Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Sistem Editare Video/Foto ~9000lei

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#19
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,864
  • Înscris: 17.02.2016

 jegmihai, on 11 aprilie 2017 - 14:29, said:

Ryzen nu permite quad-channel. Posted Image
Nu e un dezavantaj marginal, dar era un nice-have.

De aia am pus 2x16GB in configuratie, pentru posibibilitatea de a mai adauga ulterior daca este cazul. Nici 7700k nu are quad channel, doar procesoarele care functioneaza pe X99.

#20
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
@jegmihai - Probabil Adobe nu a scos nici update-uri cu optimizari pentru Ryzen.... Cum ar trebui sa faca, acum.
Despre sistemul din wishlist, pare OK. Doar sa ma conving ca aia e platforma OK de ales, acum. In 2017.

Cat despre monitor, ba da, trebuie si culori precise, insa monitoarele profesionale sunt mult mai scumpe. Asta tot e un IPS, e 4K, si clar e superior monitorului de laptop si bun o vreme.
In banii astia s-ar putea lua unul mai bun, 1080P, insa ajuta spatiul mai mare de lucru. Destul de mult.

#21
paulicamic

paulicamic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 28.02.2009
O lista tot cu Broadwell-E.

Cred ca iti ajunge un SSD SATA de 250GB pt OS si programe. Si un SSD PCI-E 128GB pt scratchdisk. Doua HDD pe unul tii materiale brute pe altul produse finite. Astfel in timpul lucrului un HDD predominant citeste celalat predominant scrie ceea ce le creste vitezele. Si n-ar fi rau ca pe viitor sa ai 2 grupuri a 2 HDD puse in RAID1 fiecare grup. Si iar cred ca ar fi util sa sincronizezi datele cu un cont de cloud. E pacat sa pierzi munca daca va crapa un HDD.

Racire pe lichid de pe diverse sirte-uri am inteles ca Broadwell-E este pretentios la racire. Si iese la aprox 9000RON.
http://www.pcgarage....shlist/2587798/

#22
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Pai tocmai i-ai spus de raid 1 ,de ce sa piarda munca?

#23
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Vreun update?

#24
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Inca analizez situatia. E drept ca e o varianta buna si cu i7 6800K. O luasem cel mai putin in calcul initial. :)

#25
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Update: Probabil maine voi da comanda.

~9000 unitate, monitor cred http://www.pcgarage....black-freesync/
Carcasa ar fi ok un middletower aerisit, totusi, nu alt form factor, chiar de ar avea mai mult spatiu, dar nici nu vor exista multiple GPU-uri sau altceva peste GTX 1070/1080.

Mai aveti pareri, ceva? Cred ca ramane varianta Intel i7 6800K. :)

#26
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
6800K are un pret foarte fain in perioada asta, incerc sa refac configuratia. Revin.

Nu-i cam mult 4K pentru 23,8"?

#27
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
32GB RAM este deasemenea OK, sursa fiabila, HDD, SSD 480-512GB, etc. Dar astea erau deja in sistemele anterioare. :)

4K pentru 24" e multicel, dar ajuta, informatiile din foto/video le afiseaza oricum. Un 27" este ~2200, tot un model asemanator.
Ideea este totusi ca in buget sa nu se faca rabat de la CPU/MB/RAM/GPU/stocare/sursa pentru monitor.
Buget per total ar fi 10.000, poate f. putin peste, maaaxim 11.000lei.

#28
BOGraphics

BOGraphics

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 24.11.2005
Eu sunt de parere ca ar fi mai bine sa investesti intr-un monitor mai potent, mai ales ca folosesti sistemul la editare video/foto!
As alege cel putin asa ceva: http://www.pcgarage....2k-12-ms-black/
4K nu prea vad rostul la dimensiuni "mici". Eu am un Benq de 32" 4K si sunt nevoit sa tin scalarea Windows-ului in 125 sau 150% ca sa pot vedea ceva! Este adevarat ca nu se mai vad pixelii, dar pana la urma nu este telefon mobil sa stau cu ochii lipiti de el!
Pe de alta parte investesti 2000 de euro in sistem dar pui un monitor de 300? Nu uita ca in timp sistemul se va devaloriza in timp ce monitorul te poate tine mult si bine!

#29
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Am refacut configuratia, este asemanatoare cu ce recomandasem initial, doar cu mici schimbari : http://www.pcgarage....shlist/2624674/ + http://mediagalaxy.r...-bx80671i76800k = 8865 de lei.

Am pus unul din cele mai sanatoase coolere pe aer. Carcasa este una de dimensiuni normale, middletower, mi s-a parut mai aerisita decat rivalele H440 sau Define S. Permite instalarea a 8 ventilatoare, ceea ce nu-i rau.

Ar fi o singura problema, radiatoarele memoriilor par destul de inalte, ar putea cauza probleme cooler-ului.

Ca monitor as alege Dell U2515H, care vine calibrat din fabrica (nu stiu cat de okay e calibrarea) si are o rezolutie mai potrivita pentru diagonala de 24-25".

 d4m4g3, on 27 aprilie 2017 - 20:17, said:

4K pentru 24" e multicel, dar ajuta, informatiile din foto/video le afiseaza oricum. Un 27" este ~2200, tot un model asemanator.
Vei avea probleme cu scalarea defectuoasa din Windows.

#30
BOGraphics

BOGraphics

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 24.11.2005
Eu cred ca 25" pe QHD tot va avea nevoie de scalare in Windows. 27" mi se pare mai potrivit pentru QHD.

#31
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Cam da, 27" e diagonala unde FHD își pierde claritatea, fiind nevoie de o rezoluție mai mare.

Apropo, stiu ca ai spus ceva de o limitare a plăcii de baza pentru vitezele SSD-ului. Spui ca doar MSI a facut limitarea asta pe procesoarele cu 28 de lane-uri?

#32
BOGraphics

BOGraphics

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 24.11.2005

 jegmihai, on 28 aprilie 2017 - 09:53, said:

Cam da, 27" e diagonala unde FHD își pierde claritatea, fiind nevoie de o rezoluție mai mare.

Apropo, stiu ca ai spus ceva de o limitare a plăcii de baza pentru vitezele SSD-ului. Spui ca doar MSI a facut limitarea asta pe procesoarele cu 28 de lane-uri?

Eu am o placa de baza MSI care are limitarea asta da. Scrie negru pe alb in manual ca doar pentru procesoarele cu 40 PCIe lanes slotul M.2 va functiona  pe PCIe 3.0 x4.

#33
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Tocmai, placa pe care am pus-o in recomandarea pentru Stefan este aceeasi pe care o ai si tu. :D

Voi studia problema, poate găsesc o placa de baza care nu are această limitare.

#34
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Și un SSD pe SATA 3 e ok în final, dacă e tot un Samsung din asta rapid.

Limita la cel din discuție cât de vizibila este?

#35
BOGraphics

BOGraphics

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 24.11.2005

 d4m4g3, on 28 aprilie 2017 - 10:11, said:

Și un SSD pe SATA 3 e ok în final, dacă e tot un Samsung din asta rapid.

Limita la cel din discuție cât de vizibila este?

Atat de vizibila incat se incarca Windowsul in 4 secunde dupa bios post :)
Sincer nu imi dau seama cum s-ar simti daca ar merge la viteza maxima. In teste am obtinut oricum 7-800 MB/s, deci peste viteza SATA.

#36
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Presupun ca diferenta de viteza se obține la import sau export, când se lucrează cu fișiere mari. Samsung spune ca atinge viteze de pana la 1800Mb/s la scriere si 3000Mb/s la citire.

Ar fi păcat sa nu beneficiezi de astfel de viteze, SATA 3 te limitează din start la 600Mb/s.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate