Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Credit Auto - Polita Casco

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,915
  • Înscris: 10.06.2008
Salut,

Am si eu o intrebare, referitor la politele Casco cesionate in favoarea statului si a bancii.
Vreausa  imi fac un Credit Prima Masina. Va trebui sa inchei o polita Casco. Ce se intampla in caz de:
a) dauna partiala: cine incaseaza banii? Eu sau banca?
B) dauna totala. Sa zicem ca am achizitionat masina prin credit, pe 4 ani. Dupa 3 ani, are loc nefericitul eveniment. Sa zicem ca din ceu 12.000 EUr eu ami am de paltit 3000 EUR insa valoarea politei casco este de 7000 EUR. Banca isi opreste diferenta pentru a stinge creditul si eu primesc diferenta?

Stiti cumva cum se face polita Casco in cazul unui credit? La valoarea de catalog sau la valoarea de noua (ma refer pentru anii urmatori, ca in primul este clar).

Si ar mai fi o chestie: cam care ar fi valoarea unei polite CASCO pentur un Logan MCV de 12.000 EUR? As prefera sa va abtineti de la comentarii de genul: de ca sa dai atata pe un Logan, daca nu ai bani sa iei masina cu cash nu iti lua....

Creditul as vrea sa il fac la CEC, pe 4 ani, cu Rabla.

Multumesc anticipat.


PS: stie cineva de unde se poate lua (in format electronic) un draft pentru un contract prima casa CEC?

#2
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Ti greu tare sa mergi la o banca sa ceri informatii ? Ti frica sa nu faci entorsa ?!

#3
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,915
  • Înscris: 10.06.2008
Stii ca pentru numarul de mesaje scrise pe forum nu primesti niciun premiu, asa-i?

Voi merge si la banca dar pe forum:
- obtii informatii de la persoane care au avut contacte cu mai multe banci
- obtii informatii utile de legate si de domenii conexe (evident, nu din postari ca ale tale)
Si nu, nu stiu cum as putea face un calcul CASCO pentru o masina care nu exista. Stiu ca de regula pentru Casco se foloseau niste procente....

#4
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Nu ma intereseaza nr de postari ( nu-mi aduce nici un venit ) .
Calculul il faci pe suma in euro nu pe o masina care inca nu s-a fabricat !
Important e sa te ajuti tu pe tine nu sa astepti info mura in gura ( nu o zic cu rautate ) ; una e ce info primesti la banca ( mai ales la ultimele noutati ) si una e ce primesti pe forum . Altfel spus , in mediu virtual , daca nu-ti era lene si erai interesat ai google la dispozitie dar se vede ca nu stii sa cauti .

#5
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006
in caz de dauna partiala, banii ii incaseaza service-ul.
in caz de dauna totala, in principiu se acopera creditul si diferenta iti ramane tie
in general valoarea asigurata se actualizeaza in fiecare an
la masinile noi casco e cam 4-5% pe an

#6
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,915
  • Înscris: 10.06.2008
@Baxon:iti multumesc pentru informațiile utile furnizate
@smiley: hmmm am găsit 2 calculatoare online... Am folosit seria de sasiu de la masina veche insa am ales masina pe care vreau sa o iau. Mi-a iesit 1700-1900 de lei. Când am postat calculam in alta parte si mi-a iesit asa cum zici tu. Dacă e chiar atat de mult nici nu stiu daca merita. Casco atunci pe 4 ani ajunge la o suma frumoasa. Pana in 2000 de lei mi se pare ok sa platesc insa mai mult... M

Edited by joystick, 09 April 2017 - 14:21.


#7
bobcj

bobcj

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 14.03.2015
Salut
In cazul unei daune partiale ai nevoie de imputernicire de la banca si ulterior( dupa caz) de acordul acesteia pentru plata dosarului catre service sau catre tine ( pentru regie proprie) , in anii de garantie cel mai probabil nu va fi de acord sa o repari in regie.
Ca sa isi dea acordul va trebui sa fii cu ratele la zi !
La dauna totala banca va solicita despagubirea in contul tau,in va retrage banii si iti va restituii diferenta.
Suma asigurata va fi cea de factura, iar anii urmatori calculul sumei asigurate il va stabili fiecare asigurator in parte in mid diferit.
Conditia este sa accepte banca sau daca va impune banca anumite intervale sa accepte asiguratorul.
In functie de ce asiguratori accepta banca,cotele de prima cel putin pentru primul an incep de la sub 3%.
Bafta

#8
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,915
  • Înscris: 10.06.2008
Azi merg la banca. Nu stiam ca îmi pot impune asiguratorul. Oricum, voi merge pe unul de incredere.

Iti multumesc pentru raspunsul clar și concis.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate