Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II
 Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 

Golf 1.4 TSI,150cp (2017) sau Mazda 3 2.0 G120,120cp (2017)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
171 replies to this topic

#1
CasaBlanca27

CasaBlanca27

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 08.04.2017
buna am 35 de ani si av vrea sa cumpar una dintre cele 2 masini. As dori sa stiu consumul lor de la cineva care le-a condus um timp si ce pareri aveti .Dealerul de la VW mi-a oferit o reducere de 2300 euro dar cel de la Mazda o zis ca nu vorbim de reduceri pana la cumparare.
Si in final ce ati lua voi daca ar fi alegerea voastra?

#2
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Golf 2.0 GTI

#3
CasaBlanca27

CasaBlanca27

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 08.04.2017

 daniMMM, on 08 aprilie 2017 - 21:00, said:

Golf 2.0 GTI
Am intrebat dintre cele 2 masini.

#4
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009
mazda

#5
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 CasaBlanca27, on 08 aprilie 2017 - 20:52, said:

buna am 35 de ani si av vrea sa cumpar una dintre cele 2 masini. As dori sa stiu consumul lor de la cineva care le-a condus um timp si ce pareri aveti .Dealerul de la VW mi-a oferit o reducere de 2300 euro dar cel de la Mazda o zis ca nu vorbim de reduceri pana la cumparare.
Si in final ce ati lua voi daca ar fi alegerea voastra?
Cum adica nu vorbim pana la cumparare?
Nu i'ai spus ca nu poti cumpara un produs la care nu stii pretul?
Ce retarzi acesti dealeri, parca doresc sa nu vanda

Dar de faptul ca VW ti'a dat un discount i'ai zis?

Cat iese VW dupa discount? Daca duci si un tichet rabla ai scoate aproape 4000 euro reducere

#6
CasaBlanca27

CasaBlanca27

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 08.04.2017

 petre69, on 08 aprilie 2017 - 21:11, said:

mazda
imi poti spune te rog de ce ai ales Mazda si nu Golf?

#7
aandrei_24

aandrei_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,475
  • Înscris: 02.02.2007

 CasaBlanca27, on 08 aprilie 2017 - 20:52, said:

... cel de la Mazda o zis ca nu vorbim de reduceri pana la cumparare.

stiam de VW ca sunt mai chitrosi la negociere, se pare ca au scazut vanzarile? Cel de la Mazda cam ce crede ca vrei sa faci, daca nu sa cumperi o masina? Sincer, la o problema pusa asa, eu cautam alt dealer (sau alta marca)....

#8
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,365
  • Înscris: 10.09.2014

 CasaBlanca27, on 08 aprilie 2017 - 20:52, said:

buna am 35 de ani si av vrea sa cumpar una dintre cele 2 masini. As dori sa stiu consumul lor de la cineva care le-a condus um timp si ce pareri aveti .Dealerul de la VW mi-a oferit o reducere de 2300 euro dar cel de la Mazda o zis ca nu vorbim de reduceri pana la cumparare.
Si in final ce ati lua voi daca ar fi alegerea voastra?
Mazda e o aspirata si are destul de multe optiuni suplimentare pe care pe Golf le iei la suprapret. Numai pentru asta as lua Mazda. Unii ar stramba din nas ca e aspirata dar motorul e elastic si are un avantaj: fiabilitatea cu care vine fiind mai usor de intretinut.
Consumul la amandoua e numai pe hartie. In general la Mazda consumul mixt e intre 7-9 in functie de regim.

Ce nu-mi place la Mazda e spatiul pentru pasagerii din spate (care practic e acum identic cu cel pe de noua Ibiza 2017 care e subcompacta).

Eu sunt chitit pe Mazda 3 2 l benzina sau Focus 1,5 k EcoBoost. Problema e la mine ca desi prefer Mazda, si nemtii ma taxeaza pe capacitatea motorului. Eu de Golf nu ma ating. E supraevaluat. O zic traind in Germania.

Edited by LeopardSurd, 08 April 2017 - 21:19.


#9
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006
Nu exista comparatie.
Golf e MULT peste Mazda.

#10
CasaBlanca27

CasaBlanca27

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 08.04.2017

 unbrutus, on 08 aprilie 2017 - 21:13, said:

Cum adica nu vorbim pana la cumparare?
Nu i'ai spus ca nu poti cumpara un produs la care nu stii pretul?
Ce retarzi acesti dealeri, parca doresc sa nu vanda

Dar de faptul ca VW ti'a dat un discount i'ai zis?

Cat iese VW dupa discount? Daca duci si un tichet rabla ai scoate aproape 4000 euro reducere
Pai:
1)La Mazda i-am zis ca VW mi-a dat un discount considerabil si el zice MAzda nu este o marca pentru discounturi ci noi vindem masini
2)La VW masina fara discount era 26171 euro cu reducerea de 2307 euro ajungi la 23864 euro si am si o dacie Logan veche care o dau la rabla deci ajung la 22000 sau 21000

#11
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,365
  • Înscris: 10.09.2014

 Kroghy, on 08 aprilie 2017 - 21:20, said:

Nu exista comparatie.
Golf e MULT peste Mazda.
Depinde de dotari, echipare, pret, garantie. Ca mituri si chestii preconcepute...căcălău Măria Ta...se gasesc destule in Ro.

#12
CasaBlanca27

CasaBlanca27

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 08.04.2017

 LeopardSurd, on 08 aprilie 2017 - 21:15, said:

Mazda e o aspirata si are destul de multe optiuni suplimentare pe care pe Golf le iei la suprapret. Numai pentru asta as lua Mazda. Unii ar stramba din nas ca e aspirata dar motorul e elastic si are un avantaj: fiabilitatea cu care vine fiind mai usor de intretinut.
Consumul la amandoua e numai pe hartie. In general la Mazda consumul mixt e intre 7-9 in functie de regim.

Ce nu-mi place la Mazda e spatiul pentru pasagerii din spate (care practic e acum identic cu cel pe de noua Ibiza 2017 care e subcompacta).

Eu sunt chitit pe Mazda 3 2 l benzina sau Focus 1,5 k EcoBoost. Problema e la mine ca desi prefer Mazda, si nemtii ma taxeaza pe capacitatea motorului. Eu de Golf nu ma ating. E supraevaluat. O zic traind in Germania.
Pai da ii supraevaluata dar pe mine dealerul ala ma enerveaza adica el a zis sa ma iau dupa pretul de baza de pe hartie fara discount dar pretul golfului dupa reducerea aia ii mult sub mazda si nici nu stiu daca cai de la mazda is in programul rabla

#13
Nordstorm

Nordstorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 22.07.2010
Pentru Mazda, nu exista mai multi dealeri?
Trebuie sa discuti cu toti si sa incerci sa obtii cea mai buna oferta, fortandu-i sa "liciteze" in favoarea ta.

#14
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,365
  • Înscris: 10.09.2014

 CasaBlanca27, on 08 aprilie 2017 - 21:21, said:

La Mazda i-am zis ca VW mi-a dat un discount considerabil si el zice MAzda nu este o marca pentru discounturi ci noi vindem masini
Nu mai bine precizezi si ce pret si echipare? Asa ne dam mai bine seama de comparatii la amandoua.

 CasaBlanca27, on 08 aprilie 2017 - 21:26, said:

Pai da ii supraevaluata dar pe mine dealerul ala ma enerveaza adica el a zis sa ma iau dupa pretul de baza de pe hartie fara discount dar pretul golfului dupa reducerea aia ii mult sub mazda si nici nu stiu daca cai de la mazda is in programul rabla
Mai da-l in spanac pe dealer-ul ala. De parca se cumpara Mazda ca gogosile calde. Cauta altul dar mai intai hotareste-te care echipare ai vrea la amandoua. Si desigur pretul final la amandoua fara reducerile propuse in prima faza.

#15
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Daca te enerveaza da-l dreaq si cauta alt dealer,sau vrei sa-i faci in ciuda si sa cumperi fara discount?

#16
CasaBlanca27

CasaBlanca27

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 08.04.2017

 Nordstorm, on 08 aprilie 2017 - 21:26, said:

Pentru Mazda, nu exista mai multi dealeri?
Trebuie sa discuti cu toti si sa incerci sa obtii cea mai buna oferta, fortandu-i sa "liciteze" in favoarea ta.
Din pacate nu doar unul pt. ca stau in Oradea si doar  un dealer Mazda este

#17
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,904
  • Înscris: 31.03.2003
VW-ul este proaspat scos pe piata, nu stiu daca poate cineva sa-ti povesteasca despre consum.
Cat despre Mazda, incearca un alt dealer.
Din punct de vedere dinamic nu cred ca se mai pune problema.

 CasaBlanca27, on 08 aprilie 2017 - 21:30, said:

Din pacate nu doar unul pt. ca stau in Oradea si doar  un dealer Mazda este
Cluju ce are?

#18
Nordstorm

Nordstorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 22.07.2010

 CasaBlanca27, on 08 aprilie 2017 - 21:30, said:

Din pacate nu doar unul pt. ca stau in Oradea si doar  un dealer Mazda este

Trimiti mailuri, discuti telefonic, cauti cat mai multi dealeri, chiar daca sunt din provincie.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate