Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Placi de baza scumpe pentru gaming

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Deutschland19

Deutschland19

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 26.05.2016
Eu am vazut ca exista de vanzare placi de baza pentru gaming care ating peste 1.000 sau 2.000 de lei.
Ce au asa de special aceste placi fata de cele pentru gaming care costa sub 1.000 de lei ?

#2
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Functii, design, LED-uri, port-uri USB/LAN speciale care cica au latenta mai mica, brizbriz-uri, etc. Nu ai nevoie de asa ceva, in principiu.
Un PC fie si el high-end cu i7, GTX 1080 Ti-uri si altele merg si pe placi de 400-500lei, daca vrei. Sau un pic mai scumpe daca cauti cu chipseturi pentru overclocking.

#3
Deutschland19

Deutschland19

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 26.05.2016

View Postd4m4g3, on 09 aprilie 2017 - 07:43, said:

Functii, design, LED-uri, port-uri USB/LAN speciale care cica au latenta mai mica, brizbriz-uri, etc. Nu ai nevoie de asa ceva, in principiu.
Un PC fie si el high-end cu i7, GTX 1080 Ti-uri si altele merg si pe placi de 400-500lei, daca vrei. Sau un pic mai scumpe daca cauti cu chipseturi pentru overclocking.
  O placa de baza care suporta quad-GPU cam cat costa ?

#4
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,012
  • Înscris: 06.09.2008

View PostDeutschland19, on 09 aprilie 2017 - 07:33, said:

Eu am vazut ca exista de vanzare placi de baza pentru gaming care ating peste 1.000 sau 2.000 de lei.
Ce au asa de special aceste placi fata de cele pentru gaming care costa sub 1.000 de lei ?
Au niște funcții în plus cum s-a zis, și prețul MULT umflat pt fraieri "gaming" Posted Image

Dacă ai buget mic ia cea mai ieftina placă de bază potrivita și bagă diferența la placa video.
Și placile de bază de 250lei sunt ok

View PostDeutschland19, on 09 aprilie 2017 - 07:50, said:

  O placa de baza care suporta quad-GPU cam cat costa ?

Nu se mai poartă quad.

Edited by sirgoofy, 09 April 2017 - 08:31.


#5
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,178
  • Înscris: 27.06.2007

View PostDeutschland19, on 09 aprilie 2017 - 07:33, said:

Eu am vazut ca exista de vanzare placi de baza pentru gaming care ating peste 1.000 sau 2.000 de lei.
Ce au asa de special aceste placi fata de cele pentru gaming care costa sub 1.000 de lei ?
suport pt. procesoare xeon;
tri sau quad SLI;
componente de calitate;
posibilitate de overclocking;
8 sloturi de RAM; suport 128 gbram;
etc.

#6
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004
Ar mai fi in unele cazuri surse de alimentare pentru CPU care duc puteri mai mari si/sau radiatoare mai mari sau heat-pipe pe componentele de putere din ele, racire suplimentara pe PCH/Northbridge, placa de sunet on-board mai de calitate.

#7
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,457
  • Înscris: 24.05.2010
Poate nu strica niste lectura in privinta alegerii placii de baza. Placa de baza este tocmai baza unui PC, nu degeaba se numeste placa de baza....

http://www.mygarage....tml#post3325579

#8
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,212
  • Înscris: 23.08.2014
exista segmentul de piata "entusiast", adica tre sa am cel mai tare, cel mai bun si cel mai nou, indiferent cat costa.Pentru astia sint placile alea.bineinteles, ca au si ceva in plus cum ar fi OC , suport SLI/crossfire, viteze mai mari pt ram, mai multe porturi, etc...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate