Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 

vizita Bucuresti

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#19
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
de ce ai vedea palatul parlamentului? sau herastraul?

#20
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,124
  • Înscris: 10.07.2013
Cu metroul costa mult mai putin excursia....Posted Image
*Iata o harta cu principalele muzee din Bucuresti.

Attached Files



#21
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006

 hvz, on 09 aprilie 2017 - 20:02, said:

Doua studente din Iasi sunt hotarate sa cucereasca Bucurestiul pt o zi!!!

Daca vreti sa-l cuceriti si nu sa-l vizitati, trebuie sa veniti inarmate bine, ca au astia niste jandarmi pe aici care nu se lasa intimidati prea usor, neaparat imbracaminte adecvata, machiaj corespunzator si armele cat mai la vedere

#22
hvz

hvz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 10.02.2014

 xcit, on 10 aprilie 2017 - 05:21, said:


Daca vreti sa-l cuceriti si nu sa-l vizitati, trebuie sa veniti inarmate bine, ca au astia niste jandarmi pe aici care nu se lasa intimidati prea usor, neaparat imbracaminte adecvata, machiaj corespunzator si armele cat mai la vedere


Eiii...vin din provincie, cu geci de piele pe ele si oleaca de bataie stiu... :D

#23
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,301
  • Înscris: 31.08.2006

 41ex, on 10 aprilie 2017 - 00:07, said:

de ce ai vedea palatul parlamentului? sau herastraul?

         De ce sa nu vada, desi mai corect ar fi, sa nu se plimbe, prin Herastrau ? Daca nici Herastraul nu e un parc de plimbat, mai ales primavara, si mai ales ca din Herastrau pot intra direct in Muzeul Satului, sau invers...

#24
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

 41ex, on 10 aprilie 2017 - 00:07, said:

de ce ai vedea palatul parlamentului? sau herastraul?
Herastraul e parcul preferat de alergat al spagatistului din avatar, e ciudat ca intrebi tu asta..

#25
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,734
  • Înscris: 06.10.2012
Mi se pare fabulos topicul asta: doua studente cu acces la internet, evident telefoane smart, nu-s in stare sa-si organizeze singure, o excursie amarata in Buc, un oras unde se vorbeste aceeasi limba ca pe batatura lor, nu chineza sau araba.
Ai nostri, aia de cersesc, se descurca prin toate colturile lumii si-s niste persoane semi-analfabete, studentele noastre, trebuie sa faca subiect pe forum.

Am trait sa o vad si pe asta. Urmeaza topicul: Am o periuta de dinti, vreau sa ma spal pe dinti, oare cum procedez?Posted Image

#26
RCmake

RCmake

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,300
  • Înscris: 08.10.2011

 -Diana-, on 10 aprilie 2017 - 08:00, said:

Mi se pare fabulos topicul asta: doua studente cu acces la internet, evident telefoane smart, nu-s in stare sa-si organizeze singure, o excursie amarata in Buc, un oras unde se vorbeste aceeasi limba ca pe batatura lor, nu chineza sau araba.
Ai nostri, aia de cersesc, se descurca prin toate colturile lumii si-s niste persoane semi-analfabete, studentele noastre, trebuie sa faca subiect pe forum.

Am trait sa o vad si pe asta. Urmeaza topicul: Am o periuta de dinti, vreau sa ma spal pe dinti, oare cum procedez?Posted Image
Mie chiar nu mi se pare asa fabulos. Pana la urma un lucru tot au inteles, cu metroul e mai avantajos atat ca timp cat si ca bani.
Avand in vedere ca vor sa stea doar o zi in Bucuresti eu zic ca e de bun augur o intrebare pe forum. Dar in fine, ai fost rautacioasa gratuit... O zi buna!

#27
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
https://www.facebook...aboutFreeTours/
au fost si pe tvr intr-o emisiune

#28
laur_radu

laur_radu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.12.2013
Intr-o zi este timp chiar de mai mult ! Inainte de plecare faceti-va un plan cu ce ve-ti vizita ! Verificati programul pt public pt fiecare obiectiv vizitat ! La metrou exista cartela pt o zi la pret avantajos !

#29
cccbbb_2

cccbbb_2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 17.06.2007

 pasilla, on 09 aprilie 2017 - 20:25, said:

Eu recomand si muzeul de national de istorie (neaparat), muzeul Dimitrie Leonida

S-a deschis Muzeul de Istorie? Ultima dată am fost anul trecut si era numai parterul deschis si sala tezaurului. Ar trebui să se intereseze inainte, daca tezaurul nu e deschis, n-are rost sa faca drumul pâna acolo. Poate doar sa vadă clădirea/clădirile.

Si la muzeul D.Leonida, dacă nu sunt studente la politehnica, nu vad ce le-ar interesa acolo. E cam peste mână sa ajungi acolo, daca nu știi zona.

Daca tot ajung la Antipa, să mai faca 50 m pe Kisselef si să vadă Muzeul Țăranului Român, e foarte interesant si e la-ndemână.

#30
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,820
  • Înscris: 13.07.2011
sa vi la Bucuresti, sa iti petreci ziua prin muzee si seara sa te intorc rupt mi se pare o prostie. Vi vezi 1-2 muzee (poate chiar 1 maxim) si restul il iei la picior sa vezi Bucurestiul. Ca sa iti petreci ziua in muzeu, mai bine te uiti la poze pe internet. Mai ales ca acum e vremea frumoasa.

#31
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

 business11, on 10 aprilie 2017 - 13:22, said:

sa vi la Bucuresti, sa iti petreci ziua prin muzee si seara sa te intorc rupt mi se pare o prostie. Vi vezi 1-2 muzee (poate chiar 1 maxim) si restul il iei la picior sa vezi Bucurestiul. Ca sa iti petreci ziua in muzeu, mai bine te uiti la poze pe internet. Mai ales ca acum e vremea frumoasa.
Nu tuturor le plac aceleasi lucruri...de exemplu, unora si gramatica li se pare o prostie dar se simt in stare sa critice pe altii. :)

Initiator, muzeele in Bucuresti se viziteaza cel mai bine in noaptea muzeelor (20 Mai). Dar na, e noaptea...
Folositi cu incredere metroul cum v-a recomandat pasilla in postul #4 , in timpul orelor de lucru e destul de liber si deci ajungeti imediat unde vreti. Nu sunt distante mari care sa justifice luatul unui taxi, mai ales de la Gara de Nord...ca sa nu mai spun ca taxiurile in Bucuresti sunt jalnice.

#32
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,734
  • Înscris: 06.10.2012

 kruger, on 10 aprilie 2017 - 13:32, said:


Initiator, muzeele in Bucuresti se viziteaza cel mai bine in noaptea muzeelor (20 Mai). Dar na, e noaptea...

Atunci e cea mai mare inghesuiala si nebunie.
Daca e de vizitat ceva, cred ca cel mai indicat este sa mergi la muzeu cand nu te calci pe picioare cu alte mii de persoane care vor sa economiseasca cativa lei.

#33
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017

 -Diana-, on 10 aprilie 2017 - 13:43, said:

cand nu te calci pe picioare cu alte mii de persoane care vor sa economiseasca cativa lei.
Unii vor sa isi aduca aminte de anii '80 cand statul la coada era sport national si venirea acasa cu 1 litru de lapte in plus era mai ceva decat o victorie pe Maracana.
Nemaivorbind de discutiile savuroase in timpul petrecut la coada.

#34
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 -Diana-, on 10 aprilie 2017 - 08:00, said:

Mi se pare fabulos topicul asta: doua studente cu acces la internet, evident telefoane smart, nu-s in stare sa-si organizeze singure, o excursie amarata in Buc, un oras unde se vorbeste aceeasi limba ca pe batatura lor, nu chineza sau araba.
Ai nostri, aia de cersesc, se descurca prin toate colturile lumii si-s niste persoane semi-analfabete, studentele noastre, trebuie sa faca subiect pe forum.

Am trait sa o vad si pe asta. Urmeaza topicul: Am o periuta de dinti, vreau sa ma spal pe dinti, oare cum procedez?Posted Image
Oricate informatii sunt online, parca este mai ok, sa intrebi "lumea" [ din acel oras ], chiar si pe ....internet. Eu cred ca nu au gresit cu nimic.
De asemenea, intrebarea "Am o periuta de dinti, vreau sa ma spal pe dinti, oare cum procedez?"  are foarte mult sens. Toata lumea stie sa foloseasca periuta de dinti, insa putini stiu sa o foloseasca corect.

#35
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 kruger, on 10 aprilie 2017 - 13:32, said:

Initiator, muzeele in Bucuresti se viziteaza cel mai bine in noaptea muzeelor (20 Mai). Dar na, e noaptea...

Da... ca oamenii chiar nu au ceva mai bun de facut in aceasta viata decat sa stea la cozi sa intre la muzeu...

Vad ca nimeni nu a recomandat Muzeul Colectiilor de Arta de pe Calea Victoriei, de departe cel mai bun muzeu din Bucuresti.  Va inghesuitit cu totii la dinozauri impaiati, la Antipa.

Edited by rosix, 10 April 2017 - 21:22.


#36
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,734
  • Înscris: 06.10.2012
Acum sa imi explice careva, de ce intre cei care se inghesuie in Noaptea muzeelor, multi cu copii mici dupa ei, si aia care se bat pe bormasini sau hartie igienica la Lidl, ar fi vreo diferenta, ca mie nu mi se pare ca ar fi.

Revenind la oile noastre, pardon, studentele noastre, nu pot sa nu ma gandesc la baba aia supravietutoare a atacului din Stockholm, de etnie incerta spre roma, avand 83 de ani, care a ajuns acolo fara a intreba userii SP despre directia in care sa o ia.
Si iata ca acum e celebra, e denumita romanca in toate comunicatele de stiri, nu roma, nu nimic.
Aia s-a descurcat, la 83 de ani, ale noastre tinere sperante, nu.

M-a acuzat cineva mai sus de rautate gratuita. Cred ca termenul este formulat eronat: sunt realista, nu doar rea.

Edited by -Diana-, 11 April 2017 - 12:47.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate