Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Casa P+1 Craiova

- - - - -
  • Please log in to reply
207 replies to this topic

#19
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007

View Postanaid26, on 20 aprilie 2017 - 11:40, said:


Așa este sunt Ăźnguste dar nici nu am alta idee cum ar trebui sa fac fără da măresc amprenta casei .

De-asta ai arhitect, el trebuie sa gandeasca, tu il platesti.

#20
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,143
  • Înscris: 19.05.2005

View PostBylly00, on 20 aprilie 2017 - 10:48, said:

[...]
Partea cu biroul la parter iarasi vad ca e un standard in zilele noastre. Lucrezi/lucrati de acasa? Va ganditi sa il transformati in dormitor la batranete? Eu as fi mai pragmatic si as aloc acea suprafata livingului. Tu stii mai bine ce vrei si cum, eu nu vad probleme majore cu acest partiu.

Si eu schitez casa acum si la fel, un dormitor jos. Cand am vrut sa renunt la el a inceput lumea ca e bine sa fie acolo ca la batranete mai greu cu scarile. Eu tind sa renunt, la batranete o sa dorm in living daca o sa fiu asa de ramolit sa nu mai urc scarile.

Back on topic.
In cazul de fata recomand si eu scarile intr-o singura rampa, iti trebuie cam 4.5m pentru asta iar peretele cu bucataria are peste 5m. Astfel mai maresti livingul un pic.

Ai putea sa incerci ceva, sa pleci cu scarile din fata windfangului spre dreapta peste grupul sanitar, o singura rampa desigur. Scarile 4.5m plus 1m care trebuie sa-l ai pana in capat fac 5.5m, cam cat ai din coltul windfangului pana in capat. Desigur ca intrarea in bucatarie trebuie mutata langa iesirea in terasa si mai ramane problema cu camera tehnica, intrii ori din baie ori din bucatarie, Depinde si cum folosesti camera tehnica, cat de des trebuie sa ajungi acolo....Daca ai centrala pe gaz atunci poate unesti spatiu de depozitare cu camera tehnica si rezulta un spatiu mixt.

#21
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,566
  • Înscris: 11.03.2006
Vad ca bucataria include si dinningul, ceea ce mie personal nu mi se pare potrivit.
Eu as deschide peretele de la bucatarie, obtinand un spatiu mare. Dar presupun ca nu vrei bucataria deschisa.

Edited by cumparator, 20 April 2017 - 15:38.


#22
anaid26

anaid26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 28.03.2008
Am obosit deja gandindu-mă la posibilele schimbări. Bucataria trebuie separata categoric în concepția mea.
Cred ca o sa mai măresc cu 1 m peretele exterior de la living.Scările le mai îngustez puțin.Acum au 1m,80 cm ar fi puțin? Dacă as câștiga 30 cm as mări lățimea bucătăriei care acum are 3,15 .

#23
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007
Nu ingusta scarile. Nu micsora latimea treptelor, nu le reduce inaltimea.

#24
pcode

pcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 10.11.2011

View Postbobitzaaa, on 20 aprilie 2017 - 21:09, said:

Nu ingusta scarile. Nu micsora latimea treptelor, nu le reduce inaltimea.
subscriu intru totul! Am 1m latime la scari si inca 20 cm intre cele doua rampe. Mi se pare OK. La altcineva am urcat pe o scara de 90cm fara spatiu intre rampe. Parea extrem de ingusta. Si nu avea inca balustrada pusa, care, daca este pusa pe treapta si nu pe lateral, mai ia de voia inca 8-10cm...

#25
anaid26

anaid26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 28.03.2008
Am primit și o randare a casei, doar dintr-o perspectiva. Și nu îmi place deloc. Nu știu ce sa îmbunătățesc. Deja mă simt sătulă de căutat fatade, idei,planuri.Personal ,la cât sunt eu de indecisa mi se pare cea mai grea parte din construcția unei case.

Attached Files



#26
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
casa arata foarte bine, arhitectul nu a fost inspirat cu alegerea lemnului ala pe acolo :) Ia cere-i tu o varianta cu caramida aparenta si sa iti lase sageacul in culoarea fatadei....eventual un gri deschis..la fel si pazia...cine doamne iarta-ma lasa pazia din lemnul ala ?!?

pazia sa fie la culoarea invelitorii....cred ca mai sus am lasat sa se inteleaga altceva...

#27
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Nu e rau ce ti-a desenat arhitectul. Spune-ne ce anume nu iti place sa iti putem da idei. Dupa cum spune si brawnie, lemnul ala e cam fantezie pe fatada, in clima noastra e pacat de el. Necesita intretinere. Mai simplu faci o alta culoare care sa dea un accent (tot decorativa adica), eventual niste dungi din acelea sapate in termosistem (imi scapa termenul acum, era ceva cu Posted Image. Sau plachezi cu o piatra ceva, functie de buget. Oricum, nu iti bate capul cu asta acum, pentru ca mai e mult pana departe.

Legat de scari - nu le micsora la 80, minimul acceptabil in general este de 90 astfel incat sa ai o casa a scarii de 2m latime daca sunt 2 rampe - ai 90cm latimea pe rampa si 10cm spatiu intre ele pentru balustrada. La 80 cm mai pui si o balustrada si s-ar putea sa ramai cu 70. Ia o ruleta si vezi ce inseamna....

Edited by Bylly00, 03 May 2017 - 19:30.


#28
anaid26

anaid26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 28.03.2008
Nu îmi plac geamurile,mi-ar placea mai înalte .Mi-Ar place geamuri și pe partea laterala geamuri mai înguste și înalte cam 3 la număr dacă s-ar putea,dar arhitecta zice ca nu voi putea sa mobilez bine livingul dacă am geamuri pe ambele părți. Iar terasa mi-o imaginam mai lata,cu deschidere mai mare.La casa scării mi-ar fI plăcut un geam ingust și lung sau geamuri orizontale și pe toată înălțimea dar nu cred ca se pretează dacă am terasa acolo.Poate mai scurtez terasa în fata și o lungesc spre stânga.  Mâine sper sa ne vedem sa lămurim aceste aspecte.Și mie îmi plac acele dungi in relief dar nu stiam ca se fac din termosistem .Îmi mai plac și acele profile ce încadrează ferestrele.Și categoric va fi piatra nu lemn.

#29
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008
Daca incalzirea nu va fi prin pardoseala atunci geamurile multiple in living vor crea probleme la amplasarea si dimensionarea caloriferelor. Daca faci ipat nu vad de ce ar incurca geamurile mobilarea, poate la bucatarie sa fie mai complicat ca iti limiteaza pozitionarea corpurilor suspendate, altfel nu stiu de ce ti-a zis asta. Amplasarea geamurilor cred ca e un pct importanta iar arhitectul ar trebui sa inglobeze dorintele tale.... La fel si forma si dimensiunea terasei, cateva luni pe an este o incantare sa lenevesti pe afara....

#30
anaid26

anaid26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 28.03.2008
Despre geamurile pe colt ce îmi puteți spune?Ne-am gândit sa facem așa la living și la dormitorul de sus .Arhitecta spunea ceva de stâlp ca îl va integra cumva spre interior.Nu am înțeles prea bine.Ceva de genul celor din poza aceasta as vrea.

Attached Files



#31
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,143
  • Înscris: 19.05.2005
Asa ceva nu pare greu, stalpul ramane acolo, mai dificil ar fi fara stalp pe colt, ca atunci trebuie sa ai coltul in consola si chiar nu stiu cat e de complicat.

Edited by cristiandrei, 09 May 2017 - 10:19.


#32
anaid26

anaid26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 28.03.2008
Am primit și planul de situatie.Sunt suficienți 5 m sa parchez doua mașini una lângă alta?

Attached Files



#33
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008

View Postanaid26, on 09 mai 2017 - 13:53, said:

Am primit și planul de situatie.Sunt suficienți 5 m sa parchez doua mașini una lângă alta?
Daca sunt mici, este posibil. Depinde si in ce unghi se face accesul, cat cabreaza masina sa intre in spatiul ala. In teorie un loc de parcare cu acces in unghi de 90 are nevoie de minim 2,3m latime si 5m lungime. La 5m fix latime  le poti parca ca pe vapoare, intri prin una si iesi prin alta :).

Edited by dell99, 09 May 2017 - 14:35.


#34
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008

View Postdell99, on 09 mai 2017 - 14:34, said:

Daca sunt mici, este posibil. Depinde si in ce unghi se face accesul, cat cabreaza masina sa intre in spatiul ala. In teorie un loc de parcare cu acces in unghi de 90 are nevoie de minim 2,3m latime si 5m lungime. La 5m fix latime  le poti parca ca pe vapoare, intri prin una si iesi prin alta Posted Image.
Uite de ex cum e la mine la poarta de 6m si spatiul pe langa ea pana la 7m sa iti faci o idee de spatiu. Practic masina alba intra cu fata si apoi se mai trage 70-80 cm mai spre gard ca sa faca loc celei de-a 2a. A 2a intra cu spatele in curte, perpendicular pe gardul vecinului. Eu am ca dezavantaj ca nu pot intoarce pe drumul de servitute nici una din masini [are cam 6m si ceva drumul], iar una din masini are 2 usi si nu prea poate sta paralel cu a 2a ca nu mai poti iesi din ea. Sau ma rog, nu este lejer sa te misti pe langa ele. Am in schimb avantajul ca pana in spate sunt 15m lungime si le pot aseza si una dupa alta.

Attached Files



#35
anaid26

anaid26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 28.03.2008
Deci înțeleg ca aveți 7 m intre gard și casa?eu dacă las 5 cred ca le parchez una în spatele celeilalte. Lungime am aproximativ 19 m nu ar fi problema,dar eu voiam sa fie una lângă cealaltă sa nu mai fiu nevoită sa tot scot una din mașini când am nevoie de cealaltă.

#36
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
In 5 metri latime incap doua masini daca se pun amandoua cu usa la sofer una spre alta ...chiar si asa e destulde incomod de coborat din masina si trebuie sa ai grija cand deschizi portiera la una din masini sa nu dai cu ea peste cealalta.. Problema se poate rezolva cu usurinta daca masinile se parcheaza una langa alta dar nu in acelasi plan...una din masini sa fie mai retrasa astfel incat sa nu incomedeze la deschisul portierei....In ambele variante insa masinile trebuie parcate una cu fata, alta cu spatele...in asa fel incat sa iti ramana loc cat mai mult pentru deschiderea portierei de la sofer.
PS: in poza masinile sunt Passat-uri desenate la marime naturala...asta asa ca sa iti dai seama de ordinul de marime...

Attached Files



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate