Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Natural sau nu

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1220 replies to this topic

#559
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015

View Postsandu222, on 06 decembrie 2021 - 19:17, said:



Depinde pe cine compari cu cine. Ca daca de exemplu te compari tu cu Marius Mitrache, pai esti de 2x cat el indiferent cum ar poza.
Dar daca te compari tu cu unul ca Alfred Chiriac de exemplu, care nu-i nici foarte greu nici foarte inalt dar e pompat la maxim....
Uite, in pozele de mai jos, un cunoscut de-al meu de la o sala din Iasi, care acu' se duce la sala aia de care zicea Bursucelu. Baiatul e de categoria ta, inalt. Zi si tu ce parere ai despre el, si nici macar nu-i vreun campion al sportului. A facut ani buni natural, dupa care a vrut si el o "cosmetizare" :)


E adevarat, dar la fel de adevarat e si faptul ca unul care se dopeaza cu cap, are trainer si finante, da , se face si mare si definit si puternic (daca isi doreste).

Bineinteles ca sunt multi pe steroizi care arata beton. Eu mentionam ca sunt si foarte multi care nu obtin mare lucru dar sanatatea tot o pun in pericol.

View Postbursucelu_viesel, on 06 decembrie 2021 - 19:12, said:

Nici eu nu stiu ce sa zic cu rezultatele astea dupa 15ani de natural. Stiam ca in primii ani pui marea majoritate, practic exponential scade progresul

Da, cam asa e daca te referi strict la cantar insa la forma si performante nu. Eu in primul an am ajuns la 100kg si acum dupa 9 ani am 103. Dar! Dupa primul an aveam 43-44cm in biceps pompat acum 49 ( sa stii ca e diferenta mare intre 43 si 49 sa vezi pe viu nu in poze), dupa primul an impingeam cu 100 vreo 6 repetari parca, acum 20 cu 100, 6 fac 137.5 poate si cu 140 daca ma fortez si imi iau o saptamana pauza in prealabil.

#560
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009
Din orasul Braila. La curte intr-un cartier de unde daca ma sui pe casa, vad podul de la Braila. https://youtu.be/p0cclsi4r1Q?t=236

#561
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
La o presa de picioare technogym cu cablul, dupa un an nici nu faceam cu greuatea maxima ( 200kg) acum saptamana trecuta  am reusit 28 repetari dintr-un set.


Asta e presa.

Parerea mea e ca  natural e nevoie de minim 10 ani ca sa arati solid si copt.  Ideal e sa incepi pe la 18 ani cand inca se formeaza scheletul si se adapteaza din start sa suporte masa musculara buna. Astfel la 30 de ani poti fi destul de tare.
Eu am inceput in serios cu trasul in sala pe la 23, pana atunci facusem ceva lupte libere, vingtsun
vreo 4 ani in total. Dar problema e ca  am avut si pauze, am avut perioade cand ma antrenam acasa, luni intregi. Nu e ca si cum m-am antrenat regulat ca ceasul 10 ani. Acum ultimii 2 ani am devenit iar mai exemplar iar acum ultima jumate de an m-am dedicat mai mult ca niciodata.  Pentru prima data in viata am trecut si eu la 4, 5 sau chiar 6 antrenamente pe saptamana.

#562
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009
mda, eu n-am ajuns niciodata la astfel de performante.. Nici forta nici marime muschi, nici greutate pe cantar. Si miram-as sa ajung (mai ales doar dupa un an). Nici nu prea-s dispus cu mancatul sa fac eforturi mari.. Mai usor e sa trag de fiare Posted Image decat sa am grija mereu ce si cat mananc.. Pana si creatina de multe ori uit s-o iau cu zilele.. Si iarasi cand uit de latura asta, ma trezesc ca mananc doar 3 mese pe zi, si alea cu prea putina mancare. Ma enerveaza aspectul asta..

Edited by bursucelu_viesel, 06 December 2021 - 23:56.


#563
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
In cazul asta nu ai cum sa speri la ceva bun. Alimentatia e foarte importanta, mai ales in cazul asa numitilor hard gaineri. Trebuie sa mananci de la 7 dimineata pana la 22.00 seara regulat ca ceasul la fiecare 3 maxim 4 ore ( in dependenta de mancare).

#564
pele

pele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 16.03.2006
Daca deja ai ajuns sa faci impins cu 80 kg,ai progresat bine in 6 luni.

#565
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009
Perceptia lumii despre dopati Posted Image :[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/N-9aGOH_i78?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#566
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

View Postvinciun, on 23 martie 2020 - 19:00, said:

E ca si cum revenim la tema deltoizilor. Eu nu am vazut inca persoana despre care stiu 100% ca e natural sa aiba umerii ca mingile. Nu zic ca daca nu am eu nimeni nu are. Pur si simplu nu am intalnit.


Mi-am adus aminte de ce ai spus aici si am revenit cu niste poze. Ce ziceti, natural sau nu?
Ani de sala vreo 8-9, intr-o vreme era destul de "subtire", se desumflase" dar acum s-a "umflat" la loc, mai tare ca niciodata si mai definit, intr-o vara, vara trecuta.

Attached Files



#567
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009
La multi ani!
Si eu sunt curios ce "vot" ii dati. Nu pot decat sa compar cu ce vad pe mine, Ce mi se pare suspect e:
1. vascularitatea e un pic crescuta. Eu imi fac clipuri scurte imediat dupa multe antrenamente si nu vad in imagini  asa vene umflate peste tot. Insa, nah.. m-am apucat si eu din iulie si ma compar cu unu de 8-9 ani..
2.ar mai fi o presarare a pielii cu cosuri, care culmea.. eu am avut cosuri toata viata mea si dermatologul mi-a explicat ca pielea mea e de-asa natura incat se infunda cu sebum..e suficient sa fiu adult (sa am concentratia minima de hormoni de adult). Insa in cazul meu, am pe spate cosuri, ceea ce-i normal pt o acnee, si cine are are cosuri serioase in zonele specifice, Insa nu o presarare pestrita cu cosuri pe unde n-au ce cauta (si fara sa fie o abundenta in zonele specifice acneei)..
3.un pic muschi adunati la umeri.. desi iarasi, culmea..eu dupa ce fac umeri, deobicei fluturari din semi-aplecat, mi se umfla destul deltoidul posterior incat imi face bratul sa pare subtire. Dar asta tine 15min dupa pompare.. in restul timpului, mereu umerii sunt eclipsati de brate si aspectul general al corpului e de "para" adica mai uflat jos, deci inversul taurului cu muschii sus in dreptul umerilor.

Ca argumente pt natural: parca n-are trapezul asa mare.fata de restul.muschilor. Nu ma pricep deci n-as putea acuza pe cineva cu nivelul asta redus de cunostinte in domeniu.

Edited by bursucelu_viesel, 01 January 2022 - 01:09.


#568
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Eu votez steroizi. Apar venele la toti cand esti suficient de definit. Diferenta e grosimea lor.

#569
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007
Pe doape 99.8%

#570
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

View Postbursucelu_viesel, on 01 ianuarie 2022 - 00:59, said:


Ca argumente pt natural: parca n-are trapezul asa mare.fata de restul.muschilor.

Mai sunt si care  nu prea lucreaza trapez, antebrate, gambe, lombari, femurali, muschii gatului, abdomen.

#571
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Eu nu lucrez antebratele separat. Ma bazez pe faptul ca lucrez cu greutati destul de mari la trasuri si nu folosesc chingi. Imi pare pierdere de timp sa efectuiez cateva serii dedicate pentru brate avand in vedere volumul enorm de lucru pe care il fac ele si asa, ca sa conteze ar trebui sa faci multe serii zilnic altfel e ca si cum faci pipi iaz. Cred ca situatie asemanatoare e si cu gambele. Desi  pe astea nu le neglijez, parerea mea e ca tot cam in vant sunt alea 4-5 serii 1 data in saptmana. Ca sa creasca trebuie antrenate mult si minim de 3 ori pe saptamana.

De unde atata timp...

#572
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009
Stiam ca muschii gatului iti pot crea apnee - noaptea sa sforai apasand pe trahee.Iar pt ceafa,,eu cat n-am putut folosi mana la ridicari (de la problema aia la acromion) am facut indreptari cu greutatile legate cu o chinga pe dupa ceafa. Am simtit si erectorii spinali pana sus pt prima data. Si un alt lucru mai neobisnuit se pare ca-l fac e ca la flotari la paralele pun iar greutatile dupa ceafa atarnate cu chinga. Nu sa-mi fac trapez ci ca sa mute centrul greutatii mai in fata, incat sa stau mai aplecat.
Aveam un coleg care putea ridica din urechi Posted Image dar aia nu cred ca intra la culturism, eventual masticatorii.. si n-ar fi rau muschi fetei sa ne mentinem tineretea Posted Image

Edited by bursucelu_viesel, 01 January 2022 - 19:33.


#573
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
La multi ani musculosii!
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-yO8uZy6MqM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
pentru baietii impingatori de fiare Posted Image Posted Image

#574
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009
La multi ani! https://youtu.be/CY6...R-TE75RNq&t=104

#575
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/fUXQQbh8N6o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Strica inca un colaj cu Arnold? Sunt cateva clipuri acolo in care imi da impresia ca Arnold nu e pe doape. Intr-o emisiune veche ( https://youtu.be/bTGPfJUJRh0?t=319 ) Arnold spune ca pune 9 kg de muschi cu 3 luni inaintea concursurilor. Si tot la emisiunile astea mereu zice ca-i mult mai usor decat cand participa la un concurs (si ca-i mai sanatos asa usor),
E in legatura cu ce spuneati despre cum arata cineva care se dopeaza - vene/trapez+deltoid posterior marite, In unele clipuri acolo nu vezi la Arnold asa ceva.

Edited by bursucelu_viesel, 04 January 2022 - 20:40.


#576
pele

pele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 16.03.2006
Serios?

Schwarzenegger has said he used steroids back in the 1970s. He told ABC News “I have no regrets about it because at that time, it was something new that came on the market, and we went to the doctor and did it under doctors' supervision. We were experimenting with it. It was a new thing.

Arnold avea brate imense,probabil d-asta par umerii mici.

Edited by pele, 04 January 2022 - 22:36.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate