Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

De ce Windows 10 nu imi recunoaste toata memoria RAM ?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
omu_dess

omu_dess

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.04.2017
Salutare ! Am si eu o problema, am pus o placuta de 2gb RAM DDR2, pe langa cei 2 pe care ii aveam, iar Windows-ul nu imi recunoaste acei 2 gb. Care ar putea sa fie problema si ce se poate face ? Mentionez ca am Windows 10 Pro pe 64bit. Multumesc !

#2
sommne

sommne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 31.07.2012
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Jhs8P0irwn8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by sommne, 10 April 2017 - 15:26.


#3
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008
@sommne A specificat deja ca sistemul e pe 64 bits
Nu se potrivesc caracteristicile memoriei noi cu placa de baza. E vazută in BIOS?

Edited by orlandobarbulescu, 10 April 2017 - 15:27.


#4
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015

View Postorlandobarbulescu, on 10 aprilie 2017 - 15:26, said:

@sommne A specificat deja ca sistemul e pe 64 bits
Nu se potrivesc caracteristicile memoriei noi cu placa de baza. E vazută in BIOS?


Dap, asta e cruciala.
Multi isi alcatuiesc sisteme custom doar pe baza pretului, si doar pe plan secund, se mai si gandesc la compatibilitati (asta doar daca au probleme)

Si eu am facut un sistem custom pt mine, si eram la milimetru sa fac fix aceeasi greseala (din nestiinta), daca nu ma sfatuia cineva din acel magazin!

AM dat cu doar putin mai mult pe RAM, dar e 100% compatibil si functional cu restul calculatorului

Edited by pinguinul666, 10 April 2017 - 15:29.


#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004
Mai poate fi si chipsetul prea vechi si nu stie sa duca 4 Gb - au fost cateva cazuri in ultima luna.

#6
eu69

eu69

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,376
  • Înscris: 01.04.2011
Poti incerca asta:
start/ tasteaza msconfig/boot/advanced options/debifeaza maximum memory(daca e bifat).

#7
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Postomu_dess, on 10 aprilie 2017 - 15:15, said:

Salutare ! Am si eu o problema, am pus o placuta de 2gb RAM DDR2, pe langa cei 2 pe care ii aveam, iar Windows-ul nu imi recunoaste acei 2 gb. Care ar putea sa fie problema si ce se poate face ? Mentionez ca am Windows 10 Pro pe 64bit. Multumesc !
De ce nu ai scris configuratia computerului tau ?
Ai un stil de a pune intrebari de a ridicat alte 69 de intrebari... !

Dar pt. ca am timp, voi citi in globu' de cristal sa inteleg cauza problemei tale:
ai spus ca ai Ram ddr2;
asta inseamna ca ai o placa de baza cu chipset vechi [Intel® 945] ce nu recunoaste mai mult de 3-3.5GB Ram din cauza limitarii chipsetului; nu acceptă remapare de memorie Ram

Solutia ? fa upgrade la platfoema ! socket 1155 sau 1150 Second Hand

#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,324
  • Înscris: 01.12.2001
Daca nu-i vezi in BIOS nu va merge.

#9
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004
Nu stiu daca are vre-o legatura problema pe care am avut-o eu insa si mie Windows-ul (atat 10 cat si 8.1) imi zicea ceva de genul 16GB (7.96GB usable). Am doua placute fiecare de 8GB. Aveam 10 instalat pe desktop si am zis ca e un bug de la el asa ca ma trecut pe 8.1, dar tot asa zicea si ala (deci nu era Windows-ul de vina). In BIOS apareau 16GB si Windows-urile (atat 10 cat si 8.1) ziceau ca am 16GB dar utilizabil doar 7.96.

Am rezolvat problema uitandu-ma in manualul placii de baza care zicea pe ce sloturi trebuiesc puse memoriile daca ai doua (pentru dual channel). Placa de baza are 4 sloturi dar daca nu le pui asa cum zice in carte apare asa 16GB (utilizabil 7.96). Daca ai doar doua sloturi atunci sigur nu ai problema ca a mea, daca ai 4 sloturi incearca diverse configuratii sau cauta manualul placii de baza ca poate ca scrie acolo unde trebuiesc puse.

Edited by e2k, 10 April 2017 - 19:36.


#10
valentino1991

valentino1991

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.07.2020
Salut, as dori o rezolvare la 7,37 ram usable din 8,0!


https://i.imgur.com/oyF8GvC.jpg

#11
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,224
  • Înscris: 05.01.2006
O rezolvare ar fi să accepți că este normal și ok să fie acea diferență...
Totuși, dacă menționezi mai multe informații despre sistemul tău poate am putea veni și cu argumente.

Edited by Ravy, 22 July 2020 - 22:40.


#12
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,410
  • Înscris: 16.03.2011
Probabil e consumat de placa video,iti vede 8 dar nu pot fi utilizati toti

#13
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004
Si eu din 16GB am 13,9GB disponibili pe laptopul meu HP.

M-am interesat si 2GB sunt folositi pentru placa video.

In principiu poti seta din BIOS cata memorie sa foloseasca placa video. Unii producatori de laptopuri insa pe unele modele nu ofera aceasta optiune (cum e de exemplu HP la laptopul meu). Zic ei ca au setat valoarea optima. Daca BIOS-ul tau iti permite poti modifica acea valoare daca nu atunci nu prea ai ce face.

Uite aici o explicatie (cred eu corecta) pentru memoria Video: https://h30434.www3....op/td-p/6607765
  • Dedicated Video Memory: Memory set aside for the exclusive use of the graphics adapter.
    For Integrated Graphics Cards, this memory is set aside by the BIOS and is subtracted from system memory before Windows 7 is loaded. Windows 7 does not report this as part of total system memory.
    For Discrete Graphics Cards, this is the memory that is on the graphics card. It is not subtracted from system memory.
La mine apare 2048MB la Dedicated Video Memory insa placa video e intrgrata daca nu ma insel in Procesor (e un AMD Ryzen 5 3500U). Deci cei 2GB sunt "mancati" din RAM. Acum nu stiu ce se intampla cu 100MB (de la 13,9 la 14GB) probabil ca sunt folositi de alte dispozitive de intrare/iesire.

Edited by e2k, 30 July 2020 - 17:59.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate