Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Ipotecar versus Prima casa

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
TheRipper

TheRipper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 07.12.2014
Salut,
Fiind intr-o relatie de x ani, am decis sa ma mut impreuna cu iubita mea.
Pentru a face asta, trebuie achizitionata o locuinta.
Avem 3 moduri de a rezolva problema banilor:
1: Credit prin programul Prima Casa
2: Credit Ipotecar
3: Dat in cap si furat, dar sa speram ca ne aproba banca creditul.
Am fost la banci, am intrebat despre prima casa, stiu cam cu ce se mananca, stiu de bani in avans si procedura, dar trebuie sa mai astept putin sa fac 3 luni vechime la actualul loc de munca. Vechime in campul muncii ( overall  am .Subtil, cei de la banca ( ING ) mi-au recomandat si creditul ipotecar, in caz ca nu vor mai fi fonduri disponibile pentru prima casa.  Fiind pe graba, nu am cerut detalii despre ultimul mentionat.
Care e diferenta dintre prima casa si creditul ipotecar? Care e mai avantajos pentru mine? Care e mai sigur? Aveti ceva experiente placute/negative in legatura cu cele doua?
Mentionez ca, nefiind casatoriti, atat eu cat si iubita mea tinem mortis sa fim amandoi proprietari pe apartament, parte 50/50
Cat despre optiunea 3, de cat in cap ma descurc, dar poate intru in politica si n-o sa mai fie nevoie :)

Multumesc

#2
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 10.04.2006
Ipotecar.
De ceva, il poti da in plata.
La prima casa nu poti da in plata.

#3
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Nu o sa renteze sa dai in plata nici un credit nou, facut in conditiile in care exista legea darii in plata.

#4
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007

 TheRipper, on 09 aprilie 2017 - 15:22, said:

Salut,
Fiind intr-o relatie de x ani, am decis sa ma mut impreuna cu iubita mea.
Pentru a face asta, trebuie achizitionata o locuinta.
Avem 3 moduri de a rezolva problema banilor

Multumesc

Problema este ca trebuie sa va repartizati cheltuielile si sa traiti cel putin asa ca o """familie"""pina va dati seama cine si ce si cum.
E cea mai proasta chestie sa te arunci cu capul inainte pentru un credit cu o persoana "poate necunoscuta " in intimitatile ei si etc,,,etc.
Relatia astazi e, maine nu mai este, dar creditul ramane... si cineva va fi raspunzator, asta daca banca va fi proasta destul sa va dea credit.

Edited by keta, 09 April 2017 - 16:06.


#5
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,216
  • Înscris: 25.04.2012
cat este avansul pentru credit ipotecar?

#6
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,835
  • Înscris: 05.10.2007

 keta, on 09 aprilie 2017 - 16:04, said:

Problema este ca trebuie sa va repartizati cheltuielile si sa traiti cel putin asa ca o """familie"""pina va dati seama cine si ce si cum.
E cea mai proasta chestie sa te arunci cu capul inainte pentru un credit cu o persoana "poate necunoscuta " in intimitatile ei si etc,,,etc.
Relatia astazi e, maine nu mai este, dar creditul ramane... si cineva va fi raspunzator, asta daca banca va fi proasta destul sa va dea credit.

Foarte buna observatia ! Eu as recomanda sa stea cu chirie o perioada.

#7
TheRipper

TheRipper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 07.12.2014

 debusy, on 09 aprilie 2017 - 17:16, said:

cat este avansul pentru credit ipotecar?
minim 15%

 keta, on 09 aprilie 2017 - 16:04, said:

Problema este ca trebuie sa va repartizati cheltuielile si sa traiti cel putin asa ca o """familie"""pina va dati seama cine si ce si cum.
E cea mai proasta chestie sa te arunci cu capul inainte pentru un credit cu o persoana "poate necunoscuta " in intimitatile ei si etc,,,etc.
Relatia astazi e, maine nu mai este, dar creditul ramane... si cineva va fi raspunzator, asta daca banca va fi proasta destul sa va dea credit.
esti mereu atat de evaziv? treci des pe langa subiect?:)
te duci cam departe cu gandul, inca incerc sa imi dau seama de unde ai tras concluziile.

Daca esti atat de prompt in a da sfaturi despre problemele reale ale oamenilor, in viata reala, esti cam fara-de-folos...

#8
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
OK, este doar o viziune personala.... O percepi ca un sfat sau....e treaba ta cum te descurci.
Evaziv..... sunt atat de multe cerinte incat nu poti fi implicat personal in ceva. Dai un sfat si atat ...

Edited by keta, 09 April 2017 - 18:18.


#9
Proiectil

Proiectil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 13.07.2014
La ipotecar trebuie sa dai enorm de mult avans (comparativ cu prima casa) - voi aveti banii astia pregatiti cash ?

#10
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017
La Prima Casa, unul din voi, si se pare ca tu, va fi cel raspunzator de credit. In principiu va fi mai ieftin d.p.d.v. al dobanzii.
Pe termen lung dobanda la creditul ipotecar va creste, dar nu mult.
Cel mai simplu ceri la 2-3 banci sa iti faca simulari de credit in ambele variante si apoi discutam din nou.
In particular vorbind, @keta are dreptate. Multe lucruri arata bine pana cand stai impreuna.

#11
TheRipper

TheRipper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 07.12.2014
Banii in avans ii avem.

#12
RCmake

RCmake

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,299
  • Înscris: 08.10.2011

 TheRipper, on 09 aprilie 2017 - 19:56, said:

Banii in avans ii avem.
Si ati pus ochii pe vreo locuinta?
Eu as merge pe prima casa datorita dobanzii mai mici,respectiv avans mai mic, caci pana la urma asta conteaza...

#13
TheRipper

TheRipper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 07.12.2014

 RCmake, on 09 aprilie 2017 - 20:03, said:

Si ati pus ochii pe vreo locuinta?
Eu as merge pe prima casa datorita dobanzii mai mici,respectiv avans mai mic, caci pana la urma asta conteaza...
am vorbit deja cu un agent imobiliar pe care il cunosc, i-am adus la cunostinta criteriile care ne intereseaza, si vom merge maine sa vedem cateva apartamente.

#14
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 17.05.2010
Prima casa este cea mai buna optiune pentru voi, riscul este sa nu mai fie fonduri, etc.
Creditul ipotecar este si el bun, dar avansul va fi mai mare (15-20% vs 5%) iar dobanda va fi probabil putin mai mare.
Despre impartirea proprietatii recomand sa fie doar unul din voi titularul si celalalt garant. Am intalnit un caz in care s-a cumparat ceva la comun si rezultatul a fost lose-lose, amandoi au avut de pierdut.
Daca va casatoriti in viitor, proprietatea devine automat comuna pe legea noua (asa mi s-a spus cel putin).

#15
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007

 yndy, on 10 aprilie 2017 - 08:08, said:

Daca va casatoriti in viitor, proprietatea devine automat comuna pe legea noua (asa mi s-a spus cel putin).

cine ti-a spus prostia asta?

#16
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 17.05.2010

 dhaneey, on 10 aprilie 2017 - 13:29, said:

cine ti-a spus prostia asta?

Niste oameni, n-am verificat ca nu ma afecteaza.

Edit: Uite ca mai facut sa fiu mai destept. Iti citez cateva aspecte din noul cod civil in cazul in care se foloseste regimul standard - comunitatea legala:
"Bunurile proprii ale fiecaruia dintre soti  sunt, asa cum spuneam enumerate limitativ de art. 340 NCC. Din enumerarea legala lipsesc, insa,  bunurile dobandite de oricare dintre soti prin acte cu titlu oneros inaintea casatoriei."
"Art. 343
Dovada bunurilor soţilor
(1) Calitatea de bun comun nu trebuie să fie dovedită.
(2) Dovada că un bun este propriu se poate face între soţi prin orice mijloc de probă. În cazul prevăzut la art. 340 lit. a), dovada se face în condiţiile legii.
(3) Pentru bunurile mobile dobândite anterior căsătoriei, înainte de încheierea acesteia se întocmeşte un inventar de către notarul public sau sub semnătură privată, dacă părţile convin astfel. În lipsa inventarului, se prezumă, până la proba contrară, că bunurile sunt comune."

Detalii: http://legeaz.net/no...ale-ale-sotilor

Totusi avand in vedere ca proprietatea anterioara a unui apartament se poate dovedi cu acte, intr-adevar e o prostie ce am scris.

Edited by yndy, 10 April 2017 - 20:28.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate