Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 

Inmatriculare pe baza la copie de factura

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Marius_Adrian

Marius_Adrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 08.04.2017
Am cumparat si eu o masina acum un an si ceva initial pentru a o folosi ca proiect de restaurare  .Masina a fost cumparata de la o firma din Spania.

Cand am cumparat masina am primit factura cu stampila firmei (firma de pe stampila apare si in acte),actele masinii si numerele.Pana aici tot ok doar ca am avut nevoie de copie la factura si cumva am pierdut factura originala probabil pentru ca factura originala a fost scrisa toata in negru si a semanat cu aceasta copie.De precizat ca nu e numele meu pe factura pentru ca am trimis pe cineva sa ridice masina ,dar am facut act de vanzare cumparare cu persoana respectiva de pe invoice ,ba chiar am si copia de buletin.

Pot sa o inregistrez pe baza la copia asta de factura /invoice? Are trecut pe ea seria ,data si stampila de pe talon ,se poate verifica tot in legatura cu masina (pe romaneste ca nu e furata).Restul de acte (talon ,civ spaniol) sunt originale.Se poate face ceva pentru a rezolva situatia ...este o masina mai rara in Romania deci nu e ceva chiar de aruncat.

Multumesc anticipat .

#2
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Apelezi la firma din Spania pentru emiterea unui duplicat.

#3
Marius_Adrian

Marius_Adrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 08.04.2017
Pai nu cred ca mai exista firma respectiva.Nu era dealer ,era o firma de montaje sanitare daca tin bine minte si avea probleme financiare.

Nici nu cred ca ar merge pentru ca factura nu a fost pe numele meu ci pe numele la persoana care a adus masina.

Edited by Marius_Adrian, 08 April 2017 - 16:05.


#4
cipx2

cipx2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 17.01.2005

 Marius_Adrian, on 08 aprilie 2017 - 15:51, said:

... am facut act de vanzare cumparare cu persoana respectiva ...
^^^ asta e documentul tau de proprietate, pe baza acestuia se face inmatricularea.
Factura nu-ti trebuie, nu conteaza pt inscriere. Doar daca cineva zice ca masina a fost furata -- chestie la care copia e la fel de buna ca originalul (oricum se verifica).

#5
Marius_Adrian

Marius_Adrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 08.04.2017

 cipx2, on 08 aprilie 2017 - 18:34, said:

^^^ asta e documentul tau de proprietate, pe baza acestuia se face inmatricularea.
Factura nu-ti trebuie, nu conteaza pt inscriere. Doar daca cineva zice ca masina a fost furata -- chestie la care copia e la fel de buna ca originalul (oricum se verifica).


Pai masina inca are numere de Spania.Pe talon firma spaniola iar factura e eliberata de firma spaniola pe numele lu' asta care a adus masina.Aia cand verifica ca masina e a mea verifica toate actele pana la persoana din talon in cazul de fata firma.

#6
cipx2

cipx2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 17.01.2005
Nu conteaza. Originalul unui document de proprietate ramane intotdeauna la cumparator fie ca e vorba de masina, casa, pix, sul de hartie igienica. Cand cumparatorul devine vanzator al aceluiasi bun, nu e obligat sa transmita originalul, nici macar copia => noul cumparator nu e obligat sa detina un act original care nu-i al lui. Ar fi putut sa ti-l dea dar uite ca nu s-a intamplat. Mergi mai departe ca si cum ai avea originalul.

#7
Marius_Adrian

Marius_Adrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 08.04.2017
Deci eu pot sa ma prezit un factura spaniola in copie si actele de vanzare cumparare Romanesti?Culmea e ca si copia asta arata perfect ca originalul...de aia probabil a si disparut.Eu stiam ca pe baza la seria de la factura RAR-ul/statul Roman poate verifica.

Edited by Marius_Adrian, 08 April 2017 - 19:31.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate