasca mie, păgubitul, statul cheltuielile deductibile, dacă nu din impozitul tău pe gospodărie? Tu care până acum ai eludat statul cu găinile și ouăle tale.
Profitorule !!


#1564
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
In teorie sunt de acord cu ce zice nenea ala de mai sus, cu o singura editare:

Quote

30 ouă x 5 lei/buc = 150 lei pe an de găină impozit .

Poate oua de strut sa coste 5 lei, astea de gaina ordinara sunt pe la 50=60 de bani...

Edited by MembruAnonim, 16 May 2017 - 12:43.


#1565
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,042
  • Înscris: 20.12.2007

View Postmarr, on 16 mai 2017 - 11:55, said:

Super mishto asta !
Da' poate ca nu-i chiar la mishto ...

Impozitul pe venit...pe intelesul tuturor!
Multă confuzie a creat în opinia publică proiectul legii impozitării gospodăriilor.

Guvernul nu s-a priceput să explice bine ce e cu acest nou soi de impozit și nici care e utilitatea lui.
Iată că noi vă lămurim cum stă treaba cu acest misterios impozit egospodărie.
Deci, treaba stă cam așa: dacă tu ai o căsuță din chirpici și eu o vila cât Casa Poporului, astea nu intra la impozitul pe gospodărie, că n-aduc profit.Tu însă ai o găină, eu am un pitbull. Sau zece pitbulli, n-are a face. Tu vei plăti impozit 10 % din venitul pe care ți-l aduce găina. Eu nu plătesc nimic, căci pitbull-ul (deși are), nu face ouă. Dacă într-un an de zile găina ta face 300 de ouă, 30 de ouă trebuie să le dai statului de fiecare găină pe care o ai în ogradă. Să calculăm:
30 ouă x 5 lei/buc = 150 lei pe an de găină impozit .
Tu ai un porc, eu am o pisică birmaneză. Un porc de tăiat la Ignat face cam 1 500 lei cel puțin. Deci mai ai de dat înca 150 lei/an statului. Eu n-am de dat nimic, căci pisica birmaneză (deși toarce) nu se taie de Ignat. Și pitbullii și pisicile birmaneze îmi provoacă cheltuieli de întreținere, așa ca voi primi bani de la stat din cheltuielile deductibile. Tu ai o gradină în care cultivi diverse legume. La 20 de ari obții un venit aproximativ de 7 000 lei/an. 700 lei trebuie să-I plătești impozit pe gospodărie. Eu nu trebuie să plătesc nimic, căci în grădina mea nu cultiv decât un teren de tenis. Care nu-mi aduce profit, ci cheltuieli. Așa că mai am de primit bani și pentru terenul de tenis…Dacă pe lângă toate bogățiile tale de până acum mai ai și-o vacă, chiar ai pus-o ! (ca să nu zic altfel). Ea dă în medie 7 litri de lapte pe zi. Să socotim iarăși: 7 litri x 5 lei = 35 lei venit pe zi. 35 lei x 300 zile = 10500 lei/an. De aici vei mai plăti statului încă 1 050 lei anual.Eu nu am vacă, doar o piscină. Piscina nu-mi aduce profit, doar cheltuieli. Mai primesc bani de la stat și pentru piscina mea…La final, să facem totalul: dragă gospodarule, ai de dat 150 lei statului de fiecare găină, încă 150 de lei de porc, 700 de lei de grădină și 1050 de vacă în fiecare an. Cu totul face 2 050 lei pe an impozit de gospodărie medie.
Cam  tot  atâta  am  de  primit și eu de la stat din cheltuieli deductibile.Te-ai lămurit, dragă gospodarule, cum stă treaba cu impozitul pe gospodărie ? Ai priceput utilitatea lui ? De unde să-mi plăteasca mie, păgubitul, statul cheltuielile deductibile, dacă nu din impozitul tău pe gospodărie? Tu care până acum ai eludat statul cu găinile și ouăle tale.
Profitorule !!

Domnu Galeo, aveti cuvantul !!!

#1566
aaddyy2005

aaddyy2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.02.2013

View Postmarr, on 16 mai 2017 - 11:55, said:

Super mishto asta !
Da' poate ca nu-i chiar la mishto ...

Impozitul pe venit...pe intelesul tuturor!
Multă confuzie a creat în opinia publică proiectul legii impozitării gospodăriilor.

Guvernul nu s-a priceput să explice bine ce e cu acest nou soi de impozit și nici care e utilitatea lui.
Iată că noi vă lămurim cum stă treaba cu acest misterios impozit egospodărie.
Deci, treaba stă cam așa: dacă tu ai o căsuță din chirpici și eu o vila cât Casa Poporului, astea nu intra la impozitul pe gospodărie, că n-aduc profit.Tu însă ai o găină, eu am un pitbull. Sau zece pitbulli, n-are a face. Tu vei plăti impozit 10 % din venitul pe care ți-l aduce găina. Eu nu plătesc nimic, căci pitbull-ul (deși are), nu face ouă. Dacă într-un an de zile găina ta face 300 de ouă, 30 de ouă trebuie să le dai statului de fiecare găină pe care o ai în ogradă. Să calculăm:
30 ouă x 5 lei/buc = 150 lei pe an de găină impozit .
Tu ai un porc, eu am o pisică birmaneză. Un porc de tăiat la Ignat face cam 1 500 lei cel puțin. Deci mai ai de dat înca 150 lei/an statului. Eu n-am de dat nimic, căci pisica birmaneză (deși toarce) nu se taie de Ignat. Și pitbullii și pisicile birmaneze îmi provoacă cheltuieli de întreținere, așa ca voi primi bani de la stat din cheltuielile deductibile. Tu ai o gradină în care cultivi diverse legume. La 20 de ari obții un venit aproximativ de 7 000 lei/an. 700 lei trebuie să-I plătești impozit pe gospodărie. Eu nu trebuie să plătesc nimic, căci în grădina mea nu cultiv decât un teren de tenis. Care nu-mi aduce profit, ci cheltuieli. Așa că mai am de primit bani și pentru terenul de tenis…Dacă pe lângă toate bogățiile tale de până acum mai ai și-o vacă, chiar ai pus-o ! (ca să nu zic altfel). Ea dă în medie 7 litri de lapte pe zi. Să socotim iarăși: 7 litri x 5 lei = 35 lei venit pe zi. 35 lei x 300 zile = 10500 lei/an. De aici vei mai plăti statului încă 1 050 lei anual.Eu nu am vacă, doar o piscină. Piscina nu-mi aduce profit, doar cheltuieli. Mai primesc bani de la stat și pentru piscina mea…La final, să facem totalul: dragă gospodarule, ai de dat 150 lei statului de fiecare găină, încă 150 de lei de porc, 700 de lei de grădină și 1050 de vacă în fiecare an. Cu totul face 2 050 lei pe an impozit de gospodărie medie.
Cam  tot  atâta  am  de  primit și eu de la stat din cheltuieli deductibile.Te-ai lămurit, dragă gospodarule, cum stă treaba cu impozitul pe gospodărie ? Ai priceput utilitatea lui ? De unde să-mi plăteasca mie, păgubitul, statul cheltuielile deductibile, dacă nu din impozitul tău pe gospodărie? Tu care până acum ai eludat statul cu găinile și ouăle tale.
Profitorule !!


Sa vedem mai departe cum gospodarul ajunge la puscarie:
-are si in cal, care caca baliga din care gospodarul face chirpici sa ajute in alt gospodar. Pai deja face comert, trebuie impozitat cubul de chirpici.
-are si o caruta la care pune calul sa ajute pe baba din colt sa duca niste saci de porumb la moara.Hopa, face taximetrie!
In timpul asta pagubitul are o barcuta cu care se duce in Delta sa faca ce vrea penisul lui, plateste impozit si el pe ea, dar daca are in conseiler financiar bun iese la impozit minim pe 0, plateste vopseaua anuala, marina iarna si alte consumabile.
concluzie: Gospodarul e un hotz!

Edited by aaddyy2005, 16 May 2017 - 13:59.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate