Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Vibrații la declanșare (dSLR)

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Că s-a pus problema pe alte arii, am dorit să actualizez o verificare pe camera mea și am obținut rezultatele de mai jos. Puteți completa datele mele cu cele de la alte camere dacă aveți chef.

Condiții de test:
5D3 (2012), EF 100-400 f/4.5-5,6Lii IS USM (cca. 1,7kg cu picior trepied) trepied, Benro CF 3 secțiuni (cu picioarele și coloana centrală pliate), cap FLM CB-48FTR, declanșare din telecomandă. În principiu am luat măsurile necesare pentru a detecta pe cât posibil numai vibrațiile de la declanșare.

Rezultate:
- Drive Mode Single Shooting (la fel iese cu High Speed / Low Speed Cont. Shooting):
Se observă neclaritate, relativ discretă, provocată de ridicarea oglinzii la T = 1/60s ... 1/4s, cu un maxim pe la 1/8s ... 1/15s.
- Drive Mode Silent, Single sau Continuous:
Se observă o neclaritate provocată de ridicarea oglinzii la T = 1/8s, dar foarte vagă.
- MLU, LV: nu se văd neclarități provocate de declanșare.

Nu e exclus ca aparatele mai noi, cu senzori de densitate mare, să aibă probleme mai serioase. Dar totodată acestea au de regulă mecanisme de ridicare a oglinzii mai sofisticate.
De notat că de regulă se utilizează Silent la subiecte statice și High Speed la scene dinamice, cu T mult mai scurt de 1/60s. Ocazional LV la scene statice de noapte. Deci nu prea văd probleme la 5D3 din acest punct de vedere.

Edited by calexe, 10 April 2017 - 16:02.


#2
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Cristi, astfel de teste sunt de mare interes.
Multumesc pentru postare !

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate