Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

sfat achizitie dac audio

- - - - -
  • Please log in to reply
375 replies to this topic

#343
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

View Postdark, on 28 aprilie 2018 - 11:16, said:

Boxele mele au deja DAC - Cirrus Logic, bunicel. Nu mai iau alt DAC, din moment ce colegul mi-a luminat mintea, nu există standard ”aptx” la tabletă, nici la laptop. Ca să iau acum alt laptop care să aibă acest standard, e prea de tot! Nu are rost.
La telefoane cred că e cel mai uşor de găsit. Poate la următoarea achiziţie de telefon te gândeşti la transmisie aptX şi la posibilitatea de pus card cu mulţi GB să ţii colecţia de muzică pe el. :) (Dar numai dacă laşi Android-ul cu care vine telefonul; dacă flash-ui vreun custom ROM în locul lui, aproape sigur pierzi aptX-ul. Zic Android pentru că la iPhone nu se pune problema de aptX, ei au damblaua lor cu AAC-ul.)

#344
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,437
  • Înscris: 16.03.2004
Da, chiar mă uitasem de dimineață la niște modele Xperia care au.

...aptX

#345
bluke424

bluke424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 30.06.2011
până și Moto E3 la 350 lei are APTX.

pe PC (laptop) dacă ai o placă wifi+bt de la Intel, se găsesc drivere cu APTX. dacă nu ai, cumperi, e 50 lei una.

eu folosesc așa ceva cu două monitoare de studio și sunetul este excelent, comparabil cu un CD player dedicat entry.

Edited by bluke424, 29 April 2018 - 12:15.


#346
mugurciup

mugurciup

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 20.11.2006

View PostFC72, on 06 septembrie 2017 - 10:21, said:

Daca ai un receiver nou conectat in reteaua locala poti da din PC click dreapta pe fisierul dorit : "cast to receiver" fara player, drivere si poate reda nativ fisiere high-resolution.
Partea interesanta este ca un sistem receiver incinte mai rasarite nu entry, care are autocalibrarea facuta poate oferi un sound care face impresie.Autocalibrarea corecteaza problemele acustice si creeaza o coerenta care poate lipsi la un mod pur stereo iar redarea nativa HD nu mai implica deviceuri si conexiuni multiple externe, rezultatul fiind interesant.
Nu este neaparat hi-fi mai ales ca unele receivere fac o procesare, egalizare dinamica sa placa la ureche dar cum scriam la final sunetul merita ascultat.

Optiunea aceasta este valabila numai pentru win 10? Eu am win 7 pe PC-ul unde am stocata muzica.

#347
mugurciup

mugurciup

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 20.11.2006
Salut.Vad ca nu s-a mai scris nimic pe aici de ceva vreme. Exista alt forum sau topic privind sistemele audio sau pur si simplu a devenit neinteresant.
As fi vrut cateva sfaturi privind imbunatatirea sau modalitatea de a conecta un PC pentru a reda la o calitate cat se poate de buna a muzicii stocate de vreo 30 de ani.

Achizitia este urmatoarea:

Receiver stereo YAMAHA  R-N 803D
Boxe Davis Acoustics Dhavani
Blue ray SONY
Cabluri Cu OFC Eagle de 2,5 mm-lungime 5m
Cablu coaxial Eagle Deluxe

Ca si nelamuriri as avea faptul ca nu se conecteaza pe Spotify(cont free, pe telefon pot asculta) Este nevoie de cont platit?
Cum pot conecta un PC dintr-o camera alaturata ca sa nu fie nevoie de cablu? Are o placa audio externa Creative Sound Blaster Omni Surround 5.1 cu iesire optica. As prefera sa il coneztez prin reteaua locala.Am si retea WIFI , dar PC-ul e conectat pe LAN, iar receiverul este pe WIFI.

Mai este nevoie de subwoofer pentru adaugarea unor joase sau mai bine corectez din butonul de pe receiver? Un subwoofer completeaza banda de joase sub 30 Hz,limita boxelor sau taie toate joasele din boxele de podea?

Multumesc pentru orice raspuns.

#348
jeejack

jeejack

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 22.04.2010
Referitor la conectarea PC ului la receiver nu ar trebui sa ai nicio problema atat timp cat sunt în aceeași rețea. Nu contează ca e wireless sau cablu... Dacă nu reușești sa intri pe PC din meniul reciver ului instalează aplicatia Serviio. Eu asa am făcut și merge "brici"

#349
mugurciup

mugurciup

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 20.11.2006

View Postjeejack, on 28 martie 2019 - 10:12, said:

Referitor la conectarea PC ului la receiver nu ar trebui sa ai nicio problema atat timp cat sunt în aceeași rețea. Nu contează ca e wireless sau cablu... Dacă nu reușești sa intri pe PC din meniul reciver ului instalează aplicatia Serviio. Eu asa am făcut și merge "brici"

Multumesc. Voi incerca. E mai comod prin retea decat sa intind cablu optic de 20 m lungime prin casa. Nu stiu sigur daca se pierde din calitatea semnalului prin retea,pe STP. Sunt curios daca MusicaCast vede si PC.

#350
BG_183

BG_183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,125
  • Înscris: 08.04.2008
Daca spui ca vrei sa asculti muzica la o calitate cat mai buna fa-ti cont Spotify Premium, e bitrate-ul mult mai mare decat la contul free.

In legatura cu subwooferul, cele mai multe au functie de seta crossoverul la o anumita frecventa. Sa zicem ca frecventa e 50 Hz, subwooferul va taia tot ce e peste 50 Hz, insa nu va taia si din boxe frecventele de sub 50 Hz. Pentru taiere si sub si peste 50 Hz, aia e treaba receiverului. Sau un dsp extern gen Minidsp 2x4. Pasaje in muzica sub 30 de Hz nu prea sunt. Eu am subwoofer care coboara pana la 17 Hz liniar, dar la muzica e cam degeaba.

Pentru boxele tale care coboara pana in 30 HZ (-+3db) nu e nevoie de subwoofer. Eventual doar daca vrei sa vezi si filme cumperi separat sub. Simti nevoia de mai mult bass ?

Edited by BG_183, 28 March 2019 - 13:16.


#351
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,177
  • Înscris: 16.10.2008
In legatura cu subwooferul, Yamaha RN 801 are si posibilitatea de a face management de bas(taiere de frecventa la boxe) prin YPAO.

#352
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

View PostBG_183, on 28 martie 2019 - 13:08, said:

In legatura cu subwooferul, cele mai multe au functie de seta crossoverul la o anumita frecventa. Sa zicem ca frecventa e 50 Hz, subwooferul va taia tot ce e peste 50 Hz, insa nu va taia si din boxe frecventele de sub 50 Hz.
Adică au doar filtru trece-jos și îl numesc impropriu "crossover". :)
Și mai există, mai rar, subwoofere cu crossover propriu-zis, care au ieșiri către boxe care-s afectate și ele de reglajul comun al frecvenței de crossover (ceva de la M-Audio parcă văzusem care avea așa).

#353
mugurciup

mugurciup

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 20.11.2006

View PostBG_183, on 28 martie 2019 - 13:08, said:

Daca spui ca vrei sa asculti muzica la o calitate cat mai buna fa-ti cont Spotify Premium, e bitrate-ul mult mai mare decat la contul free.

In legatura cu subwooferul, cele mai multe au functie de seta crossoverul la o anumita frecventa. Sa zicem ca frecventa e 50 Hz, subwooferul va taia tot ce e peste 50 Hz, insa nu va taia si din boxe frecventele de sub 50 Hz. Pentru taiere si sub si peste 50 Hz, aia e treaba receiverului. Sau un dsp extern gen Minidsp 2x4. Pasaje in muzica sub 30 de Hz nu prea sunt. Eu am subwoofer care coboara pana la 17 Hz liniar, dar la muzica e cam degeaba.

Pentru boxele tale care coboara pana in 30 HZ (-+3db) nu e nevoie de subwoofer. Eventual doar daca vrei sa vezi si filme cumperi separat sub. Simti nevoia de mai mult bass ?

Am sistemul doar de doua zile si la prima ascultare as fi tentat sa ii mai dau un pic de joase. Am corectat din butonul de pe receiver si s-a cunoscut.Insa ma intrebam daca ar fi suficient asa sau e nevoie de o boxa specializata? Voi mai testa si alte surse, am incercat doar CD player si internet radio. In legatura cu contul Spotify, nu am reusit inca sa conectez aplicatia la sistemul meu prin interfata MusicCast de la Yamaha

Edited by mugurciup, 28 March 2019 - 17:45.


#354
mugurciup

mugurciup

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 20.11.2006

View Postjeejack, on 28 martie 2019 - 10:12, said:

Referitor la conectarea PC ului la receiver nu ar trebui sa ai nicio problema atat timp cat sunt în aceeași rețea. Nu contează ca e wireless sau cablu... Dacă nu reușești sa intri pe PC din meniul reciver ului instalează aplicatia Serviio. Eu asa am făcut și merge "brici"
Salut. Nu reusesc sa vad pc in musiccast. Ce aplicatie serviio ai instalat?

#355
jeejack

jeejack

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 22.04.2010

View Postmugurciup, on 29 martie 2019 - 15:46, said:


Salut. Nu reusesc sa vad pc in musiccast. Ce aplicatie serviio ai instalat?

Scrie în Google Serviio, click pe primul link și te duce pe pagina lui de unde îl downloadezi. Îl instalezi și aia e.

#356
mugurciup

mugurciup

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 20.11.2006

View Postjeejack, on 29 martie 2019 - 22:51, said:



Scrie în Google Serviio, click pe primul link și te duce pe pagina lui de unde îl downloadezi. Îl instalezi și aia e.

Multumesc. Am pus Asset uPNP

#357
mugurciup

mugurciup

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 20.11.2006
Am revenit. Am adaugat totusi un subwoofer, Davis Acoustics Basson 77 pe care dupa mai multe teste, l-am setat la 30Hz,fv de crossover ca sa compenseze joasele boxelor care ajung pana la 30hz. L-am asezat in centru si adauga un bass foarte elegant si profund, nederanjant. Diferitele tipuri de melodii folosesc acest extra bass dupa cum au nevoie, nu este constant, permanent pe toate genurile de muzica. Volumul este pe la 40% si faza 0. Sunt super multumit.

#358
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,177
  • Înscris: 16.10.2008
E mult prea jos la 30 Hz. Boxele tale coboara in specificatii la 30 Hz dar dupa o curba, cu o atenuare de cativa dB. Raspunsul liniar incepe de pe la 50-60Hz. Asta e valoarea minima la
care trebuie sa faci taierea la subwoofer.
Si neaparat de facut taierea si la boxe. La acel Yamaha se poate face acest lucru cu YPAO. Acum ceva timp a aratat aici un user cu un RN 801 cum se face.

Edited by edigee, 30 March 2019 - 12:38.


#359
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,660
  • Înscris: 24.10.2015
Ai dreptate edigee, dar nu uita ca nici crossoverul de la sub nu taie brusc tot ce e peste 30hz. Daca  e asezat in faza corect cu boxele, sunt sanse sa sune binisor, e foarte probabil ca zona 30-50 sa fie redata si de boxe si de sub, fiecare slab insa impreuna se aduna. Oricum e doar o parere, doar acel de pe loc poate exact ce si cum.

Posibil sa fie mai bine pe la 40 dar cine stie..

Fara a fi un expert, asa din practica mea cred ca nu-i prea ok sa faci taierea pe la 50, taman pe acolo se situiaza melodia de bas la majoritatea pieselor muzicale. Daca tot exista posibilitatea de facut un management calumea, cred ca mai bine ar fi pentru boxe de la 70-80 in sus ( nu mai mult) iar sub-ul ce ramane in jos.
Cand nu ai posibilitate de management faci cum a facut el.
Daca stie cineva mai bine si are sfaturi concrete sunt dispus sa ascult

#360
mugurciup

mugurciup

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 20.11.2006
Multumesc pentru sfaturi. Sistemul nu e pozitionat definitiv, din aceasta cauza nici nu am facut calibrarea YPAO.Inca nu am mobila in living. Am vrut doar sa vad daca e nevoie de un sobwoofer pentru set-upul meu.
Am incercat insa sa instalez un server pentru redarea muzicii stocate in PC care e conectat pe DHCP la LAN-ul meu. Receiverul este conectat pe wifi, impreuna cu tf pe care am instalat MusicCast.
Am instaltat pe PC si Serviio si Asset UPNP dar se pare ca gresesc undeva, pentru ca nu vad in MusicCast serverul meu creat. Trebuie sa conectez si receiverul pe LAN si sa le dau IP fixe, nu dinamice?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate