Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Gaming/work setup

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
139 replies to this topic

#37
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Update cu upgrade Posted Image

Mi-a sosit comanda:

Attached File  IMG_1222.JPG   321.12K   20 downloads

(plus accesorii : tub flexibil, unitati de montare, apa distilata si tratament anti coroziune)


Ca pompa am folosit blockul CPU dela un AIO pe care il aveam (block capabil de volum mare de apa, cu pompa cu lagare ceramice si cu cuplari standard G 1/4"):

Attached File  IMG_1223.JPG   290.23K   25 downloads

Rezervorul il aveam de mult, pastrat sigilat caci nu am avut la ce sa il folosesc pana acum.

A trebuit sa revin la carcasa initiala (Phanteks) caci radiatorul nu incape nici cum in Fractal Nano S (si la Phanteks a trebuit sa decupez pe ici-colo ca sa fac totul sa intre usor).

Asadar ... demontat placa (s-a demontat extrem de usor, iar surubul cu sigiliu a iesit perfect cu un claeste, asadar sigiliul e intact).

Attached File  IMG_1212.JPG   289.8K   31 downloads

Curatat si pregatit pentru "water block":

Attached File  IMG_1213.JPG   332.52K   29 downloads

Si ... depunerea juramintelor la ofiterul starii civile:

Attached File  IMG_1214.JPG   322.1K   48 downloads

Bineinteles ca a trebuit sa fac o adaptare a prinderii caci la placa asta gaurile de radiator sunt mai departate decat la GTX-uri (7cm in cazul asta). Am adaptat prinerea cu 2 "bare" fixate in montura originala a blocului EK care il tin presat pe cip (iar standa greapta nu fuge deloc caci decupajul in placa de racire de la VRM-uri este exact cat capul din cupru asadar e o potrivire perfecta.

SI cam asa arata montat in sistem:

Attached File  IMG_1220.JPG   318.41K   51 downloads


Acum urmeaza teste si overclock in zileel ce urmeaza. Sistemul de racire l-am asamblat ina afara computerului si l-am lasat sa mearga "in gol" vreo 8 ore ca sa verific daca nu are scapari ... a iesit perfect.

Am sa revin cu update de performanta dupa ce testez un pic sisteul asa (testele initiale arata OK). A trebuit sa adaug un ventilator care sa asigure flux de aer peste placa de la VRM-uri dar e o solutie temporara. Am sa construiesc un sistem care sa utilizeze turbina originala la turatie mica pentru un flux de aer consistent.

Edited by ro_explorer, 04 October 2018 - 00:30.


#38
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
felicitari.

arata... inghesuit Posted Image total opus fata de al meu care arata cam gol. dar imi palce.

vroiam sa zic ca ar fi mers un hard tubing dar nu ai loc de venturile push-pull

#39
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Cu inghesuiala, asta era scopul initial. Un sistem cat mai mic posibil cu racirea cea mai buna de inghesuit in el. Hard tubing iese din discutie (acum si in viitor) caci nu e computer de show. Nici nu am geam la carcasa. Ma intereseaza functionalitatea in primul rand.

Ca performante, sistemul asta de racire face fata la limita in incarcare maxima a sistemului. Placa video disipeaza cca 300W (cu varfuri mai mari) si procesroul cu OC mai da si el in medie 100 (cu varfuri pe la 120 probabil) ceea ce este la limita de sus a radiatorului, chiar si asa gras cum este.

In incarcare maxima GPU-ul ajunge la 68 de grade cu power limit la 120% si OC +200MHz la frecventa de baza. Nu mai face throttle termic si vad ca isi mentine frecventele de lucru deasupra "barei" de 2000MHz (pe la 2010-2060).
Am sa ma mai joc cu flow-ul de aer si ceva decupaje la carcasa ca sa imbunataesc situatia termica. Oricum, sistemul asa e mai galagios decat cand aveam 1080-ul inauntru dar si puterea disipata este aproape 2x asa ca e de asteptat ceva extra zgomot in load. Partea buna este ca nu deranjeaza si pot juca fara casti, la fel ca inainte.

Am sa mai pun benchmarkuri si temperaturi/zgomot dupa ce stabilizez curbele de la ventilatoare si modific carcasa pentru flux de aer marit.

Edited by ro_explorer, 04 October 2018 - 15:32.


#40
CrocodiluMereuVesel

CrocodiluMereuVesel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 23.07.2018
Problemele tale cu temperaturile si zgomotul se datoreaza faptului tocmai ca ai o carcasa mica in care toate sunt inghesuite.
In analizei rezulta urmatoarele:
carcasa neinspirat aleasa
cable management  facut in  limitele impuse de carcasa.Acele cabluri legate cu bratari de naylon sunt in calea ventilatorarelor si schimba total airflowul in  carcasa.
carcasa nu are propria incinta pentru sursa si cablurile sale.
Daca placa video are ventilator de tip blower , atunci din pacate nimic  nu poate  sa-i scada temperaturile(nu stiu daca un thermal grizzly kryonaut te poate ajuta)

#41
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
nea crocodile, nush de ce ai postat...

cablurile schimba in general foarte putin airflow-ul. mai documenteaza-te.. eventual testeaza.

carcasa ARE propria incinta pt sursa si cabluri  (sursa e aia unde scrie AX 860 mare) din ce vad e separata...

tocmai si-a pus watercool pe placa care avea cooler tip blower. so...

nush de ce ai postat.

Edited by shmu, 05 October 2018 - 16:54.


#42
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
@crocodilul : tu pe baza carei configuratii comentezi ? cumva de pe ultima pagina ?

Am modificat Phanteks-ul si acum am liniste si rece. Ventilatoarele nu se aud deloc nici in load 100%, temperatura maxima pe GPU este de 65 de grade cu OC si ventilatoarele (4x140mm in push-pull) in 900 rpm.

Poze mai incolo, sa termin modificarile.

Edited by ro_explorer, 05 October 2018 - 16:55.


#43
puiu_pe_diezel

puiu_pe_diezel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 01.10.2018
Cred ca sa referl la cea cu  AX860 la vedere.

View Postshmu, on 05 octombrie 2018 - 16:54, said:

cablurile schimba in general foarte putin airflow-ul. mai documenteaza-te.. eventual testeaza.
Pai cablurile sunt obstacole si orice obstacol schimba air flowul (vezi tunel aerodinamic)

Edited by puiu_pe_diezel, 05 October 2018 - 17:48.


#44
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
n-am zis ca nu fac absolut nimic. am zis ca influenteaza foarte PUTIN. si tu in loc sa te documentezi cam cat inseamna acel putin (sau mult cum iti imaginezi tu) vii cu teoria fara calcule.

#45
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Am terminat de modat si carcasa ... inca miroase a proaspat vopsit.

De la aspectul original ...
Attached File  Evolv-ITX-3z.jpg   126.99K   14 downloads

Acum "tavanul"/evacuarea arata asa:
Attached File  IMG_1289.JPG   602.62K   15 downloads

Si fata/admisia asa:
Attached File  IMG_1291.JPG   441.24K   12 downloads

Ca sa ma asigur ca fluxul de aer este asa cum vreau eu sa fie am inchis complet spatele:
Attached File  IMG_1290.JPG   488.86K   18 downloads

Admisia este asigurata de un ventilator BitFenix de 200mm cu turatie maxima de 950rpm:
Attached File  IMG_1286.JPG   559.92K   17 downloads

Evacuarea este cu 4x Corsair ML de 140mm in push-pull limitate la 1000 rpm ca sa egaleze (fara sa depaseasca) fluxul de aer de la intrare.
Attached File  IMG_1285.JPG   502.36K   17 downloads

Cam asta e tot. Temperaturile sunt sub control, linistea e absoluta in utilizare normala si de abia se aude in full load. Sa vedem ce urmeaza (astept lansarile de procesoare noi, poate fac un upgrade curand).

#46
sys

sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 27.03.2010
Posted Image
Mie imi place mai mult fara panoul frontal. Posted Image

#47
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Pai cu praful ce facem ? :) ... e si ditaimai filtrul acolo. Si asa, doar cat a stat in teste fara capace (si fara filtru) in 2 zile deja s-a albit prin anumite zone de la stratul de praf.
Oricum nu ma uit la el caci nici nu se vede. E sub masa in colt.

#48
Arthos

Arthos

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,414
  • Înscris: 01.11.2004
memoriile si vrm-urile cu ce le racesti ?

#49
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Am pastrat placa originala peste care in mod normal "curgea" aerul care racea si radiatorul principal, antrenat de turbina, pe care acum suflu cu 2 coolere: unul de 120mm care sufla in zona mai fierbinte a VRM-urilor si unul de 80mm care sufla in zona extrema unde sunt doar cateva VRAM-uri si mai da niste aer si peste chipset. Temperatura placii nu depaseste 62 de grade (monitorizata cu un senzor de temperatura lipit de ea, senzzor care controleaza si turatia celor 2 coolere de altfel, direct prin bios).

Attached File  IMG_1315.JPG   312.68K   20 downloads

Edited by ro_explorer, 01 November 2018 - 17:26.


#50
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
le-ai ingramadit bine Posted Image

#51
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Se cheama "utilizare eficienta a spatiului" Posted Image .
E liniste, rece, foarte puternic si nu ocupa mult volum ... exact ce am vrut sa obtin.

Edited by ro_explorer, 01 November 2018 - 17:59.


#52
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Yep ... time to move on ... azi a sosit comanda de la EKWB (bloc pentru GPU), simultan cu cea de la AlphaCool (o pompa cu debit aproape dublu fata de ce am acum in sistem).
Acum sper sa nu imi crape minuea dupa ce ii pun apa peste tot Posted Image ... urmeaza montare candva peste weekend, sper ca azi, sambata.

Attached File  IMG_1354.JPG   355.29K   7 downloads

#53
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Built-log in imagini:

Tot radiatorul vechi dezechipat:

Attached File  IMG_1356.JPG   570.49K   23 downloads

Padurile termice si (prea multa) pasta siliconica pe fata:

Attached File  IMG_1359.JPG   613.67K   25 downloads

Si pe spate, unde capacul din aluminiu mai disipa niste caldura de la VRM-uri:

Attached File  IMG_1360.JPG   602.82K   24 downloads

Produsul asamblat si finit:

Attached File  IMG_1361.JPG   375.68K   17 downloads Attached File  IMG_1362.JPG   332.62K   22 downloads Attached File  IMG_1363.JPG   530.48K   19 downloads

De acum teste, benchmarkuri si observarea comportamentului termic in timp ... momentan nu trece de 60 de grade in full load cu OC 20%.

Edited by ro_explorer, 10 November 2018 - 22:22.


#54
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Update: in urma utilizarii intense cu blocul nou de racire pot vedea temperaturi stabile si liniste profunda DAR ... adaugand si VRM-urile si VRAM-urile la producatorii de caldura raciti cu acelasi lichid, se pare ca radiatorul meu de 280x140x45mm este la limita. Temperatura GPU si CPU dupa vreo 3 ore de utilizare in gaming continuu ajunge pe la 65 de grade asadar m-am decis sa maresc suprafata radianta.

Din pacate nu am loc in carcasa (nici in Phanteks nici in Fractal design nano S) asadar ..... NZXT Manta e pe drum (versiune all black, fara geam) ... trebuie sa ajunga saptamana asta. Dupa ce vad cat loc imi mai ramane pentru al doilea radiator o sa il comand si pe ala )probabil ca un 280x140x30 sau un 240x120x30 ... o sa vedem.

M-am angajat intr-o hora periculoasa (si aparent destul de scumpa). Sper ca rezultatul final sa fie pe masura asteptarilor.

Attached File  71PrHEjCKhL._SL1500_.jpg   75.28K   5 downloads

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate