Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Plati prin Trezorerie institutii bugetare

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
dan_slack

dan_slack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 22.07.2006
Buna seara,

Institutiile bugetare au conturi la Trezorerie... Intrebarea mea este daca aceste Trezorerii (de sector) au sistem de internet banking, adica daca se pot face operatiuni online, ca la orice banca normala (la cap!)

Aud ca trebuie sa mearga cu OP--urile tiparite si semnate la banca (Trezorerie)...
Nu pot sa cred asa ceva.

Multumesc,

Edited by dan_slack, 08 April 2017 - 21:44.


#2
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Si de ce n-ai crede?
Si se practica si in alte tari, cu apa calda. Bine, acolo nu e vb de bugetari, ci de o mare companie de fast-food.

#3
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Doar atat? Bucura-te ca nu vor dosar cu sina, timbru fiscal, copii xerox in 3 exemplare, inclusiv la poza dosarului cu sina. Cand vorbim de bugetari, vorbim de filme horror....

#4
dan_slack

dan_slack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 22.07.2006
Multumesc ptr raspunsurile "incurajatoare", dar eu speram ca cineva "de la stat" sa-mi spuna ca se poate, si sa-mi indice site-ul.... Posted Image
Eu nu cred ca mai exista banca in EU fara internet banking.
Am cautat pe google site-ul Trezoreriei sector 1, dar nimic. Poate se numeste altfel?!

#5
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Depinde ce plati vrei sa faci... sunt destule care se pot face online prin sistemele alea de eRomania :D

Dar cu ce esti asa ocupat incat nu poti sa iti aloci 15 minute din viata ta pentru niste plati...

#6
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Trezoreria nu e banca. Daca un functionar nu vede 50 de oameni la coada la ghiseul sau, se panicheaza, exista riscul sa fie considerat in plus, ghiseul inchis, el somer. Cand iti spune ca mai ai nevoie de o hartie, stampila, semnatura, timbru, de la alt ghiseu, cu trei etaje mai sus, sau, mai jos, unde coada e de doua ori mai mare, el are orgasm instant, nu mai are nevoie sa se masturbeze in timpul programului. Tu vrei totul online, simplu, comod, elegant, normal? Pai strici toata placerea bugetarului, platit tot din banii tai.

#7
dan_slack

dan_slack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 22.07.2006

View Postrumlegok, on 08 aprilie 2017 - 22:16, said:

Depinde ce plati vrei sa faci... sunt destule care se pot face online prin sistemele alea de eRomania Posted Image
Dar cu ce esti asa ocupat incat nu poti sa iti aloci 15 minute din viata ta pentru niste plati...
Ori eu nu inteleg intrebarile tale... ori tu nu le-ai inteles pe ale mele...Posted Image
Eu pun cazul unei institutii bugetare (de stat) care are cont la Trezo, si face sute de plati lunare prin acel(e) cont(uri) de la Trezo.
Am intrat si pe siteul eRomania... Nu intelg nimic din el http://www.portalero...Eromania/Judete

@ Rumegus,
Apreciez raspunsul sarcastic si usor glumet, dar treaba e serioasa... Stii ce inseamna sa faci sute de OP-uri pe hartie in anul 2017?!
Chiar suntem cu mintile ratacite cu totii?!
Cum adica trezoreria nu e banca? Ce e, cooperativa de credit, FNI, casa de ajutor reciproc?!

Edited by dan_slack, 08 April 2017 - 22:36.


#8
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Te referi cumva la asa ceva?

#9
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Nu suntem cu mintile ratacite cu totii, doar bugetarii. Trezoreria, finantele, Posta Romana, au ramas in secolul trecut. Bucura-te ca nu cer sa completezi totul cu creion chimic, cum imi cerea mie postasul in armata, cand primeam bani sau pachet de acasa, ei, oficial, nu au auzit de pix, doar de toc cu calimara, sau creion chimic. Asta din urma, trebuia umezit cu saliva, altfel nu primeai coletul. Stiu ca e trist, dar asta e!

#10
dan_slack

dan_slack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 22.07.2006

View Postcolombo2003, on 08 aprilie 2017 - 22:39, said:

Te referi cumva la asa ceva?
NU. Aia e o lista de conturi... Ma refer la internet banking Posted Image

@ Rumegus,
Aici e vorba de o decizie/un plan de informatizare a bancii statului (Trezoreria), nu de niste bugetari de prin birouri...

#11
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017

View Postdan_slack, on 08 aprilie 2017 - 22:24, said:

ce inseamna sa faci sute de OP-uri pe hartie in anul 2017?!
Chiar suntem cu mintile ratacite cu totii?!
Dar tu stii ce inseamna sa incasezi mii de lei salariu sa faci o treaba atat de banala, impartita cu alti colegi platiti la fel?
Daca nu s-ar face lucrul manual ar ajunge asistati sociali bugetarii si ar face foamea sau s-ar sinucide cand vad ca pe piata libera nu le da nimeni mai mult decat bani de stricta supravietuire.

#12
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Poti sa platesti online de la banca ta, la trezorerie.
Daca ai cont la trezorerie, nu merge sa faci operatiuni online.
Unele institutii nici nu au publice conturile de la trezorerie. "E secrete".

Edited by pasilla, 08 April 2017 - 23:07.


#13
dan_slack

dan_slack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 22.07.2006
Pasilla, esti sigur(a) ca nu merge? Ma ingrozeste asta Posted Image
Ca nu au publice conturile e altceva... Nici alte banci nu publica conturile clientilor lor...

Edited by dan_slack, 08 April 2017 - 23:15.


#14
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,846
  • Înscris: 24.04.2013
Se pare ca nu exista aplicatie online a Trezoreriei. Sau cel putin eu asa inteleg de aici <http://maisimplu.gov...-la-trezorerie/>, fiind vorba de o propunere din februarie 2016. Poate s-a implementat intre timp…

Alternativa pare ca exista. Am gasit serviciul Trezo Direct la BT <https://www.bancatra...i/trezo-direct/>: ‘• Efectuarea de plati catre buget din contul deschis la trezorerie’.
LE: Trebuie insa verificat daca Trezo Direct este integrat in serviciul de internet banking, fiindca urmatoarea fraza imi da de gandit: ‘• In cazul in care nu doriti transferul automat al soldului contului companiei dumneavoastra, deschis in trezorerie, in contul deschis la noi, dar vreti efectuarea de plati catre buget din contul deschis la trezorerie, atunci e necesar ca instructiunile de plata sa ajunga in agentiile noastre pana la ora 12.00.’ Poate totusi e doar o formulare nefericita.

Edited by sags, 09 April 2017 - 07:42.


#15
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postdan_slack, on 08 aprilie 2017 - 22:50, said:

NU. Aia e o lista de conturi... Ma refer la internet banking Posted Image

@ Rumegus,
Aici e vorba de o decizie/un plan de informatizare a bancii statului (Trezoreria), nu de niste bugetari de prin birouri...

Trezoreria statului nu are internet banking, se merge cu ordinele de plata tiparite la ghiseu unde, dupa ce stai la coada, te asteapta o duamna care tasteaza cu un singur deget.
Poti plati insa din contul firmei (care are internet banking) direct in conturile alea de trezorerie fara sa mai fie nevoie sa mai mergi la ghiseu.

Nu stiu acum cum mai e dar, acu vreo 10 ani, pentru proiectele europene era obligatoriu sa ai cont propriu la trezorerie, astfel incat finantarea sa iti vina acolo si nu in contul de la banca, sa poata fi urmarite platile.  O idiotzenie la care sper ca s-a renuntat intre timp.

Edited by rosix, 09 April 2017 - 07:29.


#16
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Orice internet banking are un meniu separat pentru plati la Trezorerie. Le faci fara probleme de acolo. Ai grija ca fiecare plata are contul ei separat la Trezorerie.

#17
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,435
  • Înscris: 06.01.2014

View Postrosix, on 09 aprilie 2017 - 07:25, said:

Trezoreria statului...

Nu stiu acum cum mai e dar, acu vreo 10 ani, pentru proiectele europene era obligatoriu sa ai cont propriu la trezorerie, astfel incat finantarea sa iti vina acolo si nu in contul de la banca, sa poata fi urmarite platile.  O idiotzenie la care sper ca s-a renuntat intre timp.
Acum e mai clar. Ai un cont la trezorerie în care îți intra banii, pe care îi virezi în alt cont de trezo de unde faci platile.
Simplu, frumos, curat, artistic.
f.fuygfdxcvbhhj.m.huu

#18
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,846
  • Înscris: 24.04.2013
@ripper: Poti face plati catre conturi de trezorerie (contul de trezorerie = cont beneficiar) prin aplicatiile de internet banking, dar din ce inteleg problema initiatorului sunt platile din contul de trezorerie (contul de trezorerie = cont platitor).

Edited by sags, 09 April 2017 - 08:05.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate