Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Golf 1.4 TSI,150cp (2017) sau Mazda 3 2.0 G120,120cp (2017)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
171 replies to this topic

#109
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014

 edi10000, on 21 aprilie 2017 - 07:21, said:

Vezi ca tu vorbesti de generatia trecuta de Superb, la actuala pleaca de la 120 CP. In plus, nu compara cuplul de diesel cu benzina aspirata.

Bravo. Cine stie si e atent la titlul topicului, ca se vb.de masini pe benzina, stie 😉

#110
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,049
  • Înscris: 02.09.2005
Dacă era cerere mare, existau și service-uri mai multe. Ca idee, din 2014 până acum, nu a existat nici măcar un client în România care sa aibă vreo problemă de motor la motorizarea pe benzină, modelul Mazda 3 2014+. Asta o stiu din sursă oficială. De motorină nu am întrebat fiindcă nu m-aș interesat.

#111
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Nu e cerere mare la service pentru ca nu se vand multe masini si atunci nu e profitabil pentru o companie sa devina dealer Mazda. In 2016 s-au vandut doar 1583 de masini din toate categoriile. Daca ar fi sa impartim la 12 luni ar insemna 131 de automobile/luna. In Ro sunt aproximativ 10 dealership-uri (unul singur vinde doar Mazda, restul vand Ford sau altceva si au si Mazda). Asta inseamna 13 auto/luna, volum cu care nu poti fi rentabil. De aceea e problema si in service, pentru ca nu se investeste in pregatirea oamenilor in conditiile in care volumul de vanzari ti-l asigura alta.alte marca/marci. Asta o stiu din sursa sigura, am prieten care a fost dealer al lor si s-a orientat catre altceva pentru ca pur si simplu modelul lor de business pentru Romania nu este sustenabil si nici nu ai suportul necesar din partea companiei-mama din Austria (sediul din Europa este acolo). Spre comparatie, o marca premium precum BMW a vandut anul trecut in Romania doar din modelul X5 peste 500 de autoturisme iar Audi a vandut 487 de auto model Q7. PS Eu am incheiat discutia asta, dpmdv nu are rost sa continui. Daca as fi trait in Japonia, chiar si in SUA as fi recomandat Mazda, in Europa e o marca exotica si trebuie sa iti asumi asta daca vrei sa cumperi o masina a lor (cu toate avantajele si dezavantajele de rigoare).

#112
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
Nu iei in calcul mașinile vândute în anii anteriori și cele luate sh de afara (care n-au trecut prin reprezentanta).


#113
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Sigur, SH-urile din afara fac reviziile in reprezentanta! Posted Image

#114
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
Normal, că nu sunt vw!

#115
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Ma refeream ca nu se fac in reprezentanta Mazda, ci la Ford sau Peugeot. Stii, motoarele vin de acolo...si cam 70-80% din celelalte componente. :)

#116
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
da, mai ales RENESIS...

#117
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Vezi ca nu te avantajeaza...stii tu...Felix Wankel...

#118
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
Da, a trebuit sa vina un japonez sa-l pună la punct...
Felicitări, ai și tu internet!

#119
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Normal ca am internet, de acolo am aflat ca Mazda sucks!

#120
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,049
  • Înscris: 02.09.2005
baejneboon, de pe internet ai aflat ca Mazda sucks? si eu care credeam ca stii ceva concret despre firma asta, dar daca tu ai aflat de pe internet, m-am lamurit... Mazda sucks, nu te imprieteneste cu toti mecanicii din oras...

#121
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
I-am raspuns pe limba lui, speram ca ai inteles ca este un pamflet.

#122
fotbal5

fotbal5

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,119
  • Înscris: 04.12.2015

 jericho, on 23 aprilie 2017 - 18:01, said:

Dacă era cerere mare, existau și service-uri mai multe. Ca idee, din 2014 până acum, nu a existat nici măcar un client în România care sa aibă vreo problemă de motor la motorizarea pe benzină, modelul Mazda 3 2014+. Asta o stiu din sursă oficială. De motorină nu am întrebat fiindcă nu m-aș interesat.
Sincer te inteleg acum...
Surse sigure inseamna ca lucrezi la un service Mazda ?
Sau sursa sigura, lucreaza gogu vecinu si zice ca la ei nu e problema cu masinile doar revizii si consumabile....
Cine citeste ce ai scris mai sus, e constient ca nu spui adevarul, daca crezi e mai trist (3 ani nici o masina cu probleme la motor...., poate doar cele sub 20000km).
Sau cei care cumpara Mazda merg in 3 ani atat de putin <20000Km de nu are ce sa se strice....
Fiabilitate maxima la Mazda e locul 1 in lume dar nu o stiu nici ei ....
Pana acum am crezut ca scrii serios, dar acum ...

Nu contest ca nu ar fii masini bune, dar nu cred ce spui tu !!

Edited by fotbal5, 27 April 2017 - 12:17.


#123
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,049
  • Înscris: 02.09.2005
daca te intereseaza intr-adevar, ai putea macar sa te uiti pe forumul monomarca daca e cineva care sa se fi plans de ceva la motorul de Mazda 3 2014+... ca posesorilor de VW nu le convine, e alta treaba.... nu lucrez la mazda insa cand spun surse sigure, crede-ma ca sunt sigure.... tu poti sa crezi ce vrei, sunt unii care cred ca omul a fost facut de dumnezeu, nu am vreo problema nici cu astia...

#124
fotbal5

fotbal5

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,119
  • Înscris: 04.12.2015
Sursa sigura ... in afara de sefii restul nu au cum sa aibe un raport complet cu reparatiile pe Romania, deci ce spui tu e ... sau clar esti de-al lor (varianta 2 mai sigura).
Legat de forumuri fa o comparatie intre numarul de forumuri si postari per total intre cele  doua firme.
Exemplu pe Romania:
h****/forum.clubmazda.ro    - 183416    Total postari
h****/vwforum.ro    -   2118249  Total Posts
Se pot verifica pe pagina principala a fiecarui forum, despre ce vorbim, uitete ca nici macar 10 % nu fac numarul de postari de pe Mazda fata de pe VW. Clar ca si nr nemultumirilor este exponential... (nu fac reclama la nici unul din ele).
Chiar nu te inteleg, nu consider ca Mazda e o masina rea, chiar din contra (vezi ce am scris si anterior), insa tu esti prea infocat si sincer dai mult de banuit, mai ales la ce afirmatii faci.
Nu uita orice forum poate fi moderat in asa fel incat sa se scoata elementele sunt nedorite (valabil pentru orice firma fie VW fie Mazda....).
Ceea ce afirmi tu, era deja marketing pentru orice firma din domeniu, insa nu se aude nimic. Clar ca daca ma duc sa cumpar o masina nou, la un dealer, acesta va zice ca totul e ok, dar sa zici ca pe Romania e ok e......
Sau o stire care ar aduce potentiali cumparatori si bani e secreta (nu veni cu forumuri, vino cu anunturi oficiale de la Mazda).
Nu voi mai continua nu cred ca are rost, cand afirmi ceva da si sursa daca o ai daca nu, mai bine las-o moarta...

Edited by fotbal5, 27 April 2017 - 13:20.


#125
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,049
  • Înscris: 02.09.2005
cum am spus, poti sa crezi ce vrei, asa si eu te-as putea banui de anumite lucruri dar deocamdata te banuiesc doar de proasta informare
https://www.vehicleh...ints.php?page=1

linkul asta de mai sus cuprinde rapoarte facute de mai multi, inclusiv jd power, edmunds etc.... poti incerca si pentru vw-ul tau, ca sa te convingi.

Edited by jericho, 27 April 2017 - 14:20.


#126
fotbal5

fotbal5

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,119
  • Înscris: 04.12.2015

 jericho, on 27 aprilie 2017 - 14:11, said:

cum am spus, poti sa crezi ce vrei, asa si eu te-as putea banui de anumite lucruri dar deocamdata te banuiesc doar de proasta informare
https://www.vehicleh...ints.php?page=1

linkul asta de mai sus cuprinde rapoarte facute de mai multi, inclusiv jd power, edmunds etc.... poti incerca si pentru vw-ul tau, ca sa te convingi.

Am zis ca nu voi continua, dar o fac pentru a arata cat dezinformezi:
Uitete la  VW 2015 Volkswagen Golf GTI si o sa vezi ca ceea ce tu dai ca un site bun e o prastie, adica daca ar fii adevarat ce spune acest site, acest Golf GTI nu are nici o problema (la interior) din 2015 pana acum in USA, chiar crezi asta, eu NU ??
Sau 2010 Volkswagen Golf, doar 4 probleme (la interior) din 2010, pe bune in ce filme te uiti...

Deci iti repet Mazda e o masina buna (am mai zis), dar ce zici tu e SF, deci inca odata ai dovedit ca dezinformezi (cine nu crede verifica pagina oferita de colegul si se va lamurii)!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate