Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Parere canapea de dormit

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Sephh

Sephh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 688
  • Înscris: 28.04.2006
Niste pareri despre ce sa aleg intre cele 2, vreau sa cumpar o canapea pentru dormit.

Am fost azi pe la diverse firme care vand mobila, am gasit doar 2 modele care par adecvate, nu am acces la Ikea sau alte marci.

Varianta 1 ar fi

staer.ro/canapea-patricia
Scrie ca ar fi pentru dormit ocazional, mie mi s-a parut foarte buna pentru dormit zilnic. Sezutul era tare, isi pastreaza forma.
-elemente de rezistenta din lemn de fag si elemente de lagatura din pal de 18 mm.
-perne pentru sezut realizate din poliuretan de inalta densitate.
1300 ron

[ https://i.imgur.com/MsbcI0l.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Varianta 2. Un magazin mai modest insa mi-a placut canapeaua.
Materiale: saltea relaxa/stofa/cadru lemn. Producator Sofaest Mob.
Sezutul era mult mai moale decat cea de la Staer.
1200 ron

Pareau foarte asemanatoare, cu toate ca inclin spre cea de la Staer.

[ https://i.imgur.com/M4AmhJ3.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Sephh, 08 April 2017 - 13:59.


#2
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
2

#3
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,489
  • Înscris: 12.07.2010
2, cu condiţia să aibă minim 1,90 m între braţe. Nu ne-ai dat prea multe detalii. Canapelele pentru dormit ocazional pot să „păcătuiască” prin izolarea insuficientă a saltelei faţă de podea. Pot apărea dureri de spate, am păţit-o!
Mă feresc acum de burete.

Edited by Sidorin, 08 April 2017 - 14:33.


#4
Sephh

Sephh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 688
  • Înscris: 28.04.2006

 Sidorin, on 08 aprilie 2017 - 14:20, said:

2, cu condiţia să aibă minim 1,90 m între braţe. Nu ne-ai dat prea multe detalii. Canapelele pentru dormit ocazional pot să „păcătuiască” prin izolarea insuficientă a saltelei faţă de podea. Pot apărea dureri de spate, am păţit-o!

Ambele au 2 metri lungime. Bratele la amandoua sunt defapt niste perne care se pot scoate.

#5
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,111
  • Înscris: 30.04.2007
ai luat in considerare si faptul ca respectiva canapea va avea de suportat si eventuale intilniri cu persoane de sex opus si va trebui sa reziste FARA SA FACA ZGOMOT? sa-ti detaliez cit de inhibant este scartzaitul patului cind "pedalezi" ?!

#6
z_e_n_i_t_h

z_e_n_i_t_h

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 24.10.2011
la o astfel de canapea as lua in considerare si achizitia unui topper

#7
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,338
  • Înscris: 05.09.2006
Daca este folosita la dormit frecvent, nu lua cu spuma, ia cu arcuri (relaxa). Gasesti multe modele la elvila (atentie, si o parte dintre canapelele lor sunt cu spuma).
Strict intre cele doua, varianta 2.

#8
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

 l_dan, on 08 aprilie 2017 - 15:41, said:

Daca este folosita la dormit frecvent, nu lua cu spuma, ia cu arcuri (relaxa).

Poti argumenta afirmatia?

#9
Sephh

Sephh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 688
  • Înscris: 28.04.2006

 z_e_n_i_t_h, on 08 aprilie 2017 - 15:23, said:

la o astfel de canapea as lua in considerare si achizitia unui topper

Am asa ceva si nu-mi plac, se misca. Dimineata are vreo 10 cm mai la vale.

#10
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006
cum se desface a 2-a canapea?

#11
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008

 r_murphy, on 08 aprilie 2017 - 14:40, said:

ai luat in considerare si faptul ca respectiva canapea va avea de suportat si eventuale intilniri cu persoane de sex opus si va trebui sa reziste FARA SA FACA ZGOMOT? sa-ti detaliez cit de inhibant este scartzaitul patului cind "pedalezi" ?!
Scartaitul e ultima chestie. Mai degraba tripdatiile ritmice din podea. Dar ambele pot fi usor acoperite de gemete si tipete.

 Sephh, on 08 aprilie 2017 - 15:54, said:

Am asa ceva si nu-mi plac, se misca. Dimineata are vreo 10 cm mai la vale.
Afirmativ! Stai sa vezi cum e cand ai doua separate... Mie imi spui?

@iniator: strict intre cele doua, din descriere si poze, dar si dupa gust, eu as alege prima varianta.

#12
alexandrinabob

alexandrinabob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 06.02.2015
eu as alege 2. Am una cu spuma asemanatoare. Am luat-o din depozitul din Ghencea, nu mai stiu firma, e fabricata in Ro, e cu spuma.

Conteaza mult si cat de usor se strange/intinde. Eu am testat daca pot ridica partea mobila cu o mana.

Apoi daca intinsa nu are minim 1,38-1,40m atunci degeaba ii mai zice extensibila.

#13
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,338
  • Înscris: 05.09.2006

 adisz, on 08 aprilie 2017 - 15:48, said:


Poti argumenta afirmatia?
Sigur, chiar cu un exemplu. Canapea Ambra de la Elvila, din 2005, dormit zilnic de atunci 2 persoane peste 70kg fiecare. Nu mai este intr-o stare foarte buna, dar rezista si astazi.
Daca avea saltele de spuma, crezi ca rezista atata??
Daca canapeaua va fi folosita doar ocazional la dormit, e ok si spuma.

#14
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 Sephh, on 08 aprilie 2017 - 13:58, said:

...staer.ro/canapea-patricia
..........
Un model din anii 80-90 , foarte apreciat , bun pt dormit zilnic . E bun pt ca nu are mecanisme de pliere si pt ca cele doua parti sint de mari dimensiuni ...sau cel putin asa arata varianta originala . Desfacuta era imensa , mai mare decit paturile" normale".
Dezavantajul este ca la pliere nu are spatar , si in caz de dormit zilnic  peretele are de suferit , si ca nu are laterale pe care sa poti sprijini o perna .
Cu spatarul o poti rezolva montind o placa de PAL pe perete /pt rezemat perna , numai daca o montezi la colt de camera , sa mai pui o placa ...
Cum bine spunea cineva , posibil sa faca un gol intre saltele la extindere, depinde cum sint construite acum . Eu am folosit asa ceva mai bine de 15 ani , fara sa se se faca gol .
Dar avantajul plierii si eliberarii spatiului din camera , o face chiar mai buna decit un pat " matrimonial " .

#15
cerasela23

cerasela23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 23.07.2013
Eu am in familie doi ingineri unul in prelucrarea lemnului si unul chiar proiectant de mobilier. Iar sfatul lor referitor la alegerea unei canapele a fost: o canapea, oricat de scumpa sau buan ar fi ea, nu rezista la strangerea si intinderea ei zilnica mai mult de un an, maxim doi. Canapelele extensibile sunt facute pentru a fi folosite ocazional ca pat de dormit, iar proiectarea lor este in consecinta. Daca ai nevoie de o canapea sa o folosesti ca pat de dormit si sa o strangi in timpul zilei ia in considerare canapelele integrale din spuma poliuretanica, care se desfac si se se trang ca un puzzle, fara mecanism de strangere...Exist unele care nu au nici un fel de adaugare de nici un fel, metal sau lemn, sunt integral dintr-o spuma foarte groasa. Undeva la 60 de cm grosime fata de sol. Sunt ca niste saltele foarte inalte cadn sunt extinse si ca niste divane turcesti cand sunt stranse sub forma de canapea cu spatar...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate