Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Echipamente Wifi RDS - Country code DZ

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
vladtm

vladtm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 548
  • Înscris: 15.06.2006
Buna seara,

O chestie observata, probabil nu sunt singurul cu problema asta, dar RDS seteaza echipamentle lor wifi pe country code DZ, asta provoaca de multe ori ca device-uriile ce folosesc 802.11d pentru a stabili benziile de emisie aprobate, sa creada ca e in locatia gresita si implicit sa imi blocheze "n" si "ac" in banda de 5ghz complet.

Pentru a rezolva problema e nevoie de restartare a wifi-ului de 5-10 ori pana prinde SSID-ul meu primu si apoi apar si retelele de 5Ghz (sau canale ne blocate in DZ"

Any clue de ce face RDS prostia asta ?
Si asa nu poti merge din usa in usa pentru a ruga oamenii sa configureze routerele in benziile corecte, deoarece nu exista nici macar optiunea asta in consola de user/digi.

In principal e vorba de laptop-uri si computere Apple.

iPhone/iPad nu par sa foloseasca 802.11d.

Un link care detaliaza mai bine problema : https://www.howtogee...our-macs-wi-fi/

Attached File  Screen Shot 2017-04-11 at 00.27.45.png   100.66K   75 downloads

#2
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Nu cred ca vei avea rezolvare,insa vina apartine mai degraba celor de la Apple,Standardul 802.11D este depreciat.

#3
bogdan181180

bogdan181180

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 01.04.2017
Ti-ai luat Apple Posted Image ... suporta consecintele. Toata lumea este cu Windows numai cativa sunt cu Apple... este la fel ca in circulatie... sa ai volan pe dreapta in timp ce mai toti il au pe stanga... se mai intampla si... accidente... exact ca-n cazul tau cu Apple-ul si Wi-Fi

Edited by bogdan181180, 11 April 2017 - 06:52.


#4
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 27.02.2004
:)
Eu am patit o chestie similara cu un ipad gen. 1 pe care il folosesc acum doar ca "aparat de radio" cu TuneIn. Eu am rezolvat mai simplu, am adaugat manual reteaua in setarile ipad-ului si merge perfect.

#5
vladtm

vladtm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 548
  • Înscris: 15.06.2006
Se poate edita driverul adaptorului wifi pentru a rezolva problema, interesant e ca Apple in ultima versiune inca foloseste 802.11d, de ce ? doar ei pot intelege.
Nu ma uimeste asa tare problema asta pt ca e vorba de apple de o parte si RDS Romania pe de alta parte :P

Dar in mod normal pentru a fi compliant si RDS ar trebui sa puna echipamentele pe RO/DE/UK.
Softul pe ONT-uri este customizat RDS, nu cred ca ar fi fost mare lucru sa precizeze in un prop file regiunea de emisie.

Nu e vorba de Apple/Windows, le folosesc pe amandoua in scopuri diferite.

iPhone 7, 7+ si iPad pro se conecteaza fara nici o problema, pare sa fie doar pe OSX buba cu 802.11d.

Pe vremea cand aveam ipad gen 1 aveam router 802.11g si nu eram inconjurat de ont-uri GIDi :D , mergea perfect la cei 20mb/s suportati de g

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate