Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Care este salariul unui frizer?

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010

View Postdon_dannielo, on 09 aprilie 2017 - 09:56, said:

Deci, cat e salariul unui frizer?
Minimul.
Cu "artificii".

#20
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017

View PostUser107, on 09 aprilie 2017 - 09:19, said:

Ti se pare ca la 80-100 lei/zi sunt bani multi ? Adica 2000 lei/luna e mult ??
El are dreptate, in multe domenii trebuie sa fii prost sau sarac disperat... sau ambele ca sa te duci sa lucrezi pentru altcineva, pentru ca acel altcineva va castiga cl putin dublu de pe spatele tau fara sa faca nimic, doar sa stea la cafenea toata ziua si sa se plimbe, cheltuind banii produsi de tine.
Si ca sa iti faci o idee, un frizer independent face profit chiar si 1000 euro pe luna, in conditiile in care mai plateste si chirie pentru spatiu. Cel putin cel pe care il stiu eu... I-a deschis si juniorului frizerie, care evident produce mai putin ca nu are aceeasi baza de client fiind la inceput.

#21
bogdan181180

bogdan181180

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 01.04.2017

View PostUser107, on 09 aprilie 2017 - 09:19, said:

Ti se pare ca la 80-100 lei/zi sunt bani multi ? Adica 2000 lei/luna e mult ??
Tinand cont ca este pe cont propriu, nu sta la program si nu depinde de nimeni... este un castig frumos. Venituri mai mari ca astea pe munca cinstita mai gasesti numai pe la transnationale.... si pe la buget. Un patron de rand oricat de bine i-ar merge afacerile.... din minimul pe economie nu o sa scoata in veci salariatul, pentru ca stie ca daca ala pleaca gaseste alt "flamand" in locul lui... deoarece drepturile salariatului sunt putin respectate in Romania ... mai multe sanse ai sa castigi bani in plus pe cont propriu sau pe afara... decat sa astepti sa te respecte un patron in Romania care-ti rade sfidator din masina si te pune sa muncest peste program fara sa te plateasca suplimentar... injurand de fiecare data Guvernul cand mai da cate o hotarare de marire a salariului minim pe economie. Salariu minim pe economie trebuie dat la un necalificat,,, iar daca te duci la el cu o meserie si ceva experienta... n-are rost sa te bage pe salariu minim daca se respecta ca patron... De aia spun ca o meserie invatata iti poate aduce venituri mult mai mari pe cont propriu.... decat daca ai sta la programu unui bou de patron

View Postrumlegok, on 09 aprilie 2017 - 12:33, said:

El are dreptate, in multe domenii trebuie sa fii prost sau sarac disperat...
...si pe buna dreptate... Ma uitam ieri la stiri cu Bursa Locurilor de Munca... preferau sa renunte la ajutorul social decat sa se angajeze cu salariu mediu pe economie.... si nu pentru ca sunt lenesi.... ci pentru ca... de exemplu.... la sat.... cum sa vii sa-i spui unui taran ca-ti dau minimu pe economie... din moment ce el ca zilier scoate undeva la 50-100 lei pe zi in functie de activitate...strangand ca zilier in 10-15 zile cat ii da ala pe o luna intreaga.  La fel si-n cazul profesiilor din constructii, mecanici auto, IT-isti, frizeri, manichiuriste/pedichiuriste, coafeze, electricieni, frigotehnisti, etc... profesii care daca-ti place sa le inveti NU DEPINZI in veci de un neicanimeni de patron si nici sa dai spaga apeland la neamuri si relatii ca sa te angajezi la buget
Am ajuns la o concluzie... la patron stau toti prostii.... iar la stat toti puturosii

Edited by bogdan181180, 09 April 2017 - 14:54.


#22
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Postbogdan181180, on 09 aprilie 2017 - 14:47, said:

.... cum sa vii sa-i spui unui taran ca-ti dau minimu pe economie... din moment ce el ca zilier scoate undeva la 50-100 lei pe zi in functie de activitate...strangand ca zilier in 10-15 zile cat ii da ala pe o luna intreaga.

Zilier cate zile pe luna/an?

View Postbogdan181180, on 09 aprilie 2017 - 14:47, said:

Am ajuns la o concluzie... la patron stau toti prostii.... iar la stat toti puturosii
Concluzie de depinzator de parinti.

Edited by don_dannielo, 09 April 2017 - 15:03.


#23
bogdan181180

bogdan181180

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 01.04.2017

View Postdon_dannielo, on 09 aprilie 2017 - 15:02, said:

Concluzie de depinzator de parinti.
... de unde ai tras concluzia asta? Posted Image)) faci parte din una din acele 2 categorii enumerate?..si te simti "jignit" Posted Image))... lucrez in IT prietene pe cont propriu de peste 10 ani. Ce am scris este din propria experienta vazuta de mine la asa zisii patroni... pana mi-am facut curaj... am facut cursuri de IT si am intrat pe brandu meu ... castig?... dublu ca la un patron cu firma de IT. A fost greu pana mi-am facut primii 20 de clienti...aia m-au recomandat mai departe si-n peste 10 ani am ajuns la peste 800 de clienti in agenda telefonului. La o medie lunara de clienti de 7-10% scot lejer fara sa stau la program, cu acte si dari platite corect la stat... undeva la 3500-4000 lei/luna ...asta in situatia in care aplic clientului politica "da cat vrei si cat consideri ca face munca mea" ... cu asta mi-am "zdrobit" concurenta Posted Image)).... De mic am fost o fire rebela si nu mi-a placut sa atarn la banii parintilor si nici sa stau dupa toti prostii cu ifose de patron care pe profilu meu vreo 6 au dat faliment la mine in zona... de buni ce erau Posted Image

Edited by bogdan181180, 09 April 2017 - 15:15.


#24
bogdan181180

bogdan181180

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 01.04.2017

View Postdon_dannielo, on 09 aprilie 2017 - 15:02, said:

Zilier cate zile pe luna/an?
... ca taran... la sat poti sa muncesti INCLUSIV si iarna ca zilier... taiat lemne... scos zapada din curte, dezghetat trotuarul, dat de mancare si facut curat la animale, caraula.... etc.. Ideea este ca daca esti corect, nu te arunci la bani prostind omul cand iti cere ajutorul si nu se pricepe... el o sa te recomande mai departe si o sa-ti intre bani in buzunar.... altfel... ramai cu teapa si ala nu o sa te recomande la nimeni

#25
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017

View Postdon_dannielo, on 09 aprilie 2017 - 15:02, said:

Zilier cate zile pe luna/an?
Sa stii ca e profitabil si daca lucreaza in medie doar 10 zile pe luna. Pentru ca scoate cel putin 500 lei din acele zile, la care se adauga ajutoarele sociale de la stat, care vin cel putin 500 lei la o familie.
Practic omul ala ajunge sa castige mai mult decat salariul minim muncind doar jumatate din zilele lucratoare.

Si de ce ai fi prost sa te duci cel putin 9 ore pe ziua lucratoare la patron (plus weekend si sarbatori legale neplatite) pe 1000 lei in aceste conditii? Deaceea se vaita pe la TV patronii ca nu gasesc de munca pe la sate... pai cine e prostul sa vina pe salariul minim sa isi piarda jumatate din viata pentru patron cand ce obtine ca zilier ocazional si asistat permanent insumeaza mai mult?

Edited by rumlegok, 09 April 2017 - 15:52.


#26
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,820
  • Înscris: 13.07.2011
Exista frizeri care lucreaza ca angajat intr-un salon si castiga minimul pe economie. La fel ca si la chelneri, banul vine din bacsis.
Exista frizeri care lucreaza pe cont propriu (PFA) intr-un salon si platesc o taxa pe scaun, ca au voie sa foloseasca incaperiile unui salon. Aici din profitul total, trebuie sa platesti tva-ul si taxa pe scaun, restul incl. bacsis iti ramane in mana.
Exista frizeri care lucreaza full pe cont propriu in salonul propriu si atunci vine banul in functie de calitate.

Intre 10 si 20RON se cere, calculeaza si tu cu 10 persoane, o suma cat de cat realista. Daca esti bun si iti faci clienti fideli atunci o sa ai si mai multi.


Am gasit niste anunturi pe net, la un salon oare care castigi 300-400ron / luna din salariu. Restul trebuie sa il castigi din ciubuc.

Stiu hairstilisti prin dorobanti care nu se duc acasa fara 50-60 mil pe luna acasa, dar conteaza si cat de prost este omul si cat plateste.

Edited by business11, 10 April 2017 - 10:56.


#27
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,900
  • Înscris: 24.12.2010

View Postbogdan181180, on 09 aprilie 2017 - 14:47, said:

Am ajuns la o concluzie... la patron stau toti prostii.... iar la stat toti puturosii

eu zic sa nu generalizam.. parintii mei lucreaza de mai bine de 30 ani la buget si nu sunt nici prosti, nici puturosi, n-au nici salarii imense dar nici minimu pe economie. iar in situatia asta este extrem de multa lume.
cat despre patron, cam asa este, in romania drepturile salariale si ale angajatului nu sunt respectate, asa ca odata ce nu executi conform planului, ti se arata usa, urmand sa fi inlocuit cu alti "flamanzi" care asteapta sa-i pupe patronului picioarele. dar aici este si vina noastra ca popor si mentalitate.. suntem pupincuristi si ne place sa ne plangem de mila si sa ne injosim intr-un hal fara de hal, dar de schimbat ceva tot nu schimbam ca deh vorba aia.. "merge si asa".

#28
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postsilesax, on 09 aprilie 2017 - 04:29, said:

Eu până să mă tund singur mereu când mă tundeam nu luam restul .tunsu costa 9 lei si cîte o dată nu aveam bani mărunti si îi dădeam 10 lei.deci câstigă bine si din ciubuc.

Ai umor.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate