Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Avortul, o abordare din perspectivă socială, etică si medicală

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
182 replies to this topic

Poll: Avortul, o abordare din perspectivă socială, etică si medicală (18 member(s) have cast votes)

Considerati avortul justificat ?

  1. niciodata (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  2. in cazuri de afectiuni grave ale fatului, cand pune in pericol viata femeii etc (5 votes [27.78%])

    Percentage of vote: 27.78%

  3. la cerere, chiar cu fat sanatos, cu conditia ca varsta sarcinii sa nu depaseasca termenul prevazut de lege (6 votes [33.33%])

    Percentage of vote: 33.33%

  4. la cerere, oricand doreste femeia (7 votes [38.89%])

    Percentage of vote: 38.89%

Vote Guests cannot vote

#19
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postbeavis03, on 10 aprilie 2017 - 11:40, said:

as completa la ce a zis @mihaela5 cu interzicerea si in cazul familiilor dezaxate: gen cum am mentionat mai sus ambii sunt alcoolici/fumeaza de rup si ii doare la bascheti de copii

Aha, pai de ce nu-i urmaresti tu cand se sexeaza oamenii si sa le dai na-na, nu-i voie, caca!

#20
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,332
  • Înscris: 29.07.2013

View PostKarhu, on 10 aprilie 2017 - 12:03, said:

Deci practic esti de acord ca nu e o alegere (gen am sau nu am chef) ci o rezolvare a unei situatii accidentale, nedorite?

Intreb asta deoarece pana acum un argument al taberei voastre e are dreptul sa aleaga.

Avortarea este o decizie complicata si nu simplu de luat.
Ideea asta  ar trebui indusa temeinic in educatia tuturor cetatenilor inca de pe bancile scolii, din familie, biserica si ce alte mijloace educative mai sunt.

Procedura nu trebuie privita in niciun caz ca si masura contraceptiva la alegere ci ca si o solutie limita la o problema limita.

Dar este aberant sa-l interzici prin lege, avand in urma o experienta de acest gen. La fel de complicata ar fi si ingreunarea accesului la aceasta solutie pentru ca imediat s-ar dezvolta o "activitate alternativa", asa cum stim din experienta.
In concluzie, rezolvarea ar fi doar pe cale educationala.

Edited by argonaut, 10 April 2017 - 14:02.


#21
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,980
  • Înscris: 18.12.2007

View PostKarhu, on 10 aprilie 2017 - 12:03, said:


Prezervative-s pe toate gardurile si totusi sarcini nedorite sunt enorm de multe.


Aici deja intervine educatia si accesul la informatie, pe langa metoda amintita de tine.

#22
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008

View Postmihaela5, on 10 aprilie 2017 - 11:33, said:

Nu cred ca sunt persoane care sa sustina total interzicerea avorturilor . Eu sunt pt avort in cazuri speciale , cand fatul este malformat , cand fatul pune in pericol viata mamei  , cand este rezultatul unui incest sau viol, etc .

Nu sunt pt avort in cazul in care cuplul nu doreste copilul. Foarte bine , sa il dea altor a care il doresc, nu sa il omoare. Sunt atatea cupluri care doresc cu ardoare un copil si asteapta ani de zile ca sa poata infia unul.
Eu insumi am asteptat 2 ani ca sa pot infia un copil si multumesc cerului ca mama acestui copil minunat in loc sa il avorteze a avut maturitatea ( desi avea numai 18 ani) sa ii dea o sansa la viata .

In definitiv dreptul la viata este primul drept aflat pe lista Declaratiei drepturilor omului.

Te contrazici putin in ceea ce scrii mai sus. Adica ii sfatuiesti sa il pastreze daca e procreat in conditii normale dar nu si in cazul unui viol. Daca e viol, are mai putine drepturi fatul respectiv ?

In privinta problemelor medicale, sunt perfect de acord cu tine. In plus, in ziua de azi multe femei avorteaza ca li se pare normal. Mie mi se pare traumatizant sa omori un copil. Indiferent ca e in uter si are 2 luni sau 2 ani tot copil este.

De ce trebuie sa decidem noi cand sa omoram ceva ?


Multi se chinuie ani de zile sa faca un copil ( sau sa adopte )... si n-au parte de fericirea asta.
Altii pur si simplu ii omoara.

#23
ShadowBroker

ShadowBroker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 09.03.2017

View PostMembruAnonim, on 10 aprilie 2017 - 12:03, said:

Ia uite ce spune stiinta:
http://www.clinicapr...ltarea-fatului/

Adica foarte timpuriu.

Inca ceva bun de citit:
http://www.copilul.r...amei-a7593.html
Alea-s tembelisme pseudo-stiintifice. Copchilu nici nu e constient de propria existenta pana pe la un an jumate - doi, ce "memorii" din burta sa aiba? :roflmao:

View PostAlexEn, on 10 aprilie 2017 - 12:55, said:


Aici deja intervine educatia si accesul la informatie, pe langa metoda amintita de tine.
Chiar crezi ca lumea nu stie de existenta prezervativelor sau a chestiilor precum postinor? Stie... dar nah, cateodata se iveste cate o ocazie care nu permite accesul la prezervativ si posibil nici la pastiluta, din xyz motive... iar lumea "risca", uneori increzandu-se in metode nu foarte sigure...

#24
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,980
  • Înscris: 18.12.2007
Pai aici intervine educatia. Trebuie sa fii constient ca ce faci are consecinte si sa mergi mai departe doar asumandu-ti acele consecinte.

#25
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
eu cred ca intr-un viitor mai mult sau mai putin indepartat dreptul de a avea copii nu va mai fi la indemana oricui, pare SF dar in conditiile in care planeta va fi sufocata va fi posibil si asta

#26
mihaela5

mihaela5

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,236
  • Înscris: 15.05.2007

View Postpaso87, on 10 aprilie 2017 - 13:04, said:

Te contrazici putin in ceea ce scrii mai sus. Adica ii sfatuiesti sa il pastreze daca e procreat in conditii normale dar nu si in cazul unui viol. Daca e viol, are mai putine drepturi fatul respectiv ?

In privinta problemelor medicale, sunt perfect de acord cu tine. In plus, in ziua de azi multe femei avorteaza ca li se pare normal. Mie mi se pare traumatizant sa omori un copil. Indiferent ca e in uter si are 2 luni sau 2 ani tot copil este.

De ce trebuie sa decidem noi cand sa omoram ceva ?


Multi se chinuie ani de zile sa faca un copil ( sau sa adopte )... si n-au parte de fericirea asta.
Altii pur si simplu ii omoara.


Chiar am ezitat cand am adaugat si violul la cazurile in care avortul poate fi acceptat si iti spun si de ce  .

Cunosc o femeie minunata care atunci cand avea doar 17 ani a fost victima unui viol  ramanand insarcinata de violator .
Familia ei a sfatuit-o sa faca avort insa doctorul la care a mers a sfatuit-o contrariul . I-a explicat riscurile la care o  supune un avort la o varsta atat de frageda ( infertilitate , complicatii ) , i-a mai explicat ca un copil nu este o catastrofa ci cea mai mare bucurie, i-a mai explicat implinirile pe care le simte o femeie atunci cand tine un prunc la san, i-a explicat ca acel copil e si al ei nu numai al violatorului , i-a explicat ca nu omorand copilul din ea se va razbuna pe violator  si fata s-a razgandit.

A pastrat copilul in ciuda tuturor .Acum are o mandrete de fiu , barbat   frumos , sanatos a terminat facultate , s-a insurat , are o fetita ,  i-a cumparat lui maica-sa o casa si are grija de ea la batranete.
II cunosc personal atat pe ea cat si pe fiul ei .

Cand am intrebat-o daca nu i-a fost frica de ce va zice lumea , 17 ani , scoala neterminata , necasatorita, violata , mama singura , fara posibilitate de a creste copilul,  cuvintele ei curajoase mi-au ramas intiparite toata viata in minte: Cand am luat hotararea sa pastrez copilul am stiut ca voi avea de indurat tot oprobiul lumii dar m-am gandit : Nu are decat sa  moara toata lumea numai eu cu copilul meu sa traiesc !  
Asta da mama ! Si nici macar nu e religioasa.

Si uite ca nu au murit si nici nu si-a crescut copilul in betii , batai , saracie . Iar familia ei care au sfatuit-o sa avorteze , cand au vazut copilasul li s-a inmuiat inima si au ajutat-o cu drag .

Deci da , nici macar violul nu justifica avortul.

Edited by mihaela5, 10 April 2017 - 14:39.


#27
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002
Ohoo... faină discuţie. Cartea pe care o scriu acum, una SF desigur, abordează - printre altele - tocmai acest subiect. Toţi bărbaţii fac vasectomie la vârsta pubertăţii. Femeile au dreptul la două naşteri, pe toată durata vieţii. Ovulele lor sunt inseminate cu spermatozoizii recoltaţi de la partenerul pe care şi l-au ales, prin extragere PESA/TESA (detalii aici). Copiii sunt îndepărtaţi de lângă părinţi după naştere şi sunt crescuţi în instituţii speciale, care înlocuiesc familia clasică şi oferă tuturor şansa la condiţii de creştere ideale şi educaţie adecvată.

Ce părere aveţi, ar fi aceasta o societate mai bună decât cea în care trăim?

Edited by Yoda, 10 April 2017 - 14:21.


#28
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,835
  • Înscris: 01.11.2005

View PostYoda, on 10 aprilie 2017 - 14:18, said:

Ce părere aveţi, ar fi aceasta o societate mai bună decât cea în care trăim?
In felul asta omori afectiunea. Iar fara afectiune si o leguma e mai fericita decat acei copii. Abordarea ta e moarta din fasa... Ce copii si-ar dori sa fie parinti atunci cand vor fi adulti doar ca sa supravietuiasa specia ?

Legat de avort, cred ca inainte de toate, evitarea avortului incepe cu o educatie corecta, cu implicarea parintilor in educatia sexuala a copiilor.

#29
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017
Problema este complicata de initiativa statului de a mari natalitatea cu orice pret. Nu conteaza cine face copilul, va primi ajutor de la stat prin indemnizatii, alocatii etc. Astfel, parinti alcoolici, someri, rromi vor face copii pe banda rulanta, vor primi diplome de mame eroine si pana la urma statul se trezeste cu tot mai multi copii in grija.
Chestiunea avortului s-ar regla de la sine prin lectii de igiena si sexualitate in scoli, inca de la varste mici, facute de personal calificat (nu orice profesor de biologie sau asistenta medicala) si prin oprirea oricaror ajutoare speciale de la stat. Banii sa mearga in educarea copiilor nu in incurajarea nasterilor cu orice pret: inca vedem mame de 14-15 ani sau mame de 18 ani la a 3-a nastere.

#30
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,078
  • Înscris: 07.07.2006

View PostSoulstream, on 10 aprilie 2017 - 10:51, said:

Eu cred ca toata discutia (si controversa) e asupra definitiei de "viata" si cand incepe cu adevarat aceasta. Eu cred ca acest subiect va ramane controversat pentru o lunga perioada de timp.
Păi viața începe imediat după fecundare. Unii zic că nu e vorba de o ființă umană, ci doar de niște celule etc., dar niște celule vii sînt tocmai definiția vieții. Mai ales că un embrion/făt e un organism separat.
Deci nu cred că argumentează nimeni că embrionul nu e viață. Ci că nu e un organism separat, sau că nu e o persoană, oricum, argumente ambigue, care să justifice moral toată treaba.
E drept că ființa aia încă nedezvoltată nu are statut juridic de persoană, din acest motiv avortul, legal vorbind, nu e o formă de omor.
Dar biologic vorbind, un avort = o viață luată. Fără îndoială. Avortul omoară, în sensul „civil”, nu juridic, al termenului.
Ca chestiune socială, problema principală cred că este folosirea avortului ca mijloc contraceptiv. Fiind atît de accesibil, prelungește stadiul de imaturitate care pare să caracterizeze din ce în ce mai mult epoca noastră, tradus în dispariția ideii de responsabilitate.

#31
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002

View Posttehnics, on 10 aprilie 2017 - 14:25, said:

In felul asta omori afectiunea.
Afecţiunea e redefinită, nu dispare.

Dar gata, ajunge cu offtopicul. Strict ontopic, cred că avortul în primele trei luni de sarcină reprezintă o alegere personală, pe care nimeni din exterior nu o poate contesta. Nici moral, nici medical. Nici măcar religios.

Edited by Yoda, 10 April 2017 - 15:01.


#32
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015

View PostKarhu, on 10 aprilie 2017 - 10:24, said:

La propunerea mea, si cu acceptul moderatorilor terratec si Argonaut, discutia din Poiana va continua aici intr-o noua forma, sa speram ca mai rationala si mai lipsita de patimi.


Permite-mi sa inchid topicul:  asta priveste NUMAI pe respectiva femeie (si pe barbatul cu care a facut copilul)

Nu pe mine, nu pe tine, si in nici un caz pe parazitul cu sutana si acolitii lui din aparatul de stat!

View PostSoulstream, on 10 aprilie 2017 - 11:17, said:


Ma refer ca trebuie un sistem in sens invers. Actual trebuie luate masuri (oricat de simple ar fi) sa previi sarcina. Ceea ce propuneam eu e ca vor trebui luate masuri (la fel de simple) in a deveni fertil/fertila. Dar dupa cum am zis, propunerea mea e destul de utopica.


Si ce e rau cu prezervativul ?

Aici e prostia femeii ca se lasa manipulata de "jmekerul valoros" care se considera "prea superior" pt durex

View Postabancor, on 10 aprilie 2017 - 14:57, said:

Păi viața începe imediat după fecundare. Unii zic că nu e vorba de o ființă umană, ci doar de niște celule etc., dar niște celule vii sînt tocmai definiția vieții.

Adica fix ca bacteriile de pe mana ta care le omori cand te speli pe mana ?
Aaa...dar de ele nu iti pasa, nu?

Si fara scanteia de constiinta umana - caracteristica oamenilor deja formati si nascuti - chiar e viata ?
Ca daca raspunsul e "da", atunci si cei in moarte clinica sunt in viata

Or fatul, pana nu se naste, nu poseda structurile neurologice superioare pt a gazdui constiinta pt ca....acestea nu s-au format inca!

#33
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014

View Postpinguinul666, on 10 aprilie 2017 - 15:33, said:

Si ce e rau cu prezervativul ?

Aici e prostia femeii ca se lasa manipulata de "jmekerul valoros" care se considera "prea superior" pt durex


Pai, dupa cum am zis, scenariul meu este utopic si elimina cea mai raspandita forma de sarcini nedorite: lipsa de educatie.

#34
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostKarhu, on 10 aprilie 2017 - 10:24, said:

La propunerea mea, si cu acceptul moderatorilor terratec si Argonaut, discutia din Poiana va continua aici intr-o noua forma, sa speram ca mai rationala si mai lipsita de patimi.
Oh nu subiectul asta inca o data...

Care e diferenta dintre Poiana si Editorial?

Eu sint pro-choice. Am iesit din comunism unde alegerile erau imposibile

#35
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,078
  • Înscris: 07.07.2006

View Postpinguinul666, on 10 aprilie 2017 - 15:33, said:

Adica fix ca bacteriile de pe mana ta care le omori cand te speli pe mana ?
Aaa...dar de ele nu iti pasa, nu?

Si fara scanteia de constiinta umana - caracteristica oamenilor deja formati si nascuti - chiar e viata ?
Ca daca raspunsul e "da", atunci si cei in moarte clinica sunt in viata

Or fatul, pana nu se naste, nu poseda structurile neurologice superioare pt a gazdui constiinta pt ca....acestea nu s-au format inca!
Da, exact ca și bacteriile, embrionul e viață. Cine spune că numai organismele cu conștiință umană pot fi considerate viață?
Nu știu definiția morții clinice, dar ochiometric răspund da și acolo.
Revenind la problema avorturilor: nu am vorbit nicăieri despre atitudinea față de viață și de suspendarea ei, momentan am răspuns punctual unui mesaj, definind viața.
Mai departe, cum se raportează fiecare la ideea de a lua viața unui embrion uman, depinde de conștiința proprie.
Dacă ai adus vorba despre mine, recunosc că nu îmi pasă de bacterii și că trec destul de ușor peste episoadele în care calc din greșeală un melc sau am de scos un șoarece strivit din cursă. În același timp, nu m-am gîndit niciodată la sarcina nevesti-mii ca la o colonie de bacterii.

#36
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postpaso87, on 10 aprilie 2017 - 13:04, said:

Altii pur si simplu ii omoara.
Oh nu, iar subiectul si abordarea asta...

Nu omoara nimeni copii... avortul pana la o anumita varsta a fetusului e altceva... nu s-au discutat deja toate in poiana?

View Postargonaut, on 10 aprilie 2017 - 12:53, said:

Avortarea este o decizie complicata si nu simplu de luat.
Ideea asta  ar trebui indusa temeinic in educatia tuturor cetatenilor inca de pe bancile scolii, din familie, biserica si ce alte mijloace educative mai sunt.

Procedura nu trebuie privita in niciun caz ca si masura contraceptiva la alegere ci ca si o solutie limita la o problema limita.

Dar este aberant sa-l interzici prin lege, avand in urma o experienta de acest gen. La fel de complicata ar fi si ingreunarea accesului la aceasta solutie pentru ca imediat s-ar dezvolta o "activitate alternativa", asa cum stim din experienta.
In concluzie, rezolvarea ar fi doar pe cale educationala.
Biserica ar trebui exclusa din paradigma numita "educatie"

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate