Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

Casa P+1 Craiova

- - - - -
  • Please log in to reply
207 replies to this topic

#1
anaid26

anaid26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 28.03.2008
Bună ziua!
După îndelungi așteptări cu finalizarea actelor pentru teren 750 mp,alipit din 6 parcelute ,am început demersurile pentru proiect.Problema este ca nu prea sunt decisa dacă sa dau unda verde arhitectei sau sa mai optimizam puțin.Și dacă mai optimizam,ce anume? Problema pleaca de la faptul ca vreau si bucataria si livingul pe aceiasi parte,adică spre sud,cu iesire pe terasa.Și restul nu stiu cum sa le impart sa fie ok.Nici nu ma pricep prea bine la detalii tehnice iar sotul nici atat.A zis "o facem cum vrei tu".Și parca imi este teama sa nu iau decizii gresite.Păreri va rog!

Attached Files


Edited by anaid26, 10 April 2017 - 14:50.


#2
anaid26

anaid26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 28.03.2008
Cam așa arătau parcelele înainte de alipire.Terenul are toate utilitățile .Mie îmi place și acest plan luat de pe internet.Pare mai ok zic eu,dar nu are 2 bai la etaj.Chiar sunt necesare 2 bai la etaj pt 2 adulți și 2 copii?

Attached Files



#3
mat7hew

mat7hew

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 11.10.2010
O baie in plus chiar face o mare diferenta. Eu iti recomand sa faci doua bai.

#4
sergiu_psc

sergiu_psc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 08.01.2008

View Postanaid26, on 10 aprilie 2017 - 15:10, said:

Chiar sunt necesare 2 bai la etaj pt 2 adulți și 2 copii?
Numarul de bai il alegi in functie de cat confort iti doresti in acea casa (si de posibilitati). Eu as face 2 bai la etaj.

#5
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,801
  • Înscris: 01.10.2004
Este corect, dormitorul matrimonial are baia lui separata, iar celalalte 2 dormitoare de pe etaj au acces comun la o alta baie.
Chiar vrei sa defilati prin fata copiilor in dresuri pana la baie? Sau sa fie coada la usa, cu ciocaneli pentru acces urgent? Ca doar n-or sa coboare la parter pentru asa ceva. Si mai ales somnorosi.
Cat despre compartimentare, fiecare cum ii place. De exemplu mie nu-mi place faptul ca baia pentru copii de la etaj este peste holul de intrare. Cum o sa se faca scurgerea catre canalizare prin conducta de Fi 110 mm sau adus apa cal/rece? De obicei camerele astea se pun pe verticala, sa fie deservite de coloane comune si sa aiba iesire pe o singura parte a casei.

Ce nu-mi mai place este modul de acces la baia de la parter, pe sub scari. Eu am inchis spatiul ala cu un perete + usa si l-am facut debara pentru obiectele de menaj - maturi, aspirator, detergenti, materiale de curatenie si sticle cu alte alea. Bucataria este uriasa, ar fi bine daca i-ati face cumva o camara, in care sa depozitati fel de fel pe etajere. Este practica, nu va trebui sa umpleti mobila de bucatarie cu toate cele. Plus ca eu n-as fi lasat ca "pridvor" spatiul din fata biroului de la parter, ci doar in dreptul usii, eventual as face si usa la nivelul zidului de la living-dining + o aplecatoare deasupra celor 2 scari de acces. Pacat de cei 8 mp si ceva, ai terasa destula spre living + bucatarie. Iar biroul de aproape 10 mp sa devina un 13-14 mp, ca birou sau dormitor de oaspeti, si pe care il veti folosi voi, ca parinti, cand veti trece de 60 ani si n-o sa va mai dea mana sa va trambalati toata ziua pe scari.
Altfel, esti sigura ca vrei o casa cu 3 intrari? Pe acolo, prin sau pe langa Craiova nu se baricadeaza usile contra vizitatorilor nepoftiti din Faţa Luncii, Romaneşti sau Bariera Vâlcii, ca exemple? Chiar sunt plecati toti in Franta, Spania, Italia, Anglia, Austria sau Germania?

Oricum, nu am prea vazut vile care sa aiba balcon la dresing, dar nu la (macar un) dormitor. Cine va trece prin dresing sa iasa pe balcon? Peste 5 mp risipiti...

Repet - asa vad eu lucrurile, fiecare are alta parere, daca ii place casa proprietarului, nici-o problema. Ca doar nu voi sta eu acolo.

Intrebare - o sa o faceti cu cos de semineu? Sau macar pentru o viitoare soba in living? Ce reprezinta dreptunghiul din fata baii de pe hol de la etaj, care se regaseste si la parter? Dulapuri sau cos?

Edited by claudiu1, 10 April 2017 - 16:37.


#6
anaid26

anaid26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 28.03.2008

View Postclaudiu1, on 10 aprilie 2017 - 16:23, said:

Este corect, dormitorul matrimonial are baia lui separata, iar celalalte 2 dormitoare de pe etaj au acces comun la o alta baie.
Chiar vrei sa defilati prin fata copiilor in dresuri pana la baie? Sau sa fie coada la usa, cu ciocaneli pentru acces urgent? Ca doar n-or sa coboare la parter pentru asa ceva. Si mai ales somnorosi.
Cat despre compartimentare, fiecare cum ii place. De exemplu mie nu-mi place faptul ca baia pentru copii de la etaj este peste holul de intrare. Cum o sa se faca scurgerea catre canalizare prin conducta de Fi 110 mm sau adus apa cal/rece? De obicei camerele astea se pun pe verticala, sa fie deservite de coloane comune si sa aiba iesire pe o singura parte a casei.

Ce nu-mi mai place este modul de acces la baia de la parter, pe sub scari. Eu am inchis spatiul ala cu un perete + usa si l-am facut debara pentru obiectele de menaj - maturi, aspirator, detergenti, materiale de curatenie si sticle cu alte alea. Bucataria este uriasa, ar fi bine daca i-ati face cumva o camara, in care sa depozitati fel de fel pe etajere. Este practica, nu va trebui sa umpleti mobila de bucatarie cu toate cele. Plus ca eu n-as fi lasat ca "pridvor" spatiul din fata biroului de la parter, ci doar in dreptul usii, eventual as face si usa la nivelul zidului de la living-dining + o aplecatoare deasupra celor 2 scari de acces. Pacat de cei 8 mp si ceva, ai terasa destula spre living + bucatarie. Iar biroul de aproape 10 mp sa devina un 13-14 mp, ca birou sau dormitor de oaspeti, si pe care il veti folosi voi, ca parinti, cand veti trece de 60 ani si n-o sa va mai dea mana sa va trambalati toata ziua pe scari.
Altfel, esti sigura ca vrei o casa cu 3 intrari? Pe acolo, prin sau pe langa Craiova nu se baricadeaza usile contra vizitatorilor nepoftiti din Faţa Luncii, Romaneşti sau Bariera Vâlcii, ca exemple? Chiar sunt plecati toti in Franta, Spania, Italia, Anglia, Austria sau Germania?

Oricum, nu am prea vazut vile care sa aiba balcon la dresing, dar nu la (macar un) dormitor. Cine va trece prin dresing sa iasa pe balcon? Peste 5 mp risipiti...

Repet - asa vad eu lucrurile, fiecare are alta parere, daca ii place casa proprietarului, nici-o problema. Ca doar nu voi sta eu acolo.

Intrebare - o sa o faceti cu cos de semineu? Sau macar pentru o viitoare soba in living? Ce reprezinta dreptunghiul din fata baii de pe hol de la etaj, care se regaseste si la parter? Dulapuri sau cos?
Da așa este nici eu nu sunt mulțumită de baia comuna de la etaj,dar nici nu am idee cum ar fi mai bine.Balcon la dressing mai mult de designe cred ,mă conving tot mai mult ca împărțirea este cam varza la etaj.
La șemineu m-am gândit dar depinde și de cat ar costa acest moft.

View Postclaudiu1, on 10 aprilie 2017 - 16:23, said:

Este corect, dormitorul matrimonial are baia lui separata, iar celalalte 2 dormitoare de pe etaj au acces comun la o alta baie.
Chiar vrei sa defilati prin fata copiilor in dresuri pana la baie? Sau sa fie coada la usa, cu ciocaneli pentru acces urgent? Ca doar n-or sa coboare la parter pentru asa ceva. Si mai ales somnorosi.
Cat despre compartimentare, fiecare cum ii place. De exemplu mie nu-mi place faptul ca baia pentru copii de la etaj este peste holul de intrare. Cum o sa se faca scurgerea catre canalizare prin conducta de Fi 110 mm sau adus apa cal/rece? De obicei camerele astea se pun pe verticala, sa fie deservite de coloane comune si sa aiba iesire pe o singura parte a casei.

Ce nu-mi mai place este modul de acces la baia de la parter, pe sub scari. Eu am inchis spatiul ala cu un perete + usa si l-am facut debara pentru obiectele de menaj - maturi, aspirator, detergenti, materiale de curatenie si sticle cu alte alea. Bucataria este uriasa, ar fi bine daca i-ati face cumva o camara, in care sa depozitati fel de fel pe etajere. Este practica, nu va trebui sa umpleti mobila de bucatarie cu toate cele. Plus ca eu n-as fi lasat ca "pridvor" spatiul din fata biroului de la parter, ci doar in dreptul usii, eventual as face si usa la nivelul zidului de la living-dining + o aplecatoare deasupra celor 2 scari de acces. Pacat de cei 8 mp si ceva, ai terasa destula spre living + bucatarie. Iar biroul de aproape 10 mp sa devina un 13-14 mp, ca birou sau dormitor de oaspeti, si pe care il veti folosi voi, ca parinti, cand veti trece de 60 ani si n-o sa va mai dea mana sa va trambalati toata ziua pe scari.
Altfel, esti sigura ca vrei o casa cu 3 intrari? Pe acolo, prin sau pe langa Craiova nu se baricadeaza usile contra vizitatorilor nepoftiti din Faţa Luncii, Romaneşti sau Bariera Vâlcii, ca exemple? Chiar sunt plecati toti in Franta, Spania, Italia, Anglia, Austria sau Germania?

Oricum, nu am prea vazut vile care sa aiba balcon la dresing, dar nu la (macar un) dormitor. Cine va trece prin dresing sa iasa pe balcon? Peste 5 mp risipiti...

Repet - asa vad eu lucrurile, fiecare are alta parere, daca ii place casa proprietarului, nici-o problema. Ca doar nu voi sta eu acolo.

Intrebare - o sa o faceti cu cos de semineu? Sau macar pentru o viitoare soba in living? Ce reprezinta dreptunghiul din fata baii de pe hol de la etaj, care se regaseste si la parter? Dulapuri sau cos?


#7
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,488
  • Înscris: 04.05.2007
Poti face 2 bai la etaj prin transformarea dressingului de langa baie intr-o baie cu acces din dormitorul alaturat care devine dormitorul matrimonial (mai poti extinde un pic peretele catre hol, micsorand un pic cealalta baie si marind-o pe aceasta). Tot la acest dormitor vei aloca si dresingul celalalt, facand o usa cu acces din acest dormitor si anuland-o pe cealalta. Si ai rezolvat problema, baile sunt alaturate si se poate face o singura coloana de scurgere.

#8
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View Postanaid26, on 10 aprilie 2017 - 14:36, said:

Bună ziua!
După îndelungi așteptări cu finalizarea actelor pentru teren 750 mp,alipit din 6 parcelute ,am început demersurile pentru proiect.Problema este ca nu prea sunt decisa dacă sa dau unda verde arhitectei sau sa mai optimizam puțin.Și dacă mai optimizam,ce anume? Problema pleaca de la faptul ca vreau si bucataria si livingul pe aceiasi parte,adică spre sud,cu iesire pe terasa.Și restul nu stiu cum sa le impart sa fie ok.Nici nu ma pricep prea bine la detalii tehnice iar sotul nici atat.A zis "o facem cum vrei tu".Și parca imi este teama sa nu iau decizii gresite.Păreri va rog!

Parterul este ok , singura observatie camera tehnica este mica. Daca o mai poti mari putin nu o sa iti para rau.
La etaj este foarte bine cu 2 bai . Nu inteleg de ce e mica chiar baia matrimoniala iar dormitorul este fortat mai mare. As muta acel dresing 1 m mai la stinga marind baia si micsorind dormitorul ( nu cred ca ai nevoie 5 m lungime).

#9
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,801
  • Înscris: 01.10.2004
Gazul ca gazul, este deocamdata, dar lemnul putin probabil ca va disparea. Plus ca intr-o soba normala arde fara importanta daca este sau nu curent (in caz de ceva intrerupt iarna). Este bine sa faci de acum un cos pentru bucatarie si unul pentru living. Iar daca faci cos, gandeste-te, in perspectiva, unde pui rezerva de lemne pentru iarna, ceva peste 20 mc.
Am un vecin (casa cred ca are amprenta ceva la 50 x 50 m, deocamdata amenajat numai parterul) care de vreo 6 ierni se incalzeste numai cu un foc in living la o soba tip semineu. Si are 2 copii, unul a ajuns cls. a IV-a, celalalt incepe la anul scoala.
Chiar daca nu vei pune de la inceput soba/semineu, barem este acolo. Eu am luat casa la rosu, cu acoperisul de Lindab pus, si nu m-a dus gandul sa fac cos. Acuma unul singur, de vreo 11 m, ma costa peste 10.000 lei, si trebuie sa le fac exterioare, lipite de casa.

Proiectul sa-l faci cu tot cu imprejmuire/gard si toate acareturile (magazie, garaj/platforma, trotuare etc.), dupa aia mai greu sa alergi dupa autorizatii.

#10
anaid26

anaid26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 28.03.2008
Ne-Am mai gândit la următoarea varianta.Sa renunțăm la dining pentru ca mie mu se pare prea mare un living+dining 40mp și sa punem scările în locul lui.În locul scărilor va fi grup sanitar,în locul grupului sanitar sa facem camera tehnica și camera tehnica va deveni camara.Un living de 26 mp este ok?

#11
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
@Claudiu ce amprenta are casa aia? 2500 mp?

E ok si livingul de 26 mp, depinde de stilul de viata al fiecaruia. Daca ai des 20 de oameni in vizita nu e suficient. Daca in schimb esti genul care sta mai mult prin bucatarie e arhisuficient.

#12
anaid26

anaid26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 28.03.2008
Este gata și planul cu scara în living.Îmi pare cam mare spațiul cu casa scării. Și livingul cam mic.Pot îngustă casa scarii dar sa fie totuși comod de urcat?Mă gândeam sa mai îngustez puțin și windfang-ul poate așa mai câștig spațiu în living. Ce părere aveți?

Attached Files



#13
anaid26

anaid26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 28.03.2008
Chiar nici o părere, fie ea bună sau rea ....

#14
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
var.3 cu scara in stanga mi se pare mult mai ok...asta cu scara in living e cam trasa de par....cu mentiunea ca la etaj o sa ai coloana de scurgere la la grupul sanitar de langa dormitoul 2 in windfang...asta e...
in rest pare a fi ok...poate din acest motiv nu sunt nici comentarii :)

#15
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Pont: pentru a primi mai multe pareri incearca sa incarci imaginile direct, sa le vada utilizatorii fara fi nevoie de download (le convertesti in jpg inainte de incarcare). Omul din ziua de azi e foarte comod...

Nu vad mare problema la plan, imi place etajul ai 2 bai, ai dressing separat pentru dormitorul matrimonial, nu stiu cum e treaba cu balconul acela. Spre exemplu pentru mine e un mare NU, nu ii vad rostul devreme ce am curte si terasa pe pamant. E sursa de multe probleme incepand cu termo/hidroizolatia si terminand cu intretinerea/curatarea/curatatul zapezii.

La parter e o treaba destul de buna, livingul mi se pare cam micut, mai ales ca ai si scara in el, s-ar putea sa para inghesuit. E bine ca ai iesire din bucatarie direct spre terasa, e bine ca ai camara, e bine ca ai camera tehnica si iar e bine ca ai windfang. Acest din urma e chiar latut, e adevarat ca arata frumos, dar s-ar putea sa vrei un living un pic mai mare unde chiar stai spre deosebire de acel spatiu de trecere.

Partea cu biroul la parter iarasi vad ca e un standard in zilele noastre. Lucrezi/lucrati de acasa? Va ganditi sa il transformati in dormitor la batranete? Eu as fi mai pragmatic si as aloc acea suprafata livingului. Tu stii mai bine ce vrei si cum, eu nu vad probleme majore cu acest partiu.

#16
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,488
  • Înscris: 04.05.2007
Eu zic ca scara aia acolo este cam aiurea, ai o buna bucata din zona centrala a casei ocupata de acel hol+scara. Nici forma nu mi se pare cea mai avantajoasa,daca arhitectul ar pune o scara cu o singura rampa cred ca ar fi mai bine decat asa (peretii te ajuta, ai loc de o rampa mai lunga atat jos cat si la etaj).

Alta chestie care nu-mi place este ca iti rezulta niste dormitoare destul de chinuite (nu neaparat ca mp) ci latimea de 3.1m fiind cam la limita minima...
Iar arhitectul tau inghesuie usile ca sa intre in schita...insa tu o sa plangi mai tarziu cand lipsa spaletilor te va impiedica sa pui pervaz pe partea pe care se deschide usa (nu o sa ai spatiu).

#17
anaid26

anaid26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 28.03.2008
Mulțumesc frumos pentru opinii!
O sa studiez problema cu încărcatul imaginilor,nu știu cum se face deocamdată sunt icepatoare :) .
Scările în living au apărut tot din cauza faptului ca nu îmi plăcea împărțirea dormitoarelor la etaj .În prima faza erau în partea dreapta pe hol.
Văd din schiță ca am un spațiu de 2.40 casa  scarîi. Mă gândesc dacă as putea sa micșorez scările dar totodată sa fie destul de comod de utilizat.
Dacă micșorez  și windfang-ul mă gândesc ca mai câștig spațiu în living.
Cam ce lățime ar fi ok sa rămână acest windfang?

#18
anaid26

anaid26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 28.03.2008

View Postthe_lion, on 20 aprilie 2017 - 10:54, said:

Eu zic ca scara aia acolo este cam aiurea, ai o buna bucata din zona centrala a casei ocupata de acel hol+scara. Nici forma nu mi se pare cea mai avantajoasa,daca arhitectul ar pune o scara cu o singura rampa cred ca ar fi mai bine decat asa (peretii te ajuta, ai loc de o rampa mai lunga atat jos cat si la etaj).

Alta chestie care nu-mi place este ca iti rezulta niste dormitoare destul de chinuite (nu neaparat ca mp) ci latimea de 3.1m fiind cam la limita minima...
Iar arhitectul tau inghesuie usile ca sa intre in schita...insa tu o sa plangi mai tarziu cand lipsa spaletilor te va impiedica sa pui pervaz pe partea pe care se deschide usa (nu o sa ai spatiu).
Așa este sunt înguste dar nici nu am alta idee cum ar trebui sa fac fără da măresc amprenta casei .

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate